En ideal Blog Yazı Uzunluğu Ne Olmalı ?

İdeal Yazı Uzunluğu

Bir çok blog yazarının sorguladığı konulardan bir taneside, ideal blog yazı uzunluğunun ne olduğu.

Google, arama sıralamasında üst sıralarda göstereceği siteleri 200’den fazla kritere göre değerlendiriyor. Bu 200 kriterden bir taneside blog yazı uzunluğu.

Blogumuza her ne kadar farklı kanallar üzerinden trafik çeksekte, google’ın sağladığı organik trafiği hiç bir şeye değişmeyiz. Bu sebeple yazılarımızı ne denli google dostu yazarsak, sonuçlarından o denli fayda sağlarız.

Peki ideal blog yazı uzunluğu ne olmalıdır ? Yada doğru bir şekilde sormak gerekirse, Google ın üst sıralarda göstermeye laik gördüğü / sevdiği blog yazıları ortalama kaç kelimeden oluşuyor ?

Google Uzun Blog Yazılarını Seviyor – Peki Ne Kadar Uzun ?

Aşağıdaki grafik, google’ın üst sıralarda göstermeyi sevdiği yazıların her zaman için uzun yazılardan oluştuğunun verilere dayalı, kanıtsal bir göstergesi.

Üstteki SerpIQ araştırma grafiği, Google sıralamasının ilk sayfasındaki ilk 10 sitenin herhangi bir anahtar kelime üzerinde ortalama yazı uzunluğunu göstermekte.

SerpIQ’nun sonuçlarına göre, google ilk sayfa gösteriminin tamamı 2000+ kelime sayısına sahip olan içeriklerden oluşuyor. Bu grafikten ideal yazı uzunluğu 2000 ve 2500kelime arasında olmalıdır sonucunu çıkartmamız mümkün.

Uzun Yazılar Potansiyel Anahtar Kelimeleri Kullanmaya Olanak Sağlar

Bir yazınızın içerisinde ne kadar çok aratılma potansiyeli olan kelime geçirirseniz, yazınızın google üzerinden potansiyel ziyaretçisine ulaşması o kadar kolaylaşır.

Bunun ideal blog yazı uzunluğu ile ne alakası var ki diye düşünüyorsanız, hemen açıklıyorum;

#Diyelim ki “ziyaretçi sayısı arttırma” konusunda bir blog içeriği hazırlıyorsunuz ve bu yazı toplamda 500 kelimeden oluşuyor.

500 kelimelik bu yazınızda “ziyareçi sayısını arttırma” anahtar kelimenizi, anlam bütünlüğünü bozmadan kaç kere geçirebilirsiniz ? Tabii ki google istediği standart olan %1 ila %4 oranında geçirmeniz mümkün.

Ama asıl problem, potansiyel ziyaretçileriniz sitesine gelen ziyaretçi sayısını arttırma adına bir araştırma yapmak isteyip, google’da arama yaptıklarında arama çubuğuna sadece “ziyaretçi sayısı arttıma” anahtar kelimesini yazmayacak olmaları.

Bu insanlar aramalarında alternatif olarak altta yer alan kelimeleri de kullanacaklardır;

  1. Web sitesi ziyaretçi sayısı arttırma
  2. Site ziyaretçi sayısını arttırma
  3. Ziyaretçi sayısı arttırma
  4. Trafik arttırma
  5. Site trafiği arttırma
  6. Site hit arttırma
  7. Hit arttırma yöntemleri
  8. Hit arttırma yolları
  9. Site hit artırma

Peki 500 kelimelik bu yazınızda üstte listelediğim tüm bu ve buna benzer anahtar kelimeleri de kullandığınız ana anahtar kelimeye ek olarak anlam bütünlüğünü bozmadan kullanabilecek misiniz ?

Hiç zannetmiyorum. Siz 500 kelimelik bir yazı içerisinde bu kadar fazla anahtar kelimeyi kullanırsanız, google bunu spam olarak algılayıp, sizi hiç bir şekilde arama sonuçlarında gösterime sokmayacaktır.

Öte yandan eğer bu yazınızı listelediğim alternatif anahtar kelimeleri kullanmayıp, tek bir anahtar kelime üzerine yazarsanız, blogunuza gelecek olan potansiyel trafikten mahrum kalacaksınız demektir.

Blogunuzun potansiyel trafiğinden olmamak, google’da üst sıralarda yer almak ve aynı zamanda spam olarak algılanmamak istiyorsanız, tek çözüm yolu uzun yazılar yazmaktan geçiyor.

Yazınız ne kadar uzun olursa, aratılma potansiyeli olan anahtar kelimeleri yazınız içerisinde anlam bütünlüğünü bozmadan kullanma şansınız o kadar yüksek olur.

Unutmayın, google sizin aratma çubuğuna yazdığınız kelimelere tıpa tıp benzer sonuçları değil, anlamsal olarak aynı olan sonuçları gösterir.

Örnek:Google’a “site hiti nasıl arttırılır” yazdığımda, alttaki sonuçları alıyorum;

Arama çubğuna  “hit arttırma” , “etkili hit arttırma yötemleri” yada “ziyaretçi sayısı arttırma” şeklinde kelime öbekleri yazmayış olmama rağmen, Google tecrübesini ve yapay zekasını kanıtlayan bir şekilde aslında tam olarak bulmak istediğim sonuçları bana sunuyor.

Sonuçlarda yer alan yazıların bir taneside bana ait. Size yukarıda anlattıklarımın tamamını 2680 kelimeden oluşan En Etkili Hit Arttırma Yöntemleri – Trafik Arttırma başlıklı yazımda uygulayarak bu sonuçlarda yer alıyorum.

Yani yazımın içerisinde aratılma potansiyeli olan tüm anahtar kelimeleri yazı bütünlüğümü bozmadan, akıcı bir şekilde, okuyucuya hissetirmeden kullandım ve google’ın tüm bu anahtar kelimeleri indexlemesi sonucunda potansiyel ziyaretçilerin yaptığı benzer aramaların tamamında her zaman yerimi aldım.

Kelime Sayısı Arttıkça Aldığınız Back Link Artar

Google’da üst sıralarda yer almak için bir diğer önemli faktör ise, aldığınız back linklerin sayısı ve kalitesidir. Moz’un yaptığı araştırmaya göre, yazıların kelime sayısı arttıkça, aldıkları backlink sayılarıda artıyor.

Aşağıdaki iki grafik, Moz’un araştırmasından alınmıştır ve yazı uzunluğunun back-link sayısına doğru orantılı olduğunu göstermektedir.

Üstteki grafikte turuncu çizelge kelime sayısını simgelerken, alttaki grafikte link sayısını simgeler.

Söylemleri bir kenara bırakıp verilere baktığımızda, yapılan araştırma uzun blog yazılarının daha fazla etkileşime sahip olduğunu gözler önüne seriyor.

Uzun Blog Yazıları Daha Çok Paylaşılıyor

Ünlü bir dergide yayımlanan bir diğer araştırma ise, uzun yazıların paylaşılma oranları üzerindeki etkisi üzerine. Yapılan araştırmanın sonuçları, kelime sayısı arttıkça paylaşılma oranının da arttığını gözler önüne seriyor.

Blog yazılarının uzunluğu 1500 kelimeyi geçtiğinde, yazılar sosyal medya platformlarında daha çok paylaşılıyor.

Buda aynı zamanda, yazılarınızı sosyal hale getirin söyleminin, yazılara sadece sosyal paylaşım butonu koymaktan ibaret olmadığını, daha fazla etkileşim ve sosyallik için daha uzun yazılar yazılması gerektiğini gösteriyor.

Ama 1 Dakika! Sadece Uzun Yazı Yazmak Yeterli Değil

Tabii sadece 2000 kelimelik bir içerik yazmanız, google’da ilk sıralara geleceğiniz anlamına gelmez. İçeriğinizin uzunluğu kadar detayları ve kaliteside büyük önem taşır.

Asıl Olan:Bir çok blog yazarı, yazısınnda aktarmak istediklerini aktardıktan sonra sol alt köşede bulunan kelime sayısı kısmına bakıyor ve ” 500 – 600″ sayısını gördükten sonra, yazım 2000 kelimeye ulaşmadı, acaba başka ne yazabilirim diye düşünüyor.

Eğer sizde bunu yapıyorsanız, Benim ve bir çok kişinin savunduğu, ne kadar uzun yazarsanız o kadar iyi sonuçlar elde edersiniz düşüncesini kesinlikle yanlış anlıyor ve yanlış uyguluyorsunuz demektir.

Asıl mesele, vermek istediğiniz mesajı kaç kelimede okuyucunuza anlatıyor oluşunuz. Eğer aktarmak istediğinizi 500 kelimede, okuyucuyu tatmin edecek şekilde aktarabiliyorsanız. Bırakın o yazı 500 kelimede kalsın.

Sırf içeriğinizi 2000 kelime ulaştırmak için bir cümlede anlatılacak şeyi üç cümlede anlatmaya kalkmayın.

Yazmış olmak için yazıp, sırf anahtar kelimelerini yazınızda kullanmak için içeriklerinizi boş cümlelerle doldurmayın. İnanın bana bunu yapmak size yarardan daha çok zarar sağlayacaktır.

Şunu unutmayın ki google sıralamanızı ziyaretçiniz belirler. Ziyaretçinizin sitenizde geçirdiği süre, yaptığı yorum, sağladığı backlinkler vs. gibi. O yüzden yazılarınızı insanlara yazın, google robotlarına değil.

Sıklık:İçerik uzunluğunuz, içerik yayımlama sıklığınızı etkileyecektir. Benim gibi bazı blog yazarları içeriklerini haftada bir, bazıları ise her gün yayımlar.

Evet, 1 hafta uzun bir süre. Farkındayım. Sizce ben her gün saatlerce emek verip, ancak bir haftada yayıma sokabildiğim ama sonunda gerçekten kalite açısında içime sinen içerikleri her gün yayıma sokmak ve blogumun trafiğini 7’ye katlamak istemez miyim ? Tabii ki isterim.

Fakat biliyorum ki, amacım hergün içerik yayımlamak olduğunda, önceliğim zaman olduğu için ortaya çıkacak içerikler kesinlikle standart kalitemden çok uzak, çöp içerikler olacaktır.

İçerik yayımlama süremi kısaltmaya odaklandığım her içerik, kalitemi biraz daha düşürecek ve eni sonu içerikerlim webte binlerce örneği olan birer çöp içeriğe dönüşecek.

#Asıl önemli olan her gün içerik yayımlamak değil, kaliteli içerik yayımlamaktır. Kaliteli içerik hazırlamak ise zaman ve emek ister. Araştırması ve yazımı günlerce zaman alan bir yazı da haliyle uzun olacaktır.

#Başarı sadece uzun ve kaliteli içerik yazmak gerektirmez, aynı zamanda müthiş bir şekilde dengelenmiş istikrar gerekir. Zamanı öne almaya çalışırken kalitenizden ödün vermemeli, kalitenizden ödün vermemek içinde zamanı ötelememelisiniz.

Yazı Okunabilirlik Kalitesi:Bir blog veya web sitesi için yazı fontu, yazı font büyüklüğü, yazı arkaplan rengi, paragraf uzunluğu, satır boşluğu, okunabilirlik ve yazının taranabilir oluşu o kadar hayati bir öneme sahiptir ki, içeriğiniz ne denli kaliteli olursa olsun, yazı okunabilirlik kaliteniz maximum seviyede olmadıkça potansiyel okuyucunuzu her zaman kaybedersiniz.

Uzun içerik yazmakla birlikte aynı zamanda içeriklerinizi okuyan ziyaretçileri uzun içeriğinizin içerisinde boğmamalı, sıkılmalarına engel olmalısınız. Bunun için bir yazı yazarken o yazının teknik unsurlarına da mutlaka özen göstermelisiniz.

İçerik okunma oranını, sitenizin ziyaretçi sayısını ve en önemlisi sitenizde geçirilen süreyi arttırmak istiyorsanız, 7 Basit Yazı Tipi Değişikliği ile Ortalama Oturum Süresini Arttırmak başlıklı yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Umarım En ideal Blog Yazı Uzunluğu Ne Olmalı ? başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

#BlogHakkındaHerşey #Blogİpuçları

%d blogcu bunu beğendi: