Google, Güvenli Olmayan Siteleri Kullanıcılardan Irak Tutacak Ayrımsız Tadımlık Üzerinde Çalışıyor

Ortaya çıktığı zamandan bu zamana bilgisayarlar üzerindeki kilolu yüküyle maruf Google Chrome ’un devasa tıpkı kitlesi bulunuyor. Seçme sene en haddinden fazla kullanıcıya sahip olan tarayıcılarda zirveye oynayan Chrome, güvenlik anlamında kullanıcıların henüz bayındır etmesini sağlayacak olan aynı alelhusus karşımızda.

Bilgilere göre Google Chrome, HTTPS-Only moduyla gelişigüzel kullanıcıları tehlikesiz sıfır sitelerden ırak tutaç. Özelliğin tarayıcıya ne antlaşma geleceği bilinmemekle birlikte bu sene süresince ağustos ya dahi ilkgüz aylarında çıkması bekleniyor. İşte öne çıkan detaylar:

Itimatsız Sitelerden Koruyacak

Chrome

Öncelikle HTTP ve HTTPS ’den kısaca bahsedelim. HTTP, bilgilerin zahir aktarılacağını belirleyen aynı iletişim protokolü yerine karşımıza çıkıyor ve girdiğimiz bilgileri şifreleme olmadan metanetli şeklinde aktarıyor. HTTPS ise SSL sertifikası kullanarak bilgilerin aktarıldığı bildirişim ağında emniyetli bire bir biçim oluşturup bu bilgilerin şifrelenerek iletilmesini sağlıyor. Bu sebeple ahzüita siteleri kabil kırılan bilgilerinizi girmeniz müstelzim yerlerde HTTPS uzantısı kullanılıp kullanılmadığına dikkat etmeniz gerekir.

Google Chrome, bu hele gelişigüzel HTTP protokolüne ehil olan sitelere antre yapmanızı çalışkan yerine engellemeye çalışacak. Chrome tarayıcınızın arama çubuğuna http://www.webtekno.com yazdığınızda Chrome, Webtekno ’nun HTTPS uzantılı olan sitesine spontane adına sizi yönlendirecek. Ancak yutmak istediğiniz site HTTPS uzantısı kullanmıyorsa sitenin güvenli olmadığını gösteren bire bir uyarı ekranıyla karşılaşacaksınız. Tadımlık, şu anda sonuç sürüm Chrome Canary tarayıcısında kâin durumda.

Bunun yanı sıra HTTPS kullanmayan ancak gene üstelik daim girdiğiniz benzeri şehir varsa ayrıklık kendisine kaydedebileceksiniz. Bunu yaptığınızda Chrome, elan bilahare o siteye vira etmek istediğinizde sizleri uyarmayacak. Bu özelliğin bibi geliştirilmekte olduğunu ve yeni Chrome sürümleriyle gelmesinin beklendiğini belirtelim. Bu üstelik ağustos ve ilkgüz aylarında paylaşılacak olan eskimemiş sürümle gelişigüzel özelliğin bile erişime açılacağına bel ediyor.

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

%d blogcu bunu beğendi: