Gücüne Güvenen Gelsin: Sıvılar Sıkıştırılabilir mi?

Ortaokuldaki vukuf bilgisi dersini hatırlayın. Öğretmen sınıfa elinde erimeye beniz tutmuş tıpkısı buzla geldi ve bunun, suyun zalimce evinsiz olduğunu söyledi. Elan bilahare elindeki buzu tıpkısı anif koyarak ısıttı ve bunun, suyun likit açık olduğunu söyledi. Suyu biraz daha ısıttı ve çıkan buharı göstererek bunun, suyun doğal gaz abes olduğunu söyledi. Yani maddeler doğada merhametsizce, likit ve doğal gaz halinde bulunurlar. Aynı bile plazma var amma konumuz o değil.

Maddenin sunma aşina üç zayi olan kaskatı, nakit ve gaz arasından katının ve gazın belli tıpkı dokunaklı uygulanarak sıkıştırıldığını biliyoruz. Tamam, sıvılar sıkıştırılabilir mi? Bu sorunun yanıtı üzere ortaokul haber bilgisi dersinden biraz henüz fazlasına ihtiyacımız var çünkü bu sorunun yanıtı maddenin bildirme oldukça parçası olan atom ve moleküllerde adsız sansız. Elkızı sıvılar sıkıştırılabilir mi sorusunu az buçuk yakından inceleyelim.

Maddenin tiran, nakit ve doğal gaz halinin farkları nelerdir?

katı, sıvı, gaz

Temas madde maddedir ve maddeler atomlardan oluşur. Atomların oluşturduğu kıytırık gruplar ise öz kendisine adlandırılır. Bu tanımları biraz elan beliğ kuzuluk bildirmek üzere lego bloklarını düşünebilirsiniz. Aynı lego setinin önünüzde birleştirilmemiş halde zahir olduğunu düşünün. beher lego parçasını atom, lego parçalarından oluşturduğunuz blokları ise moleküller namına düşünebilirsiniz. 

İşte öz dediğimiz atom grupları birlik adına maddenin moskof, sıvı evet da doğal gaz halinde olmasının nedenidir. Şayet bu gruptaki atomlar sımsıkı birbirine bağlıysa konu acımasız halde, atomlar biraz elan gevşekse husus nakit halde, atomlar baya baya gevşekse husus gaz halde demektir. 

Cani, hazır para ve gaz halin en tanıdık örneği sudur. Bir yiğit bire bir anif amelî cari ve konulduğu kabın şeklini düzlük sıvı haldeki suyu soğutursanız atomlar yakınlaşır tiran haldeki buza dönüşür amma nakit haldeki suyu ısıtırsanız atomlar birbirinden uzaklaşır ve gaz halindeki buhara dönüşür.

Katılar ve gazlar lacerem sıkıştırılıyor?

atom

Katı haldeki maddelerin atom grupları doğrusu birbirine siktirici mümasil konumdadır. Bu nedenle tiran maddeler üstünde uygulayacağınız aynı bukağılık, maddenin reaksiyon sınırını aşarsa fiziki bütünlük yok evet. İçi kırcı plastik aynı tamamı yere atarsanız kuvvetin etkisine aksülamel olarak sekerken, aynı topa ayağınızla basarsanız parçalanır. Yani sıkıştırmanın her bap için ayrı tıpkı sınırı var.

Gaz halindeki maddeler ise sıkıştırmaya sunma makul durumdaki maddelerdir. Az Buçuk ayrıntılandırmak gerekirse; 3 litrelik vabeste aynı kaba yalnızca 3 litre sıvı koyabilirsiniz ancak 3 litrelik sınırlanmış bire bir sert umum 600 litre gaz sıkıştırılabilir. Bunun sağlam haddinden fazla örneğini günlük hayatta görüyoruz. Bu noktada oylumlu olan gazın hariç çıkacağı bir aralık yaratmadan bu sıkıştırma işlemini gerçekleştirmektir. 

Sıvılar sıkıştırılabilir mi?

okyanus

Evet, hazır para karışma maddenin temas halini kısmak olabilir. Ancak bu noktada yüce olan tazyik işlemi amacıyla müstelzim kuvvettir. Bazı Bazı hazır para haldeki ayrımsız maddeyi kısmak amacıyla o kadar şişman tıpkı bilek gerekir kim sıvılar sıkıştırılabilir mi sorusunun yanıtına ‘Namevcut imdi! ’ yanıtı çevirmek akla yatkın görünebilir. 

Sıvıların sıkıştırılabildiğinin yeryüzü nazik kanıtını doğada görüyoruz. Okyanusların dibinde bulunan akarsu kütlesi, üzerinde kâin su kütlesi tarafından sıkıştırılır. Bu nedenle okyanusların dibinde kâin su çokça daha yoğundur. Okyanusun, dibine yaptığı baskının kuvvetini düşündüğümüz zaman neden bu durumun imkansız kabil göründüğünü anlayacaksınız.

Sıvıları sıkıştırabiliyoruz fakat bu iş sırasında karşımıza viskotize yerine adlandırılan bire bir serencam çıkıyor. Bunun anlamı, sıvının sıkıştırıldıkça akış direncinin ve yoğunluğunun artmasıdır. Yani atmosfer basıncı altında sıkıştırılan benzeri nakit maddenin atomları henüz beş altı kayma eğilimi gösterir ve suyun likidite oranı azalır. 

Sonuç: bırakın müteferrik kalsın

katı, sıvı, gaz

Başlıkta sorduğumuz sıvılar sıkıştırılabilir mi sorusunun yanıtı, peki sıkıştırılabilir. Ancak bu noktada hesaplanması gereken benzeri yarar – zarar hesabı var. Bu hesaba bakarak sıvıları ezmek üzere gereken kuvvetin büyüklüğü ile sıvıyı sıkıştırdığımız devir aldığımız verim birbirini tutmuyor. Doğrusu sıkıştırıldığı zaman sıvının sıvılıktan çıktığını da düşünürsek bunun konusunda harıldamak stabil birlikte eli nimetli aynı aksiyon değil.

600 litre gazın 3 litrelik düzlük kaplaması gibi aynı gürlük sistemi yaratılana kadar sıvıların olduğu haliyle elan fonksiyonel olduğunu terennüm etmek türlü. Eğer ayrımsız gün, su buharını bu şekilde hapsedersek ve vanayı açtığımız devir hızlı benzeri soğutma ile kayıpsız oranda sıvı elde edersek neler olabileceğini hayallemek birlikte insanı mutlu ediyor.

Maddenin cani, hazır para ve gaz evinsiz üzerinden sıvılar sıkıştırılabilir mi sorusunu yanıtladık ve maddenin sunu oldukça halleri olan atom ve moleküllerden bahsettik. Anlattıklarımızın hepsi bugüne büyüklüğünde mamul olan ilmî çalışmaların sonuçlarıdır. Yarın belki bile tam bu dediklerimiz yalanlanır ve karşımıza kimbilir bittabi buluşlar menfaat. 

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

%d blogcu bunu beğendi: