Adsense Gelir Arttırma: En Az 20% Kazanç Arttırma Garantili !

Google Adsense Gelir Arttırma

Google adsense reklam gelirlerinizin ne kadarını masada bırakıyosunuz ? Sitenizdeki google adsense reklam yerleşimi en iyi sonuçları verecek şekilde mi ?

Adsense gelir arttırmak daha iyi bir reklam yerleşimi ile mümkün olur mu ? Ya da adsense geliri nasıl arttırılır ?

Size 2 şeyi garanti ediyorum;

1-Bu yazı ile Google adsense gelirleriniz en az %20 artacak !

2-Ve iddaa ediyorum bu zamana kadar okuduğunuz en karlı yazı olacak !

Adsense den birçok arkadaşımız düşük kazanç elde ediyor. Peki adsene kazançları arttırmak mümkün mü ?

Kesinlikle !

Nasıl mı ?

Tabii ki google adsene gelir optimizasyonu ile ! 5 ayrı başlıkta vereceğim adsense önerileri ve adsense taktikleri ile adsense kazanç arttırma adına muazzam sonuçlar alacaksınız ! İşte o başlıklar;

>> Yapılan En Büyük Yanlış
>> Doğru Adsense Reklam Yerleşimi
>> Hassas Kategorileri Düzenleme
>> Reklam Sunma
>> Reklam Engelleme
>> Analytics Analizi Yapma (Premium İçerik)

Adsense Gelir Arttırma Adına Yapılan En Büyük Yanlış

Google adsense gelir artırma adına yaptığınız araştırmalarda bir çok kaynak adsense reklam yerleşimi adımında reklamınızı above the fold kısmına,

Yani sayfanın öne çıkan resminin hemen üstüne, hemen altında, yazı başlığınızın üstüne, yazı başlığınızın hemen altında ya da hemen içerikten öncesine yerleştirmenizi, bu şekilde en yüksek geliri elde edeceğinizi söyler.

Fakat inanın bana tamamen yanılıyorlar !

Nerden mi biliyorum ? Çünkü aksini kanıtlayan bir çalışma yaptım. İşte o çalışmam ve verdiği sonuçlar;

Önce şu soruyu sorarak başlamak istiyorum; Ziyaretçileriniz sitenizdeki reklamlara tıklamak için ne zaman hazır oluyorlar ?

Eğer adsense gelirlerini arttırma arzusunu gerçek anlamda düşlüyorsanız, sıradan bir web site ziyaretçisinin davranışlarını iyi analiz etmeli ve anlamalısınız.

Diyelim ki potansiyel bir ziyareçi benim blogumu google üzerinden “Google adsense geliri arttırma” kelimeleri ile yaptığı arama sonucunda keşfetti.

Bloguma girer girmez tüm dikkati ve odak noktası girdiği içeriğin aradığı şeyi, yani gerçekten bu yazımın google adsene geliri arttırma ile ilgili sağlıklı ve kaliteli bilgiler verip, vermediğini bir an önce anlamak odaklı olacaktır.

#Girdiği andan itibaren blogumun header kısmında yer alan adsense reklamı zerre kadar umrunda olmayacaktır. Ya da yazı başlığımın hemen üzerine yerleştirdiğim 720 x 90px genişliğinde ki reklam da.

Hatta her yazımın başlığından hemen sonra yerleştirdiğim full genişlikteki adsense reklamım bile umrunda olmayacak, gram ilgisini çekmeyecektir.

Çünkü onun ilgi odağı zaten bir noktaya kaymış durumda. O da ilk 3 – 5 saniye içerisinde bu yazının adsense kazanç arttırma ile ilgili ona bir yarar sağlayıp, sağlayamayacağı merakını gidermek.

Bırakın potansiyel bir ziyaretçiyi. Kendinizden düşünün. Empati kurun. Siz bir konu ile ilgili google üzerinden bir araştırma yaptığınızda hemen yukarıda anlattıklarımı yapmıyor musunuz ? Şahsen ben öyle yapıyorum.

Ee peki tüm o above the fold olarak adlandırılan yerde, yani sitenin üst kısmına yerleştirilen ( ya da yazının hemen başına yerleştirilen ) reklamlar bu tür potansiyel ziyaretçilerin veya bizlerin ne kadar dikkatini çekiyor ?

Peki doğru yer nasıl olmalı ?

Doğru yer tam olarak ziyaretçinin yazıma girip, yazının giriş kısmını okuduktan sonra yazının geri kalanında google adsense gelir arttırma adına yararlı bir bilgi olmadığı kanısına vardığı an. Yani beyninin merak etme güdüsünü ve odaklanmayı bırakıp, içeriğime red verdiği anı.

#İşte bahsettiğim bu anın, sitenizde fiziksel bir noktaya dönüştüğü nokta ise genel olarak yazınızın giriş kısmından hemen sonra ve yazınızın ilk alt başlığından bir önceki nokta oluyor.

Adsense Reklam Yerleşimi En İyi Nokta

Tamam, bir çok insan adsense gelir arttırma adına yazımın giriş kısmını okuyup yazımı terk etmeyecektir. O kişiler yazımızı okumaya devam ettikçe, bizim de onları nakite çevirme şansımız zaten devam ediyor.

Ancak biz bahsettiğim bu adsense reklam yerleşimi ile yazımızdan çıkma kararı alanlardan da para kazanmış oluyoruz. Yani google adsense gelirini arttırmak adına bizi beğenmeyen ziyaretçiyi bile nakite çeviriyoruz.

Pro Tip: Yerleştirdiğim reklam Metin / Resim Esnek bir reklam. En avantajlı reklam modeli bu ancak,

Esnek reklam modedinde reklam bazen yerleştirdiğiniz yeri tam olarak kapsasa da bazen, yerleştirildiği yere göre daha küçük, yatay reklamlar da gösteriyor. Aynen şu şekilde;

Adsense Gelir Arttırma – Çıkan Küçük Reklamları Büyük Konuma Getirme

Tabii reklamların yatay ve küçük olması demek, dikkat çekiciliğini kaybetmesi açısından para kaybı demek. İşte sihir de tam bu noktada geliyor ! 🙂 Adsense esnek reklam kodunda yapacağınız küçücük bir kodlama ile bu reklamları her zaman kare ya da dikdörtgen formatında, yani yatay reklamları elimine ederek büyük gösterebilirsiniz.

O kod değişikliği ise,

Esnek olarak eklediğiniz reklamlarda data-ad-format kısmında yer alan auto kısmını hemen üstte olduğu gibi rectangle olarak değiştirmek.

Böylelikle reklamlarınız hem esnek olacak hem de hiç bir zaman için bu esnek reklamların içerisinde yatay, küçük reklamlar gösterime sunulmayacak, her zaman için kare ya da dikdörtgen, koyduğunuz yeri tam kapsayan reklamlar sunulacak.

İşte google adsense gelir arttırma adına bazen yapacağınız bu tür küçücük haraketler size büyük miktarlar olarak geri dönebiliyor.

Evet ben bu yöntemle adsense gelirini tam olarak %70 arttırdım ! İşte bu da kanıtı; ( Alttaki grafik son 7 gün ile ondan önceki 7 gün reklam modellerinden kazanılan 7 günlük toplam geliri yansıtmakta. Bkz: Desktop Yazı İçi 1 )

Adsense Reklam Yerleştirme ile Gelir Arttırma

Resmin en üst kısmında yer alan Desktop Yazı İçi 1 Koyu mavi renkli ve en uzun olan bar, gelir elde etme adına en iyi performansı gösteren reklamı simgeliyor. ( Bu da yukarıda bahsettiğim reklam yerleşimini yaptığım reklam )

Doğru Adsense Reklam Yerleşimi ile Adsense Geliri Arttırma

Bildiğiniz gibi önceden adsense reklamları için sayfa başına 3 reklam / 3 bağlantı metni ve 2 arama motoru koyma hakkınız vardı.

Ancak Agustos 2016’da google adsense reklam politikasını yeniledi ve sayfa başına reklam sınırlamasını kaldırdı.

Ve yerine şu kuralı koydu; “Sayfalarınıza eklediğiniz reklamlar ve ücretli tanıtım materyalinin içerikten fazla olmaması gerekir.” Buyrun kaynak: Adsene sayfa başına düşen reklam sayısı

Peki Adsense’den çok kazanmak için doğru reklam yerleşimi nasıl olmalı ?

Bu kesinlikle her sitede farklılık gösteren bir durumdur. Her site için benzer reklam yerleri ve benzer reklam modelleri yaklaşık sonuçlar verebilir ancak,

Siz gerçek anlamda adsene gelir arttırma adına ciddi adımlar atmayı düşünüyorsanız, bunun en iyi yolu sitenizdeki ziyaretçi davranışını incelemekten geçer.

Peki ziyaretçi davranışını nasıl inceleyeceğiz ? Hemen anlatıyorum;

1-Öncelikle Heatmap for WordPress eklentisini kurup, etkin hale getirin. Ardıdan sitenizin ön yüzüne gidin ve admin barında heatmap sembolünü görüyor olacaksınız;

2-Heatmap sembolüne tıkladıktan sonra hemen ekranın sağ kısmında bir panel açılacaktır. Panelde yer alan Record butonunu On konumuna getirdiğinizde, eklenti buludunğunuz sayfa için tıklama ölçümüne başlayacaktır.

Google Adsense Reklam Yerleşimi için Heatmap

Sayfayı bu konumda mümkünse 24 saat açık tutun. Çünkü eklenti sitenize ziyaretçi geldikçe, yani etkileşim oldukça ölçümleme yapacaltır.

Interaction:Kısmına tıkladığınızda eklenti size sayfa içerisinde en çok tıklanan yerleri çoktan aza doğru sıralar.

#Yüzde olarak verdiği bu etkileşim oranları sayfa gösterim başına tıklanma oranlarıdır. Yani alttaki resimde gördüğünüz gibi, sitede yer alan bir link 217 kere gösterim almış ve 6 kere tıklanmış. Dolayısı ile etkileşim oranı 2,76 olmuş.

Eğer bu oran sayfada yer alan diğer linklere kıyasla ne kadar fazla olursa, o kısım renk olarak daha da koyulaşıyor ve en son koyu kırmızıya dönüyor.

Adsense Reklam Yerleşimi için Etkileşim Oranı Ölçme

Settings:Kısmından ise eklentinin bize sunduğu görüntü ayarları ile oynayabiliyoruz. Yani ekrandaki renk geçişleirini daha iyi gözlemlemek adına opacity ayarını en sona getirip, ekranın arka kısmını şeffaf beyaz yapabilir, Contrast’ı en sona getirerekte, tıklama renklerini değiştirebiliyoruz.

Peki bu verileri nasıl yorumlayacağız ?

Google Adsense Reklam Yerlesimi İçin Tıklama Analizi

Pek tabii bu veriler sadece google adsense reklam yerleşimi için değil, bir çok alanda işimize yarayacaktır. Ancak adsense gelir artırma adına şu şekilde yorumlayabiliriz;

Üstteki resimde de gördüğünüz gibi, analizi yaptığım sayfada en çok tıklanan noktalardan bir tanesi, yazı için oluşturulmuş içerik tablosu. ( WordPress içerik tablosu oluşturma )

Yani ziyatçinin dikkatini çeken, ziyaretçi ile en çok etkileşime geçen alanların başında geliyor. İşte tam da bu noktada, ziyaretçinin dikkati içerik tablosu üzerindeyken,

İçerik tablosu tamamen sola yaslanabilir ve sağ tarafına google adsense reklamı eklenebilir. İnsanların dikkatı o noktada iken bu dikkatlerinden fayda sağlanıp, adsense sayfa TO’su arttırılabilir.

Tabii benim size bahettiğim sadece küçük bir örnekti. Bu analizle adsense’den yüksek kazanç sağlama adına muazzam keşifler yapabilirsiniz.

Diyelim ki bu yaptığınız bu analiz sayesinde sayfalarınızda en çok tıklanan noktalardan birinin arama kutunuz olduğunu fark ettiniz. O zaman da arama kutunuzun altına ya da üstüne reklam ekleyerek adsense gelirini arttırma adına güzel geri dönüşer elde edebilirsiniz.

Ya da tıklamaların sayfanın altına indikçe büyük oranda düştüğünü gözlemlediniz, o zaman da tüm reklamlarınızı sayfanın üst kısmına çekerek adsense reklam gelirinizi arttırabilirsiniz.

#Kısacası Heatmap eklentisini uzun süre kayıtta tutup, binlerce sayfa gösterimi sonucunda elde ettiğiniz veriler ile insanların sayfalarınızdaki etkileşimine göre reklam yerleştirimi yapar ve google adsense tıklanma oranı arttırma işlemde muazzam başarılar yakalayabilirsiniz.

Peki genel ortalamada en çok kazandıran adsense reklam yerleşim noktarları nereler ?

1-Yapılan en büyük yanlış başlığımda (üstte) bahsettiğim nokta adsense gelir arttırma adına en iyi noktaların başında geliyor.

En iyi adsense reklam noktası

Tavsiyem sitenizin en üst kısmında ( header ) ya da komple içerik kısmının hemen üzerinde, yazı başlığının hemen altında ya da hemen üstünde reklamınız var ise,

Onu yazınızın giriş kısmından sonrasına, ilk alt başlığınızdan hemen öncesine yerleştirmeniz.

Reklamın yazı başında olmasının bir diğer dezavantajı ise;

#Mobil cihazlarda reklam dolumu / açılma hızı desktop’a göre daha gecikmeli oluyor. Yani çoğu ziyaretçi bir içeriğinize giriş yaptığında bir an önce yazıyı okumak için mobilde ekranı aşağı doğru scroll edecek, dolayısı ile üst kısımda yer alan reklam daha açılmadan, ziyaretçi reklamı görmediği içim direkt pas geçecektir.

2-Yan panel 300×600 boyutlarında ve sabit reklam. Yani ziyaretçi yazıyı aşağıya indirdikçe sağ tarafta sürekli sabit kalan reklam. Özellikle uzun yazılarda sizlere muazzam getiriler sağlayabilir.

Örnek: Hemen sağ tarafta gördüğünüz sabit reklam >>

Eğer eklediğiniz 300×600 boyutlarındaki reklamı yan panelde nasıl sabitlenir bilmiyorsanız, wordpress yan panel bileşen sabitleme başlıklı yazımdan öğrenebilrisiniz.

3-Yazı içerisine yerleştirilmiş reklamlar. Adsense’in yaptığı politika  değişikliği, yani sayfa başına reklam sınırlamasını kaldırması kısa içerik üreten sitelerin hiç bir işine yaramazken, uzun içerikler üreten  ( 1000 – 1500+ kelime ) sitelerin muazzam yararına oldu aslında.

Google’da üst sıralar çıkmak adına yazılarımda bugüne kadar fırsat bulduğum her noktada uzun yazılar yazmanız gerektiğinden bahsetmişimdir.

Tabii bunu uygulayanlar bugüne kadar SEO açısından her zaman avantaj elde ettikleri gibi, bugünden sonra da aynı zamanda google adsense gelirlerini arttırarakta rakiplerine göre avantaj sağlayacaklar.

Peki yazı içine reklam nasıl eklenir ? Yazımda bahsettiğim eklenti ile bunu yapmanız oldukça kolay. Eklenti ile reklam yerleştirimini paragraf sayısına göre yapabilirsiniz.

Yani ilk reklam 1. paragraftan sonra gelsin, ikinci reklam 4. paragraftan sonra gelsin, üçüncü reklam 8. paragraftan sonra gelsin ve 3. reklamın gösterimde olabilmesi için yazının uzunluğu en az  750 kelime olsun gibi ayarlamalar yapabilirsiniz.

Google Adsense Gelir Arttırma Yazı İçine Reklam Ekleme

Google adsense geliri arttırma adına reklam yerleştirimi konusunda yazımda bahsettiğim bu eklenti gerçekten altın değerinde. Kullanın ! Farkı siz de göreceksiniz.

4-Yazı içine yerleştirilmiş reklamların yazının üst kısımlarında olması.

Yazı içerisindeki reklamlarınız konumu yazının üst kısımlarına ne kadar yakın olursa, adsense gelirini o kadar arttıracaktır. Çünkü yazıların görüntülenme sayıları üst kısımdan aşağı doğru indikçe ( scroll ettkiçe ) düşer. Yani ziyaretçinin siteyi terk etme oranı artar.

Diyelim ki 2000 kelimelik bir içerik yazdınız, bu yazı içine yerleştirdiğiniz 6 reklam varsa ilk 5’i ilk bin kelime içinde, geri kalan 1 tanesi ise son 1000 kelime içinde olsun.

Hassas Kategorileri  Düzenleme ile Adsense Geliri Arttırma

1-Önce Google Adsense hesabınıza giriş yapın ve yukarıda bulunan Reklamlara İzin Ver & Reklamları Engelle sekmesi altında yer alan Hassas Kategoriler sekmesine tıklayın.

Adsense Gelir Arttırma Yöntemleri – Hassas Kategoriler

Google Adsense bu sekme altında bulunan Cinsel Sağlık, Din, Flört, Büyü, Kilo Verme, Siyaset gibi kategorileri hassas olarak kategorize eder ve size bu kategorilere ait reklamların sitenizdeki yayımlarını engelleme hakkı tanır.

Peki bunun google adsense kazanç arttırma ile ne alakası var ? Hemen açıklıyorum;

Google Adsense Kazanç Arttırma Hassas Kategorileri Engelleme ve İzin Verme

Adsense sizlere bu kategorilerin Son 30 Gün içerisinde sitenizde gösterim yüzdesini ve yine son 30 günde gösterime sunulan bu reklamların kazancınızın yüzde kaçını oluşturduğunu sunuyor.

Bu noktada adsense gelir artırma adına yapmanız gereken ise;

  1. Reklam Gösterimi Yüzdesi ile Kazanç Yüzdesi arasında 2:1 oranını yakalamakta başarısız olan kategorileri engellemek.
  2. Mesela benim örneğimde ( resimde gördüğünüz ) “Kolay Yoldan Zengin Olma” kategorisi son 30 günde toplam site genelindeki reklam gösteriminin 0.1% lik kısmını oluştururken, toplam kazancımın 0.0%’lık kısmını oluşturuyor. ( 2:1’lik, yani yarısı kadar bir katkı sağlamadığı için bu kategoriyi engelliyorum )
  3. Diğer bir örnek olan “Din” kategorisi ise, son 30 günde toplam site genelindeki reklam gösteriminin 2.1% lik kısmını oluştururken, toplam kazancımın 1.4%’lık kısmını oluşturuyor.
  4. Yani 2:1 oranını rahatlıkla aştığı, kazandırdığı para ile de gösterimlerin hakkını verdiği anlamına geliyor. Dolayısı ile bu kategoriye yayım için izin veriyorum.

Not: Eğer müzik, flört ya da eğlence sektörü üzerine bir web siteniz var ise, bu kategorilere izin vermenizi şiddetle öneriyorum.

#Tabii siz bu oranı 2:2 şeklinde de uygualyabilirsiniz. Yani kazanç yüzdesi reklam gösterim yüzdesine eşit ve fazla olanlara izin verip, altına kalanları ise engelleyebilirsiniz. Bu tamemen sizin stratejinize kalmış bir durum.

Reklam Sunma Düzenleme ile Adsense Geliri Arttırma

Evet ! Adsense gelirini arttırmak adına uygulayabileceğiniz belki de google adsense taktikleri arasında ki en iyi yöntemi şimdi sizlerle paylaşıyorum !

Önceden google, adsense yayımcıların sitesinde gösterimde olan reklamları ziyaretçinin ilgi alanına ( aratma geçmişine ) göre değil, sitenin konusu ne ise, onunla ilgili reklamlar sunardı.

Tabii teknoloji gelişti, adsense’in tecrübesi arttı ve artık hem tıklanma oranının artması hem de yayımcıların adsene gelirini arttırma, daha doğrusu reklam sektöründeki etkileşimi iki yönlü arttırmak için reklam gösterimlerini kullanıcı tabanlı, yani kişiselleştirilmiş reklamlara döktü.

#Kullanıcı tabanlı reklamlar ne demek bilmeyenler için: Diyelim ki bir bilgisayar satın almayı düşünüyorsunuz ve internette biraz fiyat & kalite araştırması yaptınız. Ardından da sıkılıp, araştırmayı bıraktınız ve sevdiğiniz bir gezi bloguna girip seyahat yazılarını okumaya başladınız,

Siz seyahat blogunda gezinirken seyahat ile ilgili reklamlar değil de bilgisayar ile ilgili reklam görüyorsanız, işte o blogun adsense yayını kullanıcı tabanlıdır.

Yani adsense sizin web geçmişinize sahip olduğu için ilgi alanlarınızı da biliyor. Dolayısı ile de hangi siteye giderseniz gidin, karşınıza sizin tıklama potansiyelinizin olduğu reklamları çıkartıyor.

Muazzam bir sistem değil mi ?

#Yani adsense’in ziyaretçiye ilgi duyduğu alanda reklamlar göstermesi reklamların tıklanma oranını arttıracaktır. Bu kesin. En azından tıklama başına maliyetin düşük olduğu nişte yazan bloglar / siteler için bu kesin.

Bir de farklı bir açıdan bakmata fayda var;

#Adsense tıklanma oranları aratacakta yayıncının adsense geliri artacak mı ? İşte… aslında işin rengi burada biraz değişiyor.

Verdiğim örnekten gidelim;

Şu an yazımı yazarken baktığım rakamlar ile; “Bilgisayar” anahtar kelimesinin tıklanma başına maliteyi 0,55 TL iken, “Otel” anahtar kelimesinin tıklanma başına maliyeti 1.57 TL

Bu kıyaslama da ortaya 2 seçenek çıkıyor;

1-Bilgisayar alma eğiliminde olan bir ziyaretçinin gezi blogunda gezinirken bir bilgisayar reklamına tıklaması ile gezi blogu sahibi 0.50 TL gibi bir rakam kazanacak.

2-Ancak eğer gezi blogu sahibi blogu ile alakasız reklamların yayınını blogundan kaldırısa ve sadece yazdığı konular ile alakalı reklamları yayıma sokarsa ki bunun içerisine elbette otel reklamları da dahil olacaktır,

Kafasında bilgisayar alma düşüncesi olan yine aynı kişi aynı gezi blogunda o reklamlardan birine tıklar ise, bu sefer de blog sahibi o tıklamadan 1.50 TL kazanacak.

Bu noktada ise şu çelişki ortaya çıkıyor;

1. seçeneğin gerçekleşmesi daha muhtemelken, 2. seçeneğin gerçekleşmesi daha düşük bir orana sahip. ( Çünkü kişinin ilgi alanı bilgisayar ve otel reklamları ilgisini çekmiyor )

Ancak 2. seçeneğin gerçekleşmesi durumunda ise blog sahibi 1. seçenekte elde edeceği gelirin 3 katını kazanıyor.

Soru şu;

?2. seçenek uygulanırsa tıklamaların düşeceği bir gerçek ancak düşen tıklanma oranı % 66 olur mu ? Eğer % 66’dan daha düşük bir oran olursa blog sahibi her türlü google adsene gelirini artırmış oluyor.

Daha genel bir soruyla ise;

?Tamam, kullanıcı odaklı reklamların tıklanma oranı daha yüksek olurken, kullanıcı odaklı reklamları kaldırdığınızda, yani sadece yazdığınız içeriklerle ilgili reklamları yayıma soktuğunuzda tıklanma oranınız düşecektir

Ancak google adsense geliri de düşecek midir ? Yoksa aksine artacak mıdır ?

İşte bu tamamen yazdığınız niş ( konu ) ile alakalı.

#Eğer yazdığınız niş için verilen reklamların tıklama başına maliyeti yüksek ise, kesinlikle kullanıcı odaklı reklamları engellemelisiniz.

Evet ! Eğer böyle bir blogunuz ya da siteniz var ise, google adsense kazanç arttırma işleminiz çok büyük bir ihimatlle ( ki ben denedim ve adsene gelirlerimiz bu yöntemle arttı ) başarıya ulaşacaktır !

#Ancak şunu da unutmayın ki dediğim gibi bu durum her site için aynı durum söz konusu olmayacaktır ! Bu tamamen yazdığınız niş genelinde verilen reklamların tıklama maliyetinin reklam verene ne kadar olduğuna bağlı.

Not:Eğer sigorta, finasn, emlak, banka kredileri, sağlık ya da tatil gibi konularda ( TBM’si yüksek kategorilerde ) niş bir siteniz varsa kesinlikle kullanıcı odaklı reklamları engellemeyin ve en az 1 hafta gelirinizin artıp, artmadığını gözlemlemelisiniz.

Peki google adsense geliri arttırma adına kullanıcı odaklı reklamarı nereden kaldıracaksınız ?

1-Yine Reklamlara İzin Ver & Reklamları Engelle sekmesi altında bulunan Reklam Sunma kısmına gidin ve burada kullanıcı tabanlı reklamlar sekmesinde bulunan ayarları etkisiz hale gitirin.

Google Adsense Gelir Arttırma Reklam Sunma Ayarları

Reklamları Engelleme ( Reklam İnceleme Merkezi / Ad Review Center )

Bitti mi ? Tabii ki hayır ! Google Adsense geliri arttırma adına işin en sevdiğim kısmına geldik. Eminim siz de çok seveceksiniz 🙂

Adsense’in bizlere sunduğu en güzel özelliklerden bir tanesi de, web sitemizde yayımlanan reklamları ve yayıncıları birebir inceleyebiliyor ve sitemizde istemediğimiz reklamları ve yayımcıları engelleyebiliyor oluşumuz.

Google Adsense Gelir Yükseltme Reklam İncleme Merkezi

1-Bunu yapmak yine için öncelikle Reklamlara İzin Ver & Reklamları Engelle sekmesi altında bulunan Reklamlar ( Reklam İnceleme Merkezi ) kısmına tıklayın. Karışınıza hemen üstteki resim gibi bir ekran çıkacaktır.

Not:Eğer bu kısım sizin adsense hesabınızda görünmüyor ise, önce bu kısmı aktif etmeli ve adsense’e sitenizde gösterilen reklamların tamamını size listelemesi için en az 1 gün zaman vermelisiniz.

Bu ekranda adsense sayfa başına 4 adet reklam gösterir. Sağ alt köşede ise ileri – geri tuşları vardır. Bu tuşlar ile ilerleyerek, sitenizde yayımda olan tüm reklamları görebilirsiniz.

2-Herhangi bir reklamın üzerine geldiğinizde ise, reklam pop up şeklinde öne çıkacak ve daha görünür hale gelecektir. Reklam bu şekildeyken, sol alt kısmında bulunan Engelle butonuna tıklayarak sadece o reklamı engelleyebilir,

Sağ alt köşesinde bulunan genişlet butonuna basarakta açılan sayfanın sol kısmında bulunan “block this Adwords Account” butonuna tıklayarak komple o yayımcı hesabının tüm reklamlarını sitenizde engelleyebilirsiniz.

Google Adsense Gelirini Arttırma Yayımcı Engelleme

#Bu noktada google adsense gelirini arttırma adına yapamnız gereken ise, tıklanma oranın düşük olacağına inandığınız, dikkat çekici olmayan reklamları engellemek.

Günde 10 – 15 dakikanızı ayırarak google adsense gelirini arttırma işlemini gün geçtikçe daha iyi noktalara getirebilirsiniz.

Bu noktada tek problem ise, incelemek için sırada bekleyen binlerce reklam oluşu 🙂 Peki kısa yolu yok mu ? Tam bir kısa yolu yok ancak, filtreleme yöntemi ile işi biraz hızlandırabilir, daha doğrusu en çok gelir elde ettiğiniz reklam modelindeki reklamlar ile işe başlayabilirsiniz.

Filtreleme ekranına ise, en sağ üst köşede bulunan Show review ads kısmının hemen sağ kısmında bulunan Filters butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Google Adsense Reklam Engelleme ve Reklam Seçme

Bu ekrandan, incelemek istediğiniz reklamların boyutunu, yeni reklamlardan eski reklamlara doğru sıralamayı, reklam network’ünü, metin, resim, ya da rich medya reklamlarını seçerek reklam incelemede filtre yaratabilrisiniz.

Google Analytics Analizi Yaparak Adsense Gelir Arttırma

Genelde bir çok sitenin en çok adsense geliri elde ettiği içeriği, en çok ziyaret alan içeriği olur. Bu da insanlar tarafından o yazının adsense potansiyeli en yüksek yazı olarak görülmesine ve pazarlama stratejisi o yazı üzerine yapmasına, dolayısı ile de yanılmasına neden olur.

Çoğu insanın yanılgıya düştüğü diğer bir nokta ise ne kadar çok içeriğim olursa, o kadar fazla gösterimim ve ne kadar çok gösterirmim olursa da o kadar fazla adsense gelirim olur düşüncesidir.

Aslında bu iki düşünce de doğrudur. Ancak bu iki mantıkta derinlemesine düşünülmediği için yanılgıya, daha doğrusu yanlış efor sarfedilmesine, yani verimsiz kürek çekmeye sebep olur.

Peki bu iki düşüncede de derinlemesine düşünülmesi gereken nokta ne ?

Ne kadar çok içeriğiniz olursa adsense gelirinizin artma potansiyeli o kadar yüksek olur. Evet bu doğru bir mantık ancak yeni yazacağınız içerikerlinizin adsense reklam getiri potansiyeli ne kadar yüksek olacak ?

Yani siz tüm enerjinizi içerik üretmeye veriyor, tüm gücünüzle küreklere asılıyorsunuz ancak ne kadar verimli kürek çekiyorsunuz ?

Anlatmak istediğim asıl noktayı canlı örneklerle ifade edeyim;

Hemen üstteki resimde gördüğünüz istatistikler bir müşterime ait. Şimdi bu ekranı dikkatle incelemenizi istiyorum.

Şimdi gelin bu istatistikleri birlikte inceleyelim;

Resimde yer alan 1 numaralı içerik sitenin en fazla gösterim alan, en hit içeriği. Son 30 günde toplamda 111.871 gösterim almış. Adsense gösterim sayısı ise 28.073 yine sitenin en çok reklam gösterimi alan sayfası.

#Müşterim bu içeriğinden son 30 günde toplamda 14,96 dolar kazanmış. Sitesinden en çok gelir elde ettiği sayfa da bu olmuş.

Şimdi bir de resimde 7 numaralı içeriğe bakalım. Bu içerik ise son 30 günde toplamda 37.085 gösterim almış. Ve bu gösterimin sadece 5.537‘sin de reklam gösterimi sağlanabilmiş.

#Müşterim bu içeriğinden ise son günde topamda 10.27 dolar kazanmış. Sitesinden en çok gelir elde ettiği 2. yazısı da bu olmuş.

Ancak bu içerik en çok adsense gösterimi alan 1. içeriğinin nerede ise 4’te 1’i kadar gösterim almışken, kazandırdığı para 4’te 1’inden çok daha fazla hatta 4’te 3‘ü kadar olmuş.

Şimdi bu noktada asıl soru şu:

Sitesinde en çok ziyaretçi alan içeriği google’da odaklandığı kelime de 1. sırada ise ve en çok adsense geliri getiren 2. içeriği ise google’da 6. sırada ise;

Ve 6. sırada olduğu için gösterim sayısı bu kadar düşükse o zaman yeni yazımı yazmalı, yoksa hali hazırda yazılmış olan yazıyı 1. sıraya çıkartmak için mi çaba harcamalı ?

Bu güzel bir soru. Bu sizin bu analizi yapıp, kendi içeriklerinize de sormanız gereken bir soru.

#Eğer müşterim için soruda varsaydığım durum söz konusu ise, ( ki öyle ) tabii ki cevap hali hazırda yazılmış olan yazıyı 1. sıraya çıkarmak için çaba harcamak olmalı.

İşte tam bu nokta da sizin de kendi siteniz için yaptığınız analizde bazı içerikleriniz için cevap bu yönde olursa, adsense geliri arttırma adına muazzam adımlar atabilirsiniz demektir.

Neden hali hazırda yazılmış içeriği üst sıralara taşımak için efor sart etmek daha mantıklı ?

İsterseniz konuyu biraz daha açayım;

#Diyelim ki resimde 6. sırada olan içeriğin odaklandığı kelimede sıralaması 7. İçeriğin 1000 gösterim başına getirisi 0,82 dolar ve bu içerik google’da 7. sırada olmasına rağmen 11.696 adsense gösterimi aldıysa o zaman 0,82 ‘yi 11 ile çarptığımızda karşımıza kabaca 9,02 dolar gibi bir rakam çıkar.

Keza müşterim bu içeriğinden son 30 günde toplamda kazandığı miktar da 9,15 dolar. Yani bu içerik 11 bin kez gösterilmiş ve her 1000 gösterimde 0,82 dolar kazanmış.

Bu da aslında oldukça sağlıklı bir istatistik. Yani eğer bu müşterim bu google’da 7. sırada olan içeriğini 1. sıraya taşımayı başarırsa ve 1. sıraya geldiği zaman içerik 20 bin gösterim alırsa, müşterim bu yazısından kabaca kazanacağı rakam 16,4 dolar olacaktır.

İşte, bu noktada 1000 gösterim başına elde edilen gelir potansiyeli 0,50 doları geçmeyen yeni bir içerik yazmaktansa, 1000 gösterim başına getirirsi 0,82 olan ancak 7. sırada olan bir içeriği 1. sıraya çıkartmak için çaba harcamak daha mantıklı olacaktır.

Eğer bu yazının gösterim alma potansiyeli resimde gördüğünüz 1. sıradaki içerik, yani en çok gösterim aldığı içerik kadar var ise ve eğer bu yazı bu kişinin uğraşları sonucu 1. sıraya getirilirse, 28.000 gösterim için bin gösterim başına 0,82 dolar kazanacağını varsayarsak, kabaca 22,96 dolar kazanmış olur.

İşte 9,15 dolar kazanırken 22,96 dolar kazanma fırsatı varsa ve bu fırsatı kaçırmayıp, istifade ederse bu müşterim adsense gelir arttırma adına tam %40’lık bir başarı sağlar. Hem de tek bir içerikten.

Böyle 3 bin içeriği olan bir sitede yapılacak analizler ve opitmizasyonlar sonrası nasıl bir gelir artışı olacağını ben hayal bile edemiyorum…

Yani zamanınızı yeni yazı yazmaktan ziyade, eski ancak 1000 gösterim başına getirisi yüksek ve alabileceği trafik potansiyeline tam anlamıyla ulaşmayan içeriklerinizi üst sıralara çıkartmak için harcarsanız,

#Zamanımızı google adsense gelir arttırma adına daha verimli kullanmış, verimli bir şekilde kürek çekmiş olursunuz.

Peki ben bu analizi nasıl yapacağım ?

Şöyle;

1-Öncelike google analytics hesabınıza giriş yapın ve sol menüden Davranış >> Yayıncı >> Yayıncı Sayfaları sekmesine gidin ve en alt sağ kısımda bulunan gösterilecek satır sayısını 5000 yapın.

2-Ardıdan bu sayfanın en üst kısmına gelin ve içeriklerinizi yayıncı para kazandıran sayfa görüntülemeleri kısmına tıklayarak en çoktan en aza doğru sıralayın.

Sıraladıktan sonra analiz için bakmanız gereken kısımlar ise Yayıncı Geliri / 1000 Oturum  ve Yayıncı eBGBM’si kısımlarında yer alan rakamlar.

Burada yer alan içerikleri tek tek  inceleyin ve Yayıncı Geliri / 1000 Oturum rakamları en yüksek olanları tespit edin.

#Tabii bu tespiti yaparken sağlıklı veriler elde etmek adına, 1000 oturum başına yayıncı geliri yüksek olan içeriklerin aynı zamanda yayıncı para kazandıran sayfa görüntülemeleri sayısının da yüksek olmasına, ( en az 500 ) dikkat edin.

Örnek:Diyelim ki bir içeriğinizin Yayıncı Geliri / 1000 Oturum ve Yayıncı eBGBM rakamları diğer içeriklerinize göre çok daha yüksek ve 2.5 dolar ile 2 dolar arasında.

Ve bu içeriğin aynı zamanda yayıncı para kazandıran sayfa görüntülemeleri sayısı da 700. İşte bunu tespit ettikten sonra bakmanız gereken şey ise,

Bu içeriğinizin google’da kaçıncı sırada olduğu? Alabileceği maximum trafiği alıyor mu? Yoksa alamıyor mu ?

İşte! Eğer bu içeriğinizi biraz daha geliştirerek, yani anahtar kelime analizini, site içi SEO‘sunu geliştirerek ve alınan backlink sayısını arttırarak google’da daha üst sıralara taşıyabilirseniz, alacağınız her ekstra 1000 gösterimde 2.5 dolar daha kazancağınız garantidir !

2. bir yöntem ise;

İçeriğinizi geliştirmek için zaman harcamaz ve oldğu şekli ile sosyal medya üzerinden reklam vererek bu içeriğinize trafik de çekebilirsiniz.

#Eğer sosyal medya üzerinden gelecek 1000 gösterime 5 lira ödeyipte, yazınızdan 1000 gösterim başına 2.5 dolar kazanıyorsanız, işin rengi değişir. Reklam verip reklam maliyetini çıkartır bir de üzerine kar elde edersiniz.

#İşte bu nokta reklama ödediğiniz para ne kadar fazla olursa elde edeceğiniz kar da doğru orantılı olarak o kadar fazla olacaktır. Artı sosyal medya takipçi sayınızın artması da cabası…

Bazı siteler çok kısa zamanda nasıl bu kadar büyüyor zannediyorsunuz ? İşte tam olarak bu yöntemle…

Sonuç 

Verdiğim adsense’den yüksek kazanç yöntemleri inanıyorum ki google adsene ile neden az kazanıyorum, adsense neden az kazandırıyor sorularınıza cevap olmuş ve adsene kazanç arttırma adına size muazzam sonuçlar vermiştir.

Eğer sizin de paylaşmak istediğimiz adsene sayfa tıklanma oranı ve kazanç arttırma tüyoları var ise, yorumlar kısmında bunları paylaşabilir ve insanlara değer katabilirsiniz.

Yorumlarınızı, sosyal medya paylaşımlarınızı, yazımı yer işaretlerinize eklemenizi ve verdiğim adsense taktiklerinin kazançlarınıza nasıl etki ettiğini benimle paylaşmanızı rica ediyorum.

Umarım Adsense Gelir Arttırma: En Az 20% Kazanç Arttırma Garantili ! başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

#Adsense #WordpressGoogleAdsense #WordpressGoogleReklamları

%d blogcu bunu beğendi: