Anahtar Kelime Analizi & SEO: Ihtiyacınız Olan Tek ve Ezber Bozan Yazı !

Anahtar Kelime Analizi

Anahtar kelime analizi site içi SEO‘nun en ama en önemli kısmıdır. Bir analizden çok daha öte, 21. yüzyılın market araştırmasıdır.

Öylesine önemlidir ki, içeriklerinizin google sıralamasını, organik trafiğinizi, yani başarınızı ve tabii ki dolaylı olarakta kazanacağınız parayı belirler.

Anahtar kelime analizi gerçek anlamda bir sanattır ve bu sanatı ne kadar iyi icraa ederseniz, google sanatınızı aynı oranda organik trafikle ödüllendirir.

#Peki anahtar kelime analizi nasıl yapılır ? Aranma hacmi yüksek, gelir getirisi yüksek, karlı ve en önemlisi rakiplerinizin farkında olmadığı anahtar kelimeler nasıl bulunur ?

#Şunu en başta belirtmeliyim ki; Bu yazımda anahtar kelime analizini kendi blog yazılarım için nasıl yapıyorsam, tüm tecrübemle ve gizli sırlarımla eksiksiz bir şekilde sizlere de aktaracağım

>> Yapılan Yanlş
>> Rakip Analizi
>> Ekşi Sözlük
>> Forumlar
>> Vikipedi
>> Google İlgili Arama
>> Anahtar Kelime Bulma Araçları

Anahtar Kelime Analizi Yaparken Yapılıan EN BÜYÜK YANLIŞ

Google’da anahtar kelime analizi diye araştırma yaptığınızda karşınıza çıkan kaynakların çoğu demiyeceğim, hepsi anahtar kelime analizi için 1. adım olarak google anahtar kelime planlayıcısını öneririr ve anlatır.

Ancak tüm tecrübemle söylüyorum ki kesinlikle yanılıyorlar.

Anahtar kelime analizi için başlangıç noktası olarak google anahtar kelime planlayıcı ile yola çıkılması kesinlikle yanlıştır.

Nasıl yani ? Örnek bir anahtar kelime analiz süreci ile anlatayım;

1-Önce yazılacak konu ile ilgili potansiyel ziyaretçinin aratabileceği kelimeler düşünülür.

2-Ardıdan bu kelimeler google anahtar kelime planlayıcısına yazılır, anahtar kelime fikirleri ve bunların aranma potansiyeli öğrenilir.

3-Ve bu sonuçlar doğrultusunda da en çok aratılan kelime odaklanılan ana anahtar kelime olarak seçilir

Malesef, anlatılan ve uyguladığınız bu yöntem kesinlikle yanlış !

Google anahtar kelime planlayıcısı anahtar kelime fikirleri için bakmanız gereken ilk değil, en son yer olmalı!

Neden ?

Çünkü google anahtar kelime planlayacısının sizin yapmak istediğiniz anahtar kelime analizi ile uyuşmayan 2 büyük problemi var.

Nedir bu problemler ?

1-Anahtar kelime planlayıcısı anahtar kelime fikri olarak size yazdığınız kelimenin çok yakın varyasonlarını verir.

Örnek – 1:Ben bu yazım için anahtar kelime analizi adına adwords anahtar kelime aracına “anahtar kelime analizi” yazdığımda araç bana anahtar sözcük fikri olarak şunları sunuyor;

Gördüğünüz gibi, Anahtar kelime aracı, anahtar kelime öneri aracı, SEO kelime analizi… gibi kelimler, yani benim odaklandığım “anahtar kelime analizi” kelimesine çok yakın kelimeler.

#E nerede peki; google da aranan kelimeleri bulmagoogle’da aratılan kelimelergoogle tıklanma sayısı nasıl öğrenilir gibi kelimeler ?

Peki bu tür kelimeler aratılmıyor mu? Tabii ki de aratılıyor. Yazımı yazmadan önce yaptığım anahtar kelime analizinde bulduğum kelimeler bunlar.

Demek istediğim bu kelimeler yine anahtar kelime analizi kelimesi ile eş ve yakın anlamlılık taşısa da, google anahtar kelime aracı bunları size vermiyor.

Örnek-2:Bir de “Iguazu şelalesi” ile ilgili bir yazı için anahtar kelime analizi hazırladım. Bir de o analiz için google anahtar kelime planlayıcısına bakalım,

#E yine nerede; ” brezilya’da gezilecek yerler, brezilya şelaleleri, brezilya – arjantin sınırındaki şelale, 3 ülkeyi birleştiren şelale, Iguazu Şelalesi dünyanın 7 doğa harikası ” gibi kelimeler.

Yine adwords kelime aracı yaptığım aratmaya çok benzer kelimeler sunarken, aynı anlam taşıyan, aynı aratma sonucuna ulaşan kelimelere yer vermiyor.

2- Google anahtar kelime planlayıcısının en büyük diğer problemi ise, size verdiği anahtar kelime fikirlerini herkese veriyor olması.

#Yani rakibiniz de buraya bakıyor. Peki rakibiniz ile aynı kelimeleri kullanırsanız nasıl önüne geçeceksiniz ?

Peki ne yani google anahtar kelime planlayıcısını kullanmayalım mı ? 

#Tabii ki kullanacağız ancak bunu anahtar kelime bulmak için değil, bulduğumuz anahtar kelimelerin aratılma hacimlerini, rekabet oranlarını ve önerilen tekliflerini öğrenmek için kullanacağız.

Ve bu tamamıyla adwords kelime planlayıcısını anahtar fikir alma konusunda kullanılmamalı diye de anlaşılmasın.

Anahtar kelime fikri almak adına yine de kullanılabilinir ancak rakiplerinizin bir adım ötesine geçmek ve google organik trafiğinizi arttırmak ve üst sıralarda yer almak adına anahtar kelime analizinde bir adım öteye geçmelisiniz.

Peki anahtar kelime analizini nasıl yapacağız ? İşte size bu yazımda kendim anahtar kelime analizi nasıl yapıyorsam, bütün sırlarımla sizlere de anlatacağım ! Evet, bütün taktiklerim ve sırlarım !

Anahtar Kelime Analizi Sırlarım

1- Rakip Yazıları İnceleyerek Anahtar Kelime Bulma

Eğer bir yazım için anahtar kelime analizi yapacaksam, ilk yaptığım şey o konuda yazılmış ve google’da üst sıralarda yer almış yazıları kullanılan anahtar kelimeler yönünden incelemek olur.

#Çünkü o yazılar için hali hazırda anahtar kelime analizi yapılmış, üzerine yazı yazılmış ve google’da üst sıralarda yer almıştır bile !

#Eğer rakibimizin bir adım önüne geçmek istiyorsak, öncelikle onun kullandığı tüm anahtar kelimeleri bizim de kullanıyo olmamız gerekiyor. Önce durumu eşitlemeliyiz. Rakibin kullandığı kelimelerle hedeflediği tüm trafiği biz de hedeflemeliyiz.

Durumu eşitledikten sonra öne geçmek adına rakibin kullanmadığı anahtar kelimeleri bulup, yazımızda kullanarak bir fark yaratmalıyız.

Rakip yazıların anahtar kelimelerini nasıl inceleyeceğimize geçelim;

#Bu noktada önemli olan yazıyı hiç bir anlam yüklemeden, kelime kelime, cümlelere anlam vermeden, yani bir robot okumak.

Ancak o şekilde aranma potansiyeli olan kelimeleri görebilir ve idrak edebilirsiniz.

Örnek:“Iguazu Şelalesi” hakkında yazılacak bir yazı için anahtar kelime analizi yaparken rakip yazıyı bir robot okuyucu olarak şu şekilde inceledim;

Ve yazıda altını çizdiğim tüm kelimeleri aratılma potansiyeli olabilir düşüncesi ile, bir excel dosyasında bir araya topladım.

Pro İpucu:Rakip yazıların resim alt yazılarını incelemeyi kesinlikle unutmayın. Kullanılan neredeyse bütün kelimeler, eğer yazı SEO uyumlu yazıldıysa burada kendini ele verir;

#Mesela hemen alttaki resimde incelediğim rakip yazıda bulunan bütün resimlerin alt yazıları bulunuyor. Sadece resim alt yazılarına bakarak ne kadar fazla anahtar kelimeye ulaştığımı göstermek amaçlı, tüm alt yazıları tek bir resimde birleştirdim.

Gördüğünüz gibi daha anahtar kelime analizi yapmadan onlarca kelimeye ulaştık. İşte google anahtar kelime planlayıcısı şimdi devreye girecek ve bulduğumuz tüm bu kelimelerin aranma hacimlerini tek tek öğreneceğiz.

Google anahtar kelime aracına gidiyorum ve Araçlar >> Anahtar Kelime Planlayıcısı >> Bir kelime öbeği, web sitesi veya kategori kullanarak yeni anahtar kelimeler arayın sekmesine gidiyorum ve bulduğum her bir kelimeyi tek tek aratıyorum.

Kelimelerin aylık aranma hacimlerini öğrendikten sonra hepsini bir excel dosyasında aranma sayısı yüksekten alçağa doğru olacak şekilde sıralıyorum;

Sonuç olarak sadece rakip yazıyı inceleyerek 51 anahtar kelime elde ettik. Yani rakip yazının elinde ne var ne yok görmüş olduk ve hepsini bir kenara not ettik.

#Yazılacak yazı içerisinde bunların tamamını ya resim alt yazılarında ya da yazı içerisinde yazı bütünlüğüne uyum sağlayacak şekilde, okuyucuya hissetirmeden geçireceğiz.

Bu noktada rakibimizle anahtar kelime analizinde aslında durumu eşitlemiş olduk. Yani o hangi aratılma potansiyeli olan kelimelere odaklandıysa biz de onlara odaklanmış olduk.

#Bunların üzerine sıradaki yöntemlerle, anahtar kelime havuzumuza yenilerini ekleyerek rakibin gözden kaçırdığı anahtar kelimeleri de bulup rakibin mahrum kaldığı google trafğini – organik trafiği ondan alacağız.

2- Ekşi Sözlük

Nasıl yani ? Ekşi sözlük ile anahtar kelime analizinin en alakası var ? Çok alakası var. İnanın bana anahtar kelime analizi adına bulup bulabileceğiniz açık ara en iyi araçtır !

Hatta öyle bir araçtır ki dünya üzerinde eşi benzeri olmadığı için bir tek Türkiye’ye özeldir. Ki bu konuda gerçekten şanslıyız 🙂

Peki ekşi sözlüğü anahtar kelime analizinde bu kadar özel yapan ne ?

#Tabii ki konsepti. Yani sözlükte bir konu açıldığında insanların o konuya girdikleri entryler hep bir tanımlama edası taşır. Aynı bir sözlük gibi 🙂

Örnek:Sözlüğe giriyorum ve “Iguazu Şelaleleri” kelimeler bütününü aratıyorum ve karşıma ilk entry ve ilk cümle şu şekilde;

Ve Bingo! İşte potansiyel bir aratılma terimi daha. Bunuda notlarıma ekliyorum ve devam ediyorum…

Ve karşıma çıkan 3. entry şu şekilde;

#Entry link içeriyor ve link iguazu şelalerini 360 derece gösteren bir web sitesine ait. Adam araştırmış, bulmuş gelmiş bir de paylaşmış.  Ben de “iguazu 360 derece” anahtar kelimelerini kullanarak bu siteyi yazımda paylaşabilirim. Aratan olur mu ? Kesinlikle!

Devam ediyorum; Karşıma çıkan 4. entry ise şu şekilde :);

#Entryi okurken bir şey dikkatimi çekiyor. Filmler mi ? Cennet ile ilgili sahneler mi ? Hımm… Sizde de bir fikir uyandı mı ? Up (yukarı bak) filmi mesela, filmde geçen cennet şelaleleri ?

Şansımı denemeye kesinlikle değer deyip, kelimenin google aranma hacmi için araştıma yapıyorum ve;

Bingo ! aylık 1.300 kişilik aratılma hacmi ve bunu da yazımda “cennet şelaleleri bu olsa gerek” kelimeler bütünüyle kullanma kararı alıyorum. Kesinlikle değer ! ( Hatta meta açıklamasına alsam daha iyi olacak 🙂 )

Devamını size bırakıyorum. Benden bu kadar 🙂

Doğru açılardan batığınızda rakiplerinizin kullanmadığı kelimeleri bu anahtar kelime aracı ile kolaylıkla keşfedebilirsiniz.

3- Forumlar

Anahtar kelime bulma adına bakabileceğiniz en kritik noktalardan bir diğeri de forumlardır. Kendi blogum için yaptığım anahtar kelime analizlerinin de bel kemiğini forumlar oluşturur.

Şöyle düşünün, bir kişi genel olarak bir forumda neden konu açar ? 

#Çünkü sorusunu cevaplayan bir içeriği google aracılığı ile bulamamıştır.

#Ya da içerik yazılmış olsa bile o kişinin aratma kelimeleri yazı içerisinde geçirilmediği için, yazı google tarafından aratma yapan kişinin karşısına çıkartılmamıştır.

İşe biz de tam olarak bu tür altın fırsatlar için forumlara bakıyor olacağız. Yani insanların tam olarak ne tür içeriklere ihtiyaç duyduğunu ve ne tür kelimeler kullanarak o içerikleri aradıklarını anlamaya çalışacağız.

Türkiye’de nerede ise her konu ile iligi bir forum mevcut. Bu yüzden bu yazıyı okuyan herkes bu yöntemi rahatlıkla uygulayabilir.

Süreç şu şekilde işleyecek – Google’da şu şekilde aratmalara yaparak;

“kelime” + “forum” ya da “kelime” + “powered by vbulletin”

Ya da google’da konunuz ile “konunuz forumları” diye biraz araştırma yaparak bir çok foruma ulaşabilir ve sadece bu forumlar içerisinde google’da;

“kelime site:forum.com” şeklinde aratma yapabilirisinz.

Örnek:Daha önce yayımladığım bir yazım için yaptığım anahtar kelime analizinin forumlar kısmını uygulamalı olarak sizlere anlatayım;

WordPress Kadın Temaları” başlıklı yazım için anahtar kelime analizi yaparken blogumun odaklandığı niş üzerine sektörün öncü 2 forumunda araştırma yaptım. ( wmaracı ve r10 forumları )

wmaracı forumunun arama kısmına “kadın” yazdığımda ise şu sonuçlar karşıma çıktı;

Bunlar sadece aratma sonucu karşıma çıkan daha önce açılmış konu başlıkları. Konuların içine girdiğim de ise karşıma şu şekilde sonuçlar çıktı;

Ve Bingo! Bunlar sadece bir kaç tanesi ve aslında tamamı yazımda kullanabileceğim, aratılma potansiyeli olan kelimeler.

#Yani insanların aradıkları şeyleri tasfir etmelerinin gerçek örnekleri bunlar.

Bu kelimeleri düşünerek ya da google anahtar kelime planlayıcısı aracılığı ile bulabilir miydim ? Hiç zannetmiyorum. Bir kaçı belki… Peki ya bulduklarımın tamamı? (hemen altta)

Bu kelimeleri okuyucuya hissettirmeden ve cümle bütünlüklerini bozmadan, odaklandığım ana anahtar kelime, yani “wordpress kadın teması” etrafında kullandığımda ise ortaya SEO açsıdan muazzam bir yazı çıkıyor.

Ve tabii ki, google’a “wordpress kadın teması” yazdığınızda da ” kadın içerikli site için tema” ya da “kadın sitesi için tema” yazdığımda da google’da ya 1. ya da 2. sırada çıkıyorum.

Google anahtar kelime planlayıcısı “wordpress kadın teması” kelimesi için aylık 70kişilik bir aranma hacmi veriyor. Verdiği benzer kelimeleri de eklediğimde aylık 200kişilik bir aranma hacmi çıkıyor ortaya.

Ancak adwords kelime aracının dışana çıkarak yaptığım bu anahtar kelime analizi sonucunda ise yazımdan aylık 500kişilik bir trafik elde ediyorum.

Sonuçlar muazzam değil mi ?  Bence de öyle 🙂

4- Vikipedi

Anahtar kelime analizi için kullanabileceğiniz diğer bir araç ise Vikipedi. Yazacağınız konu ile ilgili bir vikipedi sayfası varsa kesinlikle bunu hemen fırsata çevirmelisiniz.

Örnek:Yine “İguazu şelalesi” örneği ile gideceğim. Vikipedi üzerinden aratma yapıyorum ve karşıma çıkan sayfada aranma potansiyeli olabilecek kelimeleri not ediyorum;

Hımm.. kelimeler tanıdık geldi değil mi? Rakibimizin kullandığı kelimler bunlar. Tabii sadece içeriğe değil, bulunan resimlerin açıklamalarına da bakıyorum;

#Resimlerimde bu kelimeleri de kullanabilirim. Eminim bu kelimeler de aratılacaktır. Tabii sadece resimlerle de yetinmiyorum. Ve en altta bulunan kategoriler kısmına da göz atıyorum;

#Peki bu kelimelerin aratılma hacimleri var mı ? Hemen kontrol edelim. Bulduğum bu yeni kelimeleri de google kelime planlayıcısında aratıyorum;

Ve Bingo! Tabii ki var. Hemen bu kelimeleri de yazacağım yazımda odaklandığım anahtar kelime çevresinde kullanmak üzere oluşturduğum kelime havuzuna ekliyorum.

5- Google Aramaları Alt Kısım

Google çoğunlukla uzun kuyruklu kelimelerin aranma hacimlerini anahtar kelime planlayıcı aracında paylaşmaz. Peki bu uzun kuyruklu kelimelerin aratılma hacimleri yok mu ?

Kesinliklikle var !

Aratmasını yaptığınız kelimenin en yakın ve en çok aratılan uzun kuyruklu kelimeleri google size arama sonuçları sayfasının en atlında kısmında verir.

Örnek:Google’da “anahtar kelime analiz” diye aratma yapıyorum ve arama sonuçlarının en alt kısmına indiğimde karşıma çıkan sonuçlar şu şekilde;

“Anahtar kelime analizi nasıl yapılır”, “anahtar kelime yoğunluğu ölçme” gibi kelimeler aslında benim üzerine yazacağım konu ile en alkalı ve en çok aratılan uzun kuyruklu kelimeler.

#Tabii bunu sadece bir kez yapmıyoruz. Döngü şeklinde tekrarlıyoruz. Bulduğum kelimeleri tekrar aratıp, sonuç sayfasının en alt kısmına bakıyoruz.

#Yani “anahtar kelime analizi” şeklinde aratma yaptığımda google’ın bana ilgili sonuçlar olarak sunduğu kelimeleri de aratıyorum ve o kelimelerin ilgili sonuçlarına da göz atıyorum;

Bu sefer de karşıma “anahtar kelime bulma aracı” – “anahtar kelime nasıl bulunur” gibi uzun kuyruklu kelimeler çıktı. Bunlarıda kelime havuzuma eklyiyorum ve bulabildiğim kadar kelime bulana kadar bu döngüyü sürdürüyorum.

Anahtar Kelime Bulma Araçları

Anahtar kelime analizi için bir de kullanabileceğiniz bir çok anahtar kelime aracı var. Bunları da göz ardı etmemek lazım tabii ki.

1- Keyword IO Anahtar Kelime Aracı

Benim en sevdiğim anahtar kelime aracı keyword.io. Oldukça kullanıçlı bir anahtar kelime aracı. Sadece google değil bir çok arama moturunu da destekliyor.

#Arama kısmına “anahtar kelime” yazıyorum ve ülkeyi de Turkey seçtikten sonra Search butonuna bastığımda, bu ücretsiz anahtar kelime aracı toplamda 284 yazdığım kelime ile alakalı sonuç sunuyor.

Anahtar Kelime Bulma Aracı

Sol taraf aracğın sunduğu kelimeler, ve yanlarında işaretleme seçenekleri mevcut. Eğer bir kelimeyi işaretlerseniz, sağ taraf yani 2. kısıma sizin için aktarıyor. Böylece kelimelerinizi bir liste haline getirebiliyorsunuz.

Bu anahtar kelime bulma aracının en sevdiğim yanı ise, sadece arattığınız kelimeden sonra gelen kelimeleri değil, öncesinde yer alan kelimeleri de sunuyor olması. Yani şu şekilde;

Gördüğünüz gibi, benim yazım çok değerli olabilecek “seo için anahtar kelime seçimi” ya da “SEO anahtar kelime nedir” gibi kelime bütünleri de sunuyor.

2- Keyword Tool Anahtar Kelime Aracı

Diğer bir anahtar kelime aracı ise Keyword Tool. Bu da ilk sırada sunduğum anahtar kelime aracına oldukça benzer aslında.

Kullanımı ise şu şekilde; Odaklandığınız anahtar kelimenin bir kısmını aratma kısmına yazın. Ardından arama motoru olarak google.com.tr ve dil seçeneğini olarak Turkish(Turk) opsiyonunu seçip Enter tuşuna basın.

Aratmam sonucunda, keyword tool bana alttaki resimde görüldüğü gibi google’da önerilen kelime tamlamalarını popülerliğe göre sıralayarak gösteriyor.

3- UbberSuggest Anahtar Kelime Bulma Aracı

Ubbersuggest anahtar kelime bulma aracı ise, aynı keywordtool gibidir. Tek farkı ise google önerilerini harflere ayırır. Bu da tabii daha fazla kelimeye fikir bulmanıza olanak sağlar.

Yani aracın aratma kısmına “anahtar kelime” yazıp, aratma yaptığımda araç bana anahtar kelime kelimesinden sonra gelecek 3. kelimeyi harflere kategorileyerek sunuyor.

Önce a harfi, yani anahtar kelime analizi, anahtar kelime arama, anahtar kelime analiz aracı gibi kelimeler sunuyor ve ardıdan b harfine geçiyor.

Anahtar Kelime Analiz Aracı – UbberSuggest

Sonuç

Benim anahtar kelime analiz sürecim genel olarak bu şekilde işliyor ve kendi blogum için anahtar kelime analizi nasıl yapıyorsam, sizlerle de aynı süreci birebir paylaştım.

Anahtar kelime analizi yaptıktan sonra ise geriye, site içi SEO‘yu doğru uygulayarak ve SEO uyumlu yazılar yazarak araştırmanızı taçlandırmak kalıyor.

Tabii bir de yazınızı yayımladıktan sonra tanıtımını yapmanız gerekiyo ki bunların en başında yazınıza backlink almak geliyor.

Umarım Anahtar Kelime Analizi & SEO: Ezber Bozan Rehber ! | WPMAVI başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

%d blogcu bunu beğendi: