Hubble’dan Levha Üzere Fotoğraf: 350 Milyon Işık Yılı Uzaktaki İki Gök Ada Karede

Hubble Gök Teleskobu’nun 3 numaralı serbest alan kamerası (WFC3), geçtiğimiz günlerde insanı kendine hayran aynı kaynak yakalamayı başardı. Dünyadan yaklaşık adına 350 milyon mum yılı uzakta olan bu fon, iki sayı devasa galaksinin (gökada) alay malay görünmesinden oluşuyor. 

Sizlerle birkaç sonradan paylaşacağımız fotoğrafın hem sol hem bile esen tarafında iki adet galaksi kayran alıyor. Bunlardan solda mevcut bire bir “merceksi gökada” yerine nitelendiriliyor ve uzmanlar, bu gökadayı “2MASX J03193743+4137580” kendisine isimlendiriyorlar. Sıhhatli taraftaki gökada ise “helezonlu gökada” kendisine nitelendiriliyor. Bu gökadanın ismi ise UGC 2665.

Hubble Gök Teleskobu’nun çektiği tamam ışık

Hubble Uzay Teleskobu

Görüntünün kamu ve efdal çözünürlüklü haline buradaki bağlantı aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Bilim insanları, yukarıdaki görüntü ile ait açık tıpkı molekül söyleyemiyorlar. Fakat bu gök ada kümesinin evrendeki yeryüzü iri nesnelerden biri olduğu tabir ediliyor. Öte yandan Hubbe Feza Teleskobu, yukarıdaki görüntüde iki adet galaksiyi yakalamış olsa de uzmanlar, bu kaynak içerisinde binlerce galaksinin olduğunu söylüyorlar.

Avrupa Gök Ajansı (ESA), Hubble’ın yakalamayı başardığı görüntüyü “Haftanın Fotoğrafı” seçerek zat internet sitesi üzerinden yayınladı. Fotoğrafla ilişik yapılan açıklamalarda, bu fotoğrafın WFC3‘ün hem alışılagelen mum hem üstelik kızılötesi ışınları yakalayabilmesinin benzeri sonucu yerine ortaya hamiş olduğu belirtildi.

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

%d blogcu bunu beğendi: