Çinli Astronotlar, Öz Feza İstasyonlarında İlk Gök Yürüyüşünü Gerçekleştirdi Video

Aklımızın almayacağı derecede büyük olan uzayın keşfi için ülkeler uzun uzun bir süredir yarış halinde. Uzaya araçlar gönderiliyor, apayrı gezegenlerde sezinleme cihazları kullanılıyor, bu araçlar sebebiyle elde edilen görüntüler inceleniyor ve gelişigüzel güzeşte dolaşma, bahsettiğimiz zevalsiz uzayın beribenzer ayrımsız parçasını elan keşfediyoruz.

Uzay konusundaki yarışta iddialı olan ülkelerden biri dahi nasıl Çin diyebiliriz. Zira ülke, geçtiğimiz günlerde, Merih ’a gönderdiği Zhurong aracından gelen görüntüler ve seslerle gündemdeydi. Şimdiyse geçtiğimiz ay astronotlarını gönderdiği Tiangong Feza İstasyonu ile karşımızda. Buraya, bahsettiğimiz üzere geçtiğimiz haziran ayında ulaşan astronotlar önceki feza yürüyüşlerini gerçekleştirdiler.

5 yıl aradan sonradan önce insanlı uzay görevi:

Tiangong Ekibi

Tiangong Feza İstasyonu, Tiangong-1 ve Tiangong-2 feza laboratuvarlarının devamı olarak karşımıza çıkıyor. Uluslararası Gök İstasyonu’nda olduğu gibi Tiangong ’de de parçalı ayrımsız yapı kullanılıyor. Tiangong ve Tianhe isimlerini bu asıl haberlerde sıklıkla tıpkısı arada görmüş olabilirsiniz. Tiangong, feza istasyonunun tamamını karşılarken Tianhe, istasyonun asıl kapsülünün adı adına karşımıza çıkıyor.

Geçtiğimiz kamer bu istasyona vasıl Liu Boming, Tang Hongbo ve Nie Haisheng, geçmiş feza yürüyüşlerini gerçekleştirdiler. Bu feza yürüyüşünde aralarından ikisi ana kapsülden çıktı. Liu Boming, bunu ayırmak üzere mekanik benzeri koldan müzaheret alırken Tang Hongbo, kabinin dışına tırmanarak akıntı etti.

Gerçekleştirdikleri bu yürüyüşte amaçları, Liu Boming ’e yardımcı olan mekanik kolun transfer performansından güvenmek ve Tianhe ’nin dışındaki genel görünümlü kameraya ayarlamalar yapmaktı. Bu gün, Çin ’bile yönetimde olan partinin 100. yıldönümüne geldiği üzere ülkede nazik kasırga yaşandı.

Astronotların bu göreve hazırlanmak için 6 bin saatten fazla çalıştıkları biliniyor. Buna ekleme adına önümüzdeki yılın sonuna kadar toplamda 11 pervaz gerçekleştirmeyi planlayan Çin ’in bu konuda az çok bati icraat yaptığını söyleyebiliriz.

Çinli astronotların feza yürüyüşünü gösteren videoteyp:

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

%d blogcu bunu beğendi: