En iyi Yabancı Hosting Firmaları | Verilerle İnceleme

En iyi yabancı hosting firmaları

#Bir şeyi yazımın daha en başında netleştirmemde fayda var. Siteniz için bir host arayışına girip, Türk internet sektöründe, arama motorlarında, forumlarda, yazılarını ve yorumlarını okuduğunuz bir çok tavsiye sizi genellikle en iyi hosting firması olarak yabancı hosting firmalarına yönlendirecektir.

Bu yönlendirmenin arkasında size sunulan bahane ise, ” en kötü yabancı hosting firması bile Türkiye’deki en iyi hosting firmasından daha iyi” cümlesi olacaktır.

Siz siz olun, sakın bu söylemlere inanmayın! Çünkü inanın tüm samimiyetimle söylüyorum ki, bu söylemlerin ardında yatan başka düşünceler var.

ÖnemliNeden derseniz; eğer bir blog yazarı, forum yazarı ya da kurumsal bir site size en iyi hosting olarak yabancı bir firmayı düşünmeye ve bilinçaltınıza yerleştirmeye çalışıyorsa,

Bu tamamen o kişinin veya sitenin yabancı hosting firmalarından elde edeceği satış ortaklığı gelirinin, Türkiye’deki firmalarla elde edeceği geliri en az 10’a katlıyor oluşundan kaynaklı.

#Türkiye’de bulunan bir hosting firması ile satış ortaklığı yaptığınızda vesile olduğunuz bir satıştan ortalama 20 TLkazanırken, yabancı bir hosting firmasında vesile olduğunuz bir satıştan ortalama 65 $( 180 TL ) gibi bir kazanç sağlıyorsunuz.

Siz olsanız ne yapardınız ? Gerçekten kaliteli bir host arayan, verdiği paranın karşılığını almak, sorunsuz, hızlı açılan bir web sitesi isteyen bir kişiye en iyi hosting firması olarak yerli bir firmayı mı sunardınız ? yoksa yabancı bir firmayı mı ?

#Neden tek bir satıştan 180 TL kazanmak varken 20 TL kazanasınız ki ? Sonuçta insanları yanlış yönlendirmişsiniz, yanlış bir satışa vesile olmuşsunuz ne fark eder ki ? Önemli olan sizin ne kadar kazandığınız değil mi ? Siz paranıza bakarsınız…

İşte tam olarak bu sebepten, insanlar en iyi hosting firmaları olarak hep yabancı hosting firmalarını pazarlamaya daha çok meyilliler. Size bu tür insanların yorumlarına ve yönlendirmelerine uymamanızı şiddetle tavsiye ederim.

#Size kesin ve net bir şekilde söylecebileceğim bir şey varsa, eğer hedef kitleniz Türkiye ise, yani blogunuzda veya sitenizde hitap edeceğiniz okuyucunuz Türkiye’de yer alıyorsa, ozaman kesinlikle ve kesinlikle yerli bir hosting firması ile çalışmalısınız.

#Ama eğer hedef kitleniz dünya ise, yani hedeflediğiniz okuyucu kitlesi dünyanın her yerinde yer alıyorsa, işte o zaman yabancı bir hosting firmasını tercih etmelisiniz.

Evet, sebebi kesinlikle düşündüğünüz gibi. Bir ziyaretçinin serverınıza ulaşma hızı, mesafe arttıkça düşecektir. Mesafe arttıkça, site açılış hızınız sitenize uzak mesafeden giren ziyaretçilere düşük olacaktır.

Sitenizi ziyaret edecek kişiler, Antayla, İzmir, Ankara yani Türkiye çoğrafyasından olacaksa, neden İstanbul lokasyonunda olan bir server’a bağlanmak yerine Paris’teki bir server’a bağlansınlar ki ?

#Eğer hedef kitleniz Türkiye ise, bu yazı sizin için kesinlikle doğru adres değil. Ama merak etmeyin, en iyi yerli hosting firlarını da değerlendirdiğim bir yazım mevcut. Buyrun; En iyi Hosting Firması – Türkiye | Verilerle İnceleme

Bu yazımda ise, hedef kitlesi dünya olan Türk web girişimcileri için en iyi yabancı hosting firmaları hangileri, verilere dayalı, söylemden ve yorumdan uzak bir değerlendirme ile sizlere objektif bir şekilde aktaracağım.

Performans Testi – Test Nasıl Yapıldı

Daha önce yerli en iyi yerli host firmasını seçerken yaptığım testin aynısını, en iyi yabancı hosting firmasını belirlemek adına yabancı firmalarada uyguladım. Yine aynı şekilde performans testinde, amazonun bir aracı (tool) olan Load Impact kullandım.

#Load Impact Nedir ?: Sizin seçtiğiniz bir amozon serverından, belirlediğiniz kadar trafiği, belirttiğiniz zaman aralıklarında yavaşça trafiğin sayısını arttırarak, belirttiğiniz URL’ye gönderen ve trafiğin yönlendiği serverın cevap verme süresini ölçen bir araçtır.

 1. Bu testimi gerçekleştirmek için öncelikle Türkiye’de bulunan tüm köklü web hosting hizmeti sağlayıcı firmalardan web hosting paketi satın alındı. (paylaşımlı hosting)
 2. Ardından tüm satın alınan web hosting hizmetlerinde linux hosting paketi üzerine wordpress 4.2.1 sürümünde wordpress sitesi kuruldu.
 3. Kurulan tüm wordpress siteleri wpmavitest.com alan adında, alt alan adı (subdomain) olarak kuruldu örneğin; turhost.wpmavitest.com – hozzt.wpmavitest.com gibi.
 4. Tüm siteler Türkiye’ye en yakın ve aynı amazon serverı olan Dublin üzerinden test edildi.
 5. Tüm siteler öğlen 3:00 – 4:00 saatleri arasında teste sokuldu.
 6. Tüm sitelerde Yirmi Onüç teması kuruldu ve tüm sitelere aynı içerikler girildi.
 7. Tüm kurulan wordpress sitelerini hiç bir eklenti (cache vs.) kullanılmadan test edildi.
 8. Her test en iyi sonuçları vermesi adına 3 kere yapıldı. / Her firma 3 kere test edildi.

#Süreç Nasıl İşledi ?: Her bir firmadan satın alınan web hosting (paylaşımlı) paketi üzerine kurulan wordpress sitesine öncelikle 1 kişi ve 10 saniye arayla ardından aynı anda 2 kişi ve 10 saniye arayla ardından aynı anda 3 kişi …. ve en son 50 kişilik trafik gönderilerek test edildi ve aynı anda siteye 38 kişi girdiğinde ya da 45 kişi girdiğinde wordpress sitesinin kurulu olduğu serverın cevap verme süresi ölçüldü.

#Sizlere doğru ve kesin bilgi aktarmak adına, tüm şartları eşit tutmaya çalışarak kanıtlara dayanan bilimsel bir çalışmayla Türkiye’deki bir çok web hosting sağlayıcı firmayı, en iyi hosting hizmetini vereni belirlemek adına test ettim.

Peki Sonuçlar Nedir ? En iyi Yabancı Hosting Firması Hangisi ?

Aşağıdaki grafiklerde gördüğünüz mavi çizelge serverların verdiği yanıt süresini yani dolma hızını temsil ederken, yeşil çizelge ise siteye aynı anda kaç kişinin giriş yaptığını göstermektedir.

Inmotion Hosting Firması

Inmotion hosting firması şaşırtıcı bir şekilde en iyi yabancı hosting listesinde ilk sırayı üst düzey performansıyla almayı başardı. Kaliteli bir hizmet sunduklarını daha önceden duymuştum fakat bu kadar kaliteli olacaklarını beklemiyordum.

Lokasyon:En iyi yabancı hosting firmalası listesinde Inmotion hosting her ne kadar en başarılı sonuçlardan birini gösterse de, firmanın server lokasyonları sadece Amerika üzerinde yer alıyor.

Eğer ana hedef kitleniz Amerika ise, kesinlikle gözünüz kapalı Inmotion hosting firması ile çalışabilirsiniz. Ama eğer Amerika değilse, o zaman alttaki alternatif firmalara bakmalısınız demektir.

 1. Maximum Cevap Verme Süresi: 657.54 milisaniye
 2. Minimum Cevap Verme Süresi:  510.15 milisaniye
 3. Testi Yapan Server Lokasyonu: Portland, OR
 4. Inmotion Hosting Server Lokasyonu: Washington DC ( Mesafe 2.349,75 Mil )

Inmotion Hosting Firmasının Sitesine Git

Fiyat:En düşük host paketinin fiyatı aylık 4.89$

İade:90 gün koşulsuz, şartsız iade imkanı mevcut.

Hizmet:5 GB‘a kadar ücretsiz host değiştirme hizmeti veriyolar.

Destek:7/24 online chat destek hizmetleri mevcut.

Site5 Firması

En iyi yabancı hosting firmaları listemde 2. sıraya oturmayı başaran Site5 firması için ikincilik sadece Amerika için geçerli. Çünkü en yakın rakibi olan Inmotion hosting sadece Amerika üzerinde varlığını gösterirken, Site5 dünyanın bir çok noktasında hizmet sunuyor.

Bu sebeple ve alttaki sonuçlar doğrultusunda Site5 firmasını Amerika dışında en iyi yabancı hosting firması olarak değerlendirmek mümkün.

Lokasyon:Site5 hosting firmasının Amerika, İngiltere, Hollanda, Romanya, Kanada, Fransa, Brezilya, Singapur ve Çin’de serverları mevcut. Hosting paketinizi satın alırken, server lokasyonu olarak bu ülkelerden herhangi bir tanesini seçebilirsiniz.

Eğer ana hedef kitleniz bir üstte sıraladığım bu ve bunlara yakın ülkelerden bir tanesi ise, Site5 sizin için biçilmiş kaftan.

 1. Maximum Cevap Verme Süresi: 1.05 saniye
 2. Minimum Cevap Verme Süresi:  714.74 milisaniye
 3. Testi Yapan Server Lokasyonu: Portland
 4. Site5 Hosting Server Lokasyonu: Atlanta ( Mesafe 2,171.18 Mil )

Site5 Firmasının Sitesine Git

Fiyat:En düşük host paketinin fiyatı aylık 4.95$

İade:45 gün koşulsuz, şartsız iade imkanı mevcut.

Hizmet:Ücretsiz host değiştirme hizmeti veriyolar. (sınırsız)

Destek:7/24 online chat destek hizmetleri mevcut.

SiteGround Firması

SiteGround firmasının Max. cevap verme süresi Site5 firmasından daha düşük olsa da, testi yapan server lokasyonu ile SiteGround server lokasyonu arasında ki mesefa, Site5 firmasının mesafesinden daha düşük olduğu için, mesafeyle doğru orantılı olarak Max. cevap verme süresini kısayladım. Bu yüzden SiteGround firması en iyi yabancı hosting firmaları listesinde 3. sırada yer aldı.

Firmanın 3. sırada yer alması sizi aldatmasın. 3. sırada olsada, rakipleriyle arasındaki fark çok düşük seviyelerde. Alttaki sonuçlarda bunu kanıtlar nitelikte.

SiteGround firması, yine aynı şekilde Site5 firması gibi dünyanın bir çok noktasında hizmet verdiği için ana hedef kitlesi Amerika dışında olan web site sahipleri için rahatlıkla tercih edilebilecek bir firma.

Lokasyon:SiteGround hosting firmasının Amerika, İngiltere, Hollanda ve Singapur’da serverları mevcut. Hosting paketinizi satın alırken, server lokasyonu olarak bu ülkelerden herhangi bir tanesini seçebilirsiniz.

Eğer ana hedef kitleniz bir üstte sıraladığım bu ve bunlara yakın ülkelerden bir tanesi ise, SiteGround sizin için biçilmiş kaftan.

 1. Maximum Cevap Verme Süresi: 823.14 milisaniye
 2. Minimum Cevap Verme Süresi:  669.9 milisaniye
 3. Testi Yapan Server Lokasyonu: Dallas
 4. SiteGround Server Lokasyonu: Chicago ( Mesafe 805.55 Mil )

SiteGround Firmasının Sitesine Git

Fiyat:En düşük host paketinin fiyatı aylık 3.95$

İade:30 gün koşulsuz, şartsız iade imkanı mevcut.

Hizmet:Ücretsiz host değiştirme hizmeti veriyolar. (sınırsız)

Destek:7/24 online chat destek hizmetleri mevcut.

Dream Host Firması

Son 3 yıla kadar DreamHost gerçekten dünyanın en iyi yabancı hosting firmalarından bir tanesiydi fakat, bugün altaki sonuçlara baktığımızda aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Son zamanlarda rakiplerinin epey bir gerisinde kalan Dream host için yinede kötü bir performans sergilediği söylenemez.

Lokasyon:DreamHost firmasının serverları sadece Amerika üzerinde yer alıyor. Eğer ana hedef kitleniz Amerika ise, bu firma ile rahatlıkla çalışabilrisiniz.

 1. Maximum Cevap Verme Süresi: 1.28 saniye
 2. Minimum Cevap Verme Süresi:  592.76 milisaniye
 3. Testi Yapan Server Lokasyonu: Ashburn
 4. DreamHost Server Lokasyonu: Los Angeles ( Mesafe 2,271.79 Mil )

DreamHost Firmasının Sitesine Git

Fiyat:En düşük host paketinin fiyatı aylık 8.95$

İade:97 gün koşulsuz, şartsız iade imkanı mevcut.

Hizmet:Ücretsiz host değiştirme hizmeti veriyolar. (sınırsız)

Destek:Kısıtlı online chat destek hizmetleri mevcut.

Hostgator Firması

Dünya üzerinde en çok müşteri sayısına sahip olan firmalardan bir taneside Hosgator fakat müşteri sayısının fazla olması, çoğunluğun hostgator’u seçmesi, malesef bu firmayı en iyi yabancı hosting firması yapmıyor. Performans testi sonuçları her şeyi gözler önüne seriyor. Hostgator Max. 3.54 saniyelik cevap verme süresiyle bir çok rakibinin gerisinde kalıyor.

Lokasyon:Hosgator firmasının server lokasyonları sadece Amerika üzerinde yer alıyor.

 1. Maximum Cevap Verme Süresi: 3.54 saniye
 2. Minimum Cevap Verme Süresi:  263.11 milisaniye
 3. Testi Yapan Server Lokasyonu: Portland
 4. HostGator Server Lokasyonu: Charlotte ( Mesafe 2,287.46 Mil )

Hostgator Firmasının Sitesine Git

Fiyat:En düşük host paketinin fiyatı aylık 4.86$

İade:45 gün koşulsuz, şartsız iade imkanı mevcut.

Hizmet:Ücretsiz host değiştirme hizmeti veriyolar. (sınırsız)

Destek:7/24 online chat destek hizmetleri mevcut.

Yazımda yer verdiğim firmalara yaptığım testler sadece o firmaların web hosting hizmetleri yani paylaşımlı serverları için geçerlidir. Bu testler, firmaların verdiği diğer hizmetlerin ( bulut sunucular, dedicated sunucular vs.) kalitesi için bir ölçek değildir, olamazda.

Tabi ki benim yaptığım testler ve paylaştığım yazım tek başına hangi firmanın en iyi yabancı hosting firması olduğunu belirleyecek kesin bir ölçütte değildir sadece siz okurlarımın faydalanacağı bir göstergedir, bir tecrübe paylaşımıdır. Lütfen sizde yorum yaparak görüşlerinizi benimle paylaşın!

Umarım En iyi Yabancı Hosting Firmaları | Verilerle İnceleme başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

#BlogHakkındaHerşey #Blogİpuçları

%d blogcu bunu beğendi: