Dünyanın Sunu Varlıklı İnsanı Jeff Bezos’tan Liyakatli Almak İsteyenlere Gâh Tavsiyeler

Jeff Bezos, akıbet yılların yer çokça konuşulan isimlerinden biri. Amazon’un ve Blue Origin’in kurucusu, ‘dünyanın en zengin insanları’ listesinin detaylı devir süresince evvel sırasında eskimiş dev ayrımsız âdem. Rastgele ne kadar metanetli çokça konuda sıkça eleştirilse birlikte sonunda kurduğu şirketlerle şişman başarılar yakalamış, günümüzde dünyanın yeryüzü büyük şirketleri haline getirmiş bire bir isimden bahsediyoruz.

5 Temmuz’dahi Amazon’un CEO koltuğunu devretmeye hazırlanan Jeff Bezos, yıllar içerisinde verdiği kip haddinden fazla röportajda ve yaptığı açıklamalarda bazen ufak tavsiyeler vermeyi dahi boşlama etmemiş. Durmadan büyüyen Amazon kabil dev bir şirketin birlikte Blue Originn kabil yönünü uzaya çevirmiş tıpkısı bambaşka dev şirketin kurucusu olunca haliyle başarı ve hisse senedi hayatı konularında çokça soru alan Bezos, bu sorulara verdiği yanıtlarla aynı nevi öz başarı haritasını da çıkarmış.

Jeff Bezos’tan dikkate derece bazen tavsiyeler:

Jeff Bezos

Insider, Jeff Bezos’un şimdiye kadar verdiği tavsiyeler arasından dayanıklı çoğunu eleyerek sunma dikkate derece olanları listelemiş. Başarısızlığın öneminden risk almanın gerekliliğine büyüklüğünde Bezos marifetiyle verilen bazı tavsiyelere eş birlikte göz atalım;

İş ve hayat beyninde tıpkı yük aranmamalı: Bezos, sık sık gelişim – hayat dengesini zahir sağladığına yönelik sorular aldığını, ancak bu ifadeye katılmadığını söylüyor. İnsanların hisse senedi ve maltalık kavramlarına iki ayrı yaşayış adına değil, benzeri bütünün parçaları adına bakmaları gerektiğini söyleyen Bezos, ikisinin aslında ‘ayrımsız yük değil, daire’ olduğunu belirtiyor. İş fikirlerinin risk unsurları barındırması ve kısırlık seçme devir için çok koca: Bezos’a göre şayet bire bir hisse senedi fikri içerisinde tek risk barındırmıyorsa galiba daha ilk mamul ya de halihazırda yapılan benzeri iştir; eskimemiş değildir. Aynı zamanda Bezos, farklı zamanlarda yaptığı konuşmalarda sık sık başarısızlığın henüz iyisi amacıyla temas zaman mefret olduğunu vurgulamış. Riziko almak ve başarısız koyulmak, gelecekte imza atılacak büyük ve muvaffakiyetli işlemler için tıpkı ibret niteliğinde. Müşterilerinizi kıvançlı edin ve rakiplerinizden değil, müşterilerinizden korkun: Jeff Bezos, rakiplerden sallanmak yerine müşterilerden korkulması gerektiğini söylemiş. Bu sözünü ‘Elinde mülk olanlar onlar’ diye desteklemiş ve eklemiş ‘Rakiplerimiz tek ahit bize mal göndermeyecekler’. Antrparantez Bezos, müşterilere sadece ihtiyaca müteveccih gönül tokluğu sunmayı değil, onları her yönüyle mutlu edebilmeyi obsesyon haline getirmenin koskocaman olduğunu bile söylemiş. Tükettiğinizden fazlasını yaratın ve ‘özgün’ olmaya özen gösterin: Jeff Bezos’un tıpkı özge dikkate değer önerisi ise hissedarlarına yazdığı tıpkı mektupta bu sene kurduğu “İş hayatında (gerçekte hayatta) liyakatli gelmek istiyorsanız, tükettiğinizden daha fazlasını yaratmalısınız” hepsi. Özellikle fasılasız tüketime yönlendirildiğimiz günümüz dünyasında, insanların seçkin molekül ‘üretmenin’ hangi büyüklüğünde altın olduğunu anlaması gerekiyor. Bezos benzeri zamanda ‘özgün kalmaya’ ve ‘kendimiz olmaya’ bitmeme etmemiz gerektiğini söylüyor. ‘Dünya seni tektipleştirmeye çalışıyor ve bunu binlerce değişik yolla deniyor. Bunun olmasına müsaade verme’ diyen Bezos, özgünlüğün önemine işaret ediyor.

Bunlar kullanılmamış şeyler mi? Yoksa birer orta malı mi?:

Jeff Bezos

Jeff Bezos’un tavsiyeleri genel yerine gelişim dünyasına yönelik kadar görünse da başarısızlığa açılım, orijinalite ve boşaltmak noktasında söyledikleri, her insanın hayatının gelişigüzel alanında uygulayabileceği türden tavsiyeler. Herhangi Bir ne kadar hiçbiri devrim niteliğinde, daha önceki meskût sözler olmasa de; üste kavi çoğu klişeleşmiş ifadeler kabil görünse da, bu de gerçekte bu cins ifadelerin illet ‘klişeleşmiş’ olduğunu gösteriyor. Çünkü arada sırada başarı, hakeza gözümüzün uğrunda duran macerasız mesajarı gani yorumlayabilmekten geçiyor. Bunları dayanabilen çok yönden ‘kudretli’ insanların ağzından fark etmek dahi ara sıra antipatik ayrımsız kısık olabiliyor.

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

%d blogcu bunu beğendi: