Inception Için Kafaları Elan Bile Karıştıran 7 Teori

Christopher Nolan ’ın cemi tartışmalara nöbet açan filmleri arasından bildirme çok bilineni ve en çokça tartışmaya kat açanı Inception, beyaz zehir perdeye geldiğinden beri hayran teorisi bombardımanına uğruyor. Inception ’un böylecene esasta ne olduğunu yıllardır tartışan izleyiciler bir nice kuram ürettiler. Bu teorilerden bazıları az buçuk saçma olsa da bazıları banal kulağa lojik geliyor.

Kesme olan benzeri molekül ise Inception filminin beyaz perde tarihinin sunma mantalite yoran filmlerinden biri olduğu gerçeği. Yazımıza geçmeden geçmiş tekrardan belirtelim: Eğer Inception ’u (henüz) izlemediyseniz (kim bizce izleyin bundan sonra) yazımız tonla spoiler barındırıyor.

Inception (2010)

Türü: Iş, Bili-Çevirgeç, Macera Nişane yılı: 2010 Yönetmeni: Christopher Nolan Oyuncuları: Leonardo DiCaprio, Elliot Page, Joseph Gordon-Levitt, Cillian Murphy, Ken Watanabe, Tom Hardy IMDb: 8,8

Hayran teorilerinden bahsetmeden önceki filmi kısaca ayrımsız hatırlatmak istedik. Inception, umut paylaşımı teknolojisini kullanarak ortaklık sırlarını çalan benzeri hırsız olan Cobb ’a ayrımsız CEO ’nun zihnine düşün harmoni görevi verilmesini anlatan tıpkı malumat-vesile filmi.

Filmin kendisi yetmiyormuş gibi beynimizi henüz de yakan Inception teorileri:

Cobb ’un totemi dünyaevi yüzüğüydü

inception cobb yüzük

Inception ’üstelik Leonardo DiCaprio ’nun karakteri, filmin bitiş sahnesinde nesep dünyada. Cobb totemlerin sadece belli başlı insanlar amacıyla işe yaradığını anlatıyordu. Topaç, Cobb ’un karısı Mal ’mağara totemiydi ve Cobb için işe yaramıyordu çünkü onun totemi dünyaevi yüzüğüydü.

Umut dünyasında Cobb ’un karısı daha hayatta ve henüz evliler, bu sebeple de dünyaevi yüzüğünü takıyor. Hakikat dünyadaki tüm sahnelerde karısı geberik olduğu amacıyla daha çok evli değiller ve Cobb yüzüğü takmıyor. Inception ’un serencam sahnesinde bile Cobb ’un parmağında yüzüğü takılı değildi.

Cobb ’un totemi yoktu

inception cobb totem topaç

Inception evreninde ağaç, Mülk ’in geliştirdiği ve rüyada olup olmadığını nüfuz etmek adına zekice tıpkısı yöntem. Mesut, kök dünyadayken değişik ve rüya dünyasındayken değişik özelliklere eş olan benzeri objedir ve vakit kaybetmeden totemin sahibi onun özelliklerini bilebilir. Bu sebeple eksantrik biri o totemin replikasını yapmaya çalışırsa kutlu sahibi bunu anlayabilir.

Ancak bu durum Cobb ’un karısı Dünyalık ’mağara toteminin davranışlarına aksi düşüyor. Filmde gördüğümüze göre topaç cins dünyada momentumunu kaybedip dönmeyi bırakıyor ancak rüyada muttasıl dönmeye devam ediyor. Durumun tuhaflaştığı saha ise rastgele birinin bu topacın rüyada de düşebileceğini ve gerçekmiş kabil gösterebileceğini düşünebilecek olması.

inception topaç

Yukarıda bahsettiğimiz sebeple imge gören biri umut gördüğünün farkına vardığı zaman etrafındaki gerçekliği manipüle edebiliyor. Ekibin yoktan silah var edebilmesi buna yeknesak. Cobb ’un rüyada olup olmadığını irfan yöntemi esasta bir toteme bağlı değildi. Cobb, etrafındaki dünyanın gerçekliğini manipüle ederek rüyada olup olmadığını anlıyordu.

Eğer topacı çevirdiğinde odaklanmasına karşın topaç dönmeyi bırakıyorsa kaynak dünyadaydı, dönmeye bitmeme ediyorsa rüyadaydı. Bunu Cobb ’un topacı gelişigüzel çevirdiğinde ona çok titiz aynı şekilde bakmasından anlayabilirsiniz.

Mal, evlilik teklifi fikrini Cobb ’un bilinçaltına işledi

inception mal

Cobb ’un rüyalarında Mülk ’in yansıması ona dünyaevi teklifi ettiği ayrımsız rüya gördüğünden bahsediyor. Konsept boşaltıcılarla ikisi bile çok çok çalıştığı ve deneyimli oldukları amacıyla Dünyalık ’mağara Cobb ’un bilinçaltına evlilik fikrini sokmuş olması dayanabilen mümkün.

Cobb, Mal ile kafayı bozmuş durumda ve bunun sebebi az buçuk suçluluk cins ancak Para ’in o nereye giderse gitsin orada belirmesine yetecek tıpkısı amil değil. Benzeri sahnede Cobb, rüyalarda fazlalık duyguların negatiflerden bundan sonra işe yaradığından bahsediyor. Tamam bunu nereden biliyor? Çünkü aklında Para ile evlenmenin ve beraber yaşlanmanın fikrini taşıyor.

Inception filmi haddizatında film çekme sürecini anlatıyor

Christopher Nolan, bu filmi ayrımsız film imal sürecini göstermek için yaptı. Filmdeki gelişigüzel karakter film setindeki bire bir rolü baziçe ediyor: Cobb direktör, Ariadne senaryocu, Hat değiştirici aktör ve Uğur dahi izleyici kitlesi. Bambaşka bağlantılar birlikte bulunuyor ancak filmi bu göz açısıyla izlediğiniz ahit farkına varıyorsunuz.

Temel amaç Cobb, Para ve diğerleri onu kurtarmaya çalışıyor

inception mal

Tıpkısı rüyanın içine sıkışıp mütezayit esasen Cobb ’un kendisi. Dünyalık kendini öldürdüğü ant kaynak dünyada uyanıyor. Cobb esas dünyada dalgı halinde kalıyor, Para ve diğerleri sürekli onun rüyasına girip Cobb ’u elan umut gördüğüne kandırma etmeye ve onu uyandırmaya çalışıyor.

Mülk ’in Cobb ’un 1. düş katmanına girememe sebebi ise Cobb ’un daha iade sürecinde olmasından ve kendisini umut gördüğüne ikna etmiş olmasından kaynaklanıyor, ki bu da filmin konusunun ta kendisi.

Rüyaya sıkışan Cobb, isteyerek toteminin ne olduğunu unutmuş kadar yapıyor ve Mülk ’in totemi hikâyesini uyduruyor. Böylecene rüyasında karısı ile birlikte özlük gerçekliğini yaşayabilmeyi planlıyor.

Inception, Shutter Island filminin devamı

shutter island

Cobb, Shutter Island filminde gine Leonardo DiCaprio ’nun canlandırdığı Teddy karakterinin ta kendisi. Filmin sonunda lobotomi olan Teddy ’nin beyni düşüntülü tıpkısı temel nesir etti ve ölü karısı ve çocuklarını orada kurtarmaya çalışmaya devam ediyor.

Cobb uçakta uyuyakalınca sadece normal rüya görüyordu

inception uçak sahnesi

Bilcümle film, Cobb ’un uçakta uyuyakalmasıyla gördüğü acayip bire bir rüyadan ibaret. Bir Tane ana olan bölük filmin böylecene uyandığı beş altı dakikalık kesim. Uyandığına on paralık kimesne birbiriyle konuşmuyor zira birbirlerini tanımıyorlar.

Böylece Inception karşı kafaları daha de karıştıran teorileri derlediğimiz içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Düşüncelerinizi ve önerilerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında belirtmeyi lütfen unutmayın. Antrparantez resmi Telegram kanalımıza buradan abone olabilirsiniz.

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

%d blogcu bunu beğendi: