Aralarında Türkiye’nin dahi Bulunduğu 130 Ülkeden 150 Milyar Dolarlık Kazanç Anlaşması

Hesaplı İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) üyelerinin birlikte bulunduğu 130 talih, arsıulusal çapta muteber olacak kullanılmamış bir algı anlaşması imzaladı. Acun ekonomisinin yüzde 90’ını ellerinde tutan Çin, Almanya, BENDE, Japonya, İngiltere ve Türkiye kabilinden ülkelerin bile aralarında bulunduğu bu 130 devlet, imzaladığı idrak anlaşması ile haddinden fazla uluslu şirketlerden bildirme bir iki yüzdelik 15 alacak alacak.

Arsıulusal algı anlaşması, alelhusus üstelik çok sayıda ülkede hizmet veren firmalar ile sayısal dünyada müteharrik şirketleri etkileyecek. Bu kurumlar çıktı, ayrımsız ülkede kazandıkları paranın yer beş altı yüzde 15’ini vergi olarak ödeyecekler. Uzmanlar, bu çeşit tıpkı inikat ile şirketlerin vergiden kaçınmasının önüne geçileceğini düşünüyorlar. 

150 bilyon dolar rüşvet geliri sağlanması hedefleniyor

Küresel Vergi Anlaşması

Anlaşmaya dahil olan ülkeler, imdi çok uluslu şirketler için eş tıpkı tekebbür sergileyecekler. Böylece bire bir şirket, vergiden istinkâf etmek için merkezini taşımayacak ya de ayrımlı yöntemler uygulayamayacak. Uluslararası kazanç sistemini istikrarlı ağıl getirmeyi hedefleyen anlaşmanın, 150 bilyon dolarlık munzam idrak geliri sağlayacağı düşünülüyor.

Konuyla ilişkin açıklamalarda mevcut MEMLUK Başkanı Joe Biden, anlaşmaya varılmasından bahtiyarlık duyduğunu belirtti. Bu anlaşmayla gelişigüzel şirketlerin, bahis konusu 130 ülkede birbirine mail vergi ödeyeceğini belirten Biden, bu sayede ülkelerin birbirine düşmesinin önüne geçileceğini açıkladı.

Küresel algı anlaşmasının detaylarının teşrinievvel ayına büyüklüğünde tamamlanması bekleniyor. Anlaşmanın yürürlüğe gireceği çağ içinse 2023 yılı düşünülüyor…

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

%d blogcu bunu beğendi: