Illet Hep Gezegenler Yemeni Evet?

Seyyare, etrafındaki şans kalabalığını kişi ortamında toplamış olan gök bilimsel cisimlere verilen addır. İçinde bulunduğumuz Güneş Sistemi ’nde, Dünyamız ile birlikte 8 planet bulunmaktadır. Peki, Plüton hala tıpkı cüce planet. Güneş Sistemimizde olsun olmasın, bütün bu gezegenlere baktığımız ahit evvel dikkat çeken bunların şekilleridir. Bilcümle gezegenler düzgün yuvarlak bir şekle sahiptir.

Olur, bu büyüklüğünde gezegenin hepsi bozukluk değirmi hiç düşündünüz mü? Rubai ve bire bir çığlık kenarları olan şekilleri görmeyi kimse beklemiyor doğrusu amma en azından basık, beşgen ve tıpkı farklı yapılarda olabilirler. Ancak değiller. Illet eksiksiz gezegenler yemeni sorusunun yanıtı üzere gezegenlerin oluştuğu o ıssız zamanlara ayn atmakta kazanım var. Gezegenlerin elbet oluştuğunun hikayesi, bozukluk değirmi olduklarının de yanıtını veriyor.

Seçkin şeyin başlangıcına gidelim: Gezegenler lacerem oluştu?

büyük patlama

Big Bang yani balaban patlama dediğimiz olayı yani evrenin oluşumunun önceki aşamasını hep biliyordur. Bu şişman patlama sonrası periferi coşkunluk yerine döndü. Patlama ile etrafa dağılan kamu bu parçalar kafalarına göre sağa sola saçıldılar ve düzensiz bire bir rota ile bire bir süre uzay boşluğunda dolandılar. Fakat zaman içinde bazıları birbirine çarpmaya ve büyüyerek başka parçaları da kendilerine katmaya başladılar.

Gezegenin tanımını bu noktada az buçuk henüz beğenmek gerekiyor. Gezegenler bu birbirine çoğaltan parçaların birleşmesi ile büyüdüler ve etraflarında planet olma potansiyeli olan balaban cisimleri dahi kendilerine kattılar. Elhak bu süreci muvaffakiyetli ayrımsız şekilde tamamlamış olan cisimlere seyyare diyoruz. Peki, bu gezegenler etraflarındaki gezegenimsi cisimleri lacerem kendilerine kattılar? Yanıt serencam paye yalın kat, yerçekimi sebebiyle.

Gezegenler hastalık değirmi?

yerçekimi

Gezegenler etraflarında bulunan cisimleri kendilerine katarak bugün seyyare dediğimiz üst halini aldılar. Bu hale gelmelerindeki ve bu zifos korumalarındaki yeryüzü büyük çalışkan, erbap oldukları yerçekimi gücüdür. Boyutu büyüdükçe yerçekimi gücü de artan seyyare, iyiden iyiye etrafındaki değme şeyi kendine katar ve yuvarlak, fena hâlde aynı gezegen halini alır.

Bozukluk mi yuvarlak? Çünkü yerçekimi, dıştan içe akilane benzeri çekicilik kuvveti uygular. Tıpkısı bisiklet tekerinin çubukları gibi düşünebilirsiniz. Filhakika evrendeki her husus akıntı halinde olduğu için ayrımsız de cıvıl cıvıl çekirdek sayesinde meri yerçekimi böylecene gezegenler döner ve değirmi bir format alırlar.

Evrenin geçmiş günlerinden beri süreç hakeza işlediği ve elhak beyninde başka bire bir dalgalı olmadığı üzere tekmil gezegenler yuvarlak yani ofis şeklindedir. Belki yemeni olmayacak olan gezegenler birlikte vardı amma zaman bildiğimiz gezegenlerin hava gücü daha kuvvetli olduğu için arada kaynayıverdiler. Elhak yerçekimi uygulamayan ve bu sayede ayrımsız kontekst oluşturmayan cisimler bir şekilde bulunmayan olup gitmeye mahkumdur.

Uzaydaki cisimlere baktığımız ahit tıpkısı devim görürüz. Kimi tıpkısı yerden kopmuş encam gitmektedir, birtakımı özlük etrafında dönmektedir. Yerçekiminin her şeyi biricik noktada çokluk potansiyeli sebebiyle bugün bildiğimiz gezegenler var olmayı sürdürmektedir. Fakat bu noktada bakir bir başlık açmakta yarar var zira bütün gezegenler yekpare kendisine değirmi değil.

Bütün gezegenler beribenzer yazma mı?

gezegenler

‘Yahu demin beri değirmi diyordun ne oldu? ’ demeyin. Tükenik, hep gezegenler yuvarlak ama o kadar bile yemeni değil. Bilfarz ortamında yaşamakta olduğumuz gezegenimiz Dünya, ölçülü alanda %0.3 henüz kalındır. Doğrusu malumat bilgisi derslerini hatırlarsanız orada Dünya üzere yazma değil, eksilti tanımını kullanırdık.

Merih da Acun kadar ortadan sıklet olan gezegenlerden biri. Bu kalınlık yaklaşık %0.6 civarında. Zühal mutedil kısımda %10.7 kalınken Erendiz ’mağara orta kısmı %6.9 oranında kalındır. Uranüs ’ün mutedil kalınlık oranı %2.3, Neptün ’ad ılımlı kalınlık oranı %1.7 ’dir. Yani gezegenler esasta bütün biraz beyzi şeklindeler. O kadar da tamam yani ne yapalım?

Tamam kardeşim şöyle heykeltıraş elinden derkenar kabilinden yusyuvarlak planet tek mi namevcut? Olanaksız mı, Utarit ve Kervankıran var. Merkür ve Zühre gezegenlerine şöyle benzeri alarga bakarsanız köken anlamda yusyuvarlak olduklarını görürsünüz. Bu duruma kesin olmamakla bu arada yön ve gaz yapısının illet olduğu düşünülüyor. 

Illet bilcümle gezegenler yemeni olur sorusunu yanıtladık ve süresince yaşadığımız âlem üzerine bilmeniz gereken gâh detayları paylaştık. Yalnızca gezegenlere değil, evrenin ne noktasında bakarsanız sizi şaşırtacak ayrımsız görüntü ile karşılaşabilirsiniz. Bu görüntüleri tavzih etmek dahi serencam sürat devam devam fail ilmî çalışmalara kalıyor. 

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

%d blogcu bunu beğendi: