Kişisel Web Sitesi Nasıl Kurulur? Ad Soyad Domain ve CV, Portföy, Resume (Özgeçmiş) WordPress Temal

Kişisel Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Nasıl bir ürünü ya da markayı pazarlamanın en etkili yolu internetten geçiyorsa, mesleğinizi veya kişisel becerilerinizi ve kendinizi iş dünyasına pazarlamanın en etkili yolu da kişisel web sitesi açarak dijital itibarınızı inşa etmekten geçiyor.

İster freelancer olarak kazanç sağlayın,  ister özel sektörde çalışan ya da iş arayan bir beyaz yakalı olun, isterseiz de sanatsal yeteneklerinizle kazanç sağlayın, bulunduğunuz sektörde diğer rakipleriniden veya diğer adaylardan sıyrılıp ön plana çıkmak için;

Mutlaka bir kişisel web sitesi sahibi olmalısınız!

Her ne kadar megalomanlık gibi gelse de emin olun ki yaşadığımız internet çağında kişisel web sitesi kurmak, insanlara değerinizi anlatma konusunda ortaya koyabileceğiniz en somut örnektir.

Ne amaçla olursa olsun bulunduğu sektörde kim olduğunu etkileyici bir biçimde göstermek isteyenler için bu yazımda;

1- Neden Kişisel Web Siteniz Olmalı?
2- Teknik Bilgi İster Mi?
3- Kurulum Süreci Nasıl İşleyecek?
4- Kurulum Maliyeti Nedir?
5- Adım Adım Kişisel Web Sitesi Kurmak ( Teknik Adımlar )
6- Alan Adı ve Sunucu Satın Almak
7- cPanel Kurulumu
8- WordPress Kurulumu
9- Tema Seçimi
10- Kişisel Web Sitesi Temaları Nasıl ve Nereden Bulunur ?
11- Tema Kurulumu ve Ayarlarının Yapılması
12- Son Yapılması Gerekenler ( Son RÖTUŞLAR )

Niçin Kişisel Web Sitesi Kurmalısınız?

Cross-Tab adlı şirketin yaptığı bir araştırmaya göre ( şuradan ), iş alımları yapan yöneticilerin %85’i kararlarında, adayların dijital itibarlarına göz atıyor. Yarısından çoğu ise adayın online varlığının, işe alım kararını kesinlikle etkilediğini dile getiriyor.

Ayrıca, işe alım yöneticilerinin %56’sı kişisel bir web sitesinin en etkileyici markalaşma aracı olduğunu düşünüyor.

Tabi buna rağmen iş başvurusu yapan adaylarının sadece %10‘unun kişisel web sitesi sahibi olması da ilginç bir detay.

Peki niçin elinizde bir CV varken, iş verenler sizi internette aratmaya ihtiyaç duyuyor ? Bu noktada kişisel web sitesi sahibi olmanız niçin önemli ?

1-Kişisel web sitesi açarak bulunabilir olursunuz. Ad soyad domain olarak almak, birisi sizi isminiz ve soyisminiz ile Google’da arattığında ilk sırada çıkmanızı sağlar.

Bu kendinizi google’da öne çıkarmak için en iyi yoldur.

Herhangi biri sizi, yani adınızı soyadınızı internette arattığında o kişiyi kontrolü sizde olan bir web sitesine yönlendirmiş olursunuz ki ancak bu şekilde kendiniz hakkında en doğru ve gerçekçi bilgiyi karşı tarafa en sağlıklı şekilde aktarmış olursunuz.

Ki bu aynı zamanda hem difital itibarınızı arttıracak, hem de kişisel markanızı inşa etmenize yardımcı olacaktır.

Google’da ilk sırada çıkan size ait bu kişisel site içerisine bir de sosyal medya hesaplarınızın linkini koyduğunuzda da yine sizi araştıran birini doğru kişisel hesaplara yönlendirmiş olacak ve kendinizi sizinle aynı ismi paylaşan sosyal medya profillerinden arındırmış olacaksınız.

2-Büyük ihtimalle isimsoyisim.com şeklinde bir alan adı alacağınız için bu alan adı uzantısı ile istediğiniz sayıda, istediğiniz uzantıda mail adresleri oluşturablir ve bunları outlook veya gmail üzerinden vs kullanabilirsiniz. ( şirket maili kurma yazımda bunları nasıl yapacağınızı detaylı anlattım. )

Yani info@adsoyad.com, destek@adsoyad.com, satis@adsoyad.com, iletisim@aysoyad.com gibi sınırsız sayıda ve kominasyonda istediğiniz türden mail adresleri oluşturup, kullanabileceksiniz.

İsterseniz ve mümkünse sadece soyadınız uzantılı bir domain adresi alır, soyadiniz.com gibi sonrasında ise isim@soyisim şeklinde de bir mail adresi oluşturabilirsiniz.

Ya da tüm aile fertleriniz için ……@soyisim.com uzantılı mail adresleri oluşturabilir ve bu mail adreslerini aile fertlerinizin kullanımına verebilirsiniz.

2-Çoğumuzun sosyal medya hesabı var. Fakat sosyal medya sitelerinde oluşturduğunuz profiller, bizim mesleki kişiliğimizi tam olarak yansıtmaz.

Profillerimizde daha çok kişisel düşüncelerimiz, arkadaş ilişkilerimiz ön plandadır. Sizi doğru olarak tanıtmazlar.

Ee LinkdIn öyle değil ama…

İş dünyası konusunda Linkedln etkili gibi görünse de bir kişisel internet sitesinin sağladığı özgürlüğü sağlayamayacaktır. Ne gibi özgürlüklerin olduğundan da yazımın devamında detaylı bahsediyor olacağım.

Tabi sadece sosyal medya hesaplarımızda değil, internetteki tüm etkinliklerimiz de arama sonuçlarında görünecektir. Sizinle aynı ad soyada sahip olan insanların hesapları ve etkinlikleri de dahil.

Bu durum internet dünyasında sizin hakkınızda yığınla bilgi kirliliği olması demek. İstenilen bilgiye ulaşılamama demek. En kötüsü yanlış bilgi edinme nedenli dijital itibarın zayıflaması demek.

Bir iş veren sizi internette arattığında, karman çorman bilgilerin bulunduğu sosyal medya hesaplarınız ve internet etkinlikleriniz yerine;

 1. Eğitim ve mesleki bilgilerinizin bulunduğu,
 2. Referanslarınızın ve çalışmalarınızın yer aldığı,
 3. Yenetklerinizin sergilendiği,
 4. Hizmetlerinize yönelik portföylerinize yer verdiğiniz,
 5. İş tecrübeleriniz hakkında bilgilerin öne çıktığı,
 6. Doğru kişisel bilgilerinin ve iletişim kanallarının olduğu

kişisel web sitenize ulaştığında, iş verenin gözünde dijital itibarınız artacak ve işe alım kararı sürecini olumlu olarak etkileyecektir.

Kişisel Web Sitesi Örneği

3-CV’nizde sizinle ilgili her şey bulunabilir. Etkileyici bir CV’ye sahip olabilirsiniz. Fakat eni sonu bir kağıt parçasıdır. Güncellenemez. Sadece sizin elinizde ve iş başvurusu yaptığınız yerde bulunur.

Fakat kişisel internet sitesi sahibiyseniz, bu bilgileri en etkileyici bir biçimde sunabilirsiniz. En güncel haliyle her an her yerden, herkes tarafından ulaşılabilir.

Her yeni mesleki başarınızda, yeni referanslara sahip olduğunuzda, yeni projelerinizin hayata geçmesinde anında dijital CV’nizi güncelleyebilirsiniz.

Kişisel web sitesi açarak sürekli güncel, her an ulaşılabilir bir CV’ye sahip olmak, sizi değer olarak diğer adayların önüne geçirecektir.

4-Mesleki becerilerinizi görsel olarak bir CV üzerinden yansıtmak mümkün değildir. Yazılı olarak belirttiğiniz çalıştığınız yerler, bulunduğunuz projeler, referanslar az çok bu konuda iş verene fikir verebilir. Fakat sadece o kadar…

Mesela bir mühendissiniz. Yaptığınız çizimlerle inşa ettiğiniz ve sizin eseriniz olan bir binayı iş verene tüm detayları ile CV’nizde gösteremezsiniz.

Kişisel web sitesi sahibi olduğunuzda ise inşa ettiğiniz binanın konum, görsel, video gibi tüm detayları ile etkileyici bir şekilde sunmanız mümkün olacaktır.

Sadece iş geçmişinizi değil, yapabilecekleriniz konusundaki uzmanlığınızı ortaya koymak, tanıtımını yapmak için de kişisel web sitenizi kullanabilirsiniz.

Özellikle freelance çalışan grafiker, yazılımcı, fotoğrafçı gibi meslek grupları için kişisel web sitelerini ben olmazsa olmaz olarak görüyorum.

Siz de biliyorsunuz ki iş hayatında ortaya konulan somut şeyler, sözlerden çok daha etkilidir. Bunu da en iyi şekilde bir kişisel web sitesi açarak sağlayabilirsiniz.

5-Sadece mesleki değil, sanatçı kişiliği ile geçimini sağlayan kişiler için de kişisel web sitesi kurma asla atlanmaması gereken bir konudur.

Evet, sosyal medya bu konuda daha etkili görünüyor fakat adınıza açılan sahte hesaplar, adınıza zarar vermeye çalışan troller, internet korsanları sürekli başınızı ağrıtacaktır.

Konserler, festivaller, söyleşiler gibi organizasyonlar veya dizi film gibi projeler için size nasıl ulaşılabileceği gibi bilgilerin olduğu, yer aldığınız etkinliklerin güncel duyurularının yapıldığı, hakkınızdaki iddialara cevap verebildiğiniz resmi bir kişisel web sitesi sahibi olmanız, sanatçı kişiliğiniz için daha sağlıklı bir adım olacaktır.

Bireysel Web Sitesi Açmak – Sezen Aksu Kişisel Web Sitesi

6-İş hayatınızda destekleyici beceriler elde etmek için de kişisel web sitesi kurabilirsiniz.

Nasıl yani ?

Şöyle ki;

Bu yazı sonunda aynı zamanda kişisel web sitenizi inşa ederken, internet sitelerinin işleyişi, kurulumları vs alalarında bir çok tecrübe edineceksiniz ve tabi ki internet sitesi kurmayı da öğrenmiş olacaksınız.

Gelecekte mesela reklamcılık alanında bir iş başvurusu yaptığınızda, internet sitesi kurmayı bilmek ve kişisel web siteniz ile bunu somut olarak göstermek, size çokça artı puan kazandıracaktır.

Sonuç olarak kişisel web sitesi;

İsminizle aratma yapıldığında ilk sırada çıkmanızı sağlar.
Her an güncelleyebileceğiniz ve her an ulaşılabilen bir CV sahibi olmanızı sağlar.
Referanslarınızı, projelerinizi, somut iş varlığınızın tüm detaylarını sunmanızı sağlar.
Eğitiminiz, iş geçmişiniz, hobileriniz ve başarılarınıza dair güncel ve resmi bir arşiv olarak hizmet eder.
Kişiliğinizi, yaratıcılığınızı ve becerilerinizi tam olarak yansıtır. Standart CV formatları dışına çıkarak kendiniz göstermek için tam bir özgürlük sağlar.
Şahsi bilgileriniz hakkında doğru bilgiye ulaşmanın önünü açar.
İş ve kariyer konusunda ciddi olduğunuzu, bu konuda zaman ve emek harcayabileceğinizi somut bir şekilde gösterir.
Her şeyin internet üzerinden yapıldığı çağımızda, internet konusunda bilgili ve tecrübeli olduğunuzu gösterir.
Her şeyden önemlisi, kişisel markanızı oluşturarak bu işteki profesyonel yönünüzü ortaya koyar. Diğer adaylarla olan rekabet avantajı sizin elinizde olur.

Ve emin olun, kişisel web sitesi kurarak iş bulma şansınızı en az %50 oranında arttırırsınız.

Kişisel Web Sayfası Kurmak İçin Ne Gerekli ?

Yazının devamında bir kişisel web site nasıl kurulur adım adım anlatım. Ancak bu anlatımın öncesinde de bu rehberi takip edebilmeniz adına neler bilmeniz gerekli, süreç nasıl işleyecek vs. anlatmak isterim.

1- Kişisel web sitesi açmak ne gibi yetkinlikler ve bilgi birikimi ister ?:  Öyle düşündüğünüz gibi teknik bir bilgi veya kodlama bilgisi gerekmez. Günümüz teknolojisi artık insanların PHP, ASP, CSS, JS vs gibi hiç bir kodlama bilgisi olmadan gayet profesyonel, internette gördüğünüz Türkiye’nin en popüler siteleri gibi sitelerin kurulmasına olanak sağlıyor.

Artık her şey hazır olarak geliyor ve tıklamalar ile bu hazır yazılımları kurup, yönetiyorsunuz. Site içeriğinizi oluşturmak, bir word belgesi oluşturup kaydetmek kadar kolay. Site tasarımları da tıklamalar ile yönetiliyor ve düzenlenebiliyor.

2- Peki süreç nasıl işleyecek ?: Önce kuracağımız kişisel web sitesi için hosting ve domain alacağız. Ee hosting ne demek ? Domain ne demek ? Hani hiç bir teknik bilgiye sahip olmama gerek yoktu ? Diye düşünmeyin hemen…

Açıklayayım;

Hosting:Yani Türkçe anlamıyla sunucu kiralama hizmetine verilen isimdir. Siz bir hosting hizmeti satın alır, yani kiralarsınız ve sitenizin tüm bileşenleri (sitenize ait tüm kodlar, görseller, dosyalar, veritabanları vs.) bu sunucularda barınır.

Bu sunucular da sizin kiralardığınız firmanın veri merkezinde fiziki olarak barınır, korunur ve firma tarafından teknik kurulumları, bakımları ve gözetimleri vs yapılır ve 7/24 açık tutulur. Böylece sizin bireysel siteniz de 7/24 tüm dünyaya kesintisiz yayın yapar.

Domain:Yani Türkçe ismi ile Alan Adı ise kişisel web sitenizin adresi, yani ismi/adıdır. Aynı google.com, wpmavi.com ya da bir kişisel web sayfası için adsoyad.com gibi.

Bunları da öğrendiğimize göre devam edelim. Dediğim gibi önce hosting ve domain alacağız, aldığımız bu hosting ve domain’i birleştirip, cPanel isimli bir hosting yönetim paneli kuracağız. (cPanel’in detayını bilmenize gerek yok.)

Ardından cPanel üzerinden de sitemizi ücretsiz bir yazılım olan ve dünyadaki web sitelerinin %30‘undan fazlasının kullandığı (ben de dahil) wordpress alt yapısı ile inşa edeceğiz.

Ee peki wordpress nedir ? Ben ilk defa duyuyorum.

Ne işe yarar ? Nasıl kurulur? Nasıl yönetilir ? Nasıl kullanılır ?

WordPress öyle tek bir cümle ile özetlenecek bir yapı değil ancak kısaca sitenizi tıklamalar ile yönetebileceğiniz bir yönetim sistemi diyebiliriz. Bir admin paneli. Site derleme, inşa etme ve yönetme sistemi diyebilirim.

WordPress öyle bir sistemdir ki wordpress ile bir e-ticaret sitesi, haber sitesi, sosyal medya sitesi, blog sitesi, rezervasyondan online platformlara kadar her türlü internet sitesi kurmak mümkün.

Bu sistemin tüm işlevlerini, bu sistem ile neler yapılabileceğini tam kestirmek ve öğrenmek isterseniz wordpress nedir başlıklı yazıma bir bakabilirsiniz.

Neyse kaldığıız yerden devam edelim;

Sitemizi wordpress ile kurduktan sonra da kişisel web sitemizin tasarımını oluşturacağız. Yine bu tasarım konusunda da sizin herhangi bir kodlama dilini bilmenize gerek yok.

WordPress alt yapısı dünyada çok ünlü olduğu ve milyonlarca site tarafından kullanıldığı için bu sistem için geliştirilmiş hazır tasarım yazılımları var. Yani kodlamayı bilen kişiler, kodlamayı bilmeyen kişiler için oturup hazır tasarımları ve bu tasarımların yönetim panellerini kodluyor ve o şekilde kullanıma sunuyor.

İnsanlar da bu tasarımları satın alıp sitesine kurabiliyor ve hiç bir kodlama bilgisine sahip olmadan gayet profesyonel görünümlü bir site tasarımı oluşturmuş oluyorlar ve yine tıklamalar ile de bu tasarımı yönetebiliyorlar.

Bu tasarım yazılımlarına da tema(ing theme) deniliyor. ( WordPress teması ) Kafanızda tam olarak canlandıramadıysanız da yine tema nedir başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

WordPress altyapısında neredeyse her çeşit site kategorisinde wordpress temaları mevcut. Emlak sitesi kurmak isteyenler için emlak temaları, blog sitesi kurmak isteyenler için blog temaları hatta en basitinden erkek kuaförü (berber) sitesi açmak isteyenler için bile erkek kuaförü temaları mevcut.

Yani bahsettiğim bu her çeşit site kategorisi terimi, gerçekten kelime anlamını tam anlamıyla karşılayan, kapsayıcı türden. Tabi ki bu da demek oluyor ki sizin gibi kişisel web sitesi kurmak isteyenler için de CV, Özgeçmiş, Portfolyo, Kişisel web temaları da mevcut.

Bu konuda araştırma yaptığınızda piyasada bir çok ücretli kişisel web sitesi scripti (teması) olduğunu görürsünüz. ( ki bu tür temaları nereden bulacağınızı da yazımın devamında anlatıyor olacağım ) Kişisel web siteleri için özel olarak kodlanmış şablon temaları ile WordPress alt yapısı üzerine inşa edeceğimiz site size fazlasıyla yetecektir.

Keza kişisel web sitesi nasıl yapılır sorusunun cevabı için hazırladığım rehberde ben de bu anlatımı WordPress alt yapısı üzerinden yapacağım. Sizin de oluşturacağınız kişisel web sayfası, WordPress üzerine inşa ediliyor olacak.

3- Kişisel İnternet Sitesi Kurmak Ücretli mi ?: Evet. Bu işin kesinlikle bir maliyeti var ancak bu konuda bilmenizi istediğim 2 şey var.

İlki bu maliyetleri dünya üzerindeki tüm internet siteleri, yani internette var olan istisnasız her internet sitesi sahibi ödüyor. ( Ben de ödüyorum tabi ki ) Yani bu maliyet kalemleri olmazsa olmaz maliyetler.

İkincisi ise bu işin başlangıcında maliyetler öyle düşündüğünüz gibi yüksek rakamlar değil. Tabi sizin kuracağınız bir kişisel web sitesi olduğu için, yani günlük onbinlerce kişilik ziyaretçi trafiği almayacağı için de maliyetleriniz sadece başlangıçta değil, devam eden süreçte de yüksek rakamlar olmayacaktır.

Peki kişisel web sitesi açma maliyeti ne kadar? Ve neye para ödüyoruz ?

Bu iş için toplamda 3 maliyet kaleminiz var;

1-Sunucu (Hosting): Sunucu kiralama, yani hosting için dünya üzerinde hizmet veren bir çok firma mevcut. İşte sitemizi barındırmak için öncelikle bu firmaların birinden bir hosting hizmeti almanız gerekiyor.

Biz bu hosting hizmetini dünyanın en büyük 3 firmasından birinden alacağız. Ücreti de altta anlattığım yöntemle ve sağladığım indirim linki ile toplamda ilk yıl için 70 lira gibi bir rakama tekabül ediyor. Sonraki yıllarda ise bu rakam yıllık 300 – 350 lira seviyesinde olacaktır.

2-Alan Adı (Domain): İsminize bir domain tescillemek ve o domain adresini kullanmak için de yine bir ücret ödemeniz gerekiyor. Alan adlarını da hiç bir şekilde ücretsiz elde edemezsiniz. Bunu google’da ödüyor ben de ödüyorum. Yani herkes ödüyor.

Domain ücretinin size maliyeti ise ilk yıl için yazının devamında anlattığım yöntemle hosting alımının yanında hediye olarak verilecek. Yani ilk yıl için bir ücret ödememiş olacaksınız. Devam eden yıllarda ise ödemeniz gereken tutar yıllık 50 – 60 lira arasında olacaktır.

3-Tema: Tema fiyatları ise 20 ila 80 dolar arasında işlevselliğe ve kodlama zorluğuna göre değişebiliyor. Ancak temalar için tek seferlik bir ödeme yapıyorsunuz ve aldığınız bir temayı ömür boyu kullanabiliyorsunuz. Tema alımında öyle yıllık ödemeler yok yani.

#Sonuçta kişisel web sitesi kurmak size ilk yıl için 300-400 TL‘ye mal olacaktır. Devam eden yıllarda ise, tema ücretini bir sefer ödediğimiz için yıllık yine 300-400 TL arasında değişecektir.

Tabi bu rakamlar günümüz kurları için geçerli. İlerleyen zamanlardaki kur değişimine göre bu rakamlar artabilir ya da düşebilir.

Adım Adım Kişisel Web Sitesi Kurmak

Adımlarımız şu şekilde ilerleyecek;

1-Kişisel web sayfası kurulumu için alan adı ve hosting satın alacağız.
2-Satın aldığımız hostingin yönetimi için yönetim paneli (cPanel) kuracağız.
3-Yönetim paneli yardımı ile WordPress kurulumu yapacağız.
4-WordPress alt yapısı ile kurduğumuz kişisel web sitesinin görünümü için tema seçimi yapacağız.

Hazırsak başlayalım!

Kişisel Web Sitesi İçin Alan Adı ve Sunucu Satın Alma

Hosting ve sunucu satın alacağımız firmanın ( ki dünyanın en büyük 3 firmasından biridir ) bu sektörde günde binlerce okuyucumun olması sebebiyle sadece wpmavi okuyucularına özel bir indirimi mevcut.

Bu indirim sayesinde hem hosting paketini firmanın normal satış fiyatından çok daha ucuza satın alacak, hem de bu satın almanın yanında firma size bir de seçtiğiniz alan adı (domain) adresini ilk yıl için ücretsiz olarak verecek.

1-Özel indirim sayfasına gitmek için buraya tıklıyoruz. Karşımıza farklı özelliklere sahip 3 ayrı hosting paketi geliyor.

Bu hosting paketlerinde Ekonomik paketi seçeceğiz. Kişisel web sitesi açmak için bu paket size yeterli olacaktır. Özel indirim de sadece bu pakette geçerli.

2-Ardından bu indirimli hosting sayfasından ekonomik paket için Kullanmaya Başlayın veya Sepete Ekle butonlarından birine tıklayıp, bir sonraki adıma geçin.

Kişisel Web Sayfası Açmak – Hosting Seçenekleri

3-Bu adımda açacağınız bireysel web sitesi için bir isim, yani alan adı (domain) belirliyoruz.

Kişisel web sitesi açtığımız için seçeceğimiz alan adı da ad soyad domaini olacak. ( Pek tabi farklı yapıda alan adları da seçebilirsiniz. )

Önemli:
Ad ve soyadınızda ö – ç – ş – ü – ğ – ı gibi Türkçe karakterler varsa, bunlar yerine o – c – s – u – g – i harflerini kullanın. Mesela adınız Büşra Çelik ise alan adınız busracelik.com şeklinde olmalıdır. Yani Türkçe karakter kullanmayın. Aksi halde alan adınız geçersiz olacaktır.
.com uzantılı bir alan adı seçmek her zaman için insanların aklında daha kalıcılık yaratır. Dolayısı ile tercihinizi mümkünse .com uzantısından yana yapın.
Eğer ad soyad olarak seçtiğiniz domain aynı isim ve soyismine sahip bir başkası tarafından alındıysa, belirlediğiniz bu ismin domain uzantısı için .net ya da .info versiyonlarını da tercih edebilirsiniz. ( busracelik.net – busracelik.info gibi ) Ancak dediğim gibi önceliğinizin .com olmasını öneririm.
Eğer belirilediğiniz alan adının .net .org ya da .co gibi uzantıları da satın alındıysa, ad ve soyadınız arasına tire ( – ) koyabilirsiniz. ( busra-celik.com gibi) Veya bunun gibi aklınıza gelebilecek farklı formasyonları uygulayabilirsiniz. Soyisminizin başına mesleğinizi tanımlamak gibi ( grafikerbusracelik.com gibi )

Alan adını aklınızda belirledikten sonra yönlendiğiniz sayfadaki arama kutusuna kafanızda belirlediğiniz domain ismini yazıp, Arama butonuna tıklayın.

Kişisel Web Sitesi Nasıl Açılır – Alan Adı Seçimi

4-Alan adımızı yazıp arama butonuna tıkladığımızda Evet! Alan adınız kullanılabilir. Başkası almadan siz alın. ibaresi karşımıza geliyorsa bu, aklımızda belirlediğimiz ve arattığımız alan adının daha önce başkası tarafınsan satın alınmadığı, yani tarafınızca satın alınabilir durumda olduğunu gösterir.

Eğer siz de arattığınız alan adı için böyle bir onay mesajı ile karşılaşırsanız, Seçin ve Devam Edin butonuna tıklayıp bir sonraki adıma geçin.

Kişisel Web Sitesi Oluşturmak – Domain Uygunluğu

#Eğer karşınıza Üzgünüz, ornekdomain.com alınmış. uyarısı çıkarsa (alttaki resimde olduğu gibi) bu, aklınızda belirlediğiniz ve arattığınız alan adının daha önce başkası tarafından satın alındığı gösterir. Bu da o alan adını alamayacağınız anlamına gelir.

Kişisel Website – Uygun Olmayan Domain

Böyle bir durumda, hemen 4 satır üstte önemli başlığı altında belirttiğim gibi isim soyisim için diğer varyasyonları deneyebilirsiniz. Ya da diğer uzantıların alınıp alınmadığını kontrol edebilirsiniz.

Eğer bir alan adı için karşınıza Seçin ve Devam Edin butonu çıkıyorsa bu, o alan adının daha önce başkası tarafından satın alınmadığı ve uygun, yani satın alınabilir durumda olduğunu gösterir.

Denemeleriniz sonucunda daha önce alınmayan bir alan adı bulduğunuzda yine Seçin ve Devam Edin butonuna tıklayıp diğer adıma geçin.

5-Diğer sayfada fiyat ekranı bizi karşılıyor. Önce satın alma seçeneklerini kontrol edelim.

Ekranın sağ tarafındaki Ürünleriniz başlığı altında

1-cPanel ile Ekonomik Linux Hosting bölümü seçeneğini 12 Ay,
2-.COM Alan Adı Kaydı bölümü seçeneğini 1 Yıl olarak seçiyoruz.
3-Office 365 Starter Email kısmını ise hemen yanında bulunan çöp kutusu işaretine tıklayıp sepetinizden çıkartın. İlk yıl ücretsiz ama devam eden yıllarda hiç ücret ödemenize de gerek yok çünkü domain uzantılı mail adreslerinizi zaten hosting yönetim panelinden (cpanel) açıyor ve kullanıyor olabileceksiniz. (Outlook ile de bağlayabileceksiniz.)

1 yıl ve üzeri alımlarda firma size domain adresini ilk yıl için ücretsiz olarak veriyor. Tabi bu aşamada daha uzun vadeli satın alım yapmak, her yıl zamanı geldiğinde ödeme yapmaktan çok çok daha ucuza gelecektir.

Keza kuracağınız kişisel web sitesi de uzun yıllar açık kalacaktır diye düşünüyorum. Dolayısı ile de eğer imkanınız varsa en başta 5 yıllık veya 10 yıllık bir alım yapmanızı öneririm.

Önemli Not:Bir de eğer hosting paketini 60 ay seçiyorsanız, domain kısmını da 5 yıl olarak seçin. Yani burada dikkat etmeniz gereken nokta hosting paketi süresi ile domain süresinin aynı olması. Hosting olmadan domain, domain olmadan da hosting hiç bir işe yaramaz.

Sayfanın altına gittiğimizde eğer toplam kısmında yazan miktar 71,19 TL ise doğru adımları uyguladık demektir. ( Doların durumuna göre fiyatlar değişiklik gösterebiliyor, onu da hesaba katın lütfen. )

6-Burada başka bir şey yapmadan sayfanın sol kısmındaki Hesap Oluştur butonuna tıklayıp hesap oluşturma adımına geçelim.

Bireysel Web Sitesi Açmak – Hosting ve Domain Fiyat Tablosu

7-Satın alma işleminden önce bir hesap oluşturmamız gerekiyor. Hesap Oluştur butonuna tıklayarak hesap oluşturma formuna ulaşıyoruz.

Formda sık kullandığımız bir mail adresi, güçlü bir şifre ve 4 haneli bir pin kodu belirliyoruz. Belirlediğiniz pin kodunu unutmamak için bir yere not edin.

Kişisel İnternet Sitesi Kurmak İçin Hesap Oluşturma

8-Hesabımızı oluşturduktan sonra firma bizi otomatik olarka tekrar az önceki sepet ekranı tekrar yönlendirecektir. Bu sefer ise ekranın sol kısmından fatura bilgilerimizi gireceğiz.

Bu sepet ekranında sol kısımda Fatura Bilgileri sekmesi altında yer alan tüm gerekli alanları doldurun ve arından en altta bulunan Kaydet butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçin.

Önemli Not:Bu kısımda verdiğiniz bilgileri doğru vermenizi öneririm. Çünkü aldığınız alan adı burada verdiğiniz bilgiler üzerine tescil ediliyor.

#Eğer vergi mükellefi iseniz formun alt kısmındaki ilgili alana vergi numaranızı girdiğinizde, yaklaşık 10 TL’lik KDV vergisini ödemiyorsunuz. Yani eğer bir şirketiniz ya da şahıs işletmeniz varsa o firmanın veya işletmenin vergi numarasını girerek yurtdışı alışverişi olduğu için KDV ödemiyorsunuz ve bu da size  10 TL’lik bir indirim sağlamış oluyor.

Eğer herhangi bir şirketiniz veya işletmeniz yoksa, bireysel olarak, bir şahıs olarak satın alma yapıyorsanız vergi no kısmını boş bırakın.

Kişisel Web Sayfası Açmak İçin Fatura Bilgilerinin Tanımlanması

9-Sıradaki adımda yine aynı ekranda ve yine aynı yerde, yani sol kısımda ödeme bilgileri gireceğimiz bir ekran geliyor. Bu kısma banka ya da kredi kartı bilgilerimizi tanımlıyor ve arından Kaydet butonuna tıklıyoruz.

Önemli Not:Ödeme için banka kartınızı ya da kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Bunun için kartlarınızın internet alışverişlerine ve yurt dışı ödemelerine açık olması gerekiyor. Açık değilse bankanızı arayarak açtırabilir, ödeme yaptıktan sonra tekrar kapattırabilirsiniz.

Eğer vergi mükellefiyetiniz varsa (şirketiniz veya işletme sahibiyseniz) KDV tutarının fiyattan düşmesi için (yurt dışı alışverişi olduğundan ) Fatura Bilgileri kısmına şirket ismi ve vergi numaranızı girin. Eğer mükellef değilseniz, yani bireysel olarak, bir şahıs olarak bu alımı yapıyorsanız bu alanı boş bırakın. ( Şirketiniz, işletmeniz  vs. yoksa bu kısmı boş bırakın. )

Kişisel Web Sitesi Kurma – Ödeme Bilgilerini Tanımlama

10-Sonraki kontrol ekranında ödeme bilgilerimizin doğruluğunu teyit ettikten sonra en alt sağ kısımda bulunan Satın Alma İşlemini Tamamla butonuna tıklayarak ödeme işlemini tamamlıyoruz.

Kişisel Site Nasıl Yapılır? Ödeme Kontrolü

11-Ödeme problemsiz bir şekilde yapıldıysa aşağıdaki gibi bir teşekkür mesajı göreceğiz. Bu ekranı görüyorsak her şey yolunda demektir.

Ad Soyad Şeklinde Site Nasıl Kurulur – Ödeme Tamamlandı

12-Son işlemimizde mail adresimize gelen e-postayı onaylıyoruz. Bu maili onaylamazsanız alan adınızı kullanamazsınız. Lütfen bu adımı atlamayın. ( Bu email onayı üyelik bilgilerinizi doğrulamak için yapılıyor. Sadece mail içerisinde bulunan e-posta doğrula butonuna tıklamanı yeterli.)

CV Web Sitesi Kurma – Mail Onayı

Tüm bu işlemlerden sonra, kişisel web sitesi açma yolunun ilk adımı olan hosting ve domain alma işlemini bitirmiş oluyoruz. Sıradaki adım hosting yönetimi için bir yönetim paneli edinmek. Bu da gayet kolay bir işlem.

Hosting Yönetim Paneli (cPanel) Kurma

Satın aldığımız hosting üzerinde server yönetimi için bir yönetim paneline ihtiyacımız var. cPanel adlı yönetim paneli, bu alandaki en kullanıcı dostu ve işlevsel paneldir. Birkaç tıklama ile kolayca kuracağız.

1-Sunucu ve alan adı alırken bir hesap oluşturmuştuk. Eğer hosting firmasının sayfasından çıkış yaptıysanız, kullanıcı adı ve şifreniz ile birlikte firmanın ana sayfasında sağ  üst köşede bulunan Giriş butonuna tıklayarak oluşturduğunuz hesap ile tekrar giriş yapın.

Kişisel Web Sitesi Yapma – Hesap Girişi

2-Giriş yaptığınızda direkt olarak Ürünlerim sayfasına yönlendirileceksiniz. Eğer zaten satın alım işleminden sonra çıkış yapmadıysanız sağ üst menüdeki kullanıcı adınızın bulunduğu yere tıklayın. Açılan menüden Ürünlerim seçeneğine tıklayın.

CV ve Portföy Sitesi Açmak – Ürünlerim Sayfasına Giriş

3-Ürünlerim sayfasındaki Web Hosting başlığını bulalım. cPanel ile Ekonomik Linux Hosting seçeneği karşısındaki Kurulum butonuna tıklayalım.

Kişisel Web Sayfası Nasıl Yapılır – cPanel Kurulumu

4-Ardından Bir Alan Adı Seçin sayfasında az önce satın aldığımız ad soyad domaini seçip İleri butonuna tıklayalım.

Kişisel İnternet Sitesi Açmak – alan Adı Seçimi

5-Sonraki Bir veri merkezi seçin sayfasında ise bize en yakın veri merkezini, yani Avrupa seçeneğini işaretleyip İleri butonuna tıklayalım.

Kişisel Website Yapımı – Veri Merkezi Seçimi

6-Bir sonraki adımda bizden WordPress altyapısını kurup kurmayacağımız soruluyor. Şimdi değil, teşekkürler. seçeneğini işaretleyip Son butonuna tıklıyoruz.

#Kişisel web sitesi için WordPress kuracağız fakat şimdi değil. Daha sonra özel ayarlamalar için cPanel üzerinden manuel olarak kuracağız.

Bireysel Web Sitesi Kurmak – WordPress Seçimi

7-Bu adımda biraz bekliyoruz. Arka planda cPanel kurulumu yapılıyor. İşlem bittiğinde ise Başlangıç işlemi başarıyla tamamlandı! mesajı göreceksiniz.

Kişisel Web Sayfası Nasıl Yapılır – cPanel Kurulumu Tamamlandı

8-Kurulum tamamlandıktan sonra Panoya Git butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçin ve hemen alt başlıktan devam edin. ( cPanel kurulum işlemi bu kadar. Şimdi sırada WordPress kurulumu var. )

Kişisel Websitesi İçin WordPress Kurulumu

1-cPanel kurulumu son adımında Panoya Git butonuna tıklamıştık. Panoya Git butonuna tıkladıktan sonra karşımıza altaki resimde olduğu gibi birçok seçeneğin bulunduğu bir ekran gelecek.

Buradaki Araçlar başlığındaki Uygulama Yükleme Aracı Insallatron seçeneği karşısındaki yazısına tıklayalım.

Kişisel Web Sitesi Kurma – Uygulama Yükleme Araçları

2-Ardıdan açılan Installation sayfasında altlara doğru indiğinizde WordPress seçeneğini göreceksiniz. Apps for Content Management başlığı altında olan WordPress seçeneğine tıklayalım.

Biyografi Sitesi – cPanel WordPress Kurulumu

3-Yönlendiğimiz sayfada sağ tarafta bulunan install this applicitaion butonuna tıklayalım.

Kişisel Web Sitesi Oluşturma – WordPress Uygulama Kurma

4-Sonraki sayfada yapmamız gereken birçok ayar görüyoruz. Bu seçenekleri aşağıdaki açıklamalara göre ayarlayalım;

Location

 1. Domain: Bu alanda satın almış olduğumuz ad soyad domain adresinin uzantı seçimini yapıyoruz. Başında www. olmayan halini seçin. Yani http://sizinkisiselsiteni.com şeklinde. www olan versiyonu veya olmayan versiyonu arasında bir fark yok. Bu tercih size kalmış. Fakat artık www ön eki pek kullanılmıyor.
 2. Directory (Optional): Bu kısmı boş bırakın.

Version

 1. Version: En son hangi sürüm varsa onu seçelim.
 2. Language: Türkçe seçelim.
 3. WordPress X.X.X EULA: I accept the license agreement seçeneğini işaretleyelim.
 4. Automatic Update: Do not automatically update. seçeneğini işaretleyelim.
 5. WordPress Plugin Automatic Update: Do not automatically update WordPress plugins. seçeneğini işaretleyelim. WordPress eklentilerini manuel güncellemekte fayda var.
 6. WordPress Theme Automatic Update: Do not automatically update WordPress themes. seçeneğini işaretleyelim. Temalarınızı da manuel olarak güncellemeniz daha sağlıklı olacaktır.
 7. Automatic Update Backup: Create a backup and automatically restore the backup if the update fails. seçeneğini işaretleyelim.

Settings

 1. Administrator Username: Bu kısımdan wordPress yönetim, yani admin panelinize girişiniz için bir kullanıcı adı belirleyin. Güvenliğiniz için tahmin edilmesi zor bir kullanıcı adı oluşturun.
 2. Administrator Password: Bu kısımdan ise yine admin paneli girişiniz için güçlü bir şifre belirleyin. Bu şifreyi unutmayın.
 3. Administrator Email: Buradan ise sıklıkla kullandığınız bir e-posta adresinizi tanımlayın. (gmail gibi)
 4. Website Title: Site ismini buraya yazalım. ( Adınız soyadınız uygun olacaktır )
 5. Website Tagline: Site sloganınızı buraya yazın. ( Kişisel Web Sitesi gibi bir açıklama girebilirsiniz )
 6. Two-Factor Authentication: Do not enable two-factor authentication. kısmını seçin. İki faktörlü giriş yöntemine şimdilik gerek yok. Bu adımı güvenlik eklentileri ile daha sonradan sağlamanız daha sağlıklı olacaktır.
 7. Limit Login Attempts: No, do not limit failed login attempts. seçeneğini işaretleyin. Giriş denemesi sınırlaması işlevini de daha sonra güvenlik eklentileri ile halletmek daha sağlıklı.
 8. Enable Multi-site: Multi site işlevi işimize yaramayacaktır. No, do not enable. seçeneğini işaretleyin.

Advanced

 1. Advanced Setting Management: Automatically manage advanced settings for me. ksımını işaretleyelim.

Her şey tamamsa sağ altta bulunan Install butonuna tıklayıp devam edelim.

Ad Soyad Şeklinde Site Nasıl Açılır – WordPress Kuruluma Geç

5-Install butonuna tıkladıktan sonra WordPress kurulum süreci başlayacaktır. Keza siz de ekrandan kurulum sürecini takip edebileceksiniz.

Kurulum işlemi tamamlandığında ise sitenizin ön yüzüne ulaşabileceğiniz adresiniz ve site yönetim paneline, yani admin panele ulaşabileceğiniz adresinizi de görebileceksiniz. Bu linklere tıklayarak sitenize ya da admin giriş panelinize ulaşabilirsiniz.

NOT:Site yönetim paneline her zaman için site adresinizin sonuna /wp-admin ekleyerek ulaşabilirsiniz.

Kişisel Web Site Açmak – WordPress Kurulumu Tamamlandı

Şu an kişisel web siteniz yayında. 7/24 dünyanın her yerinden ulaşılabilir durumda. Sırada bireysel web sitesi için bir tema seçip, satın alıp, WordPress sitenize kurmak var.

Şimdi etkileyici ve işlevsel bir kişisel web sitesi sahibi olmak için temalara bir göz atalım.

Kişisel Web Siteleri İçin Tema Seçimi

Kişisel web sitesi tasarımı, işvereninizi ya da müşterilerinizi etkilemek için önem gösterilmesi gereken bir konudur. Siteniz için seçeceğiniz tema, hem sizin itibarınızı yansıtmalı hem de işlevselliği ile kişisel web sayfanızı oluştururken size kolaylık sağlamalıdır.

En iyi kişisel web sitesi sahibi olup daha çok ön plana çıkabilmeniz için birkaç temayı sizin için inceledim. Kişisel web siteleri örnekleri olarak da değerlendirebileceğiniz bu temalar, etkileyici görünümleri ve işlevsellikleri ile ön plana çıkıyor.

MEE Özgeçmiş ve Portföy Sitesi WordPress Teması

MEE WordPress Özgeçmiş ve Portföy Sitesi Teması

Detaylı Incele Canlı Demo

Kişisel web siteleri içerisinde yıldız gibi parlamak istiyorsanız MEE Özgeçmiş ve Portföy Sitesi Teması en doğru tercih olacaktır.

Tema tasarımı gerçekten etkileyici. Bütün bilgileriniz tek ekranda yer alıyor ve ziyaretçileriniz bu bilgilere sol taraftaki menü ile hızlıca ulaşabiliyorlar.

Ziyaretçileriniz özgeçmiş belgenizi tek tıklama ile indirebiliyorlar. Yetenek ve becerilerinizi animasyonlu çizelgeler ile etkileyici bir biçimde ön plana çıkarabiliyorsunuz.

Özel tasarımlı sayfalar ve görsel galeriler ile portföyünüzü tüm detayları ile sergileyebiliyor, basit bir iletişim formu ile ziyaretçileriniz ile iletişim kurabiliyorsunuz.

Tema ile her şey hazır geliyor. Size sadece özgeçmiş, eğitim, yetenekleriniz gibi bilgilerinizi girmek kalıyor. Tasarım ve kodlama ile uğraşmadan etkileyici bir kişisel web sitesi sahibi olmak bu tema ile çok kolay.

RScard CV ve Satış Sitesi WordPress Teması

RScard WordPress CV ve Satış Sitesi Teması

Detaylı Incele Canlı Demo

Freelancer çalışıyor ve hem müşterilerime kendimi tanıtayım hem de ürün ve hizmetlerimin satışını aynı site üzerinden yapayım diye düşünüyorsanız tercihiniz kesinlikle RScard WordPress CV ve Satış Sitesi Teması olmalıdır.

Tema, kişisel olarak internet üzerinden iş yapan herkese hitap ediyor. Kişisel markanızı ön plana çıkarmak, aynı zamanda hizmetlerinizin satışını yapmak için gerekli olan tüm özellikler ile hazır olarak geliyor.

Tema ile kendinizi, yaptığınız işleri ve yeteneklerinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Özgeçmişiniz, yetenekleriniz, bağlantılarınız, referanslarınız ve portföyünüz, animasyon desteği ile etkileyici bir şekilde sunmanız mümkün.

Site üzerinden hizmet satışı yapmanız için ücretli özel eklentilere tema ile birlikte ücretsiz sahip olabiliyorsunuz. Kullanım kolaylığı ile ön plana çıkan RScard teması, kişisel web sitesi ve hizmet satışı için en çok tercih edilen kişisel internet sitesi temalarından biri olarak en doğru tercih olacaktır.

Kerge Özgeçmiş Sitesi WordPress Teması

Kerge Özgeçmiş Sitesi WordPress Teması

Detaylı Incele Canlı Demo

Kişisel porföyü hakkında potansiyel müşterilerini bilgilendirirken aynı zamanda hizmetlerini de pazarlamak isteyenlerin göz atmasını tavsiye ettiğim bir diğer WordPress kişisel portföy teması Kerge.

Kerge temasında kişisel bilgilerinizi tek tıklama ile ziyaretçilerinizin önüne getirebilirsiniz. Özel tasarımı ile müşterileriniz sitenizden ayrılmadan, sayfa yüklenmesine maruz kalmadan anında ihtiyaçları olan tüm bilgiye ulaşabiliyorlar.

Temanın en hoşuma giden özelliği, sayfa geçişlerinin birbirinden harika animasyonlar ile desteklenmesi. Portföylerinizi en etkili biçimde sergilemek için özel tasarlanmış portföy sayfaları ile ürünlerinizin tüm detaylarını göz alıcı unsurlarla birlikte sergileyebiliyorsunuz.

Blog bölümü ile işiniz hakkında düşüncelerinizi de ziyaretçilerinizle paylaşabileceğiniz bu tema, şahsen benim en etkileyici bulduğum kişisel web sitesi temalarından biri.

RyanCV WordPress CV Teması

RyanCV WordPress CV Teması

Detaylı Incele Canlı Demo

Özgeçmişinizi sunabileceğiniz, işinizin dinamikliğini yansıtabileceğiniz, hareketli, cap canlı bir kişisel web sitesi oluşturmak kodlama bilmeyenler için hayal gibi gelebilir.

RyanCV biyografi sitesi WordPress teması tam olarak bu hayalinizi gerçekleştirmek için tasarlanmış. Dinamik tasarım, göz alıcı renk şemaları, animasyonlu geçişler, hareketli simgeler…

Temada her şey tek sayfada. Biyografiniz, CV belgeniz, portföyleriniz, iletişim formu, satış sayfanız vs. hepsi tek tıklama ile ziyaretçilerinizin önüne geliyor.

Eğer işinizde dinamikliğiniz ve renkli kişiliğiniz ile ön plana çıkmak istiyorsanız tercihinizi kesinlikle RyanCV temasından yana kullanmalısınız.

Aveo WordPress Kişisel Web Sitesi Teması

Aveo WordPress Kişisel Web Sitesi Teması

Detaylı Incele Canlı Demo

Kişisel web sitem hem sade hem de etkileyici olsun diyenlerdenseniz, Aveo WordPress kişisel web sitesi teması, tam da aradığınız tasarıma sahip olabilir.

Sadeliği ve etkileyiciliği bir arada sunan Aveo, geçiş animasyonları, hareketli simgeleri, ferah görünümü, kolay kurulum ve yönetimi ile dikkat çekiyor.

Tema gerçekten kolay bir yönetime sahip. Bilgilerinizi, yönetim panelindeki yönlendirmeler ile kısa sürede birkaç tıklama ile yayına alabiliyor, güncelleyebiliyorsunuz. Zamandan tasarruf etmek isteyenler için bulunmaz bir tema olduğunu söyleyebilirim.

Tüm bunların dışında aşağıda alternatif olarak benim bulduğum ve listelediğim WordPress kişisel web sitesi temalarına da bir göz atmanızı tavsiye ederim:

Etkileyici sayfa geçişlerine sahip bir özgeçmiş sitesi teması: Unique
Özellikle freelancer iş yapanların tarzı ile ön plana çıkabileceği portföy sitesi teması: Pulse
Profesyonelliğini yansıtmak isteyenler için bir diğer WordPress CV teması: Profession
Freelancer, özellikle tasarım ve yazılım alanında çalışanlar için bir porföy teması: Bio
Moda alanındaysanız ve ürünlerinizin satışını da kişisel web siteniz üzerinden yapmak istiyorsanız: Max CV
Düğün fotoğrafçılığı gibi freelancer iş yapanlar için harika bir WordPress portföy teması: GentleMan
Yaptığı işi tüm renkleri ve canlılığı ile yansıtmak isteyenler için en uygun WordPress CV teması: ShiftCV
Tercihini sadelikten yana kullanmak isteyenler için kişisel internet sitesi teması: Mugi

Kişisel Web Sayfası Açmak İçin Temalar Nasıl Bulunur?

Yukarıda size kısa süreli yaptığım araştırmalarda gözüme çarpan kişisel web sitesi temalarını listeledim. Fakat bunlar gibi daha onlarca temaya ulaşmanız mümkün.

Yukarıdaki listede aradığınızı bulamadıysanız, alternetif olarak keniniz de şuradan WordPress kişisel web sitesi temaları için araştırma yaparak tema bulabilirsiniz.

Ulaştığınız sayfanın üst kısmında bir arama kutusu mevcut. Bu kutuya mesela resume veya cv anahtar kelimesini yazıyoruz ve Search butonuna tıklıyoruz.

Bu arama kutusuna aklınıza gelebilecek her türlü anahtar kelimeyi yazabilirsiniz. ( Tabi ki İngilizce olarak ) Resume, biography, vcard, cv, portfolio, personal vs.

Kişisel Web Sitesi Açmak – WordPress Teması Arama

Arama için kullandığımız anahtar kelimeye göre sonuçlar listelenecek. Sonuçlar içerisinde dikkatinizi çeken temanın özelliklerini görmek için tema görseline veya başlığına tıklayabilirsiniz.

#Temanın nasıl göründüğüne, yani siz de o temayı satın alıp kendi kurduğunu kişisel web siteniz üzerine yüklediğinizde birebir nasıl görüneceğini, yani temanın demosunu Preview butonuna tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Kişisel Web Sitesi Kurma – Tema İnceleme

Tema resimlerine veya linklerine tıklamak sizi tema satış sayfalarına yönlendirir. Bu satış sayfalarında temanın tüm özellikleri vs İngilzice olarak yazar.

Ayrıca bu sayfalarda bulunan live preview butonuna tıklayarak da temaların canlı demolarını inceleyebilirsiniz.

Kişisel İnternet Sitesi Nasıl Kurulur – Tema Özellik ve Satın Alma Sayfası

# Kişisel web sitesi kurmak için script ya da tema inceleme, satın alma, kurma gibi konular için daha fazla bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Tema Kurulumu ve Ayarlarının Yapılması

Üstte bahsettiğim veya alternatif olarak kendinizin de bulduğu kişisel web sitesi temalarının kurulumu için wordpress tema nasıl kurulur başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

Tema kurulum süreci her tema için aynıdır.

Ancak!

Tema yönetimi ve ayarlarının yapılması süreci ise her tema için farklılık gösterir. Her tema kodlayıcısı kodladığı tema için en uygun gördüğü yönetim paneli düzeni de kodlar.

Yani tema yönetimleri ve ayarlamaları piyasada bir çok tema olması ve her temanın farklı kişilerce kodlanmasından dolayı özgünlük gösterir.

Sadece özgeçmiş, CV, portfolyo siteleri için bile piyasada yüzlerce farklı tema mevcutken, tüm bu temaların ayarlamaları ve düzenlemeleri ile ilgili bir yazı yazmak ya da video çekmek neredeyse imkansız.

Çünkü bir temanın yönetim paneli bir diğerini tutmuyor. Hepsi birbirinden farklı…

Tabi bu durum gözünüzü korkutmasın. Yani bir bilinmezlik olsa bile. Hiç bir kaynağa ihtiyaç duymadan bile tıklamalar ile neyin nereden yapıldığını deneme yanılma yöntemi ile bile çözebilirsiniz.

# Zaten böyle bir durumda da genelde aldığınız temanın kodlayıcısı (satan kişi), temanın kurulumu, ayarlarının nasıl yapılacağı, kullanımın nasıl olacağı ile ilgili bir yazı dizini veya video serisi hazırlar. Dolayısı ile de siz aldığınız temanın kullanımı ile ilgili çok büyük ihtimalle internette bir kaynak bulabilirsiniz.

#Onu da bulamazsanız, bu tür temalarda şöyle bir özellik oluyor;

Tema, satın almadan önce demo görünümünde nasıl görünüyorsa, temayı kendi wordpress sitenize yükledikten sonra aynı demo görünümünü tek bir tıklama ile (import demo) içe aktarabiliyor, yani kendi domain adresiniz üzerine de temanın demo görünümünü birebir aktarabiliyorsunuz.

Siz de bunu yapar ve sonra kendi sitenizde yer alan tema demo görünümü üzerinde değişim yapmak istediğiniz yerleri tek tek düzenle diyerek kendinize göre düzenlersiniz. Bu şekilde de zaten hangi ayarın nasıl yapıldığını kendiniz üzerinde oynayarak keşfedersiniz.

Mesela üstte bahsettiğim Kerge isimli tema için ben youtube’da aratma yaptığımda temanın nasıl kurulacağı ve demo görünümünün kendi sitenize nasıl aktarılacağı ile ilgili bir video buldum bile. (şurada)

Bu tema sizin ilginizi çekmese bile, ne tür bir kullanım panelinin olduğu ve işlemlerin nasıl tıklamalar ile yürütüldüğü ile ilgili bir fikir edinmek adına bile üstte linkini verdiğim bu videoya bakabilirsiniz.

Son Yapılması Gerekenler ( Son RÖTUŞLAR )

Tasarım işini de halletikten sonra, yani sitenizi hem tasarımsal olarak hem de içerik olarak istediğiniz duruma getirdikten sonra ise yapmanız gereken bir kaç basit işlem daha var.

Bireysel web sitenizi google’a kayıt ettirmek, ziyaretçi trafiğini takip edecek bir sisteme kayıt olmak, SSL kurmak vs. gibi. Bunları da nasıl yapacağınızı blog açtıktan sonra ilk yapılması gerekenler başlıklı yazımda anlattım.

Yazının isminin blog açtıktan sonra… olmasına aldırmayın, wordpress ile kurulan tüm web siteleri için bu adımlar aynıdır. Dolayısı ile sizin de takip etmeniz gereken yazı budur.

%d blogcu bunu beğendi: