Blog Açıp, Makale Yazarak Ayda En Az 100 TL Kazandırma Garantili Rehber ( Hem de Tek Bir Yazı Yazara

Makale Yazarak Para Kazanmak

Makale yazarak para kazanmak ve bunu başkasının adına değil de, kendi adınıza yaparak, yani blog yazarak para kazanmak için bu yazımda sizlere gerekli olan her türlü adımı uygulamalı olarak anlatacağım.

Nasıl yani uygulamalı ?

Şöyle ki;

Sırf yazı yazarak para kazanma, yani blog yazarak para kazanma konusunu uygulamalı olarak anlatabilmek için;

#6 ay önce 16.10.2017 tarihinde ) 0’dan bir blog açtım ve açtığım bu blogda tek bir yazı yayımladım.

An itibarı ile bu blog ayda ortalama 100 liragibi bir rakam kazanıyor.

Evet, 2 hafta uğraşarak tek bir yazı yazdım ve şu an ayda 100 lira kazanıyor ve her geçen gün de blogun google’da sıralaması arttığı için ziyaretçi sayısı da artıyor ve kazandığı para da artıyor. 

Ve!

Bu 100 lirayı google’da hedeflediğim kelimelerde şu an ortalama 5. sırada olmasına rağmen kazanıyor. 1. sıraya çıktığı zaman bu rakam belki 500 belki de 800 liraya kadar çıkacak.

Ve bu blog uzun süre güncelliğini kaybetmeyeceği için de yıllık yapılacak küçük güncellemeler ile 5 yıl belki de 10 yıl bu parayı kazanmaya devam edecek.

Tek bir yazı yazıp, uzun vadede 10 bin ila 50 bin lira arasında para kazanmak!

İşte, bu blog yazarak para kazanma yazısında da;

1- Bu blogu nasıl kurduğumu, yazıyı nasıl yazdığımı, google’da üst sıralara nasıl çıktığımı ve nasıl para kazandığımı 0’dan başlayarak ben ne yaptıysam, birebir aynılarını, Tek tek ! Adım Adım ! Hiç bir noktayı atlamadan, noktasına, virgülüne KADAR göstererek anlatacağım!

2- Ayrıca hali hazırda para kazanan bu blogu şu an bu satırları okuyan ziyaretçilerimden birine (belki de size) çekiliş ile hediye edeceğim! (Güncelleme: Çekiliş sona ermiştir.)

Böylece bu yazıda blog yazmak para kazandırır mı ? Kazandırıyorsa bile blog yazarak nasıl para kazanılır sorularınıza direkt olarak cevap buluyor ve siz de blogunuzdan para kazanıyor olacaksınız. Hatta belki de direkt para kazanan bir blog size tarafımca hediye edilecek.

Not: Ayrıca bu rehberi takip edebilmeniz için herhangi bir kod bilgisine ya da teknik bilgiye ihtiyacınız yok. Her şeyi tıklamalar ile yapacağız. Bilgisayar kullanmayı bilin yeter.

>> Blog Bilgileri
>> Konu Seçimi
>> İsim Kararı
>> Market Araştırması
>> Blog Kurulumu – Host ve Domain Almak
>> Blog Kurulumu – cPanel Kurulumu
>> Blog Kurulumu – SSL Almak ve Kurmak
>> Blog Kurulumu – WordPress Kurulumu
>> Tasarım – Tema Seçimi
>> Tasarım – Tema Kurulumu
>> Kullandığım Eklentiler ve Ayarları
>> İçerik – İçeriği Oluşturmak
>> İçerik – Giriş Kısmı
>> İçerik – Yazı içi Anahtar Kelime Kullanımı
>> İçerik – Resimleri Ekleme
>> İçerik – Link Çıkışları
>> İçerik – Yazı Kalitesi
>> İçerik – SEO Başlığı ve Meta Açıklaması
>> Diğer Ayarlamalar
>> Hakkımda ve İletşim Sayfası Oluşturmak
>> Google Kaydı
>> Diğer Küçük Ayarlarl
>> Google ve Para Kazanam Süreci

Blog İsmi, İstatistikleri ve Kazanç Görüntüleri

Not: Bu kısım, blogun ziyaretçi istatistikleri, google istatistikleri ve geliri arttıkça aylık olarak sürekli güncellenecektir.

#Blogun İsmi ve Konusu Ne?:  Blog yazarak para kazanma uygulamasını gerçekleştirdiğim blog adresim eniyiyabancidiziler.net Blog konusu, yani içeriği isminde de anlaşılacağı gibi yabancı dizi önerilerinden oluşuyor.

#Blogun günlük kazanç istatistikleri ise hemen alttaki resimde olduğu gibi, ( direkt olarak ekran görüntüsü olarak aktarılmıştır. )

Kazanç Kanıtı ( Blog Yazarak Para Kazanmak )

Üstteki resimde 2018 mart ayından 7 günlük kazanç bilgisini görebilirsiniz. Blog 7 Mart – 13 Mart tarihleri arasında günlük olarak ortalama 2,74 TL kazanmış. ( Yazı yayımlama tarihinde bu rakamlar 3 – 3,5 TL arasında yükseldi )

#15 günlük (15 mart – 30 mart ) blog ziyaretçi istatistikleri ise alttaki resimde olduğu gibi.

15 günde;

 1. 12.425 ziyaretçi almış.
 2. Günlük ortalama 833 kişi blogu ziyaret etmiş
 3. 1 ziyaretçi ortalama blogu 1.16 kere görüntülemiş.
 4. Ve toplamda sayfa görüntülenme sayısı 15.830 olmuş.

Ziyaretçi İstatistikleri ( Blogdan Nasıl Para Kazanabilirim )

#Blogun Son 28 günlük (2 mart – 30 mart ) google sonuçlarında hangi kelime aramalarında yer aldığı, kaç gösterim sayısı ve kaç tıklama sayısı aldığı ve ortalama konum istatistikleri ise alttaki resimde olduğu gibi.

Sıralama İstatistikleri ( Makale Yazarak Para Kazanmak )

#Peki Blogun Maliyeti Ne Kadar Oldu: Maliyet konusunda olmazsa olmaz adımlar olduğu gibi isteğe bağlı adımlar da var. Genel hatları ile maliyet şu şekilde;

 1. Domain + Hosting = 113 TL / ilk yıl için
 2. SSL = 17 TL / ilk yıl için
 3. Tema = $49 ( 200 TL civarı ) / 1 kez alım, ömür boyu kullanım.
 4. WP Rocket = $39 ( Siz ücretsiz bir cache eklentisi de kullanabilirsiniz ) / 1 kez alım, ömür boyu kullanım.
 5. Easy Social Share = $19 ( Siz ücretsiz bir sosyal paylaşım eklentisi de kullanabilirsiniz. ) / 1 kez alım, ömür boyu kullanım.

Olmazsa olmaz maliyetler toplam 330 TL oluyor. ( Bunu da blogunuz sadece adsense reklam geliriyle 3 ayda rahatlıkla amorti edebilir ) Ancak isteğe bağlı benim kullandığım ücretli eklentileri kullanırsanız da maliyetiniz 570 TL olacaktır.

Neden Bu Konuyu Seçtim ?

Uygulamalı olarak blog yazarak nasıl para kazanılır göstermek için yabancı dizi önerilerinden oluşan bir blog açmamım 2 sebebi var.

1- Başarılı bir blog yazarı olmanın sırrı başlıklı dev rehberimde de anlattığım gibi başarılı olamanın ilk adımı olarak sevdiğim bir konu üzerine yazmam gerekiyordu.

Keza yabancı dizileri izlemeye bayılırım. Hayatımda ciddi zaman ayırıp, hobi olarak yaptığım aktivitelerden biri de bol bol kaliteli bulduğum yabancı yapımları izlemektir.

2- En çok kazandıran adsense kelimeleri başlıklı yazımda da verdiğim kelimeler arasında yer alan en iyi yabancı diziler ( ya da bu kelimenin türevleri ) kelimesinin kazancının yüksek olduğunu, en azından bir çok farklı konudaki kelimelere göre yüksek olduğunu biliyordum.

Her ne kadar bu kelime de en çok kazandıran kelimelerden bir tanesi olmasa da, en azından ortalamanın üzerinde kazandıran kelimeler arasındaydı.

Dolayısı ile benim için ortaya şöyle bir tablo çıktı ki sizin için de böyle olmalı;

#Öncelikle sevdiğim konuları bir kenara not etmeli ve ardından hangi konunun potansiyel gelirinin en çok olduğuna bakmalıydım ki öyle de yaptım.

Uygulamalı olarak blog yazarak nasıl para kazanılır yazımı yazabilmek için üzerine zevk alarak yazabileceğim tüm konuları bir kaç gün ( hatta 1 hafta ) düşünüp, bir kenara not aldıktan sonra, hangisinin en çok kazandırma potansiyeli var diye araştırma yaptım ve bu konuya karar verdim.

Bir kelimenin ne kadar kazandırabileceğini nasıl araştırıyorsun peki Burak ? Sakın bu noktayı atlayayım deme ! Dediğinizi duyar gibiyim. Merak etmeyin.

Hemen bir sonraki baştıkta anlatıyorum !

Blog İsmine Nasıl Karar Verdim?

Makale yazarak para kazanmak için blog açmaya karar veren ve bunu niş bir blog fikri ile ( yani eniyiyabancidiziler.net gibi ) yapmaya çalışan bir çok kişinin en başta yaptığı hata önce blog ismine karar vermek, ardından ise market araştırması yapmaktır.

Oysa ki bu, yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi !

Doğru olan ise tam tersi. ( Unutmayın, bunu niş blog fikirleri için söylüyorum )

1-Öncelikle yazacağınız konu üzerine market araştırması, bilinen ismi ile anahtar kelime analizi yapmalı, yani yazacağınız konu ile ilgili google’da yapılan tüm aratmaları bulmalı

2-Ardından yaptığınız bu kelime analizi sonucu bulduğunuz yüzlerce anahtar kelimeden en çok aratılan kelimelerinden bir tanesini direkt olarak blog ismi olarak ya da blog isminizin içerisinde geçen bir kelime olarak kullanmalısınız.

Peki neden ?

Google sıralama kriterleri arasında tamamıyla eşleşen domain (alan adı, yani bloğunuzun ismi), anahtar kelimenin domain’in ilk kelimesi olması ve anahtar kelimenin domainde yer alması eskisi kadar olmasa da hala ciddi öneme sahip bir faktör.

Google yaptığınız herhangi bir aratma sonucu karşınıza sonuç olarak çıkarttığı siteleri belirli kriterlere göre sıralıyor. Aslında bu sıralama için genel olarak sitenizi  ve de bireysel olarak yazdığınız her yazıyı 200 üzeri kriter çerçevesinde değerlendiriyor.

Bahsettiğim tamamıyla eşleşen domain – anahtar kelimenin domain’in ilk kelimesi olması – anahtar kelimenin domain’de yer alaması gibi kriterler bu 200 kriterden sadece 3 tanesi.

Domain ile ilgili başka hangi kriterlere dikkat ettim ?

Şu google sıralama kriterleri başlıklı yazımda domain ile ilgili 7 madde daha mevcut. Benim uyguladığım diğer bir kriter ise aldığım domain adresinin kime ait olduğu bilgisini kamuya açık bir şekilde bırakmam oldu.

Böylece yazı yazarak para kazanma projesinin daha ilk adımlarını atarken bile site içi seo ve google sıralama kriterleri’nin domain (ala adı) ile ilgili yerine getirmemiz gereken kriterlerin 4 tanesini tamamlamış olduk.

Yani işin aslı;

Odaklandığımız anahtar kelimenin özellikle domain’de yer alması ya da domainin tamamen o kelimeden oluşması veya domain’in kime ait olduğunu kamuya açık bir şekilde bırakmam gibi kriterleri yerine getirmem, bize o kelimede ve yakın türevlerinde yapılan aratmaların google sıralamalarında avantaj sağlayacaktır.

#Tabi ki tüm bu kriterler her koşulda uygulanabilir değil. Mesela bu makale yazarak para kazanma projem tek bir yazıdan oluştuğu için yerine getirdiğim 4 kriterden özellikle 3 tanesini ( eşleşen – d. ilk kelimesi – kelimenin d. yer alması ) uygulamak oldukça kolay oldu.

Ancak daha geniş çaplı bir blog açsaydım ve bir çok konuda yazacak olsaydım bu 3 maddeyi uygulamak olanaksız, uygulansa bile mantık dışı olacak ve yarardan çok zararı olacaktı.

Düşünsenize, blogunuzda hem blog açıp para kazanmak ile ilgili hem de sevdiğiniz yemek tariflerini verdiğiniz yazılar yazıyorsunuz.

Bu durumda blogunuzun ismini blogacipparakazanmak.com ya da sevdigimyemeklerim.com koymanız ne kadar mantıklı olur ?

Gelmek istediğim nokta şu;

Google sıralama kriterlerinin uygulanması siteden siteye farklılık gösterir. Bazı projeler için bazı kriterleri kolayca uygulanabilirken, aynı kriterler başka bir proje için uygulanamaz.

Hatta bazen projeiniz için uygulanabilir olan kriterleri bile uygulamayabilirsiniz. Ancak bunu kesinlikle ben bunları yerine getirmedim dolayısı ile google’da üst sıralarda çıkmak imkansız diye yorumlamayın!

Mesela domain ile ilgili google kriterleri arasında domain tescil süresi ne kadar uzun olursa o kadar iyi olur diye bir faktör var. Ancak ben bunu uygulamadım.

Uygulamama sebebim ise, başta blog açarak para kazanma projemi hayata geçirmek için maliyeti arttırmak istemedim.

Tabi ki bu faktörü de uygulasam daha iyi olurdu. Ancak bu kritere uymamamın google’da üst sıralara çıkamayacağım anlamıma gelmediğini biliyorum.

Yazının geri kalanında ise, domain (alan adı) dışında bu uygulamalı makale yazarak para kazanma projemde örnek verdiğim tek yazıdan oluşan niş blogum için hangi SEO kriterlerini uyguladıysam ( en önemli gördüklerimi ) üstte anlattığım gibi hiç bir noktasını atlamadan size de aktarıyor olacağım.

Market Araştırmasını – Anahtar Kelime Analizini Nasıl Yaptım?

Anahtar kelime analizi nasıl yapılır başlıklı yazımda bunu detaylı olarak anlattım aslında. Bu yazımda analizi yapmak için en son google adwords’ü kullanın diye tavsiye veriyorum.

Ancak bu blog yazarak para kazanma projemde ilk sırayı hedeflediğim, yani hedefim yüksek ve rekabetten kaçınmadığım için direkt ve ilk olarak bu analizi google adwords üzerinden gerçekleştirdim.

1- Öncelikle google adwords adresine gidiyoruz ve sağ üst köşede bulunan Oturum Açın butonuna tıklıyoruz ve bir gmail hesabımız ile oturum açıyoruz.

2- Ardından sağ üst köşede bulunan anahtar işaretine tıkladıktan sonra açılan sekmenin en solunda bulunan Planlama >> Anahtar Kelime Planlayıcısı butonuna tıklıyoruz.

Anahtar Kelime Planlayıcısı ( Makale Yazarak Para Kazanmak )

3-Ardından karşınıza çıkan sayfada Yeni Anahtar Kelimeler Bulun kısmına yazacağınız konu ile alakalı aklınıza gelen ilk aratma terimleri ne ise aralarına virgul koyarak onları yazın.

Mesela benim konum için ben yabancı dizi önerileri ve yabancı dizi tavsiyeleri yazdım ve Başla butonuna tıkladım.

Anahtar Kelimeler Bulun ( Blog Yazarak Para Kazanmak )

4-Ardından google bize yazdığımız kelimelerin Ort. aylık arama sayısı ne ise liste şeklinde veriyor.

Tabi sadece bununla da kalmıyor ve yazdığımız kelimeler ile yakından alakalı yapılmış diğer aratmaların neler olduğunu ve ort. aylık arama sayılarını da bize veriyor!

Not: Ayrıca Sayfanın üstü teklifi (düşük aralık – yüksek aralık ) sekmelerinde ise o kelimenin tahmini olarak tıklama başına ne kadar kazandıracağının ortalaması da veriliyor.

Bu kelimeleri düzgün bir önem sırasına göre dizmek için Ort. Aylık arama sayısı kısmına bir kez tıklayın. Böylece kelimeler arama sayısı en çoktan en aza doğru sıralanacaktır.

Kelime Sıralaması – ( Yazı Yazarak Para Kazanma )

5-Ardından google’ın bana verdiği tüm kelimeleri yakından incelemek ve bir düzen içinde bilgisayarımda excel dosyası olarak tutmak adına sağ üst köşede bulunan Anahtar Kelime Fikirlerini İndir butonuna tıklayarak bu kelime önerilerinin hepsini csv dosyası olarak bilgisayarıma indiriyorum.

Kelimeleri Fikirlerini İndir ( Makale Yazarak Para Kazanmak )

6-İnen dosyayı excel’de açıyorum ve öncelikle google’ın düzensiz olarak verdiği tüm veriyi excel’de düzenli bir hale getiriyorum.

Dosyadaki para birimi – rekabet ve sayfa teklifi gibi kolonların hepsini tamamen siliyorum.  Bizim için gerekli olan sadece aratma terimleri ve aranma sayıları. Yani bunların dışında kalan tüm kolonları siliyorum.

Ve tüm bu kelimeleri excel’de aranma sayısına göre en çok aranandan en az aranana doğru sıralıyorum. Bunu nasıl yapacağınızı size bırakıyorum. Altı üstü excel. Bu kadar da detaya inip sizi boğmayayım.

7-Düzenleme işlemim bittikten sonra tüm bu kelimeler arasında konum ile yakından alakalı bütün kelimeleri tek tek inceliyorum. Alakasız olanları siliyor, sadece alakalı olanları bırakıyorum.

İnceleme sonucunda;

Benim durumumda konum ile yakından alakalı ve en çok Ort. aylık arama sayısı olan kelime  “en iyi yabancı diziler” kelimeler bütünüydü.

Buradan çıkan sonuç ile de, bu kelimeler bütünün ya blog isminin (yani domain adresinin) içinde yer alacağına ya da direkt ismin (domainin) bu kelimelerden oluşacağına karar veriyorum.

Tam olarak hangi seçeneğin uygulanacağına ise sonraki adımlarda da anlattığım gibi domain adı (alan adı) sorgularken karar veriyorum.

#Ancak bu noktada blogumun isminde bu kelimenin öyle ya da böyle yer alacağına kesin karar kılıyorum.

!!!Benim blogum için yaptığım analizi hem size örnek olması açısından, hem de adım adım gitmek açısından bu linke tıklayarak excel dosyası olarak indirebilirsiniz.

Bu anahtar kelime analizini yazıya nasıl uyguladığımı ve içerisinde geçen renklendirmelerin ve terimlerin tam olarak ne anlama geldiğini ise altta, içeriği oluşturma başlığında anlatıyor olacağım.

Blog Kurulumu

Makale yazarak para kazanmak için;

 1. Konu seçimini gerçekleştirdik,
 2. Market araştırması ( anahtar kelime analizi ) yaptık
 3. Ve bunun sonucunda hem konumuz ile alakalı tüm aratma terimlerini ve aylık aratma sayılarını öğrendik.
 4. Aynı zamanda bu analiz sonucuna göre de blog ismimize kısmen karar verdik.

İlk 4 aşamayı tamamlamış olduk. Şimdi ise blogun kurulumu ve tasarım aşaması var.

Blog kurulumundaki mantık ise şöyle işleyecek; Önce hosting ve domain alacak, ardından aldığınız bu hosting ve domain üzerine cPanel kurup, kurulumunu yaptığınız cPanel üzerinden de WordPress kuracağız.

Host ve Domain (Alan Adı) Almak

Yazı yazarak para kazanmak istiyorum da, kafam karışmaya başladı… Host ne demek ? Alan Adı (Domain) ne demek ? Daha ilk adımdan bilmediğim, ilk defa duyduğum terimler diye düşünmeyin, hemen açıklıyorum;

Host:Blogunuzun dosyalarını barındıracağınız 7/24 açık kalan Serverlar. İşte işin maliyetli olan kısmıda bu nokta. Blogunuzu bir serverda barındırmak ücretli ve bu hizmeti veren dünya üzerinde yüzlerce hosting firması var.

Domain:Domain, yani alan adı ise ( ikisi aynı şeydir) blogunuzun ismidir, yani wpmavi.com gibi sizinsiteniz.com gibi.

1-Buraya tıklayıp, wpmavi’ye özel indirim sayfasına gidiyoruz ve karşımıza farklı özelliklerde 3 adet hosting paketi çıkıyor. Ekonomik paket için Sepete Ekle diyerek bir sonraki adıma geçiyoruz.

Fiyat Tablosu ( Makale Yazarak Para Kazanmak )

2-Ardından karşımıza alan adı aratma ekranı geliyor. Tam olarak bu adımda alan adımızın ne olacağı konusunda nihai bir karara varıyoruz.

Üstte, market araştırması ( anahtar kelime analizi ) başlığında yazacağımız konu ile yakından alakalı ve aylık en çok aratma sayısına sahip olan ana anahtar kelimemizi ya blog isminde geçirmeye ya da direkt olarak blog ismini sadece bu ana anahtar kelimeden oluşturmaya karar vermiştik.

Blog ismini direkt ana anahtar kelimeden oluşturmak SEO açısından en sağlıklı ve mantıklı olanı. Ancak bazı durumlarda odaklandığınız ana anahtar kelimenin tüm uzantıları daha önce başkaları tarafından alınmış olabiliyor.

Mesela, karşıma çıkan bu alan adı aratma kısmına ben “eniyiyabancidiziler” yazıp, Arama butonuna tıkladığım zaman

Dip Not:Alan adı aratırken ö – ç – ş – ğ -ü gibi Türkçe karakterler kullanmayın. Sadece ingiliz alfabesinde olan harfleri kullanarak bu aratmayı yapın. Aksi halde alan adınız geçerli olmayacaktır.

Domain Seçimi ( Blog Yazarak Para Kazanmak )

Karşıma bu ismin .com uzantısı için “Üzügünüz, eniyiyabancidiziler.com alınmış” şeklinde bir uyarı çıkıyor. Bu da bu alan adının daha önce başkası tarafından alındığını gösteriyor.

Alınmış Domain ( Yazı Yazarak Para Kazanmak )

Eğer böyle bir durumla siz de karşılaşırsanız, ki karşılaşma olasılığınız çok yüksek, alternatif olarak yapacağınız ilk hamle, belirlediğiniz bu alan adının .com dışında diğer uzantılarının uygun olup olmadığına bakmak.

Mesela üstteki resimde de gördüğünüz gibi firma bana arattığım alan adının .com uzantısının daha önce başkası tarafından alındığını söylerken aynı zamanda bu uyarının hemen altında bu ismin hangi alternatif uzantılarının alınabilir durumda olduğunu da gösteriyor.

Eğer sadece ana anahtar kelimenizden oluşan blog isminizin .com uzantısı daha önce başka biri tarafından satın alındıysa, öncelikli olarak bu ismin .net, .org gibi uzantılarının müsait olup olmadığına bakın.

Eğer .net uzantısı müsait ise öncelikli olarak .net uzantısı, eğer değilse de .org uzantısı için Seçin ve Devam Edin diyerek bir sonraki adıma geçin.

Not: .net ya da .org gibi uzantıların .com uzantısından teknik olarak hiç bir farkı yok. .com uzantısının tek avantajı akılda kalıcılık yönünden diğer uzantılara göre daha etkin olması.

Siz öncelikli olarak eğer ana anahtar kelimenizin .com uzantısı müsait ise, .com uznatısını seçin. Eğer değilse.net, o da değilse .org uzantısını seçin.

Akılda kalıcılık noktasını da dert etmeyin çünkü bizim öncelikli amacımız google’da üst sırada çıkmak. Google, .com, .net ya da .org gibi uzantı ayrımı yapmaz.

Bize blog yazarak para kazanmak için gerekeli olan temel şey google’da üst sırada yer almak. Blog ismi ile akılda kalıcılık yaratmak değil.

3-Diyelim ki ana anahtar kelimenizin hem .com, hem .net, hem de .org uzantısı daha önce başkası tarafından alınmış.

Bu durumda ne yapacağız ?

Bu durumda blog ismini direkt ana anahtar kelimeden oluşturmayacağımız için ana anahtar kelimemizi blog isminin bir kısmında geçirecek, yani blog isminin bir parçası yapacağız.

Yaptığınız anahtar kelime analizi sonucunda Ana Anahtar Kelimeniz + Ek Bir Kelime şeklinde aylık aranma sayısı en yüksek olan kelimeler bütünü hangisi ise (ana anahtar kelime başta olacak şekilde) blog ismizi o şeklide belirleyin. Tabi yine bu ismin öncelikli olarak .com uznatısı, uygun değilse .net o da değilse .org uzantısını seçin.

Tabi böylesi kombinasyonlar uzun blog isimleri yaratsa da yine SEO, yani google açısından bir problem yaratmayacaktır. Bu şekilde de domain seçimi konusunda SEO kriterlerine uymak açısından hedefimize ulaşmış olacağız.

Mesela ben “eniyiyabancidizilersiralamasi” yazdım ve Yeniden Ara butonuna tıkladım. Bu defa firma bana “Evet! Alan adınız kullanılabilir.” diye onay mesajı verdı.

Siz de en nihayetinde üstte belirlediğim yöntemlerle alan adınızı belirledikten sonra ve onay mesajını aldıktan sonra, o alan adınız için Seçin ve Devam Edin butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçin.

Uygun Domain ( Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır )

4-Alan adınız için Seçin ve Devam Edin dedikten sonra karşınıza bir sepet ekranı gelecektir. Bu sepette, yani ekranın sağ tarafında alttaki resimde de olduğu gibi olması gerekenler sırası ile şunlar;

 1. cPanel ile Ekonomik Linux Barındırma: 12 Ay seçili
 2. Godaddy Kurumsal E-Postası: Ücretsiz veriliyor
 3. .Com veya Hangi Uzantısı ise – Alan Adı Kaydı: 1 Yıl seçili olacak

Makale yazarak para kazanmak için başlatacağınız blog projesi için başlangıçta satın almayı 1 yıl yapmak en mantıklı olanı. 

Zaten 1 yılın sonunda yazı yazarak para kazanma projenizin başarılı olup olmadığı tam olarak ortaya çıkacaktır. ( 6 – 8 ay sonunda kesin sonucu görürsünüz ) Eğer başarılı olursa 1 yıl sonunda hosting ve domain sürenizi tekrar uzatırsınız.

Eğer bu yazıma rağmen olamazsanız da 🙂 o zaman 1 yıl sonunda tekrar bir uzatma ödemesi yapmaz ve böylece bu işi maliyet en az zararla kapatmış olursunuz.

Eğer kendinize güveniyorsanız da, daha uzun süreli satın almalar da yapabilirsiniz. Keza en başta 2 veya 3 yıllık almak yıl yıl yenilemeye göre çok daha ucuz oluyor. Bilginiz olsun.

Ancak şunu unutmayın: Alan adı süresi ile hosting süresi aynı olmalı. Eğer hosting paketini 2 yıllık alıyorsanız alan adını da 2 yıllık alın. Biri olmadan diğeri hiç bir işinize yaramayacaktır.

Eğer sepetinizde yer alan tüm ürünler bahsettiğim gibiyse ( en altta toplam rakam 113,67 TL ise herşey doğrudur zaten ), ki varsayılan olarak sepet otomatik böyle geliyor, sizin bir şeye dokunmanız gerekmiyor zaten, sol kısımda bulunan Hesap Oluştur butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçin.

Sepet Ekranı ( Evde Makale Yazarak Para Kazanmak )

5-Hesap Oluştur dedikten sonra karşınıza E-Posta Adresi – Kullanıcı Adı  – Şifre ve PIN kodu gireceğiniz bir ekran gelecektir. Bu ekranda günlük hayatınızda sıklıkla kullandığınız bir mail adresi vererek, üyelik bilgilerinizi doldurun ve Hesap Oluştur butonuna tıklayın.

Not: PIN numarasını da rastgele 4 rakamdan oluşturuyorsunuz. Bu sayılar eğer firmadan telefon ile destek almanız gerekirse kimliğinizi doğrulamak için size soruluyor. Dolayısı ile yazdığınız 4 rakamdan oluşan sayıyı bir kenara not etmenizde fayda var.

Üye OL – Blog Açarak Para Kazanmak

6-Hesap Oluştur butonuna tıkladıktan sonra firma sizi üyelik girişi yapmış bir şekilde sepet ekranına tekrar yönlendirecek ve size bu ekranın Sol kısımda Fatura Bilgilerinizi soracaktır.

Bu kısımda yer alan Ad, Soyad, Tel, Adres gibi bilgileri doğru bir şekilde doldurarak Kaydet butonuna tıklayın. ( Doğru doldurmanız önemli çünkü alan adınız burada verdiğiniz bilgiler üzerine tescillenecektir. )

Fatura Bilgileri ( İnternetten Makale Yazarak Para Kazanmak )

7-Fatura bilgilerinizi girip, Kaydet butonuna tıkladıktan sonra bu sefer de firma sizden yine ekranın sol kısmında ödemeyi yapacağınız kredi kartı bilgilerinizi isteyecektir. Kredi kartı bilgilerinizi girdikten sonra Kaydet butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçin.

Not:Kredi kartınızın yurtdışı ve internet alışverişine açık olduğuna emin olun. Açık değilse ödemeniz kabul edilmeyecektir. Kredi kartınızı internet bankacılığından veya direkt bankanız ile görüşerek yurtdışı ve internet alışverişine açtırabilirsiniz.

Ödeme Bilgilerini Girme ( Blogdan Nasıl Para Kazanabilirim )

8-Kart bilgilerinizi de girdikten sonra sepetinizi son bir kez kontrol edip, ( eğer en alt sağ kısımda toplam rakam 113,67 TL ise her şey doğrudur zaten. ) ekranın en alt sağ kısmında bulunan Satın Alma İşlemini Tamamla butonuna tıklayın ve satın almayı gerçekleştirin.

Satın Almayı Tamamla ( Blog Yazmak Para Kazandırır Mı? )

9-Eğer ödemeniz başarılı bir şekilde gerçekleşirse, sağ üst köşede Siparişiniz için Teşekkür Ederiz! şeklinde bir onay mesajı görünecektir. Bu mesajı gördüyseniz makale yazarak para kazanma adına hosting ve domain satın alma adımları tamam demektir.

Teşekkürler Mesajı ( Netten Makale Yazarak Para Kazanmak )

10-Son olarak firma sizden üstte üyelik adımında verdiğiniz mail adresinizi doğrulamanızı isteyecek ve bunun için verdiğiniz mail adresine bir e-posta gönderecektir. Mail adresinize gidin ve alakalı mail içeriğini açıp, E-Posta Adresinizi Doğrulayın butonuna tıklayarak mail adresinizi doğrulayın.

E Posta Doğrulama ( Makale Yazarak Para Kazanmak Mümkün Mü? )

cPanel Kurulumu Yapmak

Blog yazarak para kazanma projemizin bu adımında ise aldığımız hosting ve domain adresini bir araya getirip, cPanel kurulumu yapmak var.

1-Bunun için öncelikle firmanın ana sayfasına gidin ve en üst sağ kısımda bulunan Giriş linkine tıklayıp, açılan sekmeden Giriş butonuna tıklayın.

Eğer bu cPanel kurulumu adımını satın almayı yaptıktan hemen sonra zaman kaybetmeden takip ediyorsanız da firmanın ana sayfasına gittiğinizde sağ üst köşede üyelik isminiz ya da üyelik numaranız yer alacaktır. Bu da hali hazırda zaten giriş yaptığınızı gösterir.

Eğer bu durumdaysanız yine üyelik isminizin üzerine tıklayın ve açılan sekmeden Hesabımı Ziyaret Et ya da Ürünlerim sayfasına tıklayın ve alttaki 3. adım ile devam edin.

Hesap Girişi ( İnternetten Yazı Yazarak Para Kazanma Yolları )

2-Giriş butonuna tıkladıktan sonra blog kurulumu adımında hesap oluştururken verdiğiniz bilgileri girin ve Giriş Yapın butonuna tıklayın.

Giriş Formu ( İnternetten Makale Yazıp Para Kazanmak )

3-Ardından karşınıza ürünlerinizin yer aldığı bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfada Web Hosting sekmesi altında, cPanel ile Ekonomik Linux Barındırma kısmının hemen sağ kısmında bulunan Kurulum butonuna tıklayın.

Ürünlerim Sayfası ( Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır )

4-Ardından karşınıza çıkan ekranda Hesabınızdan bir alan adı seçin kısmını işaretleyin ve bu kısımdan biraz önce satın aldığınız alan adını seçip, İleri butonuna tıklayın.

cPanel Domain Seçimi ( Blog Açarak Para Kazanma )

5-Bir sonraki adımda ise karşınıza veri merkezi seçim ekranı gelecek. Bu kısımdan Avrupa‘yı seçin ve İleri butonuna tıklayın.

Veri Merkezi Seçimi ( Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır )

6-Veri merkezi de seçtikten sonra karşınıza bir wordpress web sitesi oluşturun diye bir seçencek gelecektir. Buraya dikkat! Bu kısımda Şimdi değil, Teşekkürler seçeneğini seçerek SON butonuna tıklıyoruz.

Not: Blog açıp para kazanmak için kuracağımız wordpress alt yapısından önce yapmamız gereken adımlar olduğu için bu kısımda Şimdi değil diyoruz.

cPanel Kurulum Son Adım ( Blog Açıp Para Kazanmak )

7-Son butonuna tıkladıktan sonra karşımıza kurulum sürecini gösteren bir ekran gelecek ve kurulum tamamlandıktan sonra karşımıza Panoya Git diye bir buton çıkacaktır. Bu butona tıklayarak Panoya gidiyoruz.

Panoya Git ( Blog ve Makale Yazarak Para Kazanmak )

8-Panoya Git butonuna tıkladıktan sonra ise normalde karşımıza çıkan ekranın en üst sağ kısmında bulunan cPanel Yöneticisi butonuna tıklayarak cPanelimize giriş yapacağız.

Ancak cPanel girişini şimdi değil, bir sonraki adım olan SSL Almak ve Kurulumunu adımından sonra yapacağız.

Bu panel ekranına SSL alma işleminden sonra tekrar ulaşmak için ise;

Firmaya Üyelik Girişi >> Sağ üst köşede bulunan kullanıcı adına tıklama >> Ürünlerim >> Web Hosting Sekmesi >> cPanel ile Ekonomik Linux Barındırma seçeneğinin en sağında bulunan Yönet Butonuna tıklamak sizi bu panel ekranına tekrar getirecektir.

Ayrıca!

Aynı zamanda bu panel ekranında bilmeniz gereken bilgiler yer aldığı için, yeri gelmişken aklınızda olması açısından bu bilgilerin ne olduğundan ve ne işe yaradıklarından da bahsetmem gerekli.

cPanel Yöneticisi ( Makale Yazarak Para Kazanma Yolları )

#Bu panel ekranında sitenizin hem FTP hem de cPanel bilgileri bulunmaktadır. FTP’nin ne demek olduğunu veya ne işe yaradığını blog oluşturmak adına şu anda öğrenmenize gerek yok.

Ancak ileride lazım olacak bir bilgidir. Bu sebeple de, aklınızın bir köşesinde bulunsun diye şimdiden belirtmek istedim. ( Yine de şimdi öğrenmek isteyenler; FTP nedir – FTP ile site serverına nasıl bağlanılır başlıklı yazıma bakabilirler )

İleride FTP bağlantısı için 3 bilgiye ihtiyaç duyacaksınız. Sunucu bilgisi, Kullanıcı Adı ve Şifre. Bu 3 bilgiden 2 tanesi aynı zamanda sizin cPanel bilgilerinizdir. ( Kullanıcı Adı ve Şifre )

Kullanıcı Adı:Bu ekranda Ayarlar sekmesi altında yer alan cPanel oturum açma bilgisidir. Eğer cPanel kurulumu sırasında kullanıcı adı ve şifre belirleme ekranı, yani üstte yer alan 5. adım karşınıza çıkmadı ise, firma size otomatik bir cPanel kullanıcı adı ve Şifresi atadı demektir. İşte, bu bilgi aynı zamanda cPanel kullanıcı adı bilgisidir.
Şifre:Yine bu ekranda Ayarlar sekmesi altında yer alan Şifre kısmıdır. Yine bu şifre bilgisi de yine cPanel şifre bilgisidir. ( Bu şifre otomatik atandığı için görünmez, o yüzden siz değiştir butonuna tıklayarak yeni bir şifre atayın.)
Sunucu Bilgisi:FTP sunucu bilginiz ise, sol üstte Hesap sekmesininde yer alan IP adresidir.

cPanel ve FTP Bilgileri ( Makale Yazarak Para Kazanmak İstiyorum )

SSL Almak ve Kurulumunu Yapmak

Yazı yazarak para kazanma projemiz için yapmamız gereken bir diğer adım ise blogumuz için bir SSL almak ve bu hizmeti kurmak. Merak etmeyin, bu da çok basit.

Bu arada SSL bir güvenlik sertifikasıdır. Mesela üstte tarayıcınızın adres çubuğunda yer alan bu yazımın URL adresine baktığınızda wpmavi.com’un hemen başında yeşil bir bar içerisinde Güvenli ibaresini göreceksinizdir.

İşte bu adımda da bu güvenli ibaresini sizin blogunuz için kuruyor olacağız. SSL zorunlu bir şey olmasa da, google sıralamalarına olumlu etkisi olduğu resmi olarak google tarafından duyurulmuş bir gerçek.

1-Öncelikle bu indirim linkine tıklayarak SSL sayfasına gidin. Karşınıza çıkan SSL sertifikası için Sepete Ekle butonuna tıklayarak devam edin. Link üzerinden gittiğiniz için indirim uygulanacak ve siz bunu indirimli olarak yıllık 15 TL gibi bir rakama alacaksınız.

Not: Üyelik girişi yaptığınıza emin olduktan sonra, yani üyelik girişi yapmış bir şekilde bu adımları takip edin. Aldığımız SSL’in hosting ve domain aldığımız hesap tarafından alınması, yani aynı olması şart.

SSL Almak ( Blog ve Makale Yazarak İnternetten Para Kazanma )

2-Ardından yine host ve domain satın alma adımında olduğu gibi karşımıza bir sepet ekranı çıkacaktır ve bu ekranın sol kısmından ödeme yapıcağınız kredi kartı bilgilerinizi girip Kaydet butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçin.

SSL İçin Kart Bilgileri ( Makale Yazarak Para Kazanma )

3-Kart bilgilerini girdikten sonra firma sizden bir de tekrar fatura bilgisi istemeyecektir. Sadece kart bilgilerini farklı olabilir düşüncesi ile tekrar istiyor.

Kart bilgilerinizi de girdikten sonra sepetenizi kontrol edip, ( sepetinizde 1 adet 1 yıl seçili olacak şekilde Standart SSL bulunacak ve toplam ödediğiniz ücret 17.69 TL olacak. ) en alt sağ kısımda bulunan Satın Alma İşlemini Tamamla butonuna tıklayarak satın almayı gerçekleştirin.

Not:Eğer alan adı ve hosting paketini 2 yıllık veya 3 yıllık aldıysanız, burada SSL süresini de hosting ve domain süreniz ile aynı seçin. Hosting + Domain + SSL bir bütün olduğu için hizmet sürelerin de aynı olması gerekli.

SSL Satın Almayı Tamamla ( Blog Yazarak Para Kazanma )

4-Satın almayı başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra en üst sağ köşede bulunan isminize tıklayın ve tekrar Ürünlerim sayfanıza gidin.

5-Ürünlerim sayfanızda ise Ek Ürünler sekmesi altında biraz önce satın aldığınız SSL’in yer aldığını göreceksinizdir. Burada Standard SSL kısmın yanında yer alan Kullan butonuna tıklayın.

Kullan butonuna tıkladıktan sonra Ürünlerim sayfanızda SSL Sertifikaları diye yeni bir sekme açıldığını göreceksiniz. Bu sefer de bu sekme altında, Standard SSL kısmının yanında bulunan Kurulum butonuna tıklayın.

SSL Kurulumu ( Yazı Yazarak Para Kazanma )

6-Ardından karşınıza çıkan sayfada Web Sitesi Seçin sekmesi altından, Bizde Barındırılan Bir Alan Adı Seçin kısmını işaretleyin ve hemen altından üstte satın adlığınız alan adınızı seçerek ve alttaki resimde yer alan kısımları da işaretleyerek Sertifika Talep Et butonuna tıklayın.

SSL S. Talep Et ( Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır )

7-Sertifika Talep Et butonuna tıkladıktan sonra karşınıza Sertifika Talebi Doğrulama ekranı çıkacaktır. Bu ekran sadece doğrılama ekranıdır. Burada yapmanız gereken herhangi bir işlem yok. Bu ekranı görmeniz SSL kurulumu adına her şey tamam anlamına gelmektedir.

Artık blog yazarak para kazanma projemiz için bir sonraki adım olan wordpress kurulumuna geçebiliriz demektir.

SSL Doğrulama ( Yazı Yazarak Para Kazanmak )

WordPress Kurulumu

Makale yazarak para kazanma projemizin bu adımında ise wordpress kurulumu yapacağız. Yani artık blogumuzu kuracak ve yayıma açacağız.

Not: WordPress bir içerik yönetim sistemi. Yani blogunuzun yönetimini sağlayacağınız bir sistem kuruyoruz biz aslında şu an. WordPress nedir başlıklı yazımda wordpress’in tam olarak ne olduğunu derinlemesine inceleyebilirsiniz.

1-Kurulum için önce cPanel ekranımıza giriş yapmamız gerekiyor. Bunun için firmaya Üyelik Girişi  yaptıktan sonra Sağ üst köşede bulunan kullanıcı adına tıklayın ve Ürünlerim sayfanıza gelin ve Web Hosting sekmesi altında bulunan cPanel ile Ekonomik Linux Barındırma seçeneğinin en sağında bulunan Yönet butonuna tıklayın.

Ürünlerim >> Yönet ( Yazı Yazarak Para Kazanma )

2-Ardından karşınıza çıkan Panel ekranının en sağ üst köşesinde bulunan cPanel Yöneticisi butonuna tıklayın.

cPanel Yöneticisi ( Makale Yazarak Para Kazanma )

3-Ve karşınıza cPanel ekranı çıkacaktır. Bu ekranda biraz aşağı inerek Web Uygulamaları sekmesini bulun ve bu sekme altında yer alan WordPress seçeneğine tıklayın.

Not: Eğer sizin cPanel kısmınız Türkçe ise İngilizceye ya da İngilizce ise Türkçe’ye cPanel yönetiminde üst kısımda bulunan Settings ( Ayarlar ) >> Change Language (Dil Değiştir) >> Select Language ( Dil Seç ) >> Türkçe / İngilizce >> Change (Değiştir) butonuna tıklayarak değiştirebilirsiniz.

Web Uygulamaları ( Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır )

4-Ardından karşınıza çıkan yükleme ekranında sağ kısmında bulunan +bu uygulamayı kur butonuna tıklayın.

WordPress Uygulama Kurulumu ( Evde Makale Yazarak Para Kazanmak )

5-Lokasyon / Domain:  WordPress kurulumu için bir protokol seçiyoruz. Yani, sitemizin uzantısı ne olsun? Yükleme ekranı bize 4 seçenek sunuyor

[ http:// >> http://www. >> https://  >> https://www. ]

Sitenizin başında www. olması veya olmaması günümüzde artık bir şey ifade etmiyor. Mesela ben wpmavi’yi kurarken, https:// üzerine, yani başında www. olmadan kurdum. Siz de pratik olması açısından bunu tavsiye ederim.

Yani şu şekilde bir seçim yapmalısınız;https://blogadresiniz.com

Https uzantısı ise SSL olmadan kullanılamıyor. Bir önceki adımda biz zaten SSL almıştık. İşte bu adımda da https seçerek aldığımız SSL ile domain adresimizi birleştirmiş olduk.

6-Lokasyon / Dizin: Bu kısmı ise boş bırakın. Boş bırakmanız demek wordpress’in direkt domain adresinizin üzerine kurulması demek ki olması gereken de bu.

WordPress Lokasyon Seçimi ( Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır )

7-Versiyon: ekran varsayılan olarak karşınıza zaten en son sürümü getirecektir. Siz de bu şekilde bırakın, yani blog kurulumu için en son sürümü yükleyin.

8-Dil Seçeneği: WordPress sitenizin yönetim panelinin ve içerik yazım dilinin seçimini yapyoruz. Hangi dilde olmasını istiyorsanız, o dili kullanabilirsiniz.

9-Bundan sonra gelen tüm şıklı ayarları altta gördüğünüz resimdeki gibi yapın.

WordPress Versyion Seçimi ( Blogdan Nasıl Para Kazanabilirim )

10-Yönetici Adı ve Şifre: Yönetici adı ve şifresi kısımlarında belirlediğimiz bilgiler, açtığımız blogu yönetecek admin’in kullanıcı adı ve şifresi oluyor. Bu bilgileri unutmamanız da fayda var. Bu kısımda istediğiniz şekilde bir admin kullanıcı ismi ve şifresi belirleyin.

Bir de kesinlikle ve kesinlikle kullanıcı adını admin yapmaktan uzak durun. Admin olarak kalması büyük bir güvenlik açığıdır.

11-Yönetici E- Adresi: Siteniz ile ilgili tüm mesajlar, yorumlar vs. gibi bildirimlerin tümü burada verdiğiniz yönetici mail adresine düşecektir. Dolayısı ile burada sıklıkla kullandığınız bir mail adresi verin. ( gmail gibi )

12-Site İsmi: Site title kısmında ana anahtar kelimeniz ne ise onu kullanın. Benim blogum için bu “En İyi Yabancı Diziler” kelimeler bütünüydü.

13-Site Sloganı: Bu kısımda ise ana anahtar kelimenize yardımcı olan ve en çok aratması olan anahtar kelimelerinizden 2 tanesini anlamlı olacak şekilde yazın. Mesela benim blog için bu “Yabancı Dizi Önerileri – En Çok İzlenen Yabancı Diziler” kelimeler bütünleriydi.

Diğer seçmeli ayarları ise yine alttaki resimde gördüğünüz gibi işaretleyin.

WordPress Ayarlar ( Makale Yazarak Para Kazanmak İsteyenler )

14-Son olarak Gelişmiş Ayar Yönetimi kısmını da hemen alttaki resimde gördüğünüz gibi işaretleyip, sağ alt kısımda bulunan Kur butonuan tıklayın.

WordPress Kur ( Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır )

15-Kurulum tamamlandıktan sonra karşınıza hemen alttaki resimde olduğu gibi bir ekran gelecektir.  Bu ekranda wordpress  blogunuzun yönetim paneline giriş linkiniz bulunacaktır.

Ancak bu link sabit bir linktir. Yani blogunuzun admin paneline her zaman adres çubuğunuza direkt olarak blogadresiniz.com/wp-admin yazarak ulaşabilirsiniz.

Not:Admin paneline gider gitmez, karşımıza son olarak bir sihirbaz kurulum ekranı çıkacak. Bu ekranda da Hayır, teşekkürler deyip, direkt admin panelize gidin.

Admin Paneline Giriş ( Blog Yazarak Para Kazanmak )

İşlem tamamdır! Artık blog adresinize giderek sitenizin yayımda olduğunu görebilirsiniz. Artık sizin de bir blogunuz var ve blog yazarak para kazanma projeminizin teknik anlamda ilk adımını atmış bulunuyorsunuz.

Amacımız blog açıp, yazı yazarak para kazanmak. Blog açma işlemini tamamladık. Sırada ise yazı yazmak var. Tabi bunun öncesinde de bu yazının okunurluğunu optimum seviyeye getirmek için tasarım aşaması var.

Tasarım Aşaması

Tema Seçimi

Blog kurulduktan sonra ilk yapılması gereken tabi ki blog tasarımı oluyor. Blog tasarımı için de wordpress alt yapsında temalar mevcut. WordPress temalarının tam olarak ne olduğun, nasıl işlediğini ve ne işe yaradığını wordpress nedir başlıklı yazımın wordpress temaları alt başlığında bulabilirsiniz.

Ancak kısaca özetlemek gerekise; wordpress temalarını sitenize giydirdiğiniz, hazır kodlanmış tasarımlar olarak düşünebilirsiniz.

#Ben bu uygulamalı olarak blog yazarak para kazanma projem için blogumda tema olarak MyThemeShop firmasının kodladığı SteadyIncome temasını seçtim.

Bu temayı seçmemin sebepleri ise şu şekilde;

1-Bir blogu başarılı kılan en büyük etmen içeriğidir. Tasarım ise içeriği destekleyen sadece bir yan etmendir. İçeriğin başarıdaki payı %95 ise, tasarımın (görsellik anlamında) oranı %5, hatta belki o kadar bile değildir. Bu görüşüm tecrübe ile sabittir.

2-Dolayısı ile de ben tema seçiminde görsellikten ziyade işlevselliğe bakarım. İşlevsellikten kastım ise bir temanın hızlı ve SEO uyumlu olacak ( yani arama motorları için optimize edilmiş ) bir şekilde kodlanmış olmasıdır.

3-Son olarak ise tasarımda basitlik ve sadelik ararım.  Basitlikten ve sadelikten kastım ise görselliği ifade ettiği gibi aynı zamanda işlevselliği de ifade etmektedir. İşlevsel olarak bir tema genel olarak, özellikle yazı sayfalarında ne kadar az sorgu saysına sahipse, yani sorgu sayısı açısından ne kadar sade ise benim için o kadar iyidir. Emin olun sizin için de öyle olmalıdır.

Tabi ki sadeliğe sahip beğendiğim temaların da öncelikle ve kesinlikle hızlı ve SEO uyumlu bir tema olma kriterlerini de yerine getiriyor olması gerekli. Yani önce hız + SEO uyumluluk, ardından bu özelliklere sahip sade bir tasarıma sahip bir tema.

#Blogumda en hızlı wordpress temalarıseo uyumlu wordpress temalarıblog temalarıhaber temaları gibi bir çok tema önerisi verdiğim yazılarımda bu listelerde yer alan temaların çoğunluğun Mythemeshop firmasının elinden çıkmış temalar olduğunu göreceksinizdir.

Bu firmanın tema kodlarken ana odağında hız ve SEO uyumluluk vardır. Dolayısı ile de tüm ürünleri, yani temaları bu temeller üzerine başarı bir şekilde inşa edilmiştir.  Tüm temaları aynı kodlayıcıların elinde çıktığı için neredeyse hepsi hız + SEO Uyumluluk + işlevsel anlamda sadelik adına bu temel 3 özelliği taşımaktadır.

İşte bu yüzden;

#Tüm bu tema önerileri yazılarımda ağırlıklı olarak bu firmanın temalarını görürsünüz ve ben de tam olarak bu yüzden uygulamalı olarak yazı yazarak para kazanma projemde bu firmanın temalarından biri olan SteadyIncome temasını kullandım.

#Eğer siz de birebir olarak blog açarak para kazanma projemi takip etmek istiyorsanız, bu temayı kullanabilirsiniz. Ya da bu firmanın görsel olarak beğendiğiniz başka bir temasını da kullanabilirsiniz. Başka bir temasını kullansanız bile yazımı takip etmekte zorlanmazsınız çünkü firmanın tüm temalarının yönetim paneli neredeyse aynı. ( Bu söylediğim ücretli temaları için geçerli )

Bu firmadan benim kullandığım temayı SteadyIncome linkine tıklayarak sağ kısımda bulunan Get It Now butonuna tıklayarak satın alabilirsiniz.

Eğer alternatif olarak firmanın diğer temalarından birini satın alıp, kullanmak isterseniz de, 
MyThemeShop
linkine tıklayıp, firmanın ana sayfasından >> View Our Themes & Plugins >> Themes sekmesine giderek, beğendiğiniz bir temayı satın alabilirsiniz.

Eğer yabancı dilden dolayı satın alma adımlarını takip etmekte zorlanırsanız da satın alma adımlarının adım adım, resimli anlatıldığı  Mythemeshop’tan nasıl tema alınır başlıklı yazımı takip edebilir ya da direkt olarak blog nasıl açılır yazımın sonunda yer alan ( 7. adım / son adım ) videomu da izleyebilirsiniz.

Tema Kurulumu ve Blog Özelleştirmeleri

Temayı belirledik ve satın alma işlemini tamamladık. Blog ve makale yazarak para kazanma projemizin bu aşamasında ise aldığımız bu temayı  açtığımız wordpress blogumuza kuracağız ve blogumuzu yazı yazılabilir hale getirecek özelleştirmeleri gerçekleştireceğiniz.

1- Tema kurulumunu gerçekleştirmek için wordpress tema kurulumu başlıklı yazım size adım adım yardımcı olacaktır.

Ancak ben kısaca nasıl yapacağınızı özetleyeyim. Admin Paneli >> Görünüm >> Temalar >> Yeni Ekle ( en üstte ) >> Tema Yükle ( en üstte ) >> Dosya Seç sekmesine gidecek ve Dosya Seç butonuna tıkladığınızda bir üst adımda Mythemeshop’tan aldığınız ve Zip şeklinde bilgisayarınıza indirdiğiniz temanın, yine Zip halini seçecek ve Hemen Yükle butonuna tıklayacaksınız. Ardından yükleme bittiğinde ise karşınıza çıkan etkinleştir linkine tıklayacaksınız. Hepsi bu.

Not: Eğer bu tema yükleme işleminden sonra upload_max_file size hatası alırsanız, bazen bu hata olabiliyor. Şu yolu ilzeyerek bu hatayı çözebilirsiniz;

# Öncelikle Godaddy müşteri girişi yaptıktan sonra Ürünlerin >> Web hosting >> cPanel ile Ekonomik Linux Barındırma seçeneğinin yanında bulunan Yönet butona tıklayın ve karşınıza çıkan sayfanın sağ üst köşesinde bulunan cPanel Yöneticisi butonuna tıklayarak cPanelinize giriş yapın.

Giriş yaptıktan sonra cPanelde Yazılım kısmı altında bulunan PHP Sürümünü Seçin kısmına tıklayın. Ardından karşınıza çıkan ekranın sağ kısmında bulunan Switch to PHP Options linkine tıklayın.

# Ardından upload_max_filesize kısmının sağ tarafında bulunan 2M yazan yere mouse ile tıkladığınızda farklı seçenekleri seçme ekranı açılacaktır. Buradan bu kısmı 64M şeklinde seçin ve uygula deyip, sol alt köşede bulunan Kaydet butonuna tıklayın.

# Son olarak tekrar cPanelinize gidin ve yine Yazılım sekmesi altında bulunan PHP işlemleri kısmına tıklayıp, karşınıza çıkan ekranda İşlemleri sonlandır butonuna tıklayın. Böylece sorun çözülecek ve sitenize girip, temanızı yüklemeye çalıştığınızda tema yüklenecek, bu sorunla da bir daha karşılaşmayacaksınızdır.

2-Temanız şu an için blogunuza kuruldu. Blogunuzun ön yüzüne gittiğinizde tasarımınızın değiştiğini göreceksinizdir. Ancak bu aşamada tema özelleştirmelerini yapmadan önce blogumuzda yapmamız gereken işlemler var.

Öncelikle yüklediğiniz tema dışında kalan, wordpress’e yüklediğinde varsayılan olan yüklenen ancak bizim hiç bir şekilde işimize yaramayacak ve blogumuza yük bindiren gereksiz temalardan bir kurtulalım.

Admin Paneli >> Görünüm >> Temalar sekmesine gidin ve etkin olan temanız dışında kalan diğer tüm temalar için tek tek tema isminin üzerine mouse ile gelin ve karşınıza çıkan Tema Detayları butonuna tıklayın. Ardından açılan Tema Detayları sayfasının sağ alt köşesinde bulunan SİL butonuna tıklayın. Hepsi bu.

Gereksiz Temaları Silmek ( Blog Yazarak Para Kazanmak )

3-Yine wordpress’in ve temanın kurulumunda örnek olması için varsayılan olarak gelen yazı ve sayfaları silmemiz gerekiyor.

Yazı için: Hello Word yazısını silmek için Admin Paneli >> Yazılar >> Tüm Yazılar sekmesine gidip, Hello Word yazısının üstüne mouse ile geldiğinizde çıkan seçeneklerden Çöp linkine tıklayın. ( Bkz: WordPress yazı ekleme – silme – düzenleme )

Sayfa için: Aynı şekilde tekrar Admin Paneli >> Sayfalar >> Tüm Sayfalar sekmesine tıklayın ve yine burada yer alan tüm sayfalar için tek tek ( About – Blog ve Homepage sayfaları tema ile birlikte kurulumda gelir ) Çöp linkine tıklayarak silme işlemini gerçekleştirin.

Gereksiz Yazı ve Sayfaları Silme ( Makale Yazarak Para Kazanma )

4-Sırada ise yine wordpress kurulumunda varsayılan olarak gelen bileşenleri kaldırma var.

Bunun için de yine Admin Paneli >> Görünüm >> Bileşenler sekmesine gidin ve sağ kısımda Sidebar sekmesinde yer alan bileşenlerin her birinin üzerine mouse ile tıklayıp, açılan kısımda yer alan Sil linkine tıklayın. ( Unutmayın, bunu Sidebar kısmında yer alan tüm bileşenler için tek tek yapıcaksınız. )

Bileşenleri Kaldırma ( Blog Yazarak Para Kazanmak )

5-Sırada ise tema ile ilgili yaptığımız özelleştirmeler var. Öncelike tema ayarlarınıza Admin Paneli >> Görünüm >> Theme Options sekmesine tıklayarak ulaşın.

#General Settings: Bu sekmede bizi ilgilendiren tek bir ayar var, o ayar da Favicon kısmı. Buradan blogumuz için belirlediğimiz faviconu, Favicon metninin yanında bulunan Browse butonuna tıklayarak yüklüyoruz.

Blogunuz için favicon bulmak için şu siteyi kullanabilirsiniz. Burada bir çok ücretsiz, favicon olabilecek iconlar mevcut.

Ben mesela bu sitede movie  diye aratma yaptım ve beğendiğim iconlardan bir tanesinin üzerine tıkladım ve icon sayfasında her boyutta indirilmeye müsait olan bu beğendiğim iconun PNG 32 Pixel boyutunun üzerine tıkladım ve icon yeni sekmede açıldıktan sonra sağ tıklayıp resmi kaydet deyip, bilgisayarıma kaydettim.

Ardından bu 32px boyutundaki resmi, ki temamızda bizden bu resmi 32×32 px boyutlarında yüklememizi istiyor, General Settings >> Favicon >> Browse butonuna tıklayarak yükledim.

Logo kısmı için ise herhangi bir resim yüklemesi yapmayın. Bir resim yüklemediğinizde bu temada logo site başlığı ve sloganından oluşur. Burada bir resime yer vermektense, tek yazıdan oluşan bir blog olduğu için site başlığı ve sloganının yer alması SEO açısından çok daha mantıklı.

Site ismi ve sloganızı WordPress kurulumunda belirliyordunuz ancak değiştirmek veya yeni bir site ismi ve sloganı set etmek isterseniz de Admin Paneli >> Ayarlar >> Genel sekmesinde yer alan Site başlığı ve sloganı kısmından yapabilirsiniz.

Önemli: Burada site başlığınızı odaklandığınız ana ahatar kelimeden oluşturun. Bu benim için “En İyi Yabancı Diziler” kelimeler bütünüydü. Sloganınızı ise en çok aratması olan 2. ve 3. anahtar kelimelerden oluşturun.

General settings (genel ayarlar ) sekmesinde dokunmamız gereken başka herhangi bir ayar yok. Dolayısı ile bu kısmı favicon eklem işleminden sonra altta sağda bulunan Save Changes butonuna tıklayarak kaydedin ve diğer ayarları olduğu gibi bırakarak bir sonraki adıma geçin.

#Styling Options: Bu kısımda ise Color Scheme kısmından blogunuzun genel şeması için renk seçimi yapabilirsiniz. Olduğu gibi de bırakabilirsiniz.

Ancak Site Background kısmını beyaz değil de, gri tonları bir renk yapmanızı öneririm. Gri tonları okunma açısından her zaman daha rahat bir ortam sağlar. ( Bkz: Stil değişiklikleri ile okunabilirliği arttırmak ) Ben kendi blogum için arka plan rengi olarak #f5f5f5 kodunu kullanıyorum.

Siz de bu kodu Background color kısmına tıkladığınızda karşınıza çıkan kod alanına yazarak, blog arka plan renginizi benim ki gibi gri bir ton yapabilirsiniz.

Son olarak ise Custom CSS kısmına verdiğim şu kodları direkt kopyalayıp, yapıştırın ve ardından alt sağ kısımda bulunan Save Changes butonuna tıklayın.

p {
margin-bottom: 20px;
line-height: 1.70;
font-size: 15.4px;
}
strong, b {
font-weight: 900;
}
a, a:hover, .single_post a, .textwidget a, .sidebar.c-4-12 a:hover, .copyrights a:hover, footer .widget li a:hover, .sidebar.c-4-12 a:hover, .related-posts a:hover, .reply a, #navigation ul li a:hover, .title a:hover, .post-info a:hover, .blog_second .b_right .b_readings ul li:last-child a:hover, .reply a:hover, .blog_second .b_readings .fa, .comm, .fn a, .blog_second .social-icons ul li a:hover span, #navigation ul .current-menu-item a, .related-posts .excerpt header h3 a:hover, .widget .review-result-wrapper i {
color: #ea6a1b;
}
.list-panel a,.qlapse{display:block;position:relative;padding:5px 5px 5px 50px;background-color:#ebebeb;border-radius:3px;margin:0 auto 10px;color:#999;font-size:16px;width:100%;text-align:left}.list-panel a:hover,.qlapse:hover{background-color:#c5c5c5;color:#555;cursor:pointer}.list-panel a:hover .updated,.qlapse:hover .updated{opacity:0}.list-panel-title{font-size:16px;padding-right:70px}.list-panel-number{position:absolute;padding-top:5px;font-size:30px;font-family:proxima_nova_rgbold,sans-serif;top:0;left:10px;color:#fff}.list-panel .updated{position:absolute;top:10px;right:10px;font-size:12px;color:#aaa;z-index:2}.list-panel p{position:relative;z-index:3}.list-panel p:last-of-type{margin-bottom:0}

#commentsAdd {
background-color: #f5f5ff;
}
.latestPost header .front-view-title {
margin-bottom: 0px;
color: white;
padding-left: 10px;
text-align: center;
line-height: 2.3;
}
.sidebar .widget {
background: none repeat scroll 0 0 #f5f5f5;
}
.post-content a.buttons {
padding: 5px 20px;
font-size: 13px;
}
a.buttons.right {
margin-bottom: 0px;
}
.wp-caption-text {
margin-bottom: 0;
font-size: 10px;
}
.wp-caption {
background: #f5f5ff;
border: 1px solid #f5f5ff;
}
#comments {
background-color: #f5f5ff;
}
.latestPost header .front-view-title {
line-height: 1.5;
}
.sidebar .widget {
margin-bottom: 10px;
}
.breadcrumb_wrap {
padding-top: 1px;
padding-bottom: 1px;
}
.thecontent h1, .thecontent h2, .thecontent h3, .thecontent h4, .thecontent h5, .thecontent h6 {
text-transform: none;
color: white;
background-color: grey;
border-radius: 5px;
padding: 8px;
}

Not: Bu kodlar satır araları – alt başlıkların arka plan rengi – yazı rengi gibi benim tarafımdan özelleştirilmiş bir çok ayarı barındırır. Bu ayarlar yazı alanınızı ve yazınızı daha okunaklı kılacaktır;

#Header: Bu kısımda ise yine hiç bir ayara dokunmadan sadece altta bahsettiğim kısımları düzenleyeceğiz.

Header Right Side Text kısmının yanında yer alan Download My EBook kısmını silin ve o kısmı boş bırakın. Aynı şekilde Header Right Button Text ve Header Right Button Link kısımlarının yayında yer alan kısımlarda yazılı olanları da silin ve o kısımları da boş bırakın ve alt sağ kısımda bulunan Save Changes kısmına tıklayın.

#Footer: Bu kısımda ise sadece blogumuzun ön yüzünde en alt kısımda bulunan Copyright metnini düzenleyeceğiz. Normalde bu kısımda kullandığımız temanın ismi ve bir de linki yer alır. Sadece bunları kaldırıp, yerine blog ismimizi yazacağız.

Bunun için de Footer sekmesinde Copyright Text kısmının yanında yer alan metni tamamı ile silin ve bunun yerine blogunuzun ismi ne ise onu yazın. Bu metin blogunuzun ön yüzünde sol alt köşede Copyright © (Buraya hangi yıl ise o gelecek ) + blog isminiz yer alacak. Tema Copyright metninin otomatik olarak koyuyor.

#Typography: Bu kısımda ise yazı fontumuzu ve font büyüklüğünü ayarlıyoruz. Bunu da yapmak için;

Öncelikle Contet Font seçeneğini buluyoruz ve sırası ile önce font isminin yer aldığı kısımdaki ok işaretine tıklayıp, buradan Open Sans diye aratma yapıp, Open Sans fontunu seçiyoruz. Ardından font kalınlığını normal olarak, font boyutunu ise 15px olarak seçiyoruz. Renk kısmını ise tamamen siyah olarak seçiyoruz.Hepsi bu.

Fontu Ayarlama ( Blog Yazarak Para Kazamak )

Kullandığım Eklentiler ve Ayarları

Öncelikle eklenti nedir ne işe yarar diye merak ediyorsanız wordpress nedir başlıklı yazımın wordpress eklentileri alt başlığından cevabı detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Bir de wordpress eklentileri nasıl yüklenir bilmiyorsanız, wordpress eklenti yükleme başlıklı yazımı takip edebilirsiniz. İnanın çok kolay.

Bu adımda uygulamalı makale yazarak para kazanma projemi gerçekleştirdiğim yabancı dizi blogumda hangi eklentileri kullandıysam, hepsinden detaylı teker teker bahsedeceğim.

1- My WP Translate: Eklentiyi şu adresten ya da direkt admin paneli >> eklentiler >> yeni ekle diyerek sağ üst köşede bulunan aratma kutusuna My WP Translate yazıp, aratarak bulabilir ve wordpress blogunuza siz de yükleyebilirsiniz. ( Geliştiricisi: MyThemeShop )

Bu bir Türkçeleştirme eklentisidir. Ben bu eklenti ile temamda ingilizce alanları Türkçeye çevirdim. Eklentinin kullanımı ise çok basit. Özellikle tema seçimi başlığında bahsettiğim MyThemeShop firmasının temaları ile birebir uyum sağlıyor.

Siz de temanızı Türkçeleştirmek için;

#Eklentiyi yükledikten sonra Admin Paneli (Sol Kısım) >> My WP Translate sekmesine gidin. Ardından Türkçeleştirmek istediğiniz kısmı (tema isminiz) by Mythemeshop sekmesi altında bulunan ( Enable Translation Panel seçeneğinin hemen altında ) Search Translations arama kısmına yazın.

Örnek; mesela temanızın yorum bölümünde isim yerine Name, Gönder butonu yerine Send ya da Post Commet yazıyordur, işte bu ingilizce kelimeleri buraya yazıyoruz.

Ardından eklenti size, tema içerisinde yer alan örnekteki gibi name ya da send kelimelerini içeren her ingilizce metni karşınıza getirecektir.

Karşınıza gelen bu kelimelerin altında yer alan kutuculara bunların çevirisini yazabilirsiniz. Kaydetmek için herhangi bir butona tıklamanıza gerek yok. Yazdıktan sonra klavyenizden TAB tuşuna basarak, yani o kısmı atlayarak zaten otomatik olarak kaydetmiş oluyorsunuz.  Hepsi bu.

2-External Links: Eklentiyi şu adresten ya da direkt admin paneli >> eklentiler >> yeni ekle diyerek sağ üst köşede bulunan aratma kutusuna External Links yazıp, aratarak bulabilir ve wordpress blogunuza siz de yükleyebilirsiniz. ( Geliştiricisi: Denis de Bernardy )

#Bu eklenti yazınızdan başka sitelere verdiğiniz bağlantıları, yani linkleri otomatik olarak nofollow yapmaya ve yeni sekmede açmaya yarıyor. Bir de yazıda verilen linki ziyaretçiye daha görünür kılmak için tüm dış linklerin sağ kısmına küçük bir ok işareti yerleştiriyor.

Başka sitelere link vermek ? Nofollow  ? Yeni sekmede açmak ?

Biliyorum… Siz bu terimlere ve tam olarak ne işe yaradıklarına takılmayın. Genel hatları ile bunlardan içeriği oluşturmak – link çıkışları alt başlığımda bahsedeceğim.

Siz şu an sadece eklentiyi yükleyin ve admin paneli >> ayarlar >> external links sekmesine gidip, ayarlarını hemen altta gördüğünüz resimdeki gibi yapıp, en altta bulunan Save Changes butonuna tıklayın. Hepsi bu kadar.

External Links Ayarları ( Blog Yazarak Para Kazanmak )

3-Table of Contents Plus: Eklentiyi şu adresten ya da direkt admin paneli >> eklentiler >> yeni ekle diyerek sağ üst köşede bulunan aratma kutusuna Table of Contents Plus yazıp, aratarak bulabilir ve wordpress blogunuza siz de yükleyebilirsiniz. (Geliştiricisi: Michael Tran)

Eklenti yazınızda kullandığınız tüm alt başlıkları derler ve bu derlemeleri içerik tablosu olarak yazınızın başına ya da yazınızın yan tarafına otomatik olarak ekler.

Mesela eniyiyabancidiziler.net bloguma gidin ve sağ kısımdaki numaralı başlıklara bakın. ( Masaüstü üzerinden gidin ) Sağ kısımda bulunan herhangi bir numaraya tıkladığınızda, sizi otomatik olarak o numaralı başlığa götürür.

Burada amaç, ziyaretçiye yazıda boğulmaması için ve yazı içerisinde gezinmesi için kolaylık sağlamaktır. Hele ki uzun yazılarda gerçekten çok faydalıdır. Ziyaretçinin en alta inmek için saniyelerce mouse ile aşağıya scroll etmesine böylelikle hiç gerek kalmaz. Gitmek istediği başlığa içerik tablosu üzerinden tıklayarak hemen gidebilir.

Diğer bir faydası ise, siz bu şekilde bir içerik tablosu oluşturduğunuz zaman yazı içi linkleme yapmış olursunuz aslında ve bu yazı içi linkleme yazınızın google sonuçlarındaki görünümünde de yer alır. Şu şekilde;

Yazı İçi Linkleme ( Blog Yazmak Para Kazandırır Mı ? )

#Tabi google sonuçlarında yazınızın alt başlıklarından en fazla 4 tanesi yer alır ve bunların hangisi olacağına siz karar veremezsiniz, google bunları kendisi belirler. Ancak yine de google sonuçlarında yazınız için ekstra bir satır daha yaratmış olursunuz hem de ziyaretçi yazı başlığınıza değil de alt başlıklardan birine tıklayarak direkt yazınızın alt başlığına gidebilir.

# Ben bu içerik tablosunu dizi listesi blogum için sağ tarafa koydum, ancak dediğim gibi siz bunu yazının başına da ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için ise wordpress yazı içi link verme başlıklı yazımı takip edebilirsiniz.

4-Yoast SEO: Eklentiyi şu adresten ya da direkt admin paneli >> eklentiler >> yeni ekle diyerek sağ üst köşede bulunan aratma kutusuna Yoast SEO yazıp, aratarak bulabilir ve wordpress blogunuza siz de yükleyebilirsiniz. ( Geliştiricisi: Team Yoast )

Yoast bir SEO eklentisidir. Blogunuzun SEO ayarlarını bu eklenti üzerinden yönetirsiniz. Her wordpress sitesi için olmazsa olmaz, mutlaka kullanılması gereken bir eklentidir.

Eklentiyi yükledikten sonra tek tek yapmamız gereken ayalar var;

#Genel: Öncelikle Admin Paneli >> SEO >> Genel sekmesine gidin ve Features sekmesinde yer alan tüm ayarları ON olarak ayarlayın ve ardından Save Changes butonuna tıklayın.

#Search Appearance: Ardından Admin Paneli >> SEO >> Search Appearance >> Genel sekmesine gidin ve başlık ayıracı kısmından bir adet başlık ayıracı seçin. Benim seçtiğim ayraç | şeklinde.

Knowledge Graph kısmından ise Kişi seçeneğini seçip, kişi isminiz yerine site isminiz ne ise, yani ana anahtar kelimeniz ne ise onu yazın ve Save Changes butonuna tıklayın. Ben “En İyi Yabancı Diziler” yazdım.

Content Type sekmesinden ise yazılar ve sayfalar için tüm ayarları Yes ve Göster şeklinde seçerek ayarlayın ve ardından Save Changes butonuna tıklayın.

Media sekmesinde ise tüm ayarları NO ve Gizle olarak işaretleyin ve ardından Save Changes butonuna tıklayın.

Kategoriler sekmesinde ise tüm ayarları No – Gizle – Etkisiz ve Kaldır olarak işaretleyin ve ardından Save Changes butonuna tıklayın.

Arşivler sekmesinde yer alan tüm ayarları da yine aynı şekilde Etkisiz olarak işaretleyip, Save Changes butonuna tıklayın.

Yol Haritası kısmını Etkin olarak işaretleyin ve ayarlarını olduğu gibi bırakıp Save Changes butonuna tıklayın ve Son sekme olan RSS kısmını ise olduğu gibi bırakın, hiç dokunmayın.

#Sosyal: Admin Paneli >> SEO >> Sosyal >> Hesaplar sekmesine gidin ve blogunuz için herhangi bir sosyal medya hesabı açtıysanız o sosyal medya hesaplarının linklerini buraya girin. Ben dizi blogum için herhangi bir sosyal medya hesabı açmadım.

Ve ardından SEO >> Sosyal >> Facebook – Twitter sekmelerine giderek Open Graph Meta verisi ekle kısımlarını Etkin olarak işratleyip, Save Changes butonuna tıklayın.

#Araçlar: Admin Paneli >> SEO >> Araçlar >> Dosya Düzenleyicisi linke tıklayın ve robots.txt dosyası kısmının altında bulunan boş beyaz alana altta verdiğim komutları, kendi blog isminiz ile değiştirerek yazın ve ardından Save Changes to Robots.txt butonuna tıklayın.

User-Agent: *
Allow: /wp-content/uploads/
Disallow: /wp-content/plugins/
Disallow: /readme.html

Sitemap: https://eniyiyabancidiziler.net/sitemap_index.xml

SEO eklentisinin yukarıda bahsettiğim ayarlar dışında herhangi başka bir ayarını yapmanıza gerek yok. Gerekli olan tüm ayarları ben verdim. Eğer tüm bu ayarlarının ne işe yaradığını daha detaylı öğrenmek ve mantığı kavramak istiyorsanız, Yoast SEO ayarları başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

5-WP Fastest Cache veya WP Rocket: Eklentiyi şu adresten ya da direkt admin paneli >> eklentiler >> yeni ekle diyerek sağ üst köşede bulunan aratma kutusuna WP Fastest Cache yazıp, aratarak bulabilir ve wordpress blogunuza siz de yükleyebilirsiniz. ( Geliştiricisi: Emre Vona )

Cache eklentisi blogunuzun hızını arttıran olmazsa olmaz wordpress eklentilerinden bir diğeridir. Bu eklentinin kurulumu ve ayarlarının yapılması da oldukça kolaydır. WP Fastest Cache ayarları başlıklı yazımı takip ederek eklentinin ayarlarını yapabilirsiniz.

6-Sosyal Paylaşım Eklentisi: Dizi listesi blogumda sol kısımda ya da mobilde en alt kısımda gördüğünüz sosyal paylaşım butonlarını da yine eklenti kullanarak ekleyebiliyorsunuz.

#Benim dizi blogum için kullandığım sosyal paylaşım eklentisi Easy Social Share. Ancak bu ücretli bir eklenti. Eğer buna bir ücret ödemek istemiyorum diyorsanız da, wordpress alt yapısında yine bir çok ücretsiz sosyal paylaşım eklentisi mevcut.

Ücretsiz eklentileri de google’da ücretsiz sosyal paylaşım eklentileri ( hatta ingilizce aratma yapın, çok daha fazla seçenek çıkacaktır ) diye aratma yaparak bulabilirsiniz.

7-Tüm üstteki eklentilere ek olarak bir de dizi blogumda Ad Inserter ve Q2W3 Fixed Widget isimli iki eklenti daha kullandım.

Ad Inserter yazılarınız içerisinde reklam yerleştirmenize olanak sağlayan bir eklenti. Ancak bu eklentiyi kullanmanız için öncelikle yayımlayacak reklamlarınız olması lazım. Bunun için de google adsense başvurusu yapmanız ve bu başvurunun onaylanması lazım.

Adsense ( blogumuzdan para kazanacağımız reklam yayımcısı ) başvurusu hakkında yazının sonunda detaylı bilgi verdim. Yani buna sonradan değineceğim ancak bu noktada bu eklentiyi yüklemenize gerek yok. Bu ileride, blogunuz başarılı olmaya başladığı zaman yapmanız gereken bir şey.  Yani  bu eklentiye şu an için gerek yok.

#İleride reklam eklemesi yaparken, Yazı içi reklam ekleme yazımı takip ederek bu ekeltiyi kurabilir ve ayarlarını yapabilirsiniz.

Fixed Widget eklentisini ise ben blogumda yazımın sağ kısmında yer alan reklamı sabit olarak tutmak, yani ekran aşağı indikçe reklamın sabit olarak kalması için kullanıyorum. Reklam eklemesi yaptıktan sonra bu eklentiyi de kullanırsınız. Yani yine bu eklentiye de şu an için gerek yok.

#İleride reklam eklemesi yaparken, Sidebar ( yan panel ) sabitleme yazımı takip ederek bu ekeltiyi kurabilir ve ayarlarını yapabilirsiniz.

İçeriği Oluşturmak

Üstte anlattığım teknik kısımlar herkes tarafından birebir aynı şekilde uygulanabilirken, yazı yazma kısmı ( buna anahtar kelime analizini de dahil edin ) işin özgünleştiği yer. Bu her blog ve site için bu şekilde. Dolayısı ile asıl google sıralamanızı belirleyecek ve size para kazandıracak nokta burası.

Ve bu yüzden,

Makale yazarak para kazanma projemizin en ama en önemli kısmı burası. O yüzden burada anlattığım her şeyi dikkatle okumanız ve aynen uygulamanız gerekmekte.

1- Önce Admin panelinize giriş yapıp, Sayfalar >> Yeni Ekle diyerek karşınız beyaz tertemiz bir sayfa açın. Burası içeriğimizi yazacağımız yer. Normalde içerikler Yazı >> Yazı Ekle diyerek yazılmalı ancak biz tek bir yazıdan oluşan bir blog oluşturacağımız için içeriğimizi Sayfa olarak yayımlayacağız ve bu sayfayı da sitemizin ön yüzü yapacağız.

Ardından yaptığınız anahtar kelime analizini de bilgisayarınızdan excel dosyası olarak açın ve bir kenarda dursun. Çünkü yazıyı bu analize bakarak yazacağız.

Benim blogum için yaptığım analizi size örnek olması açısından yukarıda paylaşmıştım. Yeri gelmişken tekrar paylaşayım: bu linke tıklayarak excel dosyası olarak indirebilirsiniz.

Hazırsanız yazıyı yazmaya başlıyoruz!

Dikkat ( Makale Yazarak Para Kazanmak )

Not: Altta okuyacağınız; Ana anahtar kelimeAnahtar kelimelerYardımcı anahtar kelimer ve Diğer anahtar kelimeler gibi terimler bir kategori belirtmektedir. Bu kelimelerin ne anlama geldiği sizinle paylaştığım şu excel dosyası içerisinde farklı renkler ile anlatılmıştır.

Giriş Kısmı – Yazı Başlangıcı

1- Ana anahtar kelimenizi, anahtar kelimelerinizi ve eğer yapabiliyorsanız yardımcı anahtar kelimelerinizi de yazınızın ilk 100 kelimesi içerisinde geçirmeniz SEO ( arama motoru optimizasyonu ), yani google için önemli bir kriter.

Tabi bunu yaparken de kurduğunuz cümlelerin bir anlam bütünlüğünün olduğuna emin olun.

2- Mümkünse yazınızın ilk paragrafını direkt ana anahtar kelimeniz ile başlatın.

3-Yazınızın giriş bölümünde kullandığınız tüm anahtar kelimelerinizi bold, yani kalın yapın. Bunu sadece giriş bölümü için yapmanız yeterli olacaktır.

( Bold yapmak için: Bold yapmak istediğiniz kelimeyi mouse ile seçerek yazı yazdığınız alanın en üst kısmında bulunan yazı editöründe yer alan B işaretine tıklayın. (Bkz: WordPress yazı editörü – yazı nasıl yazılır )

Bu şekilde bu kelimeleri bold yaparak yazımızda yer alan diğer tüm kelimelerden farklı olarak bir stil katmış oluyoruz ve google’a bizim odaklandığımız, aratmalarında çıkmak istediğimiz kelimelerin bunlar olduğunun sinyalini veriyoruz.

Ancak bu demek değil ki giriş kısmında kullanmadığımız, daha doğrusu cümle, yazı akışı ve anlatım bozukluğu yaratmamak için kullanamadığımız anahtar kelimelerimiz google tarafından algılanmayacak.

Merak etmeyin,

Tabi ki onlar da algılanacak. Google sadece yazı girişine bakmıyor. Yazının tamamına bakıyor. Dolayısı ile yazımızın devamında burada kullanamadığımız anahtar ve yardımcı anahtar kelimeleri de kullanacağız ve onlar da google tarafından algılanacak.

Siz bu kısımda sadece ana anahtar kelimenizi ve en çok aratması olan anahtar kelimelerinizi kullanmaya çalışın hepsi bu.

Giriş Kısmı SEO ( Blog Yazarak Para Kazanmak )

Ben yabancı diziler blogumda giriş kısmını olabildiğince kısa tuttum ve giriş kısmını sadece o kelimeleri kullanmak için kullandım. Çünkü o blog için ziyaretçinin odağında giriş kısmı değil, direkt liste şeklinde verilmiş diziler var.

Ancak bu blog yazarak para kazanma yazımda ise durum farklı. Keza yazımın girişi kısmının diziler bloguma göre tamamen farklılık gösterdiğini siz de yazımın girişini okuduğunuzda fark etmişsinizdir.

Bu yazımın giriş kısmı ziyaretçiyi çekmek, onu yazının devamını okumak adına ikna etmek için optimum seviyede etkili olmalıydı. Bu yüzden de ortaya bu yazım için böyle bir giriş kısmı çıktı.

Sonuç olarak gelmek istediğim nokta şu;

Her yazı amacına göre farklı giriş kısımları yazmayı gerektirir. Yazdığınız konu için ziyaretçinin gözünde giriş kısmı önemli değil ise, girişi kısa ve sadece anahtar kelimeleri kullanmak için yazın.

Eğer bu makale yazarak para kazanma yazımda olduğu gibi giriş kısmınız ziyaretçi açısından epey bir önem taşıyorsa, o zamanda giriş kısmınızı olabildiğince dikkatli ve etkili yazmaya çalışın.

Yazı içi Anahtar Kelime Kullanımı

1- Yazınızda ana anahtar kelimeniz en çok kullanılan kelime olmalı. Tabi ki bunun da bir sınır var. Ana anahtar kelime kullanım sıklığı yazınızın toplam kelime sayısının %1’i ila %4’ü arasında olmalı.

Bu oranların altında bir kullanım zayıf kalacak, üstünde bir kullanım ise google tarafından spam olarak algılanacaktır.

Tabi ki bunu yaparken de sırf ana anahtar kelimeyi kullanmış olmak için kullanmayın. Yazı akışını, anlatımı ve cümle bütünlüğünü bozacak şekildeki kullanımlardan kaçının.

Yazınızı okuyan kişi bu ana anahtar kelimenin içerisinde yer aldığı cümleyi okuduğu zaman hem cümlenin doğal akışında ilerleyen bir cümle olduğunu, hem de bu cümlenin bir önceki ve bir sonraki cümle ile uyum içinde olduğunu hissetmeli.

Kısaca anahtar kelime kullanımları tamamen doğal durmalı!

Bu sadece ana anahtar kelimeniz için uymanız gereken bir kural değil, aynı zamanda anahtar ve yardımcı anahtar kelimeleriniz için de uymanız gereken bir kural.

Uygulamalı Örnek: Uygulamalı olarak blog yazarak para kazanma projem için açtığım blog adresi olan eniyiyabancidiziler.net adresine gidin ve CTRL + F kombinasyonunu kullanarak ana anahtar kelimem olan “en iyi yabancı diziler” kelimeler bütününü aratın.

Ve bu yazı içerisinde toplamda kaç tane bu ana anahtar kelimeden olduğunu gözlemleyin. Yazı başlığı, site başlığı gibi kullanımları bir kenara bırakırsak,

Toplamda bu yazımın ana anahtar kelime kullanım sayım tam olarak 100. Yazımın toplam kelime sayısı ise 10400.

Yani benim ana anahtar kelime kullanım oranım bu yazı için %1 – Yani kullanım oranım size bahsettiğim ideal oranlar arasında.

2-Yazınızda anahtar kelimelerinizi ana anahtar kelimeden az ancak yazıda yer alan diğer tüm kelimelerden daha çok kullanın. Anahtar kelime kullanım sıklığı yazınızın toplam kelime sayısının %0.1’i ila %0,5’i arasında olmalı.

Anahtar kelimelerin kullanımında da önceliği aratılma sayısı en yüksek olan kelimeleye verin.

Uygulamalı Örnek:Yine sizinle excel dosyası olarak paylaştığım anahtar kelime analizine bakın ve bu analizde yer alan mavi ile işaretlenmiş anahtar kelimelerimi en çok aratma sayısına sahip olandan en aza doğru CTRL + F kombinasyonu kullanarak yazımda aratın ve bu kelimelerin yazı içinde kaç kere kullanıldığını gözlemleyin.

Kelime kelime birlikte bakalım;

Yabancı dizi önerileri: Yazımda toplamda 34 kere kullanılmış. Yazımın toplam kelime sayısı ise 10400. Buna düz hesap 10.000 dersek, toplamda bu anahtar kelimenin kullanım oranı %0.3 olmuş.

En iyi diziler: Yazımda toplamda 24 kere kullanılmış. Bu da 10.000 kelime üzerinden kullanım oranı olarak %0.2‘ye tekabül ediyor.

En çok izlenen yabancı diziler: Yazımda toplamda 13 kere kullanımış. Bu da 10.000 kelime üzerinden kullanım oranı olarak %0.1‘e tekabül ediyor.

3-Yazınızda yardımcı anahtar kelimeleri ana anahtar kelimeden ve anahtar kelimelerden az ancak yine yazınızda yer alan diğer tüm kelimelerden daha fazla kullanın. Yardımcı anahtar kelime kullanım sıklığınız ise yazınızın toplam kelime sayısının %0.1’inden az ve 1 kere den fazla olmalı.

Uygulamalı Örnek:Yani 10 bin kelimelik bir yazı için yardımcı anahtar kelime kullanım sayısı 10’u geçmemeli.

Yine sizinle excel dosyası olarak paylaştığım anahtar kelime analizime bakın ve bu analizde yer alan yeşil ile işaretlenmiş yardımcı anahtar kelimelerimi en çok aratma sayısına sahip olandan en aza doğru CTRL + F kombinasyonu kullanarak  aratın ve bu kelimelerin yazı içinde kaç kere kullanıldığını gözlemleyin.

Yine kelime kelime gittiğimizde;

İzlenmesi gereken diziler: Toplamda 6 kere kullanılmış. Bu da 10.000 kelimelik bir yazı için kullanım oranı olarak %0.1’in altına tekabül ediyor.

En çok izlenen diziler: Toplamda 2 kere kullanılmış. Bu da 10.000 kelime üzerinden kullanım oranı olarak %0.1’in altına tekabül ediyor ve 1 kereden fazla kullanılmış oluyor.

Diğer tüm yardımcı anahtar kelimelerime de baktığınızda bu sayıların hep 2 ila 10 arasında olduğunu göreceksinizdir. Tabi aralarından istisnai olarak bu rakamları tutmayan yardımcı anahtar kelimerin de olacaktır.

Böyle bir formül uygulaması her ne kadar bu yazıda benim anlatımım ile kolay görünse de, ugulaması oldukça zordur. Dolayısı ile böyle istisnai durumların ortaya çıkması da yazı akışından, cümle yapılarından ve anlam bütünlüğünün bozulmaması açısından gayet doğaldır.

Bu formülü %100, tam anlamıyla ne siz ne de ben uygulayabiliriz. Hedefimiz %100 uygulama olmasa da, %100’e yakın bir oranla uygulamak olmalıdır.

4-Diğer Anahtar Kelimeler: Ana anahtar, anahtar ve yardımcı anahtar kelimeleri yazınızda kullanırken eğer mümkünse kullanımı bu kelimelerin iç içe geçtiği diğer anahtar kelimeler ile birlikte yapın.

Ne demek istediğimi biraz daha açayım;

Hatta uygulamalı olarak yine makale yazarak para kazanma projemi hayata geçirdiğim yabancı diziler blogum üzerinden gideyim;

İnsanlar google’da en iyi yabancı diziler kelimeler bütünü ile aratma yaptıkları gibi;

 1. en iyi yabancı diziler sıralaması
 2. en iyi yabancı diziler imdb
 3. final yapmış en iyi yabancı diziler
 4. gelmiş geçmiş en iyi yabancı diziler

Gibi kelime bütünleri ile de aratma yapmakta. Her ne kadar bu diğer anahtar kelimerin aylık aratılma sayısı ana anahtar kelime kadar olmasa da, yine de azımsanmayacak sayıda aratılma sayılarına sahipler.

İşte, siz direkt olarak yazınızda sadece ana anahtar, anahtar ya da yardımcı anahtar kelimeler kullanmak yerine, bunların da içerisinde geçtiği uzun kuyruklu, iç içe geçmiş anahtar kelimeleri kullanırsanız,

Bir taş ile iki kuş vurmuş olursunuz.

#“en iyi yabancı diziler” kelimeler bütünü yerine “en iyi yabancı diziler sıralaması” kelimeler bütününü kullandığınız zaman “en iyi yabancı diziler” kelimeler bütünü “en iyi yabancı diziler sıralaması” kelimeler bütününün de içerisinde yer aldığı için, böyle bir kullanımda hem ana anahtar kelimenizi hem de diğer anahtar kelimenizi kullanmış oluyorusunuz.

Ve bu kombinasyonları sadece ana anahtar kelime için değil, anahtar ve yardımcı anahtar kelimeler için de düşünmeli ve uygulamalısınız.

Mesela benim sizinle excel dosyası olarak paylaştığım anahtar kelime analizinin sağ kısmında ana anahtar – anahtar ve yardımcı anahtar kelimeler için kelime kelime hazırlanmış iç içe başlıklarının olduğunu göreceksiniz.

Ben bu iç içe başlıklarını kendim manuel olarak anahtar kelime analizi sonucunda bulduğum kelimelere bakarak oluşturdum.

Eğer sizin de yaptığınız anahtar kelime analizi sonucunda ana anahtar, anahtar ve yardımcı anahtar kelimeler ile iç içe geçmiş diğer anahtar kelimeleriniz olursa bunları manuel olarak, yaptığınız analizin sağ kısmına liste şeklinde sıralayın.

Bu tür iç içe geçmiş kelime formasyonlarını da yaptığınız anahtar kelime analizinde yer alan aratma kelimelerini tek tek inceleyerek bulabilirsiniz.

Bunu da şu şekilde yapabilirsiniz: Blog yazarak para kazanmak amaçlı açtığınız blog için yaptığınız anahtar kelime analizini excel dosyasında açıp, CTRL + F kombisanyonu kullanarak ana anahtar kelimenizden başlayarak aratma yapın. Bu şekilde ana anahtar kelimenizin içerisinde yer aldığı diğer anahtar kelimeleri de göreceksinizdir.

Bu uygulamayı anahtar kelimeler ve yardımcı anahtar kelimeler için de yaptığınızda ortaya benim ki gibi iç içe geçmiş kelime başlıkları çıkacaktır.

Tabi bu iç içe geçmiş kelimeleri de benim yaptığım gibi sağ tarafa liste şeklinde sıralamayı unutmayın.

Önemli:Ve ne zaman yazınızda bir ana anahtar, anahtar ya da yardımcı anahtar kelime kullanmaya karar veriseniz, tercihen ve eğer kullanımı uygunsa o kelimenin diğer anahtar kelimeler ile içe içe geçmiş formatını kullanın.

Eğer kullanmak istediğiniz kelimenin iç içe geçmiş formatı aratılma olarak yoksa da, o zaman yalın olarak o kelimeyi kullanın. Ancak bu tür kelimelerin yanında benim anahtar kelime analizimde olduğu gibi İç / Yok şeklinde not düşün ki, hangi kelimeleriniz için bunların olmadığını analize baktığınızda görebilesiniz.

Resimler Yazıya Nasıl Eklenmeli

Makale yazarak para kazanma projemizde bir diğer önemli nokta ise, resimlerin yazıya eklenme şekli. SEO, yani içeriğinizin google’da ki başarısı adına yine resimler konusunda da uymanız gereken kriterler var.

Nedir o kriterler ?

1- Öncelikle resimlerinizi blogunuza yüklemeden önce, daha bilgisayardayken ana anahtar, anahtar ve yardımcı anahtar kelimeleriniz + resim ne ile alakalı ise o şekilde isimlendirin.

Mesela şu an okuduğunuz bu yazıda herhangi bir resmi yeni sekmede açtığınızda ve adres çubuğunda URL yapısına baktığınızda isimlendirmeleri hep şu şekilde göreceksinizdir;

makale-yazarak-para-kazanmak-seo-girisi veya blog-yazarak-para-kazanmak-resim-ekleme gibi

Yani isimlendirmeleri şu formatta yapmalısınız;

 1. Ana anathar kelime + resim ne ile alakalı ise
 2. Anahtar kelime(ler) + resim ne ile alakalı ise
 3. Yardımcı anahtar kelieme(ler) + resim ne ile alakalı ise

#Bir de resimleri bilgisayarınızda isimlendirirken sadece ingilizce alfabesinde olan harfleri kullanın. ı – ö – ş – ç – ğ – ü gibi ingiliz alfabesinde olmayan Türkçe karakterleri kullanmayın. Bir diğer dikkat etmeniz gereken unsur ise boşuk yerine – işareti kullanmak.

2- Blogunuzun ön yüzündeki yazı – okunma alanının genişliği ne ise, ki bu genişlik her temada farklılık gösterir, resimlerinizin genişlik boyutlarını da bilgisayarınızda o şekilde ayarlayın ve yazınıza o boyutlarda yükleyin.

Peki bunu nasıl yapacağız ? Şöyle ki;

Önce admin panelinde yazınızı yazdığınız sayfanın sağ kısmında Önizleme butonuna tıklayın. Tabi bunun öncesinde eğer henüz daha yazmaya başlmadıysanız, yani sayfanız boş ise 3 – 5 satırdan oluşan rastgele bir şeyler yazın.

Önizle dedikten hemen sonra wordpress sizi blogunuzun ön yüzüne götürecek ve yazınızın yayınlandığında nasıl göründüğünü size direkt canlı olarak gösterecektir.

Blogunuzun ön yüzüden yazdığınız satıların üzerine sağ tıklayın ve İncele kısmına tıklayın. ( Chrome tarayıcısı kullanmanız gerekmekte )

Ardından google chrome’un en altta açtığı kod görüntüsünde seçili olan yerin üzerine mouse ile gelin. Siz mouse ile bu kısmın üzerine geldiğinizde üstte yazı alanının mavi ile kaplanacak ve sol üst kısmında p | sayı x sayı şeklinde bir ibare yer alacak.

İşte, burada yer alan sayıların ilki, yani soldaki bize yazı-içerik alanının genişliği gösterecektir. Mesela steadyincome teması için bu genişlik 769px

Yazı Alanı Boyutunu Öğrenme ( Blog Yazarak Para Kazanmak )

Eğer siz de blog yazarak para kazanma projenizde benim kullandığım steadyincome temasını kullanıyorsanız, direkt bu genişliği 769px olarak baz alabilirsiniz. Farklı bir tema kullanıyorsanız da, üstte anllatığım gibi temanızın yazı alanı genişliğini kendiniz bulmalısınız.

Önemli olan resimleri yazı alanı genişlik boyutundan genişlik olarak daha büyük boyutlarda eklememek. Daha küçük boyutlarda tabi ki ekleyebilirsiniz. Mesela steadyincome teması için yazı genişlik alanı 769px iken, ben yazı yazarak para kazanma projemi uyguladığım blogumda resimleri 739px genişlik boyutunda ekledim.

Yani özetle şunu yapmalısınız;

Öncelike temanızın yazı alanı genişliğini öğrenmeli, ondan sonra ise bilgisayarınızda kayıtlı olan resimleri blogunuza yüklemeden önce yine bilgisayarınızda genişlik olarak yazı alanı genişliğiniz ile aynı veya daha küçük boyutlara getirmelisiniz. Bu boyutlandırma işlemini de paint ile yapabilirsiniz 🙂

3-Resimlerinizi blogunuza yüklemeden önce boyut olarak ( MB / KB cinsinden ) sıkıştırarak, daha doğrusu optimize ederek yüklemelisiniz.

Bunu da Adobe Photoshop programı ile yapabilirsiniz. Ben hem wpmavi için hem blog açıp para kazanmak için açtığım dizi blogum hem de diğer tüm projelerim için resimlerimi bloguma yüklemeden önce mutlaka bu program ile optimize ediyorum.

Merak etmeyin, bunun için Photosop bilmenize gerek yok. Sadece bu programda iki basit adım ile bu işlemi gerçekleştireceğiz.

Önce Photoshop programını açın. Ardından optimize etmek istediğiniz resmi sürükle bırak yöntemi ile programın boş olan siyah ana ekranına atın.

Sonra progmranın en üst sol kısmında bulunan File butonuna tıklayın ve açılan sekmeden Save For Web… seçeneğine tıklayın.

PhotoShop Save For Web ( Blog Yazarak Para Kazanmak )

Ardından Dosya Formatı – Resim Kalitesi ve Renk Seçenekleri ayarlamalarını ise altta resimde nasıl görüyorsanız o şekilde işaretleyin ve sağ alt köşede bulunan Save butonuna tıklayarak resmin optimize edilmiş halini bilgisayarınıza kaydedin. İşlem bu kadar.

#Ben genelde resim kalitesini, Quality kısmını kendi blogum için 50 olarak ayarlıyorum. Bu rakamda görüntü kalitesi biraz bozulsa da, resim boyutu oldukça güzel noktalara geliyor. Siz de 50 ila 70 arasında bir seçeneği kullanabilirsiniz.

Aynı zamanda bu ekranda alt sağ köşede resim boyutlandırması da yapılıyor. Boyutlandırma için paint yerine bu programı da kullanabilirsiniz.

Photoshop Ayarları ( Makale Yazarak Para Kazanmak )

4-Üstte yer alan ilk 3 adım, resimlerinizi blogunuza yüklemeden önce yapmanız gerekenleri anlatıyor.

Önce üstte yer alan 3 adımı blogunuza yükleyeceğiniz her bir resim için tek tek uygulayın. Uyguladıktan sonra artık resimleri yazımıza ekleyebiliriz demektir.

Eklemek için yazı yazdığınız kısımda resmi nereye ekleyecekseniz, mouse ile oraya tıklayın.  Ardından üstte yer alan yazı editörü kısmının sol üst kısmında yer alan Ortam Ekle butonuna tıklayın.

Ardından karşını çıkan sekmede sol üst köşede bulunan Dosya Yükle butonuna tıklayın ve karşınıza gelen Dosya Seçin kısmından yüklemek istediğiniz bilgisayarı bilgisayarınızdan seçin.

Yazıya Resim Nasıl Eklenir ( Yazı Yazarak Para Kazanmak )

Ardından resim blogunuza yüklenecektir ve sağ kısmında resim için bazı ayarlamaların ve girdilerin yapılacağı bir kısım yer alacaktır.

İşte, bir diğer önemli kısım ise burası. Burada blogumuza yüklediğimiz resim için altyazı, alternatif metin ve tanım giriyoruz.

Bu 3 öge de SEO için oldukça öneme sahip. Google resimleri okuyamadığı için resimlerimizi google’ın gözünde okunur hale getirmemiz lazım. Bunu da bu 3 ögeyi doldurarak, yani resimlerimize metin girdilerle google gözünde nitelik katıyoruz. Dolayısı ile bir resim yüklerken altyazı, alternatif metin ve tanım kısımlarını mutlaka uygun bir şekilde doldurmamız hayati önem taşıyor.

Peki uygun doldurma şekli ne ? Formül ve farklı kombinasyonları şu şekilde;

#Altyazı, alternatif metin ve tanım kısımları birbirinin aynısı olmamalı. Kesişen kelimeler olabilir ancak birine yazdığınız girdiyi diğeri için aynen kullanmayın.

#Girdileriniz ise diğer anahtar kelimeler ile iç içe geçmiş ana anahtar, anahtar ve yardımcı anahtar kelimeler + resim ne ile akalalı ise onun ismi şeklinde olmalı. Ya da bu formüle alternatif olarak sadece ana anahtar, anahtar ve yardımcı anahtar kelimeler + resim ne ile akalalı ise onun ismi şeklinde olmalı. ( Resim ismini başa da koyabilirsiniz )

#Bu kelimelerin kullanımını ise aynı yazıyı yazaraken anahtar kelimelerin hepsini nasıl dağıtıyorsak, aynı dağıtım mantığında olmalı.

Yani bu 3 ögede en çok kullanacağınız kelimeler bütünü

 1. Öncelikle ana anahtar kelime
 2. Sonra anahtar kelimeler
 3. Ve son olarak yardımcı anahtar kelimeler olmalı.

#Alt yazı kısmı hariç alternatif metin ve tanım kısımlarından 2 adete kadar anahtar kelime ya da yardımcı anahtar kelime kullanabilirsiniz. Bu tür kullanımlar pekiştirme adına daha iyi hatta. Alt yazı kısmında sadece 1 adet kullanın. 2 adeti de çoğu durumda geçmemeye gayret gösterin çünkü diğer türlü google tarafından spam olarak algılanabilirsiniz.

Tüm bu kurallara uyarak altyazı, alternatif metin ve tanım kısımlarını girdikten sonra boyut olarak tam boy seçimini yapıp en alt sağ köşede bulunan Sayfaya Ekle butonuna tıkladığınızda blogunuza yüklediğiniz resmi, yazınıza eklemiş olacaksınız.

Link Çıkışları

Google sıralama kriterleri arasında yer alan bir diğer faktör ise yazılarınızdan otoriter sitelere yaptığınız link çıkışları. Bunun google nezdindeki mantığı şöyle işliyor;

Yazdığınız yazı içerisinde sizden daha otoriter sitelerin yazınız ile yakından alakalı içeriklerine link çıkışları yaptığınız zaman;

1- Google içeriğinizin tam olarak ne ile akalı olduğunu daha iyi anlıyor.
2- Aynı zamanda ziyaretçilerinizi bir çok önemli ve alakalı kaynağa yönlendirmeniz, google gözünde içeriğinizin kaliteli bir bilgi merkezi olarak görünmesini sağlıyor.
3- Ayrıca google’ın yazınızı güçlü referanslar ile desteklediğinizi görmesi yazınızın değerini google gözünde arttırıyor.

Eğer bir yazıdan link çıkışı nasıl yapılır bilmiyorsanız, link nasıl verilir başlıklı yazıma bakın. İnanın çok kolay.

Mesela benim uygulamalı blog açıp para kazanmak için açtığım yabancı diziler blogunda  400’e yakın dışarıya verilmiş link çıkışı olduğunu göreceksinizdir. Bu link çıkışlarının tamamı ise IMDB ve Youtube gibi otoritesi çok yüksek sitelerden oluşuyor.

Link Çıkışı Yapmak ( Makale Yazarak Para Kazanmak )

Tabi ki sizin blog yazarak para kazanma projenizde yazacağınız yazı için bu kadar çok link çıkışı yapmak bir zorunluluk değil. Benim yazımda bu kadar çok link çıkışı olma sebebi yazdığım konunun ve yazı şemasının buna müsait olması ile alakalı.

Aslında sayının çok bir önemi yok. Bunun ideal rakamı resmi bir şekilde bilinmemekle birlikte her 1000 kelimeye 2 ila 4 link çıkışı yapmak.

Önemli olan bir yazıda kaç kere otoriter site veya sitelere link çıkışı yapıldığı değil, otoriter sitelere link çıkışının yapılmış olması. Diğer bir önemli faktör ise yazıdaki link verilen otoriter sitelerin çeşitliliği.

Eğer yazının ile yakından alakalı bir çok farklı otoriter site içerikleri bulabiliyorsanız, bunları mutlaka değerlendirin derim.

Not: Dışarıya link vermenin teknik detayı ise bu linklerin nofollow olarak verilmesi ve her birinin tıklandığı zaman yeni sekmede açılması. Ancak siz bununla kafanızı yormayın çünkü bu özellikleri otomatik olarak eklentiler bölümünde anlattığım external link eklentisi ile zaten aktif hale getirdik.

Yazı Kalitesi

Blog açarak para kazanmak mı istiyorsunuz ? Yazınızı kaliteli yazacaksınız, nokta. Bu makale yazarak para kazanma başlıklı yazımda anlattığım tüm her şeyi uygulamayıp, sadece kendi kafanıza göre hiç bir kurala uymadan kaliteli bir yazı yazsanız bile, sırf kaliteli bir yazı olduğu için yine de bir başarı yakalama olasılığı çok yüksek olacaktır.

Ya da tam tersini düşünün,

Bu yazımda anlattığım tüm adımları harfiyen uyguladınız ancak yazdığınız yazıda kalite adına zerre kadar bir ibare yoksa başarılı olma potansiyeliniz çok çok düşük olacaktır.

Kaliteli yazılar doğası gereği uzun olur. Yazdığınız yazının her anlamda kapsayıcı ve doyurucu olmasına ve hali ile uzun olmasına mutlaka dikkat edin.

Yazacağınız konu ile ilgili google sonuçlarında yer alan diğer rakip sitelerin yazılarını tek tek inceleyin. Onları yazıları 5 bin kelime mi? Siz 10 bin kelimelik bir yazı yazın. Açıklarını arayın. Nelerden bahsetmişler, nelerden bahsetmemişler ? Ek olarak nelerden bahsetselermiş daha iyi olurmuş ? 

Açıklarını arayın ve bu açıkları kendi yazdığınız yazıda tamamlayıp, bunu avantaja çevirerek onlara üstünlük kurmak için kullanın. Yazınızı rakiplerinizden daha iyi yazın, daha anlaşılır, daha akıcı, daha yerinde ve daha basite indirgenmiş şekilde yazın.

Tabi bazen gerekli olan daha iyi yazmak da olmayabilir. Yazacağınız konu kalite adına nasıl bir yaklaşım gerektiriyorsa onu yapın.

Bazı konular kullanılan kelimleri, kurulan cümleleri, yazı akışı ve anlatım tarzı ile ciddi kafa yormayı gerektirirken, bazıları hem yazımda, hem de anlatımda yüzeysel ve basit olmayı gerektiriyor.

Mesela şu an okuduğunuz bu yazıyı da, eniyiyabancidiziler.net adresinde yer alan dizi listesi yazısını da ben yazdım. Aynı kişinin kaleminden çıktı yani. Ancak hem yazım, hem de anlatım olarak aralarında dağlar kadar fark var.

Yabancı diziler blogunda yazdıklarımı okumadıysanız, biraz olsun okuyun. Okuduğunuzda bunları ben de yazarım ne var ki bunda demeyecek biri olacağını sanmıyorum.

Çünkü öyle!

Gerçekten neredeyse hiç beyninizi zorlamadan, güle oynaya kolaylıkla yazılabilecek bir konu o. Peki bu nasıl bir kalite anlayışı ki ? Kalite bunun neresinde ?

Nasıl mı ?

Kendinizi ziyaretçi yerine koyun ve öyle düşünün. Google’da yabancı dizi önerisi arıyorsunuz. Neye bakarsınız ? Ne cezbeder sizi ? Ben kendimden yola çıkarak şu çıkarımlarda bulunabilirim;

1-Bir çok dizi önerisi olması lazım, çünkü ben zaten çok fazla dizi izliyorum. Alternatif bol olursa, mutlaka aralarında izlemediğim diziler olacaktır. Yani kısaca sunulan dizilerin sayısının çok olması. Alternatifin bol olması.

2-Bir diziyi izlemeden önce izlenebilirliğini imdb puanına bakarak değerlendirirm. Dolayısı ile imdb puanı benim için çok önemli. Eğer bir dizi 8.0 üzeri puana sahipse, mutlaka benim radarıma takılır. Dolayısıyla liste 8.0 ve üzeri puana sahip dizilerden oluşmalı.

3-Öyle her bir dizi hakkında uzun uzadıya yazılmış metinler istemem, yazılanlar arasında boğulmak istemem. Dizilerin ne hakkında olduğu ve konuları kısaca yazılsın benim için kafi. Dikkatimi çekerse ben zaten detaylı araştırırım. Sonuçta herkesin vakti değerli değil mi ? Dolayısıyla diziler yazılırken konusundan ve hikayesinden kısaca bahsedilmeli.

4-Dizi yeni mi? Final yapmış mı? Devam ediyor mu? Kaç yılının dizisi? Kimler oynamış? Türü ne? Yönetmeni kim? Fragmanı nasıl? Bunları da merak ederim. O zaman bunlardan da bahsedilmeli.

Bu saydıklarım konusunda hemfikiriz zannediyorum. Siz de bunlara bakarsınız değil mi?

Peki bakmayacağınız şey ne olur ?

Benim bakmayacağım, daha doğrusu aldırmayacağım şey her bir dizinin kısaca bahsedilen konusu ve hikayesinin ne kadar dil ve anlatım olarak kaliteli yazılmış oluşu. Sizin için de öyle değil mi ? Yani bir dizinin kısaca yazılmış hikayesinin dil ve anlatım olarak kaliteli oluşu benim o blogda geçirdiğim zaman ne kadar etki eder ki?

Ben bunun için değil, yukarıda saydığım 4 madde için o blogda zaman harcarsam harcarım. Eğer aradığım içerik yukarıda saydığım 4 maddeyi yerine getiriyorsa, benim ziyaret edeceğim içerik, benim için kaliteli olan içerik odur.

Ve bir çok insan için de bu kriterler aynıdır.

Şu an okuduğunuz bu yazı için ise tam tersi 🙂

Eğer sizlere bu kadar uzun uzadıya yazdığım bir içeriği kelimesi kelimesine okutabiliyorsam, kullandığım kelimelerin, cümlelerin, anlatım şeklimin, adımları birbiri ile bağlayışımın, yazı akışımın olayı net bir şekilde anlamanız üzerine etkisi varsa – ki olduğunu düşünüyorum – ve bunlar başarılı oldularsa o zaman da içeriğim dil ve anatım anlamında kalite kriterlerini layıkıyla yerine getiriyor demektir.

SEO Başlığı – Yazı Başlığı ve Meta Açıklamaları

SEO Başlığı: Yazınızın google sonuçlarında görünecek başlığıdır. Yazı başlığı ile SEO başlığı aynı şey değildir. Yazı başlığı ve SEO başlığını aynı set edebileceğiniz gibi, ayrı olarak da koyabilirsiniz.

Meta Açıklaması: Yazınızın google sonuçlarında başlığından sonra gelen, yazınızın ne ile ilgili olduğunu özetleyen ve sizin tarafınızdan set edilen 4 satırlık bir açıklama kısmıdır.

SEO Başlığı – Meta Açıklaması ( Blog Yazmak Para Kazandırır Mı )

SEO başlığı ve Meta açıklaması yazıyı google’da pazarlayan, potansiyel ziyaretçiye ilk izlenimi veren ve yine potansiyel ziyaretçinin tıklama eğilimine etki eden bir nokta. O yüzden bu 2 öge google’ da üst sıralara çıkmak, yani blog açarak para kazanmak için muazzam öneme sahiptir.

SEO başlığı ve meta açıklaması potansiyel ziyaretçinin tıklama eğilimine etki eden bir faktör olduğu gibi, potansiyel ziyaretçinin tıklama eğilimi de yazımızın sıralamasına etki eden bir faktör.

Nasıl mı ?

Varsayalım ki google bir içeriğinizi odaklandığınız anahtar kelime aratmalarında ilk sayfada 6. sıraya yerleştirdi. Ve google genel ortalama verilerine göre herhangi bir konuda 6. sıradaki bir sitenin google arama sonuçlarında ki tıklanma oranı, o kelimede yapılan tüm aratma sayısının %1’i kadar diyelim.

İşte bu durumda eğer odaklandığınız anahtar kelime aratmalarında 6. sırada yer alan siteniz, yine o anahtar kelimede aratma yapan tüm kullanıcıların %1’inden fazlası tarafından tıklanıyorsa, yani google’ın genel 6. sıralama tıklanma ortalamasının üzerinde bir performans gösteriyorsa,

O zaman google bu içeriğin insanlar tarafından daha fazla görüntülenmeye ihtiyacı var diye düşünecek ve içeriğinizi daha üst sıralara taşıyacaktır.

Eğer siteniz ortalamanın altına bir performans gösterirse, yani bir şekilde yazı başlığınız ve meta açıklama kısmınız insanların dikkatini çekmeyip, %1’ün altında bir tıklanma oranı gösterirse,

O zaman da google içeriğinizin insanların ilgisini 6. sıra için yeterli seviyede çekmediğini, yani verilen 6. sırayı hak etmediğini düşünecek ve içeriğinizin sıralamasını düşürecektir.

İşte, insanların bu tıklama eğilimlerine SEO başlığımız ve meta açıklamamız ile yön vermek bizim elimizde.

Peki doğru ve etkili bir SEO başlığı nasıl olmalı ?

1-Ana anahtar kelime SEO başlığında mutlaka kullanılmalı
2-Ana anahtar kelime mümkünse SEO başlığının başında kullanılmalı
3-SEO Başlığında “En – Güzel – Muhteşem – Çılgın – Muazzam – Dikkat – En İyi – Harika – Efsane – 15+,49+ Gibi Sayı İfadeleri” gibi abartı taşıyan ve dikkat çeken niteleyiciler kullanılmalı.
4-Ziyaretçinin tıklama eğilimine direkt etki edecek mıknatıs etkisi yaratacak kelimeler kullanılmalı.
5-Ana anahtar kelimenize eşlik eden ve en çok aratılması olan anahtar kelimelerden biri veya mümkünse ikisi başlıkta kullanılmalı.

Tabi ki SEO başlığının google tarafından set edilen bir karakter sınırlaması var. Bu sınırlama da 75 karakterden oluşuyor. Dolayısı ile üstte aktardığım 5 maddeyi de 75 karakter sınırlaması içerisinde yerine getirmelisiniz.

Uygulamalı Örnek:Yine uygulamalı blog açarak para kazanma projem olan dizi blogum üzerinden gidelim;

Mesela o blogda benim kullandığım SEO başlığım şu şekilde;

En İyi Yabancı Diziler: IMDB 8.0 Üzeri 49+ Yabancı Dizi Önerileri | 2018

1- Ana anahtar kelimem olan “en iyi yabancı diziler” kelimeler bütününe SEO başlığımda yer verdim.
2-Ana anahtar kelimeme SEO başlığının başında yer verdim.
3- 49+ ve 2018 sayılarını niteleyici olarak kullandım.
4- IMDB 8.0 Üzeri ifadesini mıknatıs etkisi yaratması için kullandım.
5- Anahtar kelimelerim arasında en çok aratması olan “yabancı dizi önerileri” kelimeler bütününü yine SEO başlığımda kullandım.

Yani bu SEO başlığı ile 75 karakter sınırlaması içerisinde üstte sıraladım 5 maddeyi de yerine getirmiş oldum.

Gelelim meta açıklamasına. Peki doğru ve etkili bir Meta açıklması nasıl olmalı ?

Uygulamalı Örnek:Yine uygulamalı blog açarak para kazanma projem olan dizi blogum üzerinden gidelim;

Mesela o blogda benim kullandığım meta açıklamam şu şekilde;

En Çok İzlenen Yabancı Diziler Sıralaması ve IMDB Puanına Göre En İyi Yabancı Diziler: Toplamda 💚 49+ Gelmiş Geçmiş En İyi Yabancı Diziler ve Mutlaka İzlenmesi Gereken Yabancı Diziler – Sadece IMDB Puanı 8.0 ve Üzeri Yabancı Dizi Tavsiyeleri. Yani Sadece En İyi Yabancı Diziler!

1-Ana anahtar kelimenizi meta açıklamasında mümkünse iç içe geçmiş diğer anahtar kelimeler ile birlikte geçirin.
2-Anahtar ve Yardımcı anahtar kelimeleri yine mümkünse iç içe geçmiş diğer anahtar kelimeler ile birlikte geçirin.
3-En çok 2. aratma sayısı olana anahtar kelimenizi meta açıklamanızın başında geçirin. (1.’yi SEO başlığında geçirmiştik. ) Ve bunu mümkünse iç içe geçmiş diğer anahtar kelimeler ile birlikte kullanarak yapın.
4-Mümkün oldukça en çok aratması olan anahtar ve yardımcı anahtar kelimelerinizi meta açıklamasında iç içe geçmiş diğer anahtar kelimeler ile birlikte geçirin.

Ve tüm bunları yaparken, yani meta açıklamanızı yazarken yazdığınız açıklamanın bir anlam bütünlüğü taşıdığından emin olun. Yani bu kısmı rastgele anahtar kelimeler ile doldurmayın. Cümle okunduğu zaman baştan sona bir anlamı olsun ve devrik olmasın.

Tabi ki yine meta açıklamasında da google’ın koyduğu 300 karakterlik bir sınırlama var. Tüm bunları yaparken de bu karakter sınırlamana uyarak yapın.

Peki SEO başlığını ve Meta Açıklamasını nereye yazacağız ?

Merak etmeyin, çok kolay. Eklentiler kısmında Yoast SEO Eklentisi yüklemiştik. Bu eklenti her yazı ve sayfa editörü altında bir SEO kutusu yerleştiriyor. Yani admin panelinden yazınızı yazdığınız alanın alt kısmında.

1-Burada Kod parçacığı ön izleme kısmının hemen altında yer alan satırın üzerine mouse ile geldiğinizde sol tarafında küçük bir ok işareti beliriyor. Bu ok işaretine tıkladığınzda ise hemen altta SEO başlığı sekmesi açılıyor. İşte başlığı bu kısma yazıyoruz.

2-Meta açıklama için ise bu sefer de yine üstte SEO başlığı girmek için üzerine mouse ile geldiğiniz yerin hemen altındaki yer alan kısma mouse ile geliyorsunuz ve yine bu kısım için de sol tarafta bir ok işareti çıkıyor. Bu ok işaretine tıkladığınızda da SEO başlığının yazıldığı yerin altında Meta Açıklaması kısmı çıkacaktır. Meta açıklamasını da bu kısma yazıyorsunuz.

SEO Kutusu ( Makale Yazarak Para Kazanmak )

Tabi bu SEO kutusnda doldurmanız gereken bir kaç nokta daha var;

3- Kısa İsim: Bu kısmı olduğu gibi bırakın, hiç dokunmayın.

4- Focus Keyword: Bu kısma sadece ana anahtar kelimenizi yazın.

5- Meta Anahtar Kelimeler: Bu kısımda en çok aratması olandan en aza doğru önce anahtar kelimelerinizi, daha sonra ise yardımcı anahtar kelimelerinizi aralarına (,) virgül, koyarak yazın. Ancak bu kısmı doldurmak zorunda değilsiniz. Hatta direkt boş bırakın. Keza SEO açısından bu kısmı doldurmanın hiç bir işlevi yok. ( Bu kısmı yazmasaydım, eminim soranlar olacaktı. Ve olsun ben yine de yazayım diyenler olacaktı. O yüzden de ne yazılacağını ve nasıl yazılacağını yazmak zorunda hissettim kendimi. )

Focus Keyword ( Blogdan Nasıl Para Kazanabilirim )

6- Bir de bu SEO kutusndan yazımızın facebok ve twitter paylaşımlarında nasıl görüneceği, başlığının ve görselinin ne olacağını ayarlıyoruz.

Bunun için yine SEO kutusundan sol kısımda bulunan 3 noktalı sembole tıklayın ve facebook başlık – facebook açıklama kısımlarını paylaşımlarınız facebook paylaşımlarında nasıl görünsün istiyorsanız o şekilde doldurun.

Bir de en altta Görsel Yükle diyerek, facebook paylaşımlarınızda yazınızın paylaşım resmi ne olsun istiyorsanız onu belirliyorsunuz. ( En iyi görsel boyutu 1200 x 630 px )

#Facebook için yaptığımız bu ayarlamayı, aynı şekilde üstte twitter sembolüne tıklayarak twitter paylaşımları için de yapıyoruz.

Yazı F & T Ayarları ( Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır )

Yapmamız Gereken Diğer Ayarlamalar

Blog açarak para kazanma projeniz için yazınızı yazmayı tamamladığınızda, yazı editörünün sağ kısmında bulunan Yayımla butonuna tıklayarak yazınızı sayfa olarak yayımlayın.

1- Ardından Admin Paneli >> Görünüm >> Özelleştir sekmesine gidin ve Ana Sayfa Ayarları kısmına tıklayın. Buradan ana sayfa görüntülenmesi kısmının altından Sabit Bir Sayfa seçeneğini işaretleyin.

2- Altında açılan kısımdan Ana Sayfa seçeneği olarak biraz önce sayfa olarak yayımladığınız yazınızı seçin ve en üstte bulunan Yayımla butonuna tıklayın.

Sabit Ön Sayfa ( Makale Yazarak Para Kazanmak )

Böylece sayfa olarak yayımladığımız yazımızı blogumuzun ana sayfası yapmış oluyoruz ve bu şekilde blogumuz tek bir yazıdan oluşan bir blog haline geliyor.

Hakkımda ve İletişim Sayfası Oluşturmak

Hakkımda Sayfası: Admin paneli >> Sayfalar >> Yeni Ekle diyerek, sayfa başlığına Hakkımda yazın. İçerik kısmına ise blogunuzu ne amaçla açtığınız ve kendiniz hakkında en az 5 – 6 cümleden oluşan bir açıklama yazın ve sağ kısımda bulunan Yayımla sekmesi altından Yayımla butonuna tıklayın.

Hakkımda Sayfası Oluşturma – ( Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır )

İletişim Sayfası: Yine Admin Paneli >> Sayfalar >> Yeni Ekle butonuna tıklayın. Sayfa başlığına iletişim yazın ve içerik kısmına hiç bir şey yazmadan, yani tamamen boş bırakarak, sağ kısımdan Sayfa Özellikleri kısmını bulun ve Sayfa Özellikleri sekmesi altında yer alan Şablon kısmından Contact Page seçeneğini seçip, yine sağ kısımda üstte yer alan Yayımla butonuna tıklayın.

İletişim Sayfası Oluşturmak ( Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır )

#Yayımla dedikten sonra ise en üstte admin barında bulunan Sayfayı Görüntüle butonuna tıklayarak, sayfalarınızı blogunuzun ön yüzünde görüntüleyebilirsiniz. İletişim formuna yazılan mesajların hepsi wordpress kurulumu yaparken verdiğiniz mail adresine otomatik düşecektir.

Google Kaydı

Makale yazarak para kazanma projeniz için üstte anlattığım tüm adımları yerine getirdiyseniz son adımlardan biri olarak, blogunuzu google’a kayıt ettirmelisiniz.

Bunu da yapmak çok kolay;

1-Öncelikle wordpress kurulumu yaparken admin mail olarak verdiğimiz gmail adresine giriş yapıp, Search console adresine gidiyoruz.

2-Ardından sağ üst köşede bulunan Özellik Ekle butonuna tıklıyoruz ve karşımıza gelen popup sekmesine Web Sitesi seçili olarak blog adresimizi alttaki resimde olduğu gibi yazıyor ve Ekle butonuna tıklıyoruz.

Özellik Ekle ( Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır )

3-Ardından Google bize nasıl bir doğrulama yöntemi istediğimizi soruyor. Bu ekrandan Alternatif Yöntemler sekmesine tıklıyoruz.

Search Console Alternatif ( Makale Yazarak Para Kazanmak )

4-Ve alternatif yöntem olarak HTML Etiketi seçeneğini seçip, şeklinde başlayan kısmın tamamını CTRL + A ile seçip, kopyalıyoruz.

Ve bu kodu wordpress blogumuzun admin paneline giderek SEO >> Genel >> Web Master Tools sekmesine giderek, Google verification code kısmına yapıştırıp, altta bulunan Save Changes butonuna tıklıyoruz.

Ve sonrasında ise tekrar search console’da HTML etiketi seçili ekrana dönüp, altta bulunan Doğrula butonuna tıklıyoruz.

HTML Etiketi ( Blog Yazarak Para Kazanma )

5-Doğrulama işlemi başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra Google sizi Tebrik mesajı olan bir ekrana yönlendirecektir. Böylece blogumuzu google’a kayıt ettirmiş olduk.

Search Console Doğrulama ( Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır )

5-Tebrik ekranının altında bulunan Devam Et linkine tıklayarak Search console ekranınıza ulaşın. Bu ekranda sol kısımda Tarama >> Site haritaları kısmına tıklayın.

Ardından sağ tarafta açılan kısımın en sağ üst köşede bulunan Site Haritası Ekelem / Test Etme butonuna tıklayın. Ve açılan kısma ( alttaki resimde olduğu gibi ) sitemap_index.xml yazıp, Gönder butonuna tıklayın.

Site Haritası Ekleme ( İnternetten Makale Yazarak Para Kazanmak )

Böylece site haritamızı da google’a göndermiş olduk. Google kayıt ile işlemlerin hepsi bu kadar. Tabi tüm bu işlemleri ( kayıt + sitemap gönderme ) blogunuzun tüm adresleri için yapmalısınız.

Yani;

 1. http://blogadresiniz
 2. http://www.blogadresiniz
 3. https://blogadresiniz
 4. https://www.blogadresiniz şeklindeki tüm alternatif site adresleriniz için iki adımı da tekrarlayın.

Diğer Ayarlar

1- İletişim, hakkımda ve yazı sayfamızı blogumuzun en üst kısmına ve en alt kısmına menü olarak eklememiz gerekli. Bunun için menü nasıl eklenir başlıklı yazımı takip edebilirsiniz.

2-Blogumuzun kaç kişi tarafından okunduğu, okuyanların ne kadar zaman geçirdiği, kaç kez görüntüleme yaptıkları gibi istatistiksel bilgileri takip etmek için de ücretsiz olan google analytics hizmetini de blogumuza entegre etmeliyiz. Bunun için de Google analytics nasıl eklenir başlıklı yazımı takip edebilirsiniz.

3-Blogunuzun zaman dilimini Istanbul olarak ayarlamak için WordPress Admin Paneli >> Ayarlar >> Genel sekmesi altında bulunan zaman dilimi seçeneğinden Istanbul’u seçin.

Süreç Nasıl İşleyecek ve Blog Yazarak Nasıl Para Kazanacağız ?

Evet, makale yazarak para kazanmak için üstte analattığım tüm adımları uyguladınız ve blogunuzu açıp, yazınızı yazdınız. Peki süreç nasıl işleyecek ? Google’da üst sıralara çıkmanız ne kadar zaman alacak ? Parayı nerden ve nasıl kazanacağız ?

Öncelike google sürecini anlatayım;

1-Ben dizi listesi blogumu 27.09.2017 tarihinde kurmaya başladım ve tam anlamıyla bitmesi ve yayımlanmaya başlaması 16.10.2017 tarihini buldu.

2-İlk 2 ay google sonuçlarında blogum hiç görünmedi. 2 ay sonunda 04.12.17 tarihinde ana anahtar kelimemin aratmalarında google sıralamasına 15. sıradan giriş yaptı.

3-06.12.2017 tarihinde ise yine ana anahtar kelime aratmalarında 12. sıraya yükseldi.

4-28.12.2017 tarihinde ise 7. sıraya ve 01.02.18 tarihinde ise 5. sıraya yükseldi. Sonrasında ise 2 hafta boyunca sıralamada gerileme gösterdi ( 6 – 7 – 8 – 9 ve 10. sıralarda gidip geldi ) ve son olarak 04.03.2018 tarihinde 4. sıraya oturdu. 

Uzun süredir de bu sıralamada yer alıyor. Bazen 5. sıraya düşse de genel olarak 4. sırada yer alıyor.

Süreç benim için böyle işlediyse, sizin için de aynen böyle işleyecektir. Google’ın çalışma şekli bu şekilde. İlk sayfalara gelmeniz toplamda 5 – 6 ay gibi bir süreç alıyor.

İlk 3 sıraya gelmek için ise ( özellike 1 ve 2. sıralar ) bu süreç 8 ay gibi bir zaman istiyor. Ancak şunu belirtmeliyim ki bu sıralamara üstte anlattığımdan farklı bir metod uygulayarak gelmedim.

Bu dizi blogu için ne bir backlink çalışması yapıldı, ne de sosyal medya plaftormlarına reklam verildi. Sadece ve sadece üstte analattığım adımlar uygulandı.

Özellikle böyle ilerledim çünkü herkese hiç bir reklam ve backlink çalışması yapılmadan nasıl google’da bu sıraların elde edilebileceğini göstermek istedim.

Ve emin olun bu blog yine hiç bir reklam ve backlink çalışması yapılmadan ilerleyen süreçte 1. sıraya da sadece yazı içeriğinin gücü ile gelecektir. Sıralama güncellemesini zaten sürekli bu yazım üzerinden yapıyor olacağım.

Gelelim para kazanma konusuna. Peki nereden ve nasıl para kazanacağız ?

Ben dizi blogumda parayı adsense üzerinden kazanıyorum. Yani google reklamlarından. Eğer adsense terimini ilk defa duyuyorsanız, adsense’in nasıl çalışıtğını merak ediyorsanız, mantığını anlamanız adına mutlaka google’dan para kazanama başlıklı yazıma bakın!

Siz de adsense ile blogunuz üzerinden para kazanacaksınız. Öncelikle tabi ki üstte anlattığım adımları yerine getirecek ve 6 ay kadar bekleyip, google’da ilk sayfaya ana anahtar kelimenizde geleceksiniz.

Daha sonra blogunuz güzel sayılarda ziyaretçi alamaya başladıktan sonra google adsense’e başvuru yapıp, ( şuradan başvurabilirsiniz ) google adsense yayımcısı olacaksınız. Merak etmeyin, başvuru işlemleri oldukça kolay.

Not: Adsense başvurunuzu mutlaka belirttiğim noktaya gelditen sonra yapın. Aksi halde başvurunuz kabul edilmez. Bir başvuru kabul edilmediğinde bir daha onay alması da çok zordur.

Ve adsense’in size verdiği reklam kodlarını yazınızda istediğiniz noktalara yerleştirerek reklamların çıkmasını sağlayacaksınız. Bu reklamlar tıklanma aldıkça da siz blogunuzdan para kazanıyor olacaksınız.

Adsense hakkında detaylı bilgi başlıklı yazımdan adsense reklam kodları adsense’den nasıl alınır, siteye nasıl eklenir veya adsense ile ilgili aklınıza gelebilecek her türlü sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Tabi sadece adsense üzerinden de değil, blogunuzun gücü ve sıralaması ile blognuzdan ücretli link çıkışları da satarak ekstra para kazanabilirsiniz: Blogdan para kazanma başlıklı yazımda diğer metodlar da mevcut.

Evet, blog açıp, makale yazarak para kazanma rehberim bundan ibaret. Eğer yazımla ilgili kafanızda herhangi bir soru işareti oluşursa, bunları altta bana yorum olarak sorabilirsiniz. Her yorumun cevaplanacağından emin olabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Üstte anlattığım bu fikrin birebir uygulanması kesinlikle yasaktır. Bu fikrin telif hakkı ve uygulaması tarafıma ait olup, izinli veya izinsiz hiç bir şekilde birebir uygulanamaz. Uygulayan kişiler hakkında 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri kanunu çerçevesinde suç duyurusunda bulunulacaktır.

Umarım Blog Açıp, Makale Yazarak Ayda En Az 100 TL Kazandırma Garantili Rehber ( Hem de Tek Bir Yazı Yazarak ) başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

%d blogcu bunu beğendi: