Astronotlar Uzayda Jen Düzenlemeyi İlk Kat Muvaffakiyetli Şekilde Gerçekleştirdi

Uzayda ultraviyole ışığa ve radyasyona maruz var olmak, DNA hasarlarına misil açabiliyor. Bu genişlik, tafsilatlı vadede astronotların sağlığı üzere az çok iri ayrımsız ülkü oluşum ediyor. Hem astronotların sağlığı amacıyla hem bile gelecekte yapılacak birlik insanlı uzay görevlerinde analog sorunlarla karşılaşmamak adına DNA hasarının önüne elbette geçilebileceği ile ilgilendiren değişik tetkikat yürütülüyor. 

Bu doğrultuda DNA onarımının şüphesiz gerçekleştirilebileceğine yönelik yapılan ayrımsız araştırmada, Uluslararası Feza İstasyonu’ndaki (ISS) astronotlar oldukça yetişkin tıpkı ampirik gen aranjman işlemini sükse ile gerçekleştirdi.

Çalışmalar gelecekte gök yolculuklarını elan mahdut kılacak:

Ölçülü deneysel iş kapsamında ISS’dahi mevcut astronotlar maya hücreleri üstünde gerçekleştirildi. Emek kapsamında geçmiş DNA üstünde hasar oluşturuldu, arkası sıra üstelik bu hasarın giderilmesi ve dizilimin yeniden gerçekleştirilmesi sağlandı. 

Plos One isimli dergide yayınlanan araştırmanın kıdemli yazarı olan Sebastian Kraves çalışmanın önemini vurguladığı açıklamasında “Kol takkadak aşırı bir ortamda CRISPR genom aranjman, PCR ve nanopor dizileme kabil kullanılmamış teknolojileri başarıyla uygulamakla kalmadı, bire bir zamanda bu teknolojileri mikrogravitede DNA onarımı ve sair esas hücresel süreçlere ilgili çalışmalarda uygulanılabilen fonksiyonel olarak tüm ayrımsız biyoteknoloji hisse senedi akışına entegre edebildi’‘ şeklinde konuştu.

Geleceğin âdemiyet amacıyla yer iri coşku mucit adımlarından biri olan uzay yolculukları amacıyla aşmamız gereken bir tane engel daha hayat dolu roketler ya üstelik elan çokbilmiş gök araçları beğenmek değil. Aynı zamanda kayırıcı vücudunun uzayda olmaya verdiği reaksiyonlara yönelik dahi çözümler üretmemiz gerekiyor. Bu kapsamda mütehammil haddinden fazla değişik araştırı yürütülüyor.

Söz Gelişi astronotları dokuncalı ve ayrıca ölümsek X-ışını radyasyonundan müzaheret etmek amacıyla doğada tayin edilmemiş bire bir malzeme ile kap pigmentlerinden mamul bire bir güneş kremi geliştirildi. Geçtiğimiz haftalarda ise esasen ISS’de ölçülü aynı apayrı araştırı sonrası spermin uzayda DNA’sına uymazlık gelmeden 200 sene süresince korunabileceği tespit edilmişti.

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

%d blogcu bunu beğendi: