IP TV Nedir, Hangi IP TV’ler Yasa Dışı?

Birçoğumuz monitör kullanmanın internetten bir şeyler izlediğimizde olduğu gibi şen, haddinden fazla seçenekli ve elan keyifli olmasını isteriz. Bundan çevre gün günden ana kablo yahut uydu programları namına mütenavip yollar arayışındayız. Bu arayışların neticesinde hayatımıza Netflix, Hulu, IP TV kadar platformlar giriyor. Fakat sonuç dönemlerde sıkça duyduğumuz IPLIK TV kullananlara ukubet uygulanacak mı sorusu, diğerlerine nazaran henüz belgisiz ve bilinmeyen ayrımsız anlam olduğundan kıran yasallığı daha çok sorgulanıyor. 

Günümüzdeki dijitalleşme adımlarının göstergeç yayıncılığına sıçradığını düşünerek IPLIK TV, yasal ayrımsız hizmet olmasına karşın ne eyvah ki kanuni olmayan yollarla bile izlenmektedir. Bu bilgilerin neticesinde kafanızda oluşan IPLIK TV nedir, hangi IPLIK TV’ler yasa dışı, hangileri değil kadar soruların cevaplarını eş henüz uzun tıpkı şekilde bilcümle gelişigüzel inceleyelim. 

IP TV nedir?

ip tv

IPLIK TV(internet protokolü televizyonu) adından bile anlaşılacağı için monitör programcılığının genel ağ protokolü kullanılarak iletilmesidir. Elan anlaşılabilir şekilde IP TV’yi şifreli veya şifresiz kanalların, IP paketlerine dönüştürülerek genel ağ muvasala teknolojileri üzerinden akıbet kullanıcıya yayınlanması şeklinde açıklayabiliriz. Yani IPLIK TV, dizileri ve filmleri uydudan nakletmek adına genel ağ bağlantınız üzerinden gönderir.

İlk yayını BENDE kanalı ABC’nin World News Now programı olan IP TV, Amerika ve Avrupa ülkelerinde 2000’li yılların başlarında kullanılmaya başlanmıştır. IP TV’nin çalışmaları Türk Telekom vasıtasıyla ülkemizde 2008 yılında başlamıştır. 2 almanak bir geliştirme sürecinden sonra ise Tivibu adıyla kullanıcıların kullanımını sunulmuştur.

IP TV bittabi çalışır?

ip tv

IPTV (Genel Ağ Protocol TV) adından üstelik anlaşılacağı amacıyla temelleri, genel ağ üzerinden malumat aktarmaya dayalıdır. Ülkemizde degaje benzeri kullanıcı kitlesine eş olan Tivibu ve Turkcell TV+ üzere iz platformlarını örnek namına göstereceğimiz IPTV, özetle videoteyp ve patırtılı verisi internet üzerinden gerçekleştirme etmektedir.

IPTV, kendine bakarak değişik açılardan artılara cemaat olan uydu yayınlarına gereğince, fiyatı ve kullanılabilirliği açısından ayrımlı özelliklere ehil olduğunu söyleyebiliriz. Editör firmanın oluşturduğu ve içinde im verilerinin olduğu paketlerin, genelde çakılı hatlar kullanılarak evlerimize ulaştırıldığını ilaveten, uydu ve anten teknolojisinin, IPTV’ye kıyasla daha eş kaldığını ve erişilebilirlik açısından sakat tıpkı uygulayım bilimi olduğunu birlikte belirtelim.

iptvworks

Bildirme genel şekilde, monitör üzerinden izlediğimiz programlar radyo dalgalarına dönüştürülerek yayınlanır ve gelgel vasıtasıyla evdeki yapı antenlerine gönderilir. Duyarga bu dalgaları yeniden canlılık sinyallerine dönüştürür. Televizyon setiniz ise patırtılı ve kaynak giysi üzere bu eser sinyallerini çözer. Tamam, IPLIK TV elbet meşgul? IPLIK TV’nin himmet mantığı oldukça basittir.

Monitör kanalları vasıtasıyla yayılan sinyaller,  değişik işlemlerden geçirilerek dijitale dönüştürülür. Bu sayısal veriler, yayın sağlanabilmesi üzere mütenevvi dağıtıcılar sebebiyle genel ağ hatları üzerinden IPLIK TV’ye ulaştırılırlar. Fakat internet bağlantısı üzerinden alınacak verilerin televizyona aktarılabilmesi için IP TV destekli uydu alıcınız, Smart TV spesifik televizyonunuz evet da IPLIK TV destekli kutunuzun olması gereklidir.

Hangi IP TV hizmetleri kanuni, hangileri değil?

tivibu

Başlı başına IP TV almak ayrımsız cürüm teşekkül etmiyor fakat IPTV kullanarak illegal nişane düzenlemek ve bu yayınları tutkun olmak suç dokuma ediyor. Yani bu sorunun cevabını yöneltmek için öncelikle bakılması müstelzim şey IPLIK TV’nin ne yayınları içerdiğidir. Örneğin IPLIK TV’den yayıncının rızası dâhilinde herkese örtüsüz şifresiz kanalları izliyorsunuz bu ayrımsız şu teşekkül etmez.

Ülkemizde Türk Telekom’un hizmetini vermekte olduğu Tivibu yahut Turkcell’mağara sunmuş olduğu Turkcell TV + yasal olan IP TV’lere pir ve yasal örneklerdir. Yukarıda bahsettiğimiz kabil kanal eser özne göstergeç sektörü haricinde Netflix, Amazon Prime gibi çevrimiçi yapıt platformları dahi benzeri bakımdan kanuni IPLIK TV kategorisine girmiş durumda.

IP TV izleyenlere hangi cezalar veriliyor?

yasal

Mütemmim namına bizlere illegal ayrımsız IPLIK TV yayını izlemenin kuşkusuz ayrımsız bedeli olacağını elan etraflı inceleyelim. Şayet kanuncu yollardan IP TV izleyen bir tüketiciyseniz sizin için tıpkısı ukubet uygulanması bahis konusu de olanaksız. Fakat haram yollardan IP TV izleyen tıpkısı tüketici değilseniz amal burada değişiyor ve bu eyleminiz cürüm teşkil ediyor. 5237 dar Türk Ceza Kanunu’na göre karşılıksız yararlanma suçu olarak tanımlanan bu eylem ise şöyle açıklanıyor:  

 “Telefon hatları ile frekanslarından veya elektromanyetik dalgalarla yapılan şifreli yahut şifresiz yayınlardan sahibinin yahut zilyedinin rızası olmadan yararlanan hayat, şeş aydan iki yıla büyüklüğünde mahbes yahut adlî nakdî ceza ile cezalandırılır.”

Yani özetleyecek olursak kanuni sıfır yollardan IP TV izliyor iseniz 6 aydan iki yıla kadar kodes yahut para cezası ile cezalandırılabilirsiniz.

IPLIK TV yayını yapanlara hangi cezalar veriliyor?

yasal

Kanuni olmayan yollarla IPLIK TV yayını yapan sevimli ve kurumlar, serencam tüketicinin aldığı cezadan çokça elan balaban cezalara çarptırılıyorlar. Caba yararlanma suçundan yağlık 6 aydan iki yıla büyüklüğünde mapus cezasına çarptırılmakla kalmıyor, mevzuata mugayir pazarlama nedeninden kontekst 69.086 TL yönetsel mülk ve iz tevkif cezası birlikte veriliyor. Reklam Kurulunun bahsi sabık konulardaki çalışmalarına ivinti kesmeden devam ettiğini belirterek, bu eşkâl yasalı olmayan uygulamaları kullanmamanızı uçarı başvuru ediyoruz. 

IP TV’nin geleceği

future

IP TV servislerinin günümüzdeki kullanıcı sayısını tahmin etmek oldukça print. Berenarı mütenevvi dağıtıcıların, farklı formatların ve emniyetsiz açık benzeri deniz hırsızı içeriğin varlığını düşününce hesaba katmamız gereken çok sayıda malumat bulunuyor. Grand View Research’ün araştırmalarına göre, IP TV marketinin 2025 yılında değeri 117 bilyon dolar olacağı söyleniyor.

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: