40 Yıl Evvel Öngörülen Bakir Tıpkı Süpernova Türü Keşfedildi: İlk Posta Bire Bir Örneği Gözlemlendi

Yıldızlara dair bildiğimiz yetişkin bilgilerden biri birlikte ömürlerinin ayrımsız gün sonuç bulduğu bilgisi. Herhangi Bir yıldızın ayrımsız ömrü var ve bu müddet dolduğunda uzayda meydana mevrut arz dokunaklı patlamalardan biri meydana dirimlik; süpernova. Süpernovalar, yıldızların şişman bire bir çabuk patlaması olayıdır ve bu patlamalar çokça balaban ölçekte erke açığa çıkarır. Ortaya sâdır erke ise uzayda bembeyaz bire bir ışığın oluşmasına etken tamam.

Yıldızların cemaat oldukları yığın miktarları, ölümlerinin kuşkusuz gerçekleşeceğine dayalı hikmet verir. Bu konuda şimdiye kadar bildik iki cins süpernova vardı. Birincisi Güneş’in kütlesinin 10 katından elan balaban olan benzeri yıldızın yakıtı bittiğinde ve çekirdeği çökerek tıpkısı yağız mapushane veya nötron yıldızına dönüştüğünde ortaya çıkan çekirdek çöküşü süpernovası. 

Ötekisi ise düet talih sistemlerinde gerçekleşen ve iki yıldızdan birinin Güneş’in kütlesinin 8 katına büyüklüğünde kütleye cemaat bire bir beyaz cüce olması durumunda yaşanan süpernova. Bu tür süpernovalarda beyaz zehir cüce, başka yıldızdan daima olarak konu çalar ve nihayetinde patlar.

Imdi üçüncü tıpkı türün varlığından eminiz: Elektron yakalama süpernovası

Süpernova

28 Haziran 2021’üstelik Nature Astronomy’üstelik yayınlanan kullanılmamış aynı araştırma, 40 sene önceki öngörülen ayrımsız süpernova türünün önce örneğini gözler önüne sererek cesim tıpkı bilgiyi doğrulamış oldu. 1980’de Tokyo Üniversitesi’nden Ken’ichi Nomoto, parçacık yakalama süpernovası olarak adlandırılan üçüncü aynı süpernova türüne belen ettiği icraat yapmıştı. 2018 yılının Mart ayında gözlemlenen tıpkısı süpernova üzerinde düzenlenen üç almanak tetkikat, Nomoto’nun bu öngörüsünü doğruladı.

Supernova 2018zd, Mart 2018’deki gözlemlerin peşi sıra detaylı tıpkı şekilde incelenmeye başladı. Hubble Feza Teleskobu ve Spitzer Gök Teleskobu’ndan alınan arşiv görüntüleri, patlamadan esbak nasip olması muhtemel kan tıpkı nesneyi ortaya çıkardı. Süpernova, NGC2146 galaksisinde yaklaşık 31 milyon çırağ yılı uzaklıkta bulunuyor ve Dünyamıza oranla mümasil ayrımsız süpernova.

Teleskoplardan elde edilen verilerle oluşturulan olgun setlerinin birlikte benzeri zamanda eski yıllarda parçacık yakalama süpernovası ile ilgili yapılmış tetkikat birlikte bu çalışmada şanlı bir nümayiş oynadı. Araştırmacılar, beklenir bire bir parçacık yakalama süpernovasında bulunması muhtemel özelliklerin tamamının, kullanılmamış gözlemlenen Supernova 2018zd’da bulunduğunu tayin etti. 

Iş ayrımsız zamanda bin almanak benzeri gizemi da çözdü:

Yengeç Bulutsusu

Takvimler 1054 yılını gösterirken, Samanyolu’nda ayrımsız süpernova meydana geldi. Çin kayıtlarına bakarak bu süpernova o büyüklüğünde parlaktı kim gündüzleri 23 dönem, geceleri ise tahminî iki sene süresince görülmeye bitmeme etti. Ortaya çıkan kalıntı ise Yengeç Bulutsusu oldu.

Yengeç Bulutsusu, yıllardır elektron yakalama süpernovası üzere gösterilen arz sağlam adaylardan biriydi ancak çalışmalardaki belirsizlikler bunun stabil tıpkısı serencam olarak değerlendirilmesinin önüne geçiyordu. Eskimemiş sonuç, Yengeç Bulutsusu’nu oluşturan olayın benzeri parçacık yakalama süpernovası olduğuna dair bilgileri doğruluyor.

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

%d blogcu bunu beğendi: