75’ten Fazla Oyuncunun Canlandırdığı Ünlü Dedektif Sherlock Holmes’u Anlatan En İyi 9 Yapım

Arthur Conan Doyle, 1887’de “A Study in Scarlet” isimli romanında Sherlock Holmes karakterini yarattığından beri, bu adlı düşüntülü karakter için yüzlerce film ve paradigma uyarlaması yapıldı. Sessiz filmlerden dizilere, filmlerden oyunlara bir nice yapımın uygun uyarlamasını yaptığı ya da esinlendiği Sherlock Holmes, mevrut eski sunma ünlü karakterlerden biri.

Guinness’e göre, Sir Arthur Conan Doyle’un yarattığı Sherlock Holmes karakteri, film ve dizilerde arz haddinden fazla canlandırılan edebi insan karakteri. Ekranda 250’den fazla kez zahirî Sherlock Holmes’ü 75’kap fazla değişik oyuncu canlandırdı. 

Sherlock Holmes’ü aniden fazla uyarlamada izlemenin yeryüzü büyüleyici yanlarından aynı tanesi ise  herhangi bir uyarlamada karakteri tanımlayıcı seçme niteliği izleyebiliyor olmamız. Adlı dedektif hakkında böylesine çokça yapım varken tığ de sizler amacıyla bu yapımları listeledik.

Adlı Dedektif Sherlock Holmes’u Anlatan Yer İyi 9 Imal

Sherlock Holmes (1916) A Study in Terror (1966) Without a Clue (1988) Private Life of Sherlock Holmes (1970) Sherlock Holmes (1964) Sherlock Holmes (2009) Sherlock Holmes (1954) The Adventures of Sherlock Holmes (1984) Sherlock (2010)

Kraliyet ailesini ait hikayesiyle Sherlock Holmes (1916)

sherlock 1916

Çıkış Belgesi tarihi: 1916 IMDb puanı: 6,3 Yönetmen: Arthur Berthelet Oyuncular: William Gillette, Marjorie Kay, Ernest Maupain

Sunma çarkıt Sherlock Holmes filmlerinden biri olan 1916 yapımı bu filmde, Holmes rolünde William Gillette ve Watson rolünde Edward Fielding, tıpkısı kraliyet şantajını araştırıyorlar. Sherlock Holmes hayranlarının kıtipiyoz beğendiği bu film, kayıtlardaki sunma bozuk Sherlock Holmes filmi olarak geçiyor.

Karındeşen Jack’in peşinde: A Study in Terror

Depar tarihi: 1966 IMDb puanı: 6,5 Yönetmen: James Hill Oyuncular: John Neville, Donald Houston, John Fraser

A Study in Terror isimli bu İngiliz gerginlik filminde Holmes rolü ile John Neville ve Watson rolünde Donald Houston, Londralı adlı kol gaddar Karındeşen Jack’in peşine düşüyor. A Study in Terror, hayranları üzere az çok zekice senaryosu ile öne çıkıyor.

Tersine dönmüş bir Sherlock hikayesi: Without a Clue

Sorti tarihi: 1988 IMDb puanı: 7,0 Yönetmen: Thom Eberhardt Oyuncular: Michael Caine, Ben Kingsley, Jeffrey Jones

Without a Clue, klasik dedektif ve yardımcısı dinamiğini aksine çeviriyor. Düşünce yerine Watson’ı, beceriksiz öğrenci olarak Holmes’ü anlatan bu imal, oldukça matrak ve eğlenceli aynı temaya sahip.

Sherlock’a ayrımlı benzeri pencere sunan Private Life of Sherlock Holmes

Çıkış tarihi: 1970 IMDb puanı: 7,1 Direktör: Billy Wilder Oyuncular: Robert Stephens, Christopher Lee, Colin Blakely

Bu Billy Wilder filmi, Sherlock Holmes’ü haddinden fazla elan değişik tıpkısı pencereden ele alıyor. İsminden da anlaşılacağı gibi çözdüğü davalar değil dahi, Holmes’nam hususi hayatını konu düz bu film, Conan Doyle’un kreasyonlarını ağız ağıza yeni bire bir hikaye ile anlatıyor.

BBC’nin sevilen yapımı Sherlock Holmes (1964)

Huruç tarihi: 1964 – 1968 IMDb puanı: 7,6 Direktör: Antony Kearey, Viktors Ritelis Oyuncular: Nigel Stock, Peter Cushing, Douglas Wilmer

Douglas Wilmer’ın Holmes, Nigel Stock’un ise Watson olduğu bu paradigma İngiliz kanalı BBC’de 1968’e kadar devam etti. Sonrasındaki versiyonunda ise adlı oyuncu Peter Cushing, Wilmer’ı devraldı.

Mevrut geçmiş genişlik ongun Watson’ı barındıran Sherlock Holmes (2009)

Çıkış tarihi: 2009 IMDb puanı: 7,6 Yönetmen: Guy Ritchie Oyuncular: Robert Downey Jr., Jude Law, Rachel McAdams

En Son sinema uyarlamalarından biri olan 2009 yapımı bu filmdeki Sherlock ve Watson’ı Robert Downey Jr ve Jude Law oynuyor. Mevrut önceki yeryüzü ferah Watson’lardan biri seçilen Jude Law’un ise filmdeki performansı oldukça etkileyici. Filmde Klinger, teknik danışman namına meydan alıyor.

İngiltere’deki yanlışlık örgütlerini konu alan Sherlock Holmes (1954)

Çıkış tarihi: 1954 – 1955 IMDb puanı: 7,7 Direktör: Steve Previn Oyuncular: Ronald Howard, Howard Marion-Crawford, Archie Duncan

1950’lerin Sherlock Holmes dizisi, Arthur Conan Doyle’un öykülerinin dizileştirilmiş önce Amerikalı gayrimeskûn. Hikayelere orijinalliği ile bilinen dizinin oyuncu kadrosu birlikte döneminin ünlü oyuncularını barındırıyor. 

Yunan çevirmenden Kentucy’li benzeri inşaatçı davasına: The Adventures of Sherlock Holmes

Yokuş tarihi: 1984 – 1985 IMDb puanı: 8,7 Direktör: John Hawkesworth Oyuncular: Jeremy Brett, David Burke, Rosalie Williams

Jeremy Brett ve David Burke kabilinden liyakatli oyuncuların düz aldığı bu etraflı soluklu kol, Sherlock Holmes’ü, izleyicilerin beribenzer hayran olabileceği tıpkı imal kendisine gösterdi. 1984 yapımı bu kol gine Conan Doyle’un hikayelerini bahis alıyor.

Serencam zamanların arz bol dedektifi: Sherlock

Yokuş tarihi: 2010 – 2017 IMDb puanı: 9,1 Direktör: Markka Gatiss, Steven Moffat Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Una Stubbs

Çabucak Sherlock Holmes hayranlarının değil, acun çapında izleyen az daha herkesin beğenisini toplayan 2010 yapımı Sherlock, BBC aracılığıyla serileştirilmiş bir tedavül. Sherlock’u oynayan Benedict Cumberbatch’in ise bildirme gür Sherlock Holmes olduğu hayran görüşlerinin ortada.

Sherlock Holmes karşı bilinmesi gerekenler

sherlock

Sherlock’un adı Sherrinford’du

Aslen Sör Arthur Conan Doyle dedektif adını Sherrinford olarak adlandırdı ama sonra fikrini Sherlock Holmes namına değiştirdi.

John Watson az daha Ormand Stacker kendisine adlandırılıyordu

Londra Müzesi’nde seçkin iki karakterin dahi haddinden fazla ayrımlı isimlere eş olabileceğini öne süren notlar bulunuyor.

Holmes tıpkı öğretmenden sabah yeli aldı

Conan Doyle, hastalara görünürde teşhis koyabilen Edinburgh Üniversitesi’nde öğretim yardımcısı olan Dr. Joseph Bell’den o kadar etkilendi ki Sherlock’un algılama becerilerini ona dayandırdı.

Sherlock Holmes yeryüzü pop film karakteri

Sherlock Holmes, sinema tarihinin yeryüzü çok canlandırılmış karakteri kendisine anılıyor.

100 yıldan detaylı süredir sinemada

1900’üstelik yayınlanan Sherlock Holmes Baffled isimli ağızsız versiyonundan sonradan bir nice ayrımlı yapımı bulunan Sherlock Holmes, 100 yılı fazla süredir izleyicilerle buluşuyor.

Mycroft Holmes takkadak iki hikayeden oluşuyor

Alelumum TV şovlarında ve filmlerde elan büyük ayrımsız tekellüf vermesine rağmen, Sherlock’un kardeşi Mycroft haddizatında yalnızca The Greek Interpreter ve The Bruce-Partington Planlarında yer alıyor.

Conan Doyle sıkıldığı için Sherlock Holmes’u öldürmeye çalıştı

Yazar, iki sene süresince popüler hikayeler yazdıktan sonra dedektiften bıkmıştı ve “aklını bambaşka şeylerden aldığından” şikayet ediyordu. Ancak neyse ki kendi hikayelerinde hakeza tıpkısı molekül yapmadı.

Sherlock Holmes Müzesi, 221b Baker Caddesi’nde değil

Sherlock Holmes’nam müzesi, yapımlardan gördüğümüz 221b Baker’birlikte değil, 239 numarada.

Sherlock’un IQ’akarsu 190

John Radford adlı bir yazarın The Intelligence of Sherlock Holmes and other Three-Pipe Problems adlı kitabında adisyon ettiği madde buydu. Ortalama koca IQ’su 100 ile 110 beyninde ve Einstein’ınki ise 160 olduğunu varsayarsak bu bayağı faziletkâr ayrımsız IQ’evet karşılama ediyor.

Speckled Band, sunu popüler Sherlock Holmes hikayesidir

Speckled Band, sadece Conan Doyle’un favorisi olmakla kalmıyor, aynı zamanda okuyucu anketlerinin başında birlikte geliyor.

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

%d blogcu bunu beğendi: