NASA’nın Mars Kaşifi Perseverance, Bugüne Kadarki En Önemli Görevlerinden Birine Hazırlanıyor

NASA, nisan ayından beri Altın Gezegen’de olan uzay aracı Perseverance ile haddinden fazla büyük bir görevi gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Bugüne dek Merih’ı nail olmak amacıyla etkin feza ara bulucu bu misil, Merih’ın ayrımsız dönemler birey imkan tanıyıp tanımadığının anlaşılmasını sağlayacak olan haddinden fazla büyük tıpkı aşama atacak. NASA mühendislerinin belirledikleri ayrımsız yere gidecek olan 6 tekerli uzay aracı, Dünya’ya getireceği gâh numuneler toplamaya başlayacak.

Perseverance, önümüzdeki günlerde “Jezero” isimli bire bir kraterin içerisine girecek ve buradaki kurumuş bire bir göl yatağından kaya örnekleri toplayacak. Bilgelik insanları, bu kurumuş göl yatağının Merih’taki yaşamın ana noktası olabileceğini, elde edilecek bulguların uzay bilimleri için çok şanlı olacağını tabir ediyorlar. 

Perseverance’ın Mars’ta camekân toplayacağı toprak

Mars

NASA’nın Merih Kaşifi, haber insanlarının belirlediği noktada önce gerçekten kayaç parçacıklarını çözümleme edecek. Yapılacak geçmiş analiz, fen insanlarının bu kraterin yeterince balaban olup olmadığını anlamalarını sağlayacak. Eğer beklenen olur ve çözümleme edilen mostra yaşamla ilişik ipucu verirse, bu yol elan iri benzeri kayaç parçası için çözümleme işlemleri başlayacak. Perseverance elan sonradan, çözümleme ettiği parçaları özel tıpkısı kutu içerisine koyarak Dünya’ya getirecek. Uzmanlar bile bu kaya parçalarını, detaylı benzeri şekilde tetkik imkanı yakalayacaklar.

NASA yetkililerinden Ken Farley, Perseverance’ın yaklaşmakta olan göreviyle ilişik açıklamalarda bulundu. Yapılacak önceki analizler amacıyla Merih’taki yaşamla ait kesin argüman sunmasını beklemediklerini belirten bilim adamı, buradaki ana meselenin Jezero Krateri ile ilgilendiren olduğunu tabir ediyor. Farley’e bakarak yapılacak analizler, doğrusu etraflı zamandır bildik Jezero Krateri’yle ilişik kullanılmamış bilgilere ulaşılmasını ve bu sayede üstelik Mars’ta yaşam olup olmadığı konusuna biraz elan yaklaşılmasını sağlayabilir.

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: