En İyi WP Super Cache Ayarları ve Kurulumu

En İyi Cache Eklentisi – Wp Super Cache

WP Super Cache Kurulumu

WP Super Cache eklentisini kurmak için wordpress admin paneline giriş yaptıktan sonra Eklentiler >> Yeni Ekle sekmesine tıklayın.

Karşınıza çıkan ekranın sağ üst köşesinde bulunan arama kutucuğuna “WP Super Cache” yazıp, arama yapın.

Aramanın sonucunda eklenti karşınıza çıkacaktır ve eklentinin kurulumu için Şimdi Kur butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

WP Super Cache Ayarları

Eklentiyi yükledikten sonra eklentinin ayarlar kısmına yine wordpress admin paneliniz üzerinden Ayarlar >> WP Super Cache sekmesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kolay Sekmesi

WP Super Cache eklentisinin ayarlar sayfasına ulaştıktan sonra Kolay sekmesine tıklayın ve Önbellekleme özelliğini: Önbellekleme Açık olarak seçin. Böylelikle sitenizde cache özelliğini aktifleştirmiş oluyorsunuz.

Gelişmiş Sekmesi

Sıra geldi WP Super Cache’nin gelişmiş ayarlarına. Gelişmiş ayarlar kısmı 4 ana grup ayardan oluşuyor.

  1. Önbellekleme
  2. Diğer
  3. Gelişmiş
  4. Zaman Aşımı & Çöp Toplama

Aşağıda resimlerini paylaştığım ayarların tamamı optimum seviyede seçilmiş, neredeyse her host firmasının alt yapısıyla uyumlu olarak çalışabilecek ( paylaşımlı yada dedicated ), sitenizde bozulmalar yaratmayacak ayarlardır. Yani en iyi wp super cache ayarları.Önbellekleme:

Diğer:

Gelişmiş:

Yukarıdaki ayarları kendi sitenizde kurulu olan WP Super Cache eklentisine uyguladıktan sonra Durumu Güncelle butonuna tıklayarak uyguladığınız ayarları kaydedin.

Durumu Güncelle dedikten sonra karşınıza aşağıdaki resimde olduğu gibi bir çok yazı ve koddan oluşan sarıbir tablo çıkacaktır.

Aslında bu kutucuk içerinde yer alan tüm ayarlar sitenizin .htaccess dosyanız için. Sitenize bu ayarları uygulamak için tek yapmanız gereken sarı kutucuğun altında yer alan Update Mod_Rewrite Rulesbutonuna tıklamak.

Eğer .htaccess dosyanız yazılabilir durumdaysa, yani .htaccess dosyanızın üzerinde yazılmayı engelleyecek herhangi bir kısıtlama uygulaması mevcut değilse;

Update Mod_Rewrite Rules butonuna tıkladıktan sonra .htaccess dosyanızın üzerine yazılan yeni ayarlar yeşil bir kutucukta karşınıza çıkacaktır. Bu da yeni ayarlarınızın .htaccess dosyanıza başarıyla yazıldığının bir göstergesidir.

Zaman Aşımı & Çöp Toplama:

Zaman aşımı ve Çöp Toplama seçeneğinde, sitenizin eski cache dosyalarının ne kadar zamanda bir çöpe taşınmasını belirliyor ve eklentiden bu işlemi otomatik yapmasını istiyoruz.

WP Super Cache eklentisi Cache Timeout kısmını varsayılan olarak 3600 saniye atar. Eğer sitenizde çok sayıda içerik varsa 1000 ve üzeri gibi, Cache Timeout kısmını daha aşağıya, yani 1800 saniye gibi bir zaman dilimine çekmelisiniz.

Önyükleme Ayarları

Genel olarak bir Cache dosyası ziyaretçinin sitenizi ilk defa ziyaretinden sonra oluşturulur ve sunulur. Buda sitenize ilk defa giren bir kullanıcı için ilk sayfa gösteriminin normalden daha gecikmeli olmasına sebep olur.

İşte WP Super Cache eklentisinin önyükleme özelliği tamda bu noktada kritik bir öneme sahip. Bu sorunu ortadan kaldırmak amaçlı eklenti, belirlediğiniz zaman aralıklarında sitemizin tüm sayfalarının ve yazılarının cache işlemini önceden yapıyor.

Eklentinin bu özelliğinin direkt olarak site hızınıza muazzam derecede etkisi var. Fakat verimli sonuçlar almak adına belirlediğiniz zaman aralığı kritik bir öneme sahip.

Paylaşımlı hosting kullanıcıları bu zaman dilimini günde bir kez olarak belirlemeli, yani 1440 dakikaolarak.

Eğer bu zaman dilimini daha aşağıya düşürür, yani günde iki defa – 720 dakika şeklinde yaparsanız, cache dosyalarının yenilenmesi günde 2 defa olacaktır. Fakat bu durum server dolum hızında yavaşlamaya sebep olacaktır.

Önemli:Önerim eğer paylaşımlı hosting kullanıyorsanız cache yenileme zaman aralığını günde bir kez yani – 1440 dakikaolarak ayarlamanız. Bunu aşağıya düşürmek paylaşımlı hosting’te server kaynak kullanımı aşımına sebep olacaktır.

Eğer VPS yada Dedicated Sunucular kullanıyorsanız, yenileme zaman aralığını 60 dakikayakadar indirebilirsiniz.

Bu rakamın belirleyiciliğindeki en büyük etkenler siteniz içerik sayısı ve trafiğidir. Yüksek trafiğe ve içerik sayısına sahip ve dedicated server altında sunulan bir site için zaman diliminin dünya standartı  120 dakikadır.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz değişiklikleri uyguladıktan sonra Ayarları Güncelle butonuna tıklayın. Ardıdan yeni güncellediğimiz ayarlar doğrultusunda cache oluşturmak içinde Önbellek Önyüklemesini Şimdi Çalıştır butonuna tıklayın.

Var olan sayfalarınızı ve yazılarınızı önyükleme önbelleklemesine alma işlemi zaman alıcı ve kaynak tüketici bir süreçtir. Bu yüzden çalıştır işleminden sonra 10dakika beklemelisiniz.

Deaktif Etmek: Baktınız WP Super Cache eklentisini önyükleme ayarları çok fazla kaynak tüketimine sebep oluyor ve hostunuz bu konuda sizi uyarıyor, Dakika kısmını 0yapıp Şimdi Çalıştır butonuna tıklayarak bu özelliği deaktif edeiblirsiniz.

CDN Ayarları

CDN kullanımı ile sitenizin hızı muazzam derecede artar. Sitenizin hızının artması demek alexa ve google sıralamalarında üst sıralara çıkması demek. Ayrıca Google, CDN kullanımını çok değerli buluyor.

CDN kullanımı faydalarını wordpress sitenize CDN entegrasyonunu gerçekleştirdikten sonra, içeriklerinizin google’daki sıralamaları muazzam derecede değiştiğinde daha iyi anlayacaksınız.

Ben kendi sitem içinde CDN hizmeti alıyorum. Eğer CDN nedir ? Nasıl kullanılır ? Nasıl satın alınır ? gibi sorularınız varsa, WordPress CDN kullanımı ve SEO ayarları başlıklı yazımdan detaylı bir şekilde bilgi edinebilirsiniz.

WP Super Cache CDN Entegrasyonu:Eğer bir CDN hizmeti kullanıyorsanız, WP Super Cache CDN entegrasyonu aşağıdaki resimde görüldüğü gibidir. Sizde WP Super Cache CDN ayarlarınızı resimde görüldüğü gibi yaparak wordpress CDN entegrasyonunu kolaylıkla yapabilirsiniz.

Eklentiler Ayarları

WP Super Cachenin ilginç ve çekici bir diğer özelliği ise, binlerce wordpress kullanıcısı tarafından kullanılan popüler bir çok eklentiyi kendisiyle uyumlu şekilde, kendi içerisinde barındırıyor olması. Bu şekilde genelde wordpress sitelerinde yavaşlamaya sebep olan bu eklentilerin yavaşlamaya sebep olması engelleyip, site hızınızı arttırmış oluyor.

Eğer sizde WP Super Cache eklentisinin eklentiler sekmesi altında bulunan eklentilerden herhangi birini  – Jetpack veya Wptouch gibi – kullanıyorsanız, kullanıdığınız eklentiyi burda da etkin hale getirmeniz sonucu, bu eklentilerin sitenizde sebep olduğu yavaşlamaya sona verebilirsiniz.

İçerik Sekmesi

WP Super Cache eklentisinin içerik sekmesi, sitenizde toplamda kaç sayfanın cache olarak sunulduğunu, hangi sayfaların cache olarak sunulduğunu ve cache yaşlarını saniye cinsinden gösterir.

Burda sunulan istatistiksel veri Önyükleme sekmesinde belirlediğimiz dakikayla teknik olarak tutuyor olmalı.

Hatırlayacağınız gibi Önyükleme süresini 1440 dakika yani 86.400 saniye olarak belirlemiştik. Cache olarak sunulan her bir sayfanın maximum yaşı 86.400 saniyeyi geçmiyor olması gerekli ki bunuda Önbelleğe alınmış tüm dosyaları göster butonuna tıkladığınızda cache olarak sunulan sayfalarınızın cache yaşını kısaylayarak test edebilirsiniz.

Önbelleğe alınmış dosyaları göster butonuna tıkladığınıza karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran çıkacaktır. Bu ekranda cache olarak sunulan sayfalarınızın yaşını saniye cinsinden görebilirsiniz.

Umarım En İyi WP Super Cache Ayarları ve Kurulumu başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur.Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

#WordpressCache #WordpressSiteHızı

%d blogcu bunu beğendi: