Dünyanın İlk Anestezi Maddelerinden Olan Kloroform Nedir, Ne İşe Kazanım?

Eminiz başlığı okuduğunuz andan itibaren kloroform nedir diye niteleyerek düşünmeye başladınız zira bu husus herkese bir şekilde aşina gelecektir. Kimya evet de tıp bilimi ile ilgiliyseniz filhakika bu maddeyi, bileşenlerini, ne işe yaradığını, nerelerde kullanıldığını, zararlarını ve yararlarını biliyorsunuzdur. Ancak kloroform nedir sorusunun yanıtı tümce için bu kadar kemiksiz olmayabilir, bu nedenle az buçuk detaylara inmekte avantaj var.

Kloroform kimyasal benzeri maddedir. Hem doğada bulunur hem de yapay adına üretilir. Herkes aracılığıyla biliniyor olmasının en büyük nedeni ise zaman boyunca yapılan ameliyatlar sırasında ayrıntılı müddet duyum yitimi üzere derkenar olmasıdır. Günümüzde bu amaçla kullanılmasa dahi gene de hafızamızdaki yerini koruyor. Eş kloroform nedir sorusunun yanıtını az buçuk henüz detaylandıralım ve bu kimyevi yön neler yapıyor görelim.

kloroform

Kloroform nedir?

Kloroform, CHCl3 formülü ile gösterilen bir kimyasal bileşendir. Triklorometan adı üstelik sunulan bu bileşen 1 karbon, 1 hidrojen, 3 klor elementinin birleşmesi ile oluşur. Son evre aromalı olan bu bap, suya karışmaz, yanmaz, ağırdır, renksizdir ve hazır para haldedir. Dangadak çokça bileşenden oluştuğuna bakmayın, doğada karşımıza çıkan aynı maddedir.

Kloroform nerede bulunur?

kloroform

Akıbet araştırmalara bakarak bir yılda çevreye yayılan kloroform miktarı 600 bin tondan fazladır. Düşkünlük etmeyin, insanlar yine çevreyi kirletmiyor. Salınan bu miktarın balaban aynı bölümü doğal yolludur. Bu yolun kaynağı ise denizler ve mantarlardır. Aşina pek çokça bahir yosunu ve mantar hastalığı türü kloroform üretmektedir.

Kloroform, arazi ve suda çözünerek onlarca ayrımlı maddeye ayrılır. Çözündükten sonraları doğada gaz halinde mevcut kloroformun ömrü 55 ile 620 devir ortada değişmektedir. Elbette kloroform yalnıza doğada kâin tıpkısı bap değildir. Günümüzden tahminî 200 yıl geçmiş laboratuvar içre da yaratılmaya başlamıştır.

Kloroform ne işe yarar?

kloroform

Bu kimyasalın bileşenin nerelerde kullanıldığına dayalı detaylara geçmeden önce ne işe yaradığından bahsetmekte avantaj var. Kloroform maddesini soluduğunuz evet dahi komprime şekline getirip yuttuğunuz zaman kısa müddet ortamında zihayat anestezik ve sakinleştirici etkisini hissedersiniz. Antrparantez kendisi berenarı kalburüstü aynı kimyasal çözücüdür.

İnsan üzerindeki etkilerini ise teferruatlı kesiksiz maruz kalma ve güdük mütemadi maruz kalma yerine ikiye ayırabiliriz. Güdük mütemadi kendisine kloroform maddesine maruz kaldığınız devir önce göreceğiniz etkiler baş dönmesi, yorgunluk ve kafa ağrısı olacaktır. İlerleyen süreçte solunumda uyumsuzluk, mide bulantısı, kusma, böbrek ve karaciğerde olumsuzluk etkiler görülecektir.

Düşük seviyede üstelik olsa teferruatlı süre kloroform maddesine maruz kalma sonucu kişide ruhsal çöküntü ve asabiyet verimsiz görülecektir. Ruh durması ihtimalinin birlikte söz konusu olduğu kloroform maddesinin üreme üzerinde bile zıt etkileri vardır. Kesme olmamakla birlikte yapılan efsanevi deneylerinde kloroforma maruz kalan fetüslerde ciddi mesail görülmüştür. Gariptir, kloroforma maruz artan erkeklerin sperm sayısı artmaktadır. Fakat dimdik aynı artıştan laf etmek makul imkânsız.

Kloroform nerelerde kullanılır? 

kraliçe victoria

Bu görklü hoş kokulu, sakinleştirci kimyasal husus bir adam yoluyla ilk defa 1831 yılında hazırlanmıştır. Kloroformu geçmiş kullanan gönül, Edinburgh Üniversitesi ’nde fariza fail İskoç hekim James Simpson ’dır. 1847 yılında anestezik etkisi keşfedilen kloroformun resmen bu amaçla kullanılması ise 1853 yılında Kraliçe Victoria ’nın sekizinci çocuğunun doğumu sırasında İngiliz hekim John Snow vasıtasıyla gerçekleştirilmiş. 

Değişik bilimlerde kullanılan dokuz canlı haddinden fazla maddenin henüz bilahare zararlı olduğunun keşfedilmesi kabil kloroformun üstelik gerçekte düşünüldüğü kadar günahsız olmadığı ortaya çıkmıştır. Kloroform, uykuluk ve böbreklerde toksik madde oluşumuna ve dolaylı yoldan kansere neden olmaktadır. 

Kloroformun günümüzde temel yararlanma alanı kimya endüstrisidir. Kloroform, harika bire bir çözücüdür fakat bu alanda kullanımı da âdem sağlığına olduğu kadar ozon tabakasına dahi zarar vermektedir. Bileşenin temel maddesi olan klor, tam dünyada içme suyunu tasfiye amacıyla üstelik kullanılmaktadır. Fakat klor ile sudaki örgensel maddelerin birleşimi kloroform ortaya çıkarabileceği üzere balaban risk oluşum etmektedir. 

Kloroform tesis etmek amacıyla bataklık gazı maddesinin klor maddesi ile birleştirilmesi gerekir. Ancak tamamen bu istihsal süreci üstelik etrafa zararlı gazla yayılmasına bozukluk olmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri ’nde yapılan icraat, gücük devir süresince kloroformun kullanımını ve üretimini tamamen ortadan kaldırmayı hedeflese de henüz bu hedeften oldukça uzakta bulunmaktayız.

Özetlemek gerekirse kloroformun koca hayatındaki yeri nedir? 

kloroform

Bu noktada kafanız biraz karışmış gibi çünkü eş hayatı ile bu büyüklüğünde çöz içe olan benzeri maddenin bir zamanda bu büyüklüğünde dokuncalı olması biraz somurtkan. Ancak kloroform ince zamandır anestezi amacıyla kullanılmıyor. Günümüzde bu amaçla geçer ilaçların adam sağlığına verdiği kontra zararlar berenarı azdır.

Gelişigüzel şeye rağmen kloroform hala kimya endüstrisinde etkin adına kullanılmaktadır. Dokuncalı da olsa bibi kullanılıyor olmasının nedeni, yerine geçecek bir maddenin henüz tıpkı maliyetle gerçekleştirme edilememesidir. Fakat bu konuda yapılan icraat hızlandı. Mail gelecekte kloroform başta görünmek üzere doğaya ve insana kötülük veren yekpare kimyasallardan kurtulacağımız düşünülüyor.

Maatteessüf sularımız hemencecik kirlendiği üzere tam dünyada evcil belediyeler vasıtasıyla içmece suyu klorlama işlemi devam ediyor. Suyun içindeki organik maddeler ile klor maddesinin birleşerek kloroform üzere sakil bileşenlere dönüşme ihtimali bibi faziletli. Bu konuda da şu zaman üzere başka bir çözüm yöntemi bulunmuş değil. Ancak mail gelecekte bu sorunun üstelik çözüleceğini umuyoruz.

Zamanında anestezi maddesi adına çıkma olan tanıdık kimyevi bileşen kloroform nedir, hangi işe yarar, nerelerde kullanılır kabilinden nikbet edilen soruları yanıtladık ve konu karşı bilmeniz müstelzim detayları anlattık. Umuyoruz yakında zamanda kloroform kadar insana ve doğaya kötülük veren cemi kimyasallardan vareste ve tabiat ile bacanak aynı hayat sürdürmeye başlamış olacağız. 

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

%d blogcu bunu beğendi: