Domain Nasıl Alınır – Hosting Nasıl Alınır | Birlikte En Hesaplı

Hosting ve Domain Nasıl Satın Alınır

Hosting nasıl alınır ? Domain nasıl alınır ? Ben sadece hosting satın almak istiyorum ya da domain satın almak ya da ikisini birden almak istiyorum ancak nasıl alınacağını bilmiyorum diyorsanız, kesinlikte doğru adrestesiniz.

Eğer bir site kurmak ya da alacağım domain uzantılı bir mail adresi kullanmak istiyorum diyorsanız, bu işlerin temelinde gereksinim duyulan 2 şey vardır. Domain ve hosting.

Bir internet sitesinin insanlar tarafından ulaşılabilir olması için bir adet hosting servisine, bir de bir adet domaine sahip olması gerekiyor.  Bu iki şey internette yayım yapmak için olmazsa olmazdır.

Dolayısı ile de eğer böyle bir amacınız varsa öncelikle domain nasıl alınır, host nasıl alınır bilmeniz gerekiyor.

1- Host – Domain Ne Demek?
2- Domain ve Hosting Nasıl Alınır?
3- Sadece Domain Nasıl Alınır
4- Son Olarak

Hosting ve Domain Ne Demek?

Host ne demek ? Domain ne demek ? Daha ilk adımdan bilmediğim, ilk defa duyduğum terimler diye düşünmeyin, hemen açıklıyorum;

Host: Sitenizin internette yayın yapabilmesi için aslında bir bilgisayara ihtiyacı vardır. Sitenizi kendi bilgisayarınıza kurarak bilgisayar üzerinden internet bağlantınızla yayın yapabilirsiniz. Fakat;

  1. Yayın yapmak için bilgisayarınızın 7/24 açık kalması gerekmektedir. Kişisel bilgisayarlar için bu pek de mümkün değildir.
  2. Kişisel internet hattınız ve bilgisayarınızın kapasitesi, yüksek ziyaretçi trafiğine bağlı olarak yapılan işlemler için yeterli olmayacaktır.

Bunun çözümü ise sitenizin dosyalarının barındığı, 7/24 açık kalan, sadece internet yayını için tasarlanmış ağ bağlantılarına sahip olan Serverlar.

Dünya üzerinde sadece bu işi yapan yüzlerce hosting firması var. Bu hosting firmaları sayesinde sitenizi kesintisiz olarak ve rahatlıkla yayınlayabiliyoruz.

Domain: Bir nevi sitenizin ismi olan domain aynı zamanda insanları sitenize ulaştıracak bir web adresidir. http://www.sizinsiteniz.com gibi. Ya da wpmavi.com , facebook.com , google.com , gibi. Ziyaretçileriniz sitenize direk ulaşabilmek için tarayıcılarının adres bölümüne domaininizi yazarak girerler.

Domain ve hosting servisleri ücretli servislerdir. Ücretsiz servisler de vardır fakat bu servisler site kurmaktan ziyade web projelerini test etmek için daha uygunlardır. Site yayını için ücretli servisler kullanmak daha akıllıca bir seçim olacaktır.

Domainler sizin adınıza en az 1 yıllığına tescillenir. Domaininizi daha uzun süreli olarak da tescilleyebilirsiniz. Fakat her süre sonucu domaini kullanabilmek için yenileme yapmanız gerekmektedir.

Hosting servislerini de ister aylık ister yıllık, isterseniz daha uzun süre kiralama yapabilirsiniz. Sitenizin yayına devam etmesi için her süre sonunda yine yenileme yapmanız gerekmektedir.

Keza bu hosting ve domain yenileme ücretlerini her sene ben de ödüyorum, webde yer alan bildiğiniz tüm siteler de ödüyor.

Domain Nasıl Alınır / Hosting Nasıl Alınır ?

1-Eğer sadece domain alayım, kendi adıma tescil ettireyim, bir kenarda dursun daha sonra kullanırım ya da satarım diyorsanız domain nasıl alınır başlığından domain satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

2-Domain ile hostingi beraber almak istiyor, yani aldığınız domine üzerine bir site kurmak istiyor ve yayıma geçirmek istiyorsanız da domain ve hosting nasıl alınır başlığından devam edebilirsiniz.

Domain ve Hosting Nasıl Alınır? ( Birlikte / İndirimli )

Bazı hosting firmaları yıllık host alımlarında domaini ücretsiz hediye edebiliyorlar. GoDaddy firması da yıllık host alımlarında size alan adı hediye ediyor. Bu şekilde host ve domaini beraber almak daha avantajlı bir durum.

#Ayrıca şunu belirteyim, hosting alacağımız şirketin wpmavi’ye, yani şu an okuduğunuz bloguma özel indirimi var. wpmavi’nin günde binlerce okuyucusu olduğu için wpmavi.com okuyucularına böyle bir indirim sunmuşlar. Ben de bunu sizlerle paylaşarak değerlendirmek istedim.

Normalde aylık en düşük 19 TL üzerinde satılan web hosting paketini yıllık olarak alırsanız tam yarı yarıya bir indirimin olduğunu göreceksiniz. Bunu da  wpmavi indirim linki ile ( Buraya tıklayarak ) hosting firmasının sitesine giderek sağlayabilirsiniz.

1-Buraya tıklayıp, wpmavi’ye özel indirim sayfasına gidiyoruz. Gittiğimiz sayfada farklı özelliklerde 3 adet hosting paketi çıkıyor.

Hosting Nasıl Alınır? İndirimli Hosting Paketleri

#Başlangıç olarak Ekonomik paketi satın almanızı öneririm. İhtiyaçlarınıza göre daha sonra bir üst paketlere geçişinizi sağlayabilirsiniz.

#Ayrıca wpmavi’ye özel olan indirim sadece Ekonomik paket için geçerli. Zaten hosting nasıl alınır konusunda ilk etapta Ekonomik paket, fiyat ve performans açısından yeterli olacaktır.

2- Ekonomik paket için Sepete Ekle butonuna tıkladıktan sonra alan adı belirleme sayfasına yönlenmiş oluyoruz. Buradaki kutuya, domain için daha önceden kafamızda belirlediğimiz ismi, yani almak istediğimiz alan adı adresini giriyoruz. Akabinde Arama butonuna tıklıyoruz.

Domain Nasıl Alınır – Alan Adı Seçimi

3-Açılan sayfada firma, belirlediğiniz alan adının daha önceden başkası tarafından alınıp alınmadığını kontrol ediyor.

Eğer belirlediğiniz alan adı (domain) daha önce satın alınmadıysa karşınıza “Evet! Alan adınız kullanılabilir.” mesajı çıkacaktır. Bu durumda Seçin ve Devam Edin butonuna tıklayarak diğer adıma geçiyoruz.

Domain Nasıl Alınır – Alan Adı Uygunluğu

#Ancak, arattığınız alan adı eğer daha önce başkası tarafından satın alındıysa, karşınıza “Üzgünüz, ornek.com alınmış” diye bir uyarı çıkacaktır. ( Alttaki resimde olduğu gibi )

Bu da bu alan adını kullanamayacağınız anlamına gelir ve bu durumda başka bir alan adı ismi düşünmeli ve Yeniden Ara tuşuna basarak belirlediğiniz bu alan adının da başkası tarafından satın alınıp alınmadığını kontrol etmelisiniz. Ta ki alan adının kullanılabilir durumda olduğunun onayını alana kadar.

Alternatif olarak ise, belirlediğiniz alan adının .com uzantısı alınmış olsa bile, .net – .org gibi diğer uzantıları alınmamış olabilir.

Domain Nasıl Alınır – Alan Adı Uygun Değil

4- Diğer sayfada karşımıza alacağımız hosting ve domain sepet ekranı çıkacaktır. Eğer yıllık seçerseniz ( en az 12 ay ) firma size bir de 1 yıllık alan adını hediye ediyor.

Ve toplamda ödediğiniz ücret herşey dahil yıllık 113,67 TL oluyor. Bu sepetin içerisinde ise (sağ kısımda) sırası ile;

#cPanel ile Ekonomik Linux Barındırma (Yani Hosting Paketi): En az 12 ay seçili olduğuna emin olun.
#Godaddy Kurumsal E-Posta: Ücretsiz olarak aldığınız alan adı ve hosting’in yanında verilir. Sepette olduğudan emin olun.
#.Com ( veya farklı bir uzantı ) Alan Adı Kaydı: Bu kısım, varsayılan olarak sepet ekranı karşınıza geldiğinde 2 yıl seçili olarak gelibilir, bu kısmın da sepette ve 1 Yıl olarak seçili olduğundan emin olun.

İndirim en az 1 yıllık alımlar için geçerlidir. Hosting paketini 3 ya da 6 ay seçerseniz, 1 yıllık alımdan daha maliyetli olduğunu göreceksinizdir. Eğer 1 yıllıktan daha uzun hosting almak isteseniz Süre kısmından 24 – 36 ya da daha fazla ay seçeneğini seçebilirsiniz.

Domain ve hosting satın alma süreçlerini seçtikten ve Sepet kontrolünü yaptıktan sonra sol üst köşede bulunan Hesap Oluştur butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçin.

Hosting Nasıl Alınır – Hosting Domain Ödeme Tablosu

Not:Mantık olarak aldığınız alan adınız ile hosting paketinizin süresi aynı olmalı. Hosting 12 aylık ise, domain de 12 aylık olmalı. İkisi birbirinin tamamlayıcısı. Biri olmadan, diğeri site kurmak adına hiç bir işinize yaramaz.

5-Hesap Oluştur butonuna tıkladıktan sonra firma sizi üyelik ekranına yönlendirecektir. ( Hemen alttaki resimde olduğu gibi. ) Karşınıza çıkan sayfadaki kutuları doldurun.

Domain hosting nasıl alınır işleminde hosting firmasında oluşturacağınız hesabınız için e-mail – şifre ve sizin belirlediğiniz bir pin kodu girip, Hesap Oluştur butonuna tıklayın.

Hosting Nasıl Alınır – Hesap Açma

6-Hesap oluşturduktan sonra firma sizi tekrar sepet ekranına yönlendirecektir. Karşınıza çıkan ekranın sol kısmında Fatura Bilgileri sekmesinde yer alan ad, soyad, tel, adres gibi bilgileri doldurun ve Kaydet butonuna tıklayarak bir sonraki adıma ilerleyin.

Domain ve Hosting Nasıl Alınır – Ödeme Ekle

7- Kaydet dedikten sonra karşınıza yine ekranın sol kısmında ödeme bilgilerinizi gireceğiniz bir ekran gelecek. Burada yer alan tüm bilgileri doldurup,  Kaydet butonuna tıklayın.

#Not: Ödeme için kredi kartınızın Mail order’a ve yurt dışı alışverişine açık olması gerekmekte, değilse bankanız ile görüşüp açtırabilrisiniz. Ya da yurtdışı alışverişlerine açık Banka Kartı (Debit Kart) kullanabilirsiniz.

Hosting ve Domain Nasıl Alınır – Ödeme Bilgilerini Girme

8- Kaydet dedikten sonra firma sizi yeniden sepet ekranına yönlendirir. Sayfada yer alan tüm ürünleri ve bilgileri son bir kez gözden geçirerek kontrol edin ve eğer bir yanlışlık yok ise, Satın Alma İşlemini Tamamla butonuna tıklayarak ödemeyi gerçekleştirin.

Hosting Domain Nasıl Alınır – Ödeme Bilgileri Kontrolü

9- Eğer yaptığınız ödeme sorunsuz bir şekilde gerçekleştiyse, firma sizi teşekkür sayfasına yönlendirecektir. Bu sayfayı gördüğünüzde ödemenin tamamlandığını anlayabilirsiniz.

Host ve Domain Nasıl Alınır – Ödeme Tamamlandı

10- Son olarak alan adınızı doğrulama için firma satın alma gerçekleşir gerçekleşmez bir de size mail gönderecektir. Hesap oluştururken verdiğiniz mail adresinizi kontrol edin ve gelen mail içeriğine girip, e-postanızı doğrulayın.

Domain Nasıl Alınır – Alan Adını Doğrulama

Yazımızda domain nasıl alınır, hosting nasıl alınır, domain ve hosting nasıl alınır öğrenmiş olduk ve satın alımları gerçekleştirdik.

Domain Nasıl Alınır?

#Eğer sadece domain nasıl alınır sorusuna cevap arıyorsanız da, üstte hosting aldığımız firmadan yine domain’de alabiliriz.

Çünkü firma domain satışı konusunda dünyanın 1 numarası. Toplamda dünya üzerinde 60 milyonun üzerinde domain adresi bu firmada barınıyor.

Dolayısı ile domain satın alma konusunda daha güvenli ve ucuz bir firma bulmanız nerede ise imkansız keza en ucuz domain satan firmalar başlıklı yazımda yaptığım değerlendirme de bunu kanıtlanar nitelikte.

Sadece domain alıp ilerde kullanmak üzere isminize tescil ettirmek için normal süreç şöyle işliyor;

1-Buraya tıklayarak açılan sayfanın üst tarafındaki İdeal alan adınızı bulun yazan kutucuğa almak istediğiniz domaini yazarak Arama butonuna tıklıyoruz

Domain Nasıl Alınır? Alan Adı Sorgulama

2- Eğer alan adı satın alınabilir durumdaysa, yani istediğiniz domain daha önce başkası tarafından satın alınmadıysa Evet! Alan adınız kullanılabilir. Başkası almadan siz alın. başlıklı bir ekran gelecek.

#Eğer karşınıza böyle bir bildirim gelirse, yani belirlediğiniz alan adı daha önce başkası tarafından satın alınmadıysa, alan adı için Sepete Ekle butonuna tıkladıktan sonra sağ üst köşede bulunan Sepete Devam Et butonuna tıklayarak direkt satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

3- Satın alma süreci için ise üstte, hosting nasıl alınır başlığı altında bulunan 4. adımdan sonrasını takip edebilirsiniz. Domain satın alma işlemini de aynı firmadan yaptığımız için sepet, yani satın alma adımları da hosting satın alma adımları ile aynı.

Domain Nasıl Alınır? Ödeme

Eğer belirlediğiniz alan adı daha öncesinde başkası tarafından satın alındıysa da, karşınıza hemen alttaki resimde olduğu gibi bir ekran gelecek, ve karşınıza Üzgünüz, ornek.com alınış. şeklinde bir uyarı gelecektir.

Domain Nasıl Alınır – Alternatif Uzantılar

Bu belirlediğiniz bu alan adını satın alamayacağınız anlamına gelir. Bu durumda ise;

1- Ya belirlediğiniz alan adının farklı bir uzantısını satın alacak (.net veya .org gibi )
2-Ya da daha önce başkası tarafınsan satın alınmamış bir alan adı bulana kadar aratmaya devam edeceksiniz.

.net veya .org uzantılarının .com uzantısından teknik olarak hiç bir farkı yok. Sadece .com uzantısı ziyaretçiniz için daha akılda kalıcı olacaktır. Dolayısı ile önceliğinizi .com uzantılı bir alan adı almaktan yana kullanmanızı tavsiye ederim.

Bir de alternatif uzantılara ek olarak bir çok seçenek karşınıza çıksa da ( .co .info gibi ) .net ve .org uzantısı dışında başka uzantılara bakmanızı önermem çünkü onlar akılda kalıcık konusunda .net ve .org’a göre çok daha başarısız olacaktır.

Bir de alan adı satın alırken şunlara kesinlikle dikkat edin;

Alan adı belirlerken Türkçe karakterler kullanmayın ! ( ö, ç, ş, ü, ğ, ı gibi ) Sadece ingiliz alfabesinde bulunan karakterleri kullanın. Aksi halde siteniz açılmaz.
Mümkün olduğunca .com uzantılı bir alan adı seçin
Telaffuzu kolay, anlaşılır bir alan adı seçin
Rakam, ard arda gelen ünlü harfler, akılda karmaşa yaratıcı alan adı seçiminden uzak durun

Not:Eğer sadece .com uzantılı bir domain satın almak istiyorsanız da, Bu linke tıklayarak indirimli olarak aynı firmadan 5 lira gibi bir rakama alabilirsiniz.

Tabii dilerseniz tüm bu domain ve host alma işlemlerini alttaki videomu izleyerek görsel bir şekilde de yapabilirsiniz.

Son Olarak

#Eğer bir site kurmak için neler gerektiğini araştırırken domain ve hosting satın almak gerektiğini öğrenip, ardından domain ve hosting nasıl alınır diye araştırırken bu yazıya geldiyseniz,

Blogumda hosting ve domain nasıl alınır yazıma ek olarak bir internet sitesi nasıl kurulur başlıklı yazım da mevcut.

Ayrıca domain nasıl alınır, hosting nasıl alınır öğrendiğinize göre internet sitesi kurmaya ek olarak, farklı kategorilerde siteleri de aşağıda linklerini verdiğim yazılarımı takip ederek de kurabilirsiniz.

  1. Forum Sitesi Kurma
  2. Blog Sitesi Kurma
  3. Haber Sitesi Kurma
  4. Şirket Sitesi Kurma
  5. E-Ticaret Sitesi Kurma

Eğer şirketiniz, firmanız ya da dükkanınız için bir şirket maili almak için domain ve hosting nasıl alınır diye araştırıp, bu yazıya geldiyseniz de, yine blogumda info mail nasıl alınır başlıklı bir yazım da mevcut.

Yine ek olarak, aldığınız hosting ve domain üzerine wordpress kurulumu (bkz: wordpress nedir) yapmak istiyorsanız da, WordPress Kurulumu başlıklı yazımdan wordpress kurulumunu detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Umarım Domain Nasıl Alınır – Hosting Nasıl Alınır | Birlikte En Hesaplı Başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur.Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

#WordpressDomain #WordpressHosting

%d blogcu bunu beğendi: