Birleşik Fellah Emirlikleri’nin Feza Uzlaştırıcı Hope, Mars’ın Kuzey Işıklarını Görüntüledi

Mürekkep Gündüz Feneri Emirlikleri, geçtiğimiz yıl şanlı bire bir Mars görevi başlattı. Altın Gezegen’in atmosfer ve iklim yapısını denemek ve gezegende suyun adeta ‘yok olmasına’ etmen olan şeyin hangi olduğunu çıkarmak için ‘Hope’ isimli feza ara bulucu Merih yörüngesine doğru yola artık.

Şubat 2021’dahi Mars yörüngesine giren Hope, 23 Mayıs’ta tıpkı Merih yılı boyunca (687 Dünya haset) bitmeme edecek olan görevine resmi kendisine başladı. Bu görev devam ederken Hope, aslında görevleri arasında düz almayan, oldukça bulunmaz zahirî tıpkı Mars olayının görüntülerini yakaladı; Merih auroraları.

Mars’ın nahoş tarafından aurora manzaraları:

Mars auroraları

Auroralar yani kuzey ışıkları, gezegenimizde kutup bölgelerinde oluşan tamamlamak aynı gök olayı. Gezegenimizde küresel mıknatısi kayran ile angajmanlı olarak ortaya çıkan ve bu sebeple birlikte yalnızca kutup bölgelerinde gözlemlenen auroralar ile ilişkin Merih’ta hâller az buçuk değişik.

Mars’ta auroralar gezegenin belli bölgelerinde değil, seçme durumunda ortaya çıkabiliyor. Bunun sebebi ise Merih’ın Acun’dan hoşur farklı olan manyetik alanı. Ayrıca Merih’ta üç farklı türde aurora olduğu ve bu auroraların bir tanesinin Mars’ın zaman ışığı düzlük tarafında ortaya çıkarken sair ikisinin çirkin artan tarafta ortaya çıktığı biliniyor. Hope’un görüntülemeyi başardığı aurora ise şüpheli tarafta ortaya çıkan bir aurora.

Mars auroraları

‘Ayrık aurora’ kendisine mezkûr bu aurora türü, Merih’ın karanlık tarafında sadece anlaşılan bölgelerde gözlemleniyor ve elan önce NASA de ESA birlikte bu aurorayı görüntülemişti. Ancak değme iki uzay ajansının birlikte Mars yüzeyine elan mümasil bir konumda bu verileri elde etmesi cihetiyle görüntüler Hope’un yakaladıkları kadar kesin ve kudretli değildi.

Mars auroraları herhangi bir hangi büyüklüğünde Hope’un görevinin ayrımsız parçası olmasa dahi araçların bu görüntüleri yakalama becerisine sahip olması, gelecekte ekibin bakir görüntüler yakalamasını ve bu konuyu de incelemesini sağlayacak. 

Hope ekibinde yer kayran malumat insanları, görevin ilerleyici süreçlerinde daha fazla aurora görüntüsü toplamayı rüya ediyorlar. Şimdilik, gözlemlenen müstesna auroranın eş gözünün göremeyeceği dümen boylarında gerçekleştiğini biliyorlar. Yani eğer Mars’tan gökyüzüne bakan bire bir insan olsaydınız, bu auroraları müşahede şansınız olmayacaktı. Ekip, Mars’ta bu türden haddinden fazla sayıda aurora olduğunu düşünüyor ve gerçekleleşen araştırmaların henüz fazla soruya yanıt olması bekleniyor.

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

%d blogcu bunu beğendi: