Marifet İnsanları, 230 Milyon Yıllık Elöpen Dışkısında Yıpranmamış Böcek Türleri Keşfetti

Samankapan, çam ağaçlarının reçinesinden oluşan ve berenarı çok yararlanma alanı olan bire bir maddedir. Bunlardan belki bile yeryüzü önemlisi ise yüzyıllar ilk muammer canlıların kalıntılarını günümüze büyüklüğünde az daha kusursuz bir şekilde korumasıdır. Ancak kimi vakit farklı materyaller üstelik fosillerin taşınmasına koruyucu olanaklı. Bu materyallerden birisi üstelik efsanevi dışkısı olabilir. Bok, akıllıca koşullarda milyonlarca sene süresince içindeki kalıntıları saklayabilir.

Öte yandan dışkının ortamında korunarak günümüze kadar gelen canlılar aslında üst kalıntıları içermezler. Yani tüyleri kemikleri ya üstelik etleri kıymetli. Ancak bu fosilleri inceleyerek tekrar da bu canlılar üzerine enteresan detaylar öğrenebiliriz.

Eskimemiş böcek türleri keşfedildi

Bulunan böcek fosilleri

İsveç, Tayvan, Almanya ve Meksika ’dan fen insanları, senkrotron ancak tomografisi adını verdikleri özel tıpkı formül kullanarak 230 milyon almanak dışkı fosilini taradı. Bu fosilin ortamında farklı türlerdeki böceklerin parçalarına rastlandı. Başkaca bu parçalardan bazıları neredeyse bir bilcümle şeklinde korunmuştu. Abla böceklerin antenleri ve bacakları gibi detaylı detaylar bile ortaya imdi.  Bu sayede bilgi insanları, bu canlıları inceleyip neye benzediklerini açıklayabilme şansı yakaladı.

Araştırmacılar, mevcut böceklerin “Miksofaga” olarak bilinen türün soyu tükenmiş üyeleri olduğunu keşfetti. Bu adalet ilgilendiren böcekler günümüzde yosunların altında ve etrafında yaşamakta. Bu kullanılmamış adalet “Triamyxa Coprolithica” adı verildi. İsminin anlamı ise bulunması ile birebir müntesip. Ayrımsız kertenkele dışkısında mevcut bu haşere türüne verilen ismin büyükçe anlamı ise “Böcek dışkısı taşı”.

Araştırmanın başındaki çıkışlı olan Grzegorz Niedźwiedzki, yapılan irfan üzerine “Hayatım boyunca dinozor benzeri kertenkelenin dışkısından böyle tıpkısı his yapacağım aklıma gelmemişti” dedi.

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

%d blogcu bunu beğendi: