Çok Tartışılacak Araştırma: Erkekler, Dünyayı Kadınlardan Daha Fazla Kirletiyor

Journal of Industrial Ecology isimli dergide yayımlanan tıpkı araştırmaya göre erkekler, gezegenimizi kadınlardan elan çok kirletiyor. Bunun nedeni ise erkeklerin yevmi alışkanlıklarının, kadınlara göre doğaya henüz fazla engel verecek türden olması. Fakat rastgele iki cinsiyetin birlikte doğanın yer çok kirlenmesine sefer açan eş özelliği var. Bu eş özellik, ayrımsız tatile tayyare ya birlikte otomobille gezmek. Uzmanlara göre yolculuk ederken elektrikli trenler kullanılsa ve nebat bazlı beslenilse, karbon salınımı yüzdelik 40 düşecek.

Araştırmanın bire bir numaralı ismi olan Annika Carlsson Kanyama yoluyla yapılan açıklamalara bakarak yevmi alışkanlıklar, cinsiyete göre değişiyor. Örneğin bir kadın; familya dekorasyonu, esenlik ve kıyafetlere henüz çok bağlam duyup, bu alanlarda daha fazla mülk harcıyor. Rical ise alkol, sigara, dışarıda yemek yiyecek ve benzin alma kabil konularda daha fazla mülk harcıyorlar. İşte bu ebat, erkeklerin Dünya’yı daha fazla kirlettiği anlamına geliyor.

Çevre kirliliği

Araştırı, gezegenimizi daha yaşanabilir bire bir hale getirebilmek amacıyla neler yapılacağı hususunda da heybetli ipuçları veriyor. Buna bakarak erkeklerin etanol ve sigara tüketimini azaltırken canlılık motorlu otomobillere yönelmesi, doğaya salınan karbon miktarının çok alçak oranlarda düşmesini sağlayabilir. Esasta bu durum, yavaş yavaş gerçekleşiyor. Türkiye’bile olmasa de metin haddinden fazla ülkede her an yaygınlaşan hayatiyet motorlu otomobiller, atmosfere salınan karbon gazlarının azaltılmasında cesim ayrımsız cila üstleniyor.

Birlik dünyanın ayrımsız süredir etkisinde olduğu koronavirüs pandemisi, gerçekte bildirme çokça Dünya’evet yaradı. Çünkü insanların evlerinde kalmaları ve fabrikaların üretime vuzuh vermeleri, karbon salınımını ve tüketilen enerjinin miktarını çokça okkalı seviyelerde azalttı. Fakat bu durumun eğreti olduğunu, gezegenimizin yaşanabilir durumda kalması için hepimize muhtelif görevler düştüğünü unutmamak gerekiyor.

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: