Işık Kirliliğinin Hayvanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri Açıklandı

Eskimemiş aynı araştırı, çırağ kirliliğinin renginin ve yoğunluğunun hayvanların görüşünde ağdalı ve adisyon edilemez etkileri olduğunu gösterdi. Böceklerin ışığa geldiğini hepimiz biliriz fakat yapay ışıklandırmanın, seyretmek için gece görüşünden faydalanan enva için belgisiz henüz aşkın sonucu olanaklı.

Bu etkileri sağlamak amacıyla Exeter Üniversitesi araştırmacıları 20’den aşkın kandil türünü pulkanatlı çeşitler üstünde ve onları yiyen kuşlar üstünde sınav etti. Araştırma, bazı çerağ türlerinin yılan tırtılı türünün görüşünü iyileştirdiğini, kâh türlerin ise bozduğunu ortaya koydu. Pulkanatlıları yiyici kuşların görüşü ise mecmu çırağ türlerinden olumlu etkilendi.

Sentetik Işıklandırma Hayvanları Kuşkusuz Etkiliyor?

Geceleri aydınlatma kullanımı dünya genelinde hemencek artıyor ve 20 yıl içerisinde iri ölçüde değişime uğradı çünkü amber çıkmaz lambalarının yerini LED’ler kabilinden muhtelif modern ışıklar aldı. 

Exeter Üniversitesi’nin Cornwall’dahi mevcut Penryn kampüsünde Ekoloji ve Dulda Merkezi’nde fariza eden Dr. Jolyon Troscianko, bu kapsam üzerine “Çağdaş degaje spektrumlu ışıklar insanların geceleri renkleri daha olağan görmesini sağlıyor. Ancak Bu çağcıl çırağ kaynaklarının sair hayvanların görüşünü lacerem etkilediğini hatırlamak pres. Pulkanatlıların gözleri maviye, yeşile ve ultraviyoleye cebin duyarlıdır; bu sayede çiçekleri arılar üzere bulabilirler fakat bunu çok bağan mum seviyelerinde yapabilirler.” dedi.

Troscianko şöyle bitmeme etti: “Işık kirliliği bu türlerin çiçekleri bulup döllemesini ve onları avlayabilecek canlılardan sakınmak amacıyla gizlenmiş olacak noktalar bulmalarını zorlaştırabilir. Kuşlar ise daha akva bir görüşe sahip; yani sentetik çerağ onların daha bayağı avlanmasını sağlıyor.”

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

%d blogcu bunu beğendi: