DENIZ Tek Kullanımlık Plastikleri Yasakladı: Plastik Kaşık, Boduç Kabilinden Mahsulat AKARSU Pazarına Giremeyecek

Plastik atıklar, doğada binlerce sene çözünmeyen yapıları cihetiyle gezegenimizin geleceği amacıyla sunma balaban sorunlardan biri. Hele okyanuslardaki kirliliğin sunma iri sebeplerinden biri olan ve okyanuslardaki enerjik yaşamını riske atan plastikler, ayrımsız zamanda hangi eyvah ki günce hayatlarımızda yer çok ürettiğimiz atıkların başında geliyor. 

Avrupa Birliği, 2018 yılında önerilen ve 2019 yılında kabul edilen ”Tek Kullanımlık Plastik Yönergesi” kapsamında yegâne kullanımlık plastik atıklarının önüne geçebilmek amacıyla bu ürünlerin tamamının kullanımını yasakladı. Plastik kaşıklar, bardaklar, pipetler kabilinden ürünlerin yasaklandığı kanun zaman yürürlüğe girdi. Kanun ile alay malay tıpkı zamanda polistirenden yapılmış eşya ve meşrubat kutuları dahi yasaklandı.

Ürünler Avrupa pazarına giriş yapamayacak:

Plastik atık

Yürürlüğe giren yasa kapsamında alternatifi olan yegâne kullanımlık plastik ürünlerin hiçbiri Avrupa pazarına giriş yapamayacak. ‘Sıfır Atılmış Avrupa’ hareketi kapsamında atılmış bu adım ile plastik atıkların önüne geçilmesi hedefleniyor. Avrupa’üstelik biricik kullanımlık plastik ürünlerin adına dümbelek dönüştürülebilir ve sürdürülebilir ürünlere yönlendirmeler yapılıyor.

Yasa kapsamında restoran bir işletmeler bu konuda ikaz aldılar ve önümüzdeki aydan itibaren ağız ağıza anlayışsız dönüştürülebilir ya birlikte doğada çözünebilen ürünlerin kullanımına geçilmesine müteveccih uygulama birlikte yürürlüğe girecek.

Avrupa Komisyonu’nun konuya ilgili açıklamalarında yer kayran verilere göre okyanusları kirleten atıkların yüzdelik 80’ini plastik atıklar oluşturuyor. Plastik atıklar hem okyanustaki canlı yaşamına hem üstelik eş yaşamına ince vadede büyük zararlar veriyor.

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

%d blogcu bunu beğendi: