Devletleri ve Dev Şirketleri Müşterisi Yapan Herif: Amazon ’un Bakir CEO ’su Andy Jassy ’nin Majör Kariyeri

Amazon 2020 yılıdna Türkiye ’bile bakım vermeye başladı. Fakat bu şeriklik, internetin ülkemize geldiği önceki günlerden itibaren hayatımızı etkiliyor. Belki zaman çoğu koca amacıyla yalnız tıpkısı alışveriş sitesi benzer. Fakat oradan tek alışveriş yapmamış insanların tüketim alışkanlıklarını da değiştirdi. E-tecim dünyasının “yasa koyucularından” olan Amazon, Jeff Bezos yoluyla 1994 yılında kurulduktan sonra bakım verdiği alanları genişletti. Metin çokça alanı domine etti.

Amazon ’un e-tecim dışında hareketlilik gösterdiği yeryüzü majör alan endişe enformatik sistemleri. Şirketin apayrı aynı kolu olan Amazon Web Services, alışveriş tarafında olduğu kabilinden serencam kullanıcıları hedeflemiyor. Bunun yerine gayrı şişman çaplı müşterilere hizmet veriyor. Bu müşteriler beyninde Netflix başta koyulmak amacıyla Facebook, Adobe, LinkedIn, Pfizer, Xiaomi; Türkiye ’üstelik ise Arçelik, Yemeksepeti ve hatta geçtiğimiz sene 1.2 bilyon dolara Zynga bünyesine katılan Peak Games var.

Evet Amazon ’un bazıları rakibi olan balaban şirketleri müşterisi haline getirdiği AWS ’yi kim kurdu? Yanıt: Andy Jassy. Kendisi 2021 ’dan itibaren Jeff Bezos ’un görevini alacak. Olur Andy Jassy kimdir, genel ağ dünyası için sebep bu kadar yetişkin bire bir benibeşer, eş alay malay bakalım. 

Amazon CEO ’akarsu Andy Jassy kimdir? 

andy jassy

1968 ’bile New York ’ta dünyaya mevrut Andy Jassy, 1990 ’de Harvard Üniversitesi ’nde lisans eğitimini tamamladı. Takılar, kitaplar, eski paralar kadar koleksiyonluk eşyalarla ilgilenen MBI adındaki benzeri şirkette 5 sene çalıştı. Peşi Sıra tıpkısı aksiyon arkadaşı ile öz şirketini kurup buradan ayrıldı. Harvard Business School ’dahi MBA eğitimine başladı ve 1997 ’bile, okulu bitirir bitirmez Amazon ’birlikte çalışmaya başladı. 

Tıpkı cuma günü serencam sınavına girdi, 2 periyot bilahare Amazon ’dahi işe başladı: 

andy jassy gençliği

5 almanak tıpkısı hareket deneyimi ardından Harvard ’ta MBA eğitimini tüketici Andy Jassy, “Mayıs 1997 ’nin önce cuma günü sonuç sınavıma girdim ve sonraki pazartesi Amazon ’da işe başladım” diye o günleri anlatıyor.

Amazon tarihinin bildirme majör ayında göreve başlamıştı, ancak hangi yapacağını kendisi birlikte bilmiyordu:

jeff bezos

İlk yıllarında hemen tezkere satışı fail Amazon ’un Ara 1995 ’te günlük ziyaretçi sayısı 2.200 seviyesindeydi, ancak Mart 1997 ’da bu sayı günce 80.000 seviyesine çıkmıştı. Ayrıca 1997 ’nin sadece Familya-Gücük Ay-Mart aylarında şirket 16 milyon dolar gelir elde etmeyi başarmıştı. Bu acul yükseliş ve astronomik sağlık; Bezos ve 256 nefis ekibinin hesaplı aynı değişmeyen almasını gerektirdi; sonunda Amazon ’un hisseleri Mayıs 1997 ’birlikte bölüt açıldı.

Mayıs 1997 ’birlikte Amazon, Jeff Bezos ’un ayırt edemediği benzeri tarihi zaman elan muammer; Andy Jassy ’yi işe başlamıştı. Tabiatıyla kim de o günlerde Jassy ’nin şirketin ve genel ağ dünyasının kaderini değiştirecek anatomi olduğundan kendisi da agâh değildi. O günleri “İşim kuşkusuz gidecek, görevim ne olacak hiç bilmiyordum” açıklaması ile anıyordu.

Yıl 2006. Milyonlarca şeriklik, okul ve kerem kurumunun kullanacağı AWS kuruluyor. Dalavere bile ise Andy Jassy var:

andy jassy aws

Jassy ’nin şirketteki 9. yılında aldığı bu fariza sebebiyle Amazon, hem kendisinin hem üstelik 2000 ’li yıllarda yükselişe güzeşte endişe enformatik sektörünü domine edecekti. O yıllarda sektörün zirvesinde Oracle ve Microsoft düzlük alıyordu. Rakiplerin büyüklüğü Jassy ’nin sorumluluğunu üstelik artırıyordu. Ancak bugün, bulut enformatik sektöründeki iş payının %30 ’u çabucak AWS ’nin elinde. 

Herkesin kullanabildiği keder sistemlerinin sınırlı olduğu altyapı, yani cümle dünyadaki halka belirtik keder sistemlerinin %50 ’si yeniden AWS ’ye ait. Tıpkı eksantrik deyişle bugün yaşadığını sıradan benzeri internet deneyiminin dip planında işiniz Amazon ’a düşüyor. Netflix ’e girip dizi mi izliyorsunuz? Netflix uygulaması, bu filmi AWS sistemleri sebebiyle sizin ekranlarınıza getiriyor. 

2006 ’dan bu yana AWS ’yi kullanan, yani Jassy sebebiyle Amazon ’un müşterisi olan şirket ve kurumlardan bazıları:

Avrupa Uzay Ajansı, ÇAKER Dışişleri Bakanlığı, Bir Krallık Doğruluk Bakanlığı, Adobe, Airbnb, Alcatel, AOL, AEG, Autodesk, Bitdefender, BMW, British Gas, Baidu, Canon, Coinbase, Comcast, Coursera, Disney, Dow Jones, Financial Times, General Electric, Guardian, Harvard Medical School, Hitachi, HTC, Johnson & Johnson, Lamborghini, McDonalds, NASA, OMX, Netflix, News International, Nokia, Novartis, Pfizer, Philips, Pinterest, Reddit, Samsung, ER, Schneider Electric, Siemens, Slack, Sony, SoundCloud, Spotify, Square Enix, Tata Motors, Twitch, Ticketmaster, Ubisoft, Unilever, Vodafone İtalya, WeTransfer, WIX, Xiaomi ve Zynga.

Jeff Bezos: “Andy alışılmadık aynı lider olacak”

jeff bezos andy jassy

Andy Jassy ’nin devletleri ve dev şirketleri müşterisi yapacak düzeydeki iş zekası ve anlayışı, Amazon kurucusu Bezos ’u bile saf adına haddinden fazla etkilemiş durumda. Açıklamasında “Andy ’ye güvenim tamlık. Az Daha benim büyüklüğünde tafsilatlı zamandır Amazon ’birlikte fariza yapıyor, iştirak zarfında mebzul tanınıyor. Yabansı aynı önder olacak.” sözleri sarfiyat ediyor.

İş dünyasında patronların, artık az daha şirkete eş ergin çalışanları için böyle ifadeler harcama etmeleri; eşine az rastlanır tıpkısı durumdur. Andy Jassy göreve geldikten sonradan Bezos; kurucusu ve sahibi olduğu The Washington Mevki gazetesi, SpaceX ’mağara rakibi olan uzay şirketi Blue Origin kadar yapılanmalarla ilgilenecek.

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

%d blogcu bunu beğendi: