ABD’de Bölüt En Edilen İlk Türk Şirketi Olacak Hepsiburada’nın Bilyon Dolarlık Meydan Değeri Belli Oldu

Türkiye’nin arz nazik e-ticaret platformlarından olan Hepsiburada, dünyanın genişlik zer şirketlerinin birlikte listelendiği BENDE, Nasdaq borsasında listelenecek. 3,9 milyar dolar değerleme ile yolculuğuna başlayan şirketin behre fiyatı 12 dolar namına açıklandı. 

Bloomberg’e açıklamalarda kâin Hepsiburada kurucusu Hanzade Doğan Boyner, elde edilen gelirin behre satışlarından elde ettiği geliri, tayyare ayırtma hizmeti HepsiFly’ı sınırlı dışına boşaltmak ve para nakil işine çekmek için kullanacak.

Teknoloji devlerinin beyninde artık Türkiye’den dahi bir ortaklık olacak: Tamam Hepsiburada, elde ettiği gelirle ne yapacak?

hepsiburada

Hepsiburada’nın Türkiye dışında kapsamlı operasyonlara başlayacağının ilk sinyallerini veren Boyner; Avrupa, Orta Doğu ve Şimal Afrika bölgelerini hedeflediklerini belirtmişti. Listelenmeden geçmiş yıl, pandemi döneminde geliri 2 katına sâdır şirketin bakir hedefi değerini artırarak gayrı ülkelerde bile analog dominasyonu gerçekleştirmek olacak.

Bölüt arzın ardından Hanzade Doğan Boyner’in hissesi %25’ten %21,4’e, şirketin halka arzı üzere paydaşlık kurulan ÇAKER’li yatırım şirketin Franklin Templeton Investments‘in hissesi %25’ten %14,6’ya düşmüş olacak. Hissenin artan %50’si, kurucu Boyner’in ailesine ilgilendiren kalmaya devam edecek.

Ticari adı D-Market Elektronik Hizmetler ve Tecim A.Ş. yerine bilinen Hepsiburada, listelenmenin ardından 738 milyon dolar değerinde nasip satışı yaptı. Fakat bu satıştan 470 milyon dolarlık gelir elde etti.

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

%d blogcu bunu beğendi: