2021’in Teknolojideki Zam Şampiyonu, Yüzdelik 100’lük Denk Artışıyla Televizyonlar Oldu

Habertürk’ten Necdet Enerjik, Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) aldığı verileri kullanarak teknolojik ürünlerdeki karşılık değişimlerinin hangi durumda olduğunu araştırdı. Yapılan araştırma, geçtiğimiz 1 yıllık süreçte arz aşkın remiks mevrut teknolojik ürünün televizyonlar olduğunu açığa çıkardı. Elan geçmiş yıllarda bilgisayarların zirvede olduğu araştırma, televizyonlara serencam benzeri yılda gök bilimsel seviyede zamlar geldiğini gözler önüne seriyor.

TÜİK yoluyla açıklanan akıbet verilere bakarak haziran ayındaki şişkinlik, yüzde 1,94 oldu. Almanak bazda açıklayan para şişkinliği ise yüzdelik 17,53 adına gerçekleşti. Uygulayım Bilimi dünyasındaki mahsulat bile bittabi bu oranlardan nasibine düşeni aldı. Ancak televizyonların fiyatı, sonuç 1 yıllık dönemde yüzdelik 100,1 oranında yükseldi. Araştırmaya karışma edilen baziçe konsolları yüzde 36, bilgisayarlar yüzdelik 24,4, düşüncesiz telefonlar yüzdelik 18,4 ve tabletler yüzde 20,2 oranında pahalılaşırken televizyonlardaki yükseliş, boş boş bir düzeye kazanmış durumda.

Kâh teknolojik ürünlerin fiyatlarının sonuç 1 yıldaki çoğalma oranları

TÜİK

Necdet Canlı’ın çalışmasına göre Haziran 2020’de 3.025 TL’ye satın alınabilen ayrımsız göstergeç, Haziran 2021’bile 6.054 TL‘ye satın alınabilir kuzuluk geldi. Bu de yıllık bazdaki kıymet artışının yüzdelik 100,1 olduğunu gösteriyor. İşin enteresan tarafı, televizyonların fiyatlarında yaşanan değişim, aylık bazda da az çok yüksek. Zira Haziran 2021’bile 6.054 TL’ye satın alınabilen bire bir monitör, Mayıs 2021’bile 5.795 TL‘ye satın alınabiliyordu.

Araştırma kapsamında ilgi calip iki ürün grubu var. Bu mahsulat, bilgisayar ve tabletler olarak karşımıza çıkıyor. Bu iki kitap grubunun karşılık değişimleri rastgele hangi kadar yıllık bazda yüzdelik 20’nin olsa da Mayıs 2021 ila Haziran 2021 aralığına baktığımızda, bu ürünlerde ucuzlama yaşandığını görüyoruz. Buna göre bilgisayarların binde 6, tabletlerin ise binde 4 oranında ucuzladığını söyleyebiliriz.

Bilgisayar ve televizyon fiyatlarının son benzeri buçuk yıldaki değişimi ise şöyle

TÜİK

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

%d blogcu bunu beğendi: