İklim Değişikliğinden En Fazla Etkilenecek Ülkeler Açıklandı

7 Orak Ayı 2021’da yayımlanan benzeri araştırmaya göre, global veriler düşük gelirli ülkelerin toksik kirlilikten ve iklim değişikliğinden yer çokça etkilenecek olan ülkeler olduğunu ortaya koydu. Araştırma, bildirme haddinden fazla ve bildirme az riziko haiz ülkeleri açıklarken bu ülkelerden hangilerinin kirlilik riskini tenkis etmek için çarçabuk eyleme geçebileceğini gösteriyor.

İçinde bulunduğumuz çağda koca faaliyetlerinin değişik şekillerde gezegenimizi istikrarsızlaştırdığı su götürmez aynı kaynak. Kirliliğin yer şişman sonuçlarından birinin küresel istinas olduğu bilinirken, son 2 yıldır tekmil dünyayı sarsan COVID-19 pandemisinin bile adam faaliyetleri olduğuna dayalı inanışlar var. İklim değişikliğine müteveccih geçmişteki araştırmalar bağan gelirli ülkelerin toksik kirlilik ve iklim değişikliğinden faziletkâr gelirli ülkelere bakarak henüz yüksek risklerle karşı karşıya olduğunu gösterirken, bu iki riziko arasındaki ilişkiyi ortaya koyan az sayıda araştırma var.

Araştırmada 176 ülkeye ait veriler intişar

hava kirliliği

Eskimemiş araştırmanın yazarları, toksik pislik ve abuhava değişikliği arasındaki ilişkiyi açıklığa kavuşturmak üzere 176 ülkenin 2018 yılına ilişik verilerini incelediler. Araştırmacıların kullandığı veriler, halka bulutsuz ND-GAIN (Notre Dame Toptan Adaptation Index), EPI (Yale Environmental Performance Index) ve GAHP (Toptan Alliance on Health and Pollution) bilim tabanları vasıtasıyla sağlandı.

Araştırmacılar, iklim riskinin lehçe dağılımı ile toksik kirlilik ortada diri ve istatistiki namına manidar bir iş keşfettiler. Bu keşif, abuhava değişikliği üstüne en yüksek riziko altında olan ülkelerin toksik kirlilik itibarıyla da bildirme yüksek riski taşıdığını ortaya koydu. 

En riskli ülkeler dünya nüfusunun üçte birini oluşturuyor

hava kirliliği

Araştırmada, yer yüksek risk haiz ülkelerin üçte birinin mecmu dünyan nüfusunun üçte ikisini oluşturduğu ve coğrafi olarak Afrika ve güneydoğu Asya’bile saha düzlük düşük gelirli ülkelerden oluştuğu görülüyor.

Araştırmacılar; demografik, ekolojik ve sosyal faktörlerin birbiriyle bağlantılı olduğunu ve bunların degaje eşitsizlik örnekleri gösterdiğini belirtirken coğrafi yapının, evcil yapısal koşulların ve aut faktörlerin hepsinin bu ülkelerde risklerin artmasında görkem oynadığının altını çiziyor.

Riski düşürmek üzere yapılacak yatırımlardan en faziletli hoşgörüsüz dönüşü alacak ülkelerin tıpkısı listesini hazırlayan araştırmacılar, bu ülkelerin sırasıyla Singapur, Rwanda, Çin, Hindistan, Solomon Adaları, Butan, Botswana, Gürcistan, Kore Cumhuriyeti ve Tayland olduğunu tabir ediyor. Araştırmacılar, bu ülkelerin riski tenzil adına atacağı adımlardan sunma efdal faydayı sağlayacak olmasının altında yatan sebep ise ülkelerin riziko seviyeleri ve strüktürel kapasiteleri olduğunu söylüyor.

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: