Geleceğin Sherlock Holmes’ü Olmaya Namzet 12 Yaşındaki Yavru, Satranç Tarihinin En Taze ‘Büyükusta’sı Oldu

Özellikle geçtiğimiz aylarda Netflix’te yayına giren The Queen’s Gambit dizisiyle baştan popülerleşen kralların oyunu satranç, acun üzerindeki genişlik zeki insanları ortaya çıkarmaya devam ediyor. Yüzyıllardır oynanmasına rağmen hala bakir şeyleri ortaya sâdır satranç dünyası, bu sıralar gepegenç ayrımsız ismi konuşuyor. 

ABD’nin New Jersey eyaletinde işlek Abhimanyu Mishra isimli 12 yaşındaki gailesiz çocuk, Budapeşte’üstelik düzenlenen bir turnuvada kendisiyle emsal olan Hindistanlı rakibi Leon Mendonca’yı yenmiş ederek dünyanın arz zinde “büyükusta unvanı”nını elde eden ismi oldu.

Abhimanyu Mishra

Dünyadaki parçalanmamış ülkelerin satranç federasyonlarının sınırlanmış olduğu Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) tarafından belirlenen satrançta derecelendirme sistemi olan “Elo derecelendirme sistemine bakarak Mishra, bu galibiyetiyle 2500 dereceyi aşarak acun rekoru kırmayı başardı. 

Mishra, şişman satranç ustasının rekorunu kırdı

Anhimanyu Mishra

Onlarca hamleyi ilkin hesap ederek buna göre senaryolar oluşturmanız müstelzim satrançta büyük maharetli olan Ukraynalı Sergey Karjakin’in 12 yıl 7 maaş büyükusta olma rekorunu tarihe gömen Mishra, satranç oyunundaki bildirme balaban statüye bile bu zinde yaşında yetik oldu. 

Satrançta elbet “büyükusta” olunur?

Satrançta balaban idareci doğmak amacıyla dokuz canlı çokça kaide bulunuyor. Bu kurallar kapsamında ise satranç oyuncuları kâh unvanlara erişebiliyor. Acun üstünde milyonlarca satranç oyuncusu bulunurken çabucak 1500 büyüklüğünde oyuncu büyükusta unvanına erişmeyi başardı. Acun Satranç Federasyonu marifetiyle verilen bu şan, Elo reyting puanı ve normlar toplanarak elde ediliyor. Normlar, tıpkısı satranç oyuncusunun norm turnuvasında sergilediği performansa göre veriliyor. Büyükusta başlamak amacıyla 2500 FIDE Elo’suna ulaşmalı, sunu bir iki 3 düzgü toplamalı ve tabiatıyla kim hayatınızı bu oyuna adamalısınız. 

Mishra bu unvanı içtimai iletişim araçları hesabından kutladı

Anhimanyu Mishra

Zinde satranç büyükustası Abhimanyu Mishra, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Binnetice beni 14 ay boyunca durduran genişlik şişman rakibimi (devam eden pandemide) fersiz ettim. Tekmil sevginiz ve desteğiniz üzere herkese teşekkürler. Acun Kupası’nı dört gözle bekliyorum.” şeklinde açıklama yaptı. 

Bizler birlikte dünyanın sunma pek oyunlarından biri olan satrançta elan 12 yaşındayken böyle benzeri unvana vasıl canlı Mishra’yı kutlama ediyor, hayatının devamının de başarılarla komple olmasını diliyoruz.

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

%d blogcu bunu beğendi: