Gerçek Anlamda İse Yarayan En Etkili 12 Backlink Alma Yöntemleri

Backlink Alma Yöntemleri – Backlink Almak

Backlink almak sitenizin başarısı için yapmanız gereken en önemli SEO unsurlarının başında gelir ki google sıralama kriterleri arasında backlink önemi oldukça üst sıralardadır.

Backlink nedir ? En basit ve sade açıklaması ile, bir sitenin başka bir siteye vermiş olduğu linke backlink denir.

Peki siteniz için backlink alma yöntemleri nelerdir ? Ya da backlink arttırma yöntemleri olarak ne gibi yollar izleyebilir siniz ?

İşte bu yazımda sizlere daha önce hiç bir yerde örneğini görmediğiniz çok özel backlink alma yöntemlerinden bahsedeceğim;

>> 1- Müşteri Yorumları
>> 2- En iyi Bloglar Listesinde Blogunuza Yer Edinin
>> 3- Forumlardan Backlink Almak
>> 4- Rakipten Backlink Almak
>> 5- Link Roundtrip / İnternet Günlükleri
>> 6- İsmi Geçen Ancak Backlink Verilmeyen Kelimeleri Backlink’e Dönüştürmek
>> 7- Stratejik Düşünerek Backlink Almak
>> 8- Skyscraper Yöntemi
>> 9- Misafir Yazarlık
>> 10- Yorum Yaparak Backlink Almak
>> 11- Sosyal Backlinkler
>> 12- Site Tanıtımı Yaparak Backlink Almak

1-  Müşteri Yorumları

Büyük ya da küçük nerede ise tüm web sitelerinin ürünlerini ya da hizmetlerini pazarlama yöntemlerinden bir tanesi de müşterilerinden aldığı geri dönüşleri potansiyel müşterilerine sunmaktır.

Eğer sizinde kullandığınız bir ürün ya da hizmet var ise, o hizmet hakkında memnuniyetinizi belirten bir geri dönüş yorumu yapabilir ve o yorumun içerisinde blogunuza link verebilirsiniz.

#Bu backlink alma yönetimi ile, Türkiye sıralamasında ilk 100‘de yer alan bir çok siteden rahatlıkla backlink almak mümkün.

#Direkt uygulamalı bir örnek vereyim; Bildiğiniz gibi odaklandığım niş wordpress, blogçuluk gibi konular olduğu için, hosting firmalarıda doğal olarak odaklandığım nişin içinde yer alıyor.

Dolayısı ile, bir hosting firmasının ( Hozzt Firması ) müşteri yorumları sayfasından backlink alarak, hem blogumun konusu ile alakalı, hem de oldukça değerli bir backlink almış oluyorum;

Müşteri Yorumları İle Backlink Almak

Tabii bu örnek benim blog konuma (niş) özel bir örnek. Dolayısı ile, hangi firmanın müşteri yorumları sayfasından backlink alacağınızı sizin stratejik düşünerek belirlemeniz gerekmekte.

#Örneğin, bir oyun (gaming) blogunuz var ise ve hepsiburada.com’dan bir oyun klavyesi aldıysanız, o ürünün müşteri yorumları kısmına blogunuza backlink vererek bir yorum yazabilirsiniz.

Ya da bir moda blogunuz var ise, yine aynı şekilde n11.com’dan da bir ürün satın aldıysanız, o ürünün müşteri yorumlar kısmına blogunuza link vererek bir yorum yazabilirsiniz.

#Türkiye sıralamasında ilk 100’de yer alan sitelerden alınan backlinkler altın değerlindedir. Bu sitelerden backlink alma yöntemleri arasında müşteri yorumları aracılığı ile backlink almak en iyi yöntemlerden bir tanesidir.

2- En İyi Bloglar Listelerinde Blogunuza Yer Edinin

Backlink alma adına araştırma yaparken eminim ki yüzlerce defa hazır satılan, nerede ise hiç bir değeri olmayan backlink paketleri ile karşılaşmışsınızdır.

Hele ki Türkiye’de bu yöntem oldukça revaçta. Ancak tüm samimiyetimle söylüyorum ki, bu şekilde aldığınız backlinkler hiç bir değeri olmayan, blogunuza fayda sağlamak yerine zarar sağlayan spam linklerden ibaret olacaktır.

Evet! İnanın hepsi para tuzağı. Eğer kaliteli backlinkler almak istiyorsanız, bu fırsatları ancak kendiniz yaratabilirsiniz. Bu fırsatı yaratmanın yolu ise, insanlarlar ile iletişim kurmaktan geçiyor.

En İyi Bloglar Listelerinden Backlink Almak

En iyi bloglar listelerinde yer edinmelisiniz ancak nasıl ? Hemen anlatıyorum;

1.1-Öncelikle işe google’da mim şeklinde bir çok blogun listelendiği içeriklere ulaşarak başlıyoruz. Bunun içinse aşağıda listelediğim gibi aratmalar yapabilirsiniz;

“En iyi KONU blogları”

“En iyi KONU blogları 2016″

“En çok takip edilen bloglar”

“En çok takip edilen KONU blogları”

“En sevilen bloglar”

“En sevilen KONU blogları”

1.2-Daha sonra ise blogumuzun yer almasını istediğimiz yazıları belirliyor ve o yazıların yazarları ile iletişime geçiyoruz;

Eğer içerikleriniz gerçekten kaliteli ve belirli bir takipçi kitleniz var ise, bu tür listelerde listeyi hazırlayan yazar ile iletişime geçmenden bile yer alabiliyorsunuz. En azından benim blogum için durum bu şekilde olabiliyor.

Ancak, eğer yeni bir blogçuysanız ve çok fazla tanınmıyorsanız, insanların sizi keşfetmesini beklememeli, kendinizi tanıtmak için ilk adımları hep siz atmalısınız.

Bu listeleri hazırlayan blog yazarlarına karşlı ilk adımı atmak adına şu şekilde bir taslak kullanabilirsiniz;

Merhaba ( İsim )

Biraz araştırma yaptığımda En iyi “KONU” blogları liste yazınıza denk geldim. Gerçekten oldulça başarılı bir yazı olmuş. Google’da üst sıralarda yer almasına şaşmamalı.

Benimde kaliteli içerikler üretme odaklı yazdığım bir “KONU” blogum var. Blog adresim ise şu şekilde: URL

Sizinle iletişime geçeme sebebip ise, En iyi “KONU” blogları listesinde benim bloguma da yer vermenizi rica etmek olacaktı.

Bu rica için bir ücrette ödeyebilirim. Ücretli ve ya ücretsiz böyle bir iyiliği yapmanız karşılığında ben de her zaman için bir krediniz olacağını bilmenizi isterim.

Olumlu ya da olumsuz cevabınızı mutlaka bekliyor olacağım. Bu tür kaliteli içerikler üretmeniz dileği ile, takipteyim !

Saygılarımla,
Ad soyad / Site URL

2-Eğer hiç bir şekilde bu listelerden backlink alma konusunda başarılı olamadıysanız, o zaman kendiniz bir “En iyi KONU blogları” başlıklı bir liste yazısı oluşturup, kendi blogunuzu da listeye dağil ederek yazıyı kendi blogunuzda yayıma sokun.

Listenin içerisine gerçekten konusunda en başarılı blogları ekleyin ve o bloglardan övgü ile bahsedin. Hatta övgüyü en üst seviyede tutun 🙂

Daha sonra yazınızda yer verdiğiniz bu blog yazarları ile iletişime geçip, “En iyi KONU blogları” şeklinde bir yazı hazırladığınızı ve bu yazıda onlarada yer verdiğinizi söyleyin. Tabii yazınızı aynı zamanda sosyal medyada paylaşmalarını rica etmeyi de unutmayın.

Peki Burak bu şekilde nasıl bir kazanım elde edeceğim ki ? Sonuçta kendi kendimi avutmuş gibi oluyorum. Dışarıdan bir backlink almış olmuyorum ki, aksine insanlara karşılıksız backlink sağlamış oluyorum…

Hayır kesinlikle öyle değil ! Backlink almak istiyorsanız, backlink vermelisiniz. Hep alma odaklı olmayın. İlk adımı siz atın ve insanlara karşılıksız backlinkler verin. Siz 1 verirsiniz, karşılığında 10 alırsınız. Bu iş böyledir. İsterseniz uygulamalı bir örnekle ne demek istediğimi daha detaylı anlatayım;

#Hızlı Adam yazarı Bünyamin Kapıcıoğlu, En İyi Blog Siteleri diye bir yazı hazırlıyor ve bu yazısında toplamda Türkiye’nin önde gelen 25 bloguna yer veriyor.

Listede yer verdiği tüm bloglardan övgü dolu yorumlarla bahsediyor ve her birine backlink veriyor. Ardından backlink verdiği tüm bu blog yazarlarına ulaşıp mail gönderiyor.

Mail içeriği ise şu şekilde;

Tabii, bloguna yer verilen tüm yazarlar linke tıklayarak Bünyamin’in yazısına gidiyor ve Hızlı Adam’ın kendilerinden nasıl bahsettiğini okuyor.

Ardından her yazar ( ben dahil ) tek tek Bünyamin’in yazısına yorum yapıyoruz. Tabii sadece yorum yapmakla da kalmıyoruz aynı zamanda sosyal medya hesaplarımızdan da paylaşıyoruz.

Neden ? Çünkü başka biri bizden övgü ile bahsetmiş. Takipçi kitlemize bunu göstermemiz lazım ki itibar kazanalım, bakın blogum en iyiler arasına girecek kadar kaliteli izlenimini takipçilerimize verelim.

Peki Bünyamin 25 backlink vererek ne kazanıyor ? Toplamda yazısına 87 yorum yapılıyor. Her bir ünlü blogçu sosyal medya hesaları üzerinden yazıyı paylaşıyor ve karşılığında Bünyamin’in yazısı yüzlerce sosyal backlink kazanıyor.

Etkileşimin seviyesi o kadar yüksek oluyor ki, hazırladığı içerik bir an da blogunun bu güne kadar en çok okunan içerği halini alıyor.

Tabii google buna kayıtsız kalır mı ? Bakıyor ki yazı yüzlerce paylaşım almış, en iyi blogçular yorum yapmış. Gel kardeşim “en iyi bloglar” aratmasında ilk sıraya otur, bunu hak ettin diyor 🙂

İşte backlink almaktan ziyade vermenin gücü burdan geliyor. Adam yaptığı bu çalışması ile şu an yazıdğım yazıdan bile backlink almayı başarıyor. Neden ? Çünkü backlink almadı. Backlink verdi.

3-Diğer bir liste şekilden yazılmış mim içeriklerden backlink alma yöntemi ise, ki en basit yöntemdir;

Forumlarda ya da sözlüklerde “Takip edilesi bloglar” ya da “Takip Ettiğim Bloglar” başlıkları adı altında açılmış konulara kendi blogunuzun linkini vererek mesaj yazabilirsiniz.

Örneğin Wmaracı’nda “Takip Ettiğim Bloglar” diye bir aratma yapıyorum ve buna benzer başlıkta toplamda 260 konu açıldığını görüyorum.

Ve açılan bu konuların bir çoğunda wpmavi’ye yer verildiğini görüyorum fakat bu tamamı ile benim blogumun tanınmış olması ile alakalı.

Eğer yeni bir blogsanız ve içerikleriniz kaliteli ise, insanların sizi keşfetmesi için beklememli, aksine bu konulardan herhangi birine blogunuza link vererk mesaj yazmalı ve insanlara sizi keşfetmeleri için bir fırsat vermelisiniz.

Tabii bu tür mim / liste paylaşımları sadece Wmaracı ya da r10 gibi webmaster forumlarına özel değil.

Bu tür konuları arattığınızda Ekşi, Uludağ gibi sözlüklerde de var olduğunu göreceksiniz. Bu sözlükler de backlink almanız için bir fırsat.

3- Forumlardan Backlink Almak

Biliyorum, backlink alma adına yaptığınız her araştırmada bu başlık karşınıza çıkmıştır. Ancak bu backlink alma yöntemi bir klasiktir ve günümüzde hala geçerliliğini oldukça etkili bir şekilde korumaktadır.

Tabii, forumlardan backlink alırken en doğru ve en etkili şekilde bu backlink’i almış olmak çok önemli. Ben bunu 2 kritere bağlıyorum. İlki doğru yer, ikincisi ise doğru zaman.

#Doğru zaman ve doğru yer kavramları ile neyi kast ettiğimi uygulamalı bir örnekle açayım isterseniz;

Bildiğiniz gibi wpmavi.com’da ben içeriklerimi wordpress ve web tasarımı üzerine yazıyorum ve bu kategorilerde sektörün öncü forumlarından bir tanesi olan wmaraci’‘nda üyeliğim mevcut.

#Doğru Yer: Wmaracı’nda bir kullanıcı wordpress başlığı altında, “wordpress sitemde yavaşlama oluyor,” diye bir başlık açıp yardım istediğinde

Konuya cevabımı “wordpress site hızlandırma başlıklı yazımı incelemenizi tavsiye ederim, bu zamana kadar yazılmış en kapsamlı site hızlandırma yazısıdır”

Şeklinde vererek doğru yer terimini yerine getirmiş oluyorum. Çünkü konuyla tam olarak alakalı bir şekilde bloguma backlink sağlamış oluyorum.

#Doğru Zaman: ise, kullanıcının açtığı wordpress sitemde yavaşlama oluyor başlıklı yazıya verdiğim cevabı ilk veren kişi olmam.

Sebenine gelince, Wmaracı’nda yer alan bu başlık yarın google tarafından indexlendiğin de ve google üzerinden bir ziyaretçi wordpress sitemde yavaşlama diye aratma yapıp, wmaracı linkine tıkladığında,

Önce konuya verilen ilk cevaba bakacak ve eğer o cevap içerisinde sitemin linki varsa o linke tıklayacaktır. Yani ziyaretçiyi otomatik olarak 2. ve 3. cevaptan önce ben kapmış olacağım ki bir de içeriğim oldukça sağlam ve nitelikliyse, 2. ve 3. sırada verilmiş cevapların kesinlikle hiç bir şansı yok.

4- Rakipten Link Alma

Sırda ise en etkili ve en vurucu backlink alma yöntemilerinden bir tanesi olan rakip yazıdan backlink alma yötenmi var.

Rakip yazıdan backlink almak en zor backlink alma yötemidir, ancak rakip yazının önüne geçmek, o yazıyı elimine etmek istiyorsanız, bunu yapmanın en etkili yollarından bir tanesi de rakip yazının size backlink vermesini sağlamaktır

Ancak dediğim gibi bu tür bir backlink almak oldukça zordur. Sonuçta bir yazı neden rakibi olduğu yazıya backlink sağlansın ki ?

Ya da daha doğru bir soru ile sorarsak, rakip bir yazının yazarı sizin yazınıza karşılığında ne alırsa backlink sağlar ? Genellikle bu sorunun cevabı “para” oluyor ancak miktarda çok önemli bir konu tabii ki. Hatta bazı rakip yazılardan bir ücret karşılığı bile backlink alamayabilirsiniz. Ancak denemeden bunu bilemezsiniz.

#Rakip yazıdan nasıl backlink alacağınızı uygulamalı bir örnekle gösteryim; Blog Nasıl Açılır başlıklı yazımı google’da üst sıralara taşımak adına, yazımdan daha üst sıralarda yer alan rakip yazılardan backlink almam gerekiyordu.

Öncelikle tüm rakip yazıların yazarları ile iletişime geçip, tam olarak hangi noktaya nasıl bir backlink almak istediğimden bahsettim.

Bu backlink alma teklifim karşısında ise benden bir ücret talep edildi. Bu noktada ben ücreti ödemeyi kabul ettim ancak, bu tamamı ile kar / zarar karşılaştırmasının sonucunda verdiğim bir karardı.

Sizin de öyle olmalı. Ücretli bir şekilde alacağınız backlink ödediğiniz ücrete değer mi değmez mi bu tamamı ile sizin muhasebenize kalmış bir durum.

5- Link Roundtrip / İnternet Günlüğü

İnglizcesi “Link Roundtrip” olan bu backlink alma yöntemi Türkçe’de internet günlükleri olarak geçiyor. Türkiye’de bu yöntem malesef yurt dışında yaygın olduğu kadar yaygın değil. Ancak yaygınlaşacağına inancım tam.

İnternet günlüklerinde mantık şu şekilde işliyor;  Bir yazar, internet üzerinde beğendiği farklı ya da benzer konulardaki tüm konuları tek bir yazıda topluyor ve yazılara backlink vererek okuyucularına sunuyor.

1-Bunu Türkiye’de yapan öncü kişilerden biri de evrengunlugu.net‘in yazarı Evren Soyuçok. Evren blogunda internet günlükleri yayımlıyor ve her pazar bu günlükleri yayıma sokuyor.

Günlüklerin içeriğinin bir kısmını ise “İnterneti Bloglar Kurtaracak” bölümü oluşturyor. Evren bu bölümde takip ettiği yüzlerce blog arasında gerçekten okunması gerektiğini düşündüğü yazıları kısa bir özetle okuyucularına sunuyor.

İşin aslı, Evrenin yaptıpı işin, Büyanmin’in yaptığından farklı yok. ( 2. başlığın “En İyi Bloglar Listelerinde Blogunuza Yer Edinin” 2. adımında )

Evren farklı olarak blog isimleri paylaşmak yerine direkt olarak içerik paylaşıyor. Ancak yine Evren’de backlink almıyor, aksine backlink veriyor.

Peki Evren’nin bu işten karı ne ? Evren bu işi sadece sevdiği için, bir amaç güdmeden yapıyor ancak backlink sağladığı tüm blog yazarları ile bir dostluk ilişkisinin temelini atmış oluyor aslında.

Günlük yazılarını yayıma soktuktan sonra blog yazarları ile iletişime geçip, blog yazılarından bahsettiğini söylüyor ve yazılarının sosyal medya’da bu ünlü blogçular tarafından paylaşılmasını sağlıyor.

Sağladığı bu iletişim ile, farkındalık ve tanınmışlık sağlıyor. Hatta işler öyle ki noktaya geliyor ki, Evren böylesine bir yazıda bile bloguna backlink sağlayıp kendinden söz ettiriyor.

Peki sizce Evren bu internet günlüklerini yazarken, bir yazımdan sadece 3 cümle ile bahsedip, karşlığında böyle bir yazıda kendinden bu kadar söz ettireceğini önceden tahmin edebilir miydi ? Hiç zannetmiyorum…

O yüzden tekrar tekrar yine söylüyorum ki, backlink almak istiyorsanız, bu işe vermekle başlamalısınız. Çünkü verdiğiniz backlinklerin size ne gibi geri dönüşler kazandıracağını tahmin bile edemezsiniz.

2-Backlink sağlamanın yanında aslında Evren’in yaptığı iş oldukça faydalı ve konusu ne olursa olsun tüm blogçular tarafından yapılabilecek bir iş diye düşünüyorum.

Hatta kendimde bir internet günlüğü oluşturup, gerçekten okumanya değer gördüğüm içerikleri bir arada toplayıp, aynı Evren gibi bir kaç cümle ile özetleyip, siz wpmavi okuyucularına sunmayı düşünüyorum.

Siz neden böyle bir internet günlüğü oluşturmayasınız ki ? Neden uzun soluklu düşünüp, insanlara backlink sağlayarak ilerisi için kendinize ve blogunuza yatırım yapmayasınız ki ?

3-Backlink alma adına alternatif olarak var olan internet günlükleri yazılarında o yazarlara ulaşarak, yayımladığınız içeriklere backlink almak için talepte bulunabilirsiniz. Bunun için google’da;

“Anahtar Kelimeniz” + Haftanın

“Anahtar Kelimeniz” + En İyiler

“Anahtar Kelimeniz” + Bu Hafta

“Anahtar Kelimeniz” + Bu Ay

“Anahtar Kelimeniz” + Ayın En İyileri

Gibi aratmalar yapıp, internet günlüğü şeklinde hazırlanmış içeriklerin yazarlarına mail yolu ile ulaşıp, blogunuzda yayıma soktuğunuz yazılarıda listelerine eklemerini talep edebilirsiniz.

Tabii bunu yapmanın öncelikli yolu yine insanlarla iletişim kurmaktan geçiyor. Dediğim gibi, eğer tanınmak istiyorsanız, kendinizi tanıtmalısınız. Bunu ise aşağıdaki format ile kolaylıkla yapabilirsiniz;

Merhaba “Yazarın İsmi”

Geçenlerde “Yazının Başlığı” başlıklı yazınıza denk geldim ve ilgimi çekince tamamen okuma fırsatım oldu. Sizinle iletişim kurma sebebim ise, ben de “Yazının Başlığı” başlıklı bir yazı yayımladım, bu da yazımın linkli: “URL ADRESİ”

Sizin internet günlüğünüz için oldukça uygun olduğunu düşünüyorum. Bundan sonraki günlük yazınızda benim de içeriğime yer verirseniz çok memnun kalırım.

Verseniz de, vermeseniz de bir sonraki içeriğinizi heycanla bekliyor olacağım !
Saygılarımla,

Ad Soyad / Site URL

6 – İsmi Geçen Ancak Backlink Verilmeyen Kelimeleri Backlink’e Dönüştürmek

Bireysel isminiz ya da blog isminiz diğer web sitelerinde her zaman için link verilmiş şekilde yer almayabiliyor.

Yazı boyunca okuduğunuz bir çok yöntem içerisinde de bir çok web sitesinden link vermeden bahsediyorum. ( Örnek: Ekşi, Uludağ sözlük ya da Wmaracı şeklinde )

Bu bahsetme şeklinin sizin siteniz ya da blogunuz içinde geçerli olduğudan emin olabilirsiniz. Yani birileri yazılarında, içeriklerinden sizden bahsediyor ancak bunu backlink vermeden yapıyor.

Ancak bunu kötü yorumlamayın. Sonuçta backlink vermeden de sizden bahsediliyo olması kesinlikle iyi bir şey. Google backlink verilmemiş, ancak sizin markanız olan bu kelimeleri görmezden gelmiyor pek tabii.

Ancak, bahsi geçen bu kelimelere bir de link ekletirsek bu markanızı temsil eden kelimeleri google gözünde daha değerli bir hale getirebiliriz.

Peki bunu nasıl yapacağız ?

1-Öncelikle sizden bahsedilmiş ancak link verilmemiş kelimeleri bulmamız gerekli. Bunun için google’da şu şekilde bir aratma yapıyoruz.

“wpmavi” -site:wpmavi.com

Ya da direkt yazar ismi olarak;

“Burak Oran” -site:wpmavi.com

Bu arama ile google bize kendi sitemiz dışında kalan ve backlink verilmeden bahsedilmiş wpmavi kelimesini kimler kullanmış detaylı bir şekilde sunuyor.

2-Bu siteleri bulduktan sonra geriye kalan ise, içerik yazarları ile iletişime geçip, sizden bahsettikleri yazılarında link vererek bahsetmelerini rica etmek;

Merhaba (Yazar İsmi)

“Yazı Başlığı” başlıklı yazınızda benden ( ya da blogumdan ) bahsettiğinizi gördüm, görünce de sadece size teşekkür etmek için sizinle iletişime geçmek istedim.

Yazınızda bana / bloguma yer verdiğiniz için gerçekten tüm samamiyetimle teşekkür ederim.

Bir de naçizane fikrim, siteme / bloguma link verirseniz, insanlar bloguma daha kolay ulaşım sağlayacaktır.

Her iki durumda da ( linkli, linksiz ) benden / blogumdan bahsettiğiniz için size tekrar çok teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını dilerim !

Saygılarımla,
Ad / Soyad / Site URL

Link verilmemiş yazıları görünce sinirlenmenize gerek yok. Sizden bahseden biri zaten sizi seviyor demektir. O yüzden bu bahsi geçen kelimelere rica yolu ile backlink almak tüm samimiyetimle ve deneyimlerimle söylüyorum ki en garantili yöntem.

7- Stratejik Düşünerek Backlink Almak

Tabii backlink alma işlemini sadece google bizi üst sıralara çıkartsın diye yapmıyoruz. Aynı zamanda blogumuza hit çekmek, hit arttırmak içinde yapıyoruz.

Dolayısı ile bazı backlink alma yöntemleri var ki, birisinin size anlatmasına imkan yok çünkü yöntem genel bir olgu değil.

Blogdan bloga farklılık gösterebilecek, spesifik özel durumlardan bahsediyorum. Yani sizin kendinizin düşünerek uygulamaya koyabileceğiniz yöntemler.

Bunu nasıl yapacağınızı blogunuza özel olarak anlatmamın mümkünatı yok ancak, ilham vermesi açısından daha önce uyguladığım bir backlink alma yöntemini aktaracağım ki uygulamalı örneği okuduğunuzda ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınızdır.

#Blogumda Blog Nasıl Açılır başlıklı bir yazım mevcut. Başlangıçta bu yazımla blog açmak isteyen insanlara ulaşmayı hedefledim ancak zaten blog açmak isteyen insanlar “blog nasıl açılır” diye aratıp, bloguma bir şekilde ulaşıyorlardı.

Sonraları ise, acaba bu işi daha öteye götürebilir miyim diye düşündüm. Yani aklında blog açma fikri olmayan insanların aklına blog açma fikrini yerleştirmek ve blog açma işlemini benim yazım aracılığı ile yapmalarını sağlamak.

Peki bunu nasıl yapacaktım ? Bir gün takipçilerimden bir tanesinin “Ben Kimim” sayfasına bir şekilde denk geldim.

Yazar ben kimim sayfasında kendinden o kadar detaylı bahsetmiş ki, öylesine akıcı bir ben kimim sayfası oluşturmuş ki,

Resimleri, hayattan beklentileri, blogundan ne kadar kazandığı, blogunu ne kadar kişinin ziyaret ettiği gibi yazar ve bloga ait tüm bilgilere yer vermiş.

Daha sonradan yorumları inceledim ve fark ettim ki yazarın yazılarından bir çok kişi o kadar hoşlanmış ve etkilenmiş ki hususi gelip, Ben Kimim sayfasını okumuş ve yorum yapmış.

Yani o yazar tamamı ile bazı okuyucularının tüm dikkatini üstüne çekebilmiş ve üzerlerinde bir etki bırakabilmiş. O noktada farkına vardım ki, eğer bu yazar ben kimim sayfasında;

“Eğer siz de benim gibi bir blog açıp, benim yaptığım gibi bir iş yapmak isterseniz. Adım Adım Blog Nasıl Açılır ? başlıklı yazıya bir göz gezdirmenizi şiddetle tavsiye ederim. Bu yazı ile adım adım bir blogun nasıl açıldığını ve profesyonel bir şekilde yönetildiğini öğrenmeye başlıyor olacaksınız.”

Gibi bir açıklama yazarsa, insanların aklına blog açma konusunda karpuz kabuğu düşürürüm ve buradan yazıma trafik sağlarım diye düşünerek hemen yazar ile iletişime geçtim;

Ardından yazardan şu şekilde bir cevap geliyor;

Peki sonuç mu ne ? Hemen onunda istatistiklerini paylaşayım. Toplamda 3 ayrı blogdan bu şekilde backlink aldım ve bir tanesinin sağladığı haftalık trafik 162 kişi iken, toplamda 342 kişiyi, direkt 342 kişilik çekirdek hedef kitleyi blogumda bulunan blog nasıl açılır yazıma çekmeyi başarmış ve bir çoğunun yazım aracılığı ile blog açmasını sağlamışımdır.

Tabii dediğim gibi, bu sadece benim blogumda bulunan blog nasıl açılır başlıklı yazıya özgün bir çalışmaydı. Ben Kimim sayfaları sadece bu yazıma özel hedeflediğim noktalardı.

Sizin de yazı konunuz ne ise, yazınıza özel backlink alma stratejileri oluşturmalısınız. Bunu yapmanın en kolay yolu ise, kendinize nokta atışı sorular sormaktan geçiyor.

8 – Skyscraper Tekniği

Bu link alma yöntemi 5 aşamadan oluşuyor;

1-Öncelikle çok sayıda paylaşım ve yorum almış, trafiği fazla, google sıralamalarında üst sıralarda yer alan içerikleri buluyoruz.

Uygulamalı küçük bir örnekle gideceğim: Google’da “Blogdan Para Kazanama” diye aratma yapıyorum ve ilk sıralarda yer alan tüm içeriklerin eksik oldukları noktalar neler, detaylı bir şekilde inceliyorum.

2-İncelediğim tüm bu içeriklerin eksik noktalarını belirledikten sonra detaylı, verilere dayalı, kapsamlı yani var olan en kaliteli içeriklerden daha kaliteli bir Blogdan Para Kazanma içerği üretiyorum.

3-Ardından google’da ilk sıralarda yer alan bu içeriklere hangi sitelerin backlink verdiğini buluyorum. Tabii bunun için bir çok backlink sorgulama aracı var ancak ben bu örneğim için openlinkprofiler kullanıyorum.

4-En üst sırada yer alan tüm rakip yazılar için tek tek bu işlemi yaptıktan sonra, belirlediğim içeriklere backlink sağlayan içeriklerin yazarlarına ulaşıp, backlink verdikleri içerikleri benim yayıma soktuğum daha kaliteli içerikle değiştirmelerini istiyorum.

5-Bunu da backlink sağlayan içerik yazarlarına e-mail yolu ile ulaşarak yapıyorum ancak bu nokta çok önemli çünkü bu iletişimi kurarken tüm kelimelerinizi özenle seçmeniz gerekmekte. Örnek olarak şu şekilde bir taslak izeleyebilirsiniz;

Merhaba “Yazar İsmi”

Blogunda dolaşırken “YAZI BAŞLIĞI” başlıklı yazın dikkatimi çekti. Gerçekten çok faydalı bilgiler içeren bir yazı olmuş, tebrik ederim.

Bir de dikkatimi çeken diğer bir nokta ise yazında link verdiğin “Blogdan Para Kazanma” yazısı oldu. Kaliteli bir içerik olduğunu düşünerek link vermişsin ancak, içeriğin çok fazla detaylı, verilere dayalı bir yazı olduğunu düşünmüyorum.

Tabii bu o içeriğin kalitesiz olduğunu göstermez, hatta aksine benim de keyif alarak okuduğum oldukça kaliteli bir yazı.

Sadece yazıyı detaylı okuduğumda bir çok eksik noktası olduğunu keşfettim. Öyle ki daha kaliteli, kapsamlı ve verilere dayalı bir blogdan para kazanma yazısı yazmam konusunda bana ilham kaynağı oldu.

İşte bu da benim yazdığım “Blogdan Para Kazanma” yazısının linki: ( URL )

Yazında bahsetmeye değer diye düşünerek seninle iletişime geçmek istedim. Bahsetmesen de hiç önemli değil. Bu tür kaliteli içerikler üretmen dileğiyle. Takipteyim !

Burak ORAN / WPMAVI

9- Misafir Yazarlık

Biliyorum, misafir yazarlık terimini belki yüzlerce defa duydunuz fakat tüm samimiyetim ve tecrübem ile söylüyorum ki misafir yazarlık backlink alma yöntemleri arasında gerçek anlamda en etili yöntem.

Misafir yazarlık yaparak blogunuz için sadece kaliteli backlinkler kazanmaz, aynı zamanda blogunuza ciddi anlamda trafikte sağlarsınız ki bu trafiğin büyük bir kısmının blogunuzun sadık takipçileri olma potansiyeli çok yüksektir.

#Günde 30-40k ziyaretçi sayısı olan bir blog ya da sitede misafir yazar olarak yazınızın yayımlanması demek, muazzam bir trafiğin aynı zamanda sizin sitenize de yönlenmesi demektir.

#Türkiye’de onlarca hatta yüzlerce konuk yazar olarak yazı gönderebileceğiniz site mevcut. Kendi sitem için yazmak varken neden birde başkasının sitesinde içerik girmeye, hemde kaliteli içerik girmeye zaman ayırayım ki diye düşünüyorsanız,

Kesinlikle yanılgıya düşüyorsunuz demektir. Bu tür bir düşünce yapısı ile bugün 1 liranızı kurtarırsınız ancak yarın gelecek olan 100 liradan olursunuz.

Şu an üzerinde çalıştığım, Türkiye’de oldukça ünlü olan bir sitede yakın zamanda yayıma girecek bir yazım mevcut. Girdiği zaman ise, yaptığım misafir yazarlıktan ne gibi kazanımlarımın olduğunu burda verileri ile birlikte paylaşacağım.

10- Yorum Yapın

Backlink alma yöntemleri listemde bahsettiğim hiç bir yöntemi uygulama konusunda başarılı olamasanız bile yorum yaparak backlink alma konusunda başarılı olacağınıza inanıyorum 🙂

#Çünkü bir bloga ya da siteye yorum yapmak gerçekten en kolay backlink alma yöntemidir. Yaptığınız yorumlar genelde nofollow backlinkler olarak görünsede google sıralama kriterleri arasında, yani SEO açısından nofollow backlinklerin de oldukça büyük önemi vardır.

Elinizden hiç bir şey gelmiyorsa bile en azından konunuz ile alakalı bloglara yorum yapın. Bir teşekkür bile olsa, o yorumu yapın.

Bir de benden size küçük bir ipucu; Alexa’da üst sıralarda yer alan bloglara / sitelere yorum yapmak, aldığınız linki daha değerli kılacaktır.

11- Sosyal Backlinkler

1000+ Blog Yazısından Sonra Öğrendiğim 8 Ders başlıklı yazıda da Poyzar’ın altını çizdiği en önemli noktalardan bir tanesi de “En iyisini yazsanız bile yazınızı pazarlamalısınız!” sözüdür.

Bunu blogçuluğa yıllarını vermiş bir yazar söylüyor. Bunu dünya üzerinde bulunan en iyi blog yazarları da söylüyor. Bunu tüm samimiyetimle ben de size söylüyorum…

İçerikleriniz ne kadar kaliteli olursa olsun, yazının kalitesi kendini bir noktaya kadar pazarlar ancak bir adım öteye gitmek istiyorsanız işte o zaman yazınızı pazarlamalısınız.

Sosyal medya backlinkleri ise en iyi pazarlama yötenmerlinden bir tanesidir. Facebook’ta günlük 3 TL’lik bütçe ile yazınızı binlerce kişiye pazarlamanız pek tabii mümkün.

Bunu nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız, Oğuz’un bu konuda oldukça detaylı bir yazısı mevcut. Facebook Reklam Rehberi başlıklı yazıyı okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

#Ayrıca size küçük bir ipucu: Google+ profilleri dofollow backlinlere izin verir. Yani google+ profili üzerinden paylaşılan bir link dofollow olarak indexlenecektir.

Bu sebeple,wpmavi’de her yazının altında kocaman bir Google+ Paylaş butonu ve her yazının altında”Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.” ibaresi mevcut.

12- Blogunuzun Tanıtımını Yapın

Özellikle blogunu yeni açmış, pazarlama adına başlangıç seviyesinde olan blogçulara vereceğim bu backlink alma yöntemini uygulamak oldukça kolay.

Türkiye’de blogunuzu tanıtabileceğiniz onlarca forum mevcut. Hatta bazı forumlarda sırf “blog tanıtma” adı altında sabit konular bile mevcut.

Blog tanıtımı yaparak backlink nasıl alınır diye anlatmaya kalsam, ayrıca bir yazı yazmam gerekir ki buna hiç gerek yok çünkü bu konuda Serdar’ın yazdığı oldukça kaliteli bir yazı mevcut. Buyrun:  Az Zamanda Çok Ziyaretçi Getiren Siteler

Sonuç – Çıkarımlarımın Özeti

1-Eğer backlink almak istiyorsanız, backlink vermelisiniz. İnanın bana bu işin birinci kuralı bu.

Neden derseniz; bu yazımda bile toplamda 5 farklı blog yazarından bahsedip, 5 içeriğe backlink verdim. Hemde bunu karşılıksız yaptım.

Bugün real anlamda verdiğim bu backlinklerden bir fayda sağlamadım ancak, karşılıksız sağladığım bu backlinler bana ileride tahmin bile edemeyeceğim derecede olumlu geri dönüşler sağlayacaktır.

Bundan eminim. Bunu daha önce tecrübe ettim ve bu geri dönüşlerin nasıl olduğunu bir örnekle 2. ve 5. maddelerim de anlattım.

Size de tüm samimiyetim ve tecrübemle söylüyorum ki, eğer blogunuzdan bir gelecek bekliyorsanız, backlink alma odaklı değil, verme odaklı düşünün.

2-Backlink almak öyle backlink paketleri satın almakla olmaz.

Size backlink paketlerinde PR değeri 7,8 hatta 9 olan sitelerden backlink alma sözü veren paketler satarlar. Dediklerinide yaparlar. Blogunuzun PR değeri 8 olan bir siteden backlink’i olur ancak o backlink üzerinden sitenize gelen trafik sayısı 2 yıl 10 yıl kısacası blogunuz açık kaldığı sürece 0 olur.

Neden mi ? Çünkü adamın gidip blogunuz için aldığı link slideshare.net gibi siteler olur. Blogunuz ile, yazdığınız konu ile hedeflediğiniz kitleniz ile zerre yakınından alakası olmayan bir siteden backlink almış olursunuz. Yani çöpten farkı olmaz.

Lafın kısası, kimse sizin için ücretlide olsa gerçek anlamda kaliteli backlink alma peşinde koşmaz. Koşmak istede başaramaz. Bunu ancak insanlar ile iletişim kurarak zamanla siz yapabilirsiniz.

3-Alexa sıralaması yüksek blog ve sitelere yorum yapın. Bir teşekkür bile olsa o yorumu yapın.

4-Sosyal medya paylaşım etkileşimini arttıracak stratejiler uygulayın. Özellikle de Google+ paylaşımları için.

5-Tabii tüm bu stratejileri uygulamadan önce yapmanız gereken en önemli şey ise kaliteli içerik üretmek.

6-Son olarak sizinde wpmavi okuyucuları ile paylaşmak istediğiniz backlink alma yöntemleri var ise, iletişim sayfasından bana ulaşarak stratejinizi anlatabilirsiniz. Ben de karşlığında bu stratejinizi yazıma ekler ve size link sağlayabilirim.

Umarım 12 En Etkili Link Alma Yöntemleri başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

#SEOİpuçları #WordpressSEO

%d blogcu bunu beğendi: