Öğrenme Yeteneğinizi En Son Seviyeye Çıkaran Beyninizdeki BDNF Proteini Pekâlâ Artırılır?

Stres, uyku bozukluğu, devir içerisinde daima şekil muhavvil duygularımız… İlk bakışta herkeste varmış üzere hasıl bu rahatsızlıklar, tababet literatürünün BDNF namına adlandırdığı bir salgı proteinin eksikliğinden kaynaklanıyor türlü. 

Beynimizde düz kayran ve sayısı kişiden kişiye değişen BDNF ’mağara adı ve ne işe yaradığı sizi korkutmasın, çünkü önceki ilkin serencam paye ilmî bir kavram kabilinden zahirî bu proteinin faydaları hepimizin anlayabileceği dilden. Bile beynimizdeki BDNF seviyesinin ipleri da tamamen bizim elimizde. Öğrenmeyi çok kolaylaştıran, insanları alzheimer ve Parkinson kabil rahatsızlıklardan koruyan BDNF ’nin ne olduğuna, faydalarıne ve şüphesiz artırılacağına alay malay bakalım.

BDNF nedir?

bdnf

BDNF, karın-türevli nörotrofik amil kelimelerinin ser harflerinden oluşur. En kıytırık anlatımla BDNF ’mağara amacı, hisse senedi çağlarında sinir hücrelerinin gelişimine ve farklılaşmasına yol açmak ve yetişkinlik çağında birlikte bu hücrelerin mıhlı kalmasını sağlamaktır. 

Bu konuya özel aynı ilgimiz yoksa BDNF nedir elan önceki tek duymamış olabiliriz fakat kendisi, yeni beceriler kazanmamızda, yeni tıpkı şeyler öğrenmemizde ve ezber yapmabilmekte anahtar rolü oynar. BDNF bire bir zamanda beynimizde hasar gören nöronları birlikte onarım değer ve eke ölçüde eksikliği, alzheimer ve Parkinson üzere hastalıklara yol çevirici. 

Beyindeki BDNF oranını faziletkâr ağrımak neden majör?

beyin

Hatır-türevli nörotrofik faktörlerin beynimizde epey çok olmasının birbirinden gür faydaları bulunuyor. BDNF ’mağara efdal olması, henüz geçmiş bile belirttiğimiz üzere öğrenme sürecini kolaylaştırıyor, anıların hafızamızda daha kuvvetli meydan edinmesini sağlıyor ve bakir yetenekler edinmemizi daha de cılız ağıl getiriyor. 

BDNF düşüklüğü ise bu yararların tekmil zıttına kat açarak, öğrenmeyi epey zorlaştırıyor ve ilerleyen dönemlerde demans, alzheimer ve Parkinson üzere hastalıklara defa açıyor. Tıpkısı zamanda BDNF azlığı, ihtisas kapsam değişikliği ve kriz kabilinden rahatsızlıklara üstelik etken olabiliyor. 

bdnf

Kişi kendinize BDNF seviyenizi yoklamak tabiatıyla tür değil, bunun amacıyla doktorların beyninizin hipotalamusuna bakması gerekiyor fakat devir içerisinde lacerem hissettiğinizi dikkate alarak siftinlik çaplı tahminlerde bulunabilirsiniz. 

Dönme içerisinde aniden aşkın ruh değişimi yaşıyorsanız, sabahleyin uyandığınızda yataktan kalkmaya hevesli değilseniz ve dönüş içerisinde öğrendiğiniz şeyleri çabucak unutup, kiminle hangi konuştuğunuzu hatırlamıyorsanız, beyninizdeki BDNF düşük seviyelerde gidiş gösteriyor gibi. Bittabi tamam bu belirtileri biricik tıpkı nedene bağlamamak ve yaşadığınız sorunu netleştirmek hesabına seçkin kalem bire bir uzmana danışmanızı kaynak ederiz. 

Beyindeki BDNF seviyesi şüphesiz artırılır? 

bdnf

Beyindeki BDNF seviyesini tezyit etmek için birçok nöbet bulunuyor ve bu yolların çoğu, tıpkısı beyindeki gri maddeyi artırmaya hadim yollara benziyor. Dimdik beslenerek ve tınlamalı alıştırma yaparak BDNF seviyesini artırmak benzer, fakat dilerseniz dikkat etmeniz gereken özellikli şeylere ve bilimsel kanıtlarına elan yakından bakalım.

Tınlamalı namına antrenman yapın

beyin

Ahenkli egzersizin beyne ve alelhusus BDNF seviyesine etkisi, veri insanları eliyle doğrudan araştırılan benzeri bahis. Örneğin Polonya Wroclaw Üniversitesi’nden selen insanlarının yaptığı tıpkı araştırmaya bakarak 3 kamer boyunca düzenli namına bisiklete binen erkeklerin BDNF seviyelerinde gözle görülür bire bir şekilde artış yaşanmış. 

Hayvanlar üstünde yapılan bilimsel çalışmalar ise sunma beş altı efor müstelzim egzersizlerin üstelik beyindeki BDNF seviyesine direkt gravite ettiğini ortaya koyuyor. Hayvanat üzerinde yapılan bu araştırı, ayrımsız zamanda yükselen BDNF seviyesinin güçsüzlük belirtilerini sunma aza indirgediğini gösteriyor. 

Omega-3 ağırlıklı besinler tüketin

beyin 

Omega-3 içerikli besinler ve BDNF arasındaki iş konusunda yoğunlaşan tıpkı araştırma, Omega-3 tüketen kişilerin beynindeki bağan BDNF ’mağara yeniden normal seviyelere çıkabildiğini ortaya koyuyor. Bu sebeple günce tükettiğiniz yiyeceklerin arasına ceviz, somon balığı, soya fasulyesi ve uskumru kadar sıkıntı bulabileceğiniz yiyecekleri karışma etmekte fayda var. 

Şeker Hastalığı tüketimini azaltın 

beyin

Gereğinden çok şeker tüketmenin hangi büyüklüğünde zararlı olduğu bilcümle veri insanları vasıtasıyla tekraren tekrarlanan bire bir şey. Şeker, şeker hastalığı hastalığının önünü açmakla alay malay kansere etken olabiliyor ve vücudun savunma sistemini zayıflatıyor. Bittabi beyindeki BDNF seviyesini azalttığını de unutmamak geçişsiz elbette. Yapılan bire bir araştırmaya göre şeker, beyindeki BDNF ’in düşmesindeki sunu nazik sebeplerden birisi. Bu yüzden BNDF seviyesini yükseltmekte kararlıysanız, şeker hastalığı tüketimini bir zaman ilk minimuma indirmeniz gerekiyor. 

Vücudunuzdaki magnezyum ve D vitamini seviyelerine özen edin 

magnezyum

Selen insanların yapmış olduğu çalışmalara göre magnezyum ve D vitamini eksikliği, düşük BDNF seviyesi ile aracısız deli dolu. Tutum edebileceğiniz için sunu mıhlı D vitamini kaynağı tarih ışığı ve magnezyum seviyenizi dahi katıksız yollardan yükseltmek için bir nice seçeneğiniz bulunuyor. Bu seçeneklerin beyninde kuruyemişler, baklagiller, keten ve chia tohumu kabilinden besinler vadi alıyor. 

Magnezyum ve D vitamini BDNF ’ye bereketli geliyor diye bunlara yüklenmemek lazım tabii. Alelhusus magnezyum içerikli besinler tüketirken dikkatli olmanızı öneriyoruz çünkü çok magnezyum, bunluk ve düşük tevettür gibi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Bu sebeple sağlamlaştırma almaya değişmeyen vermeden önce mutlak bir zaman testi yaptırmanızı öneriyoruz.

Uyku düzeni üstüne tartılı olun

beyin ve uyku

İsviçre Basel Üniversitesi ’nde memur ayrımsız kol bilim adamı, yayınlamış oldukları makaleyle birlikte metin aynı dalgı düzeninin beyindeki BDNF seviyesini artırdığını ortaya koyuyor. Antrparantez esasen tıpkısı araştırı, insomnia adı sunulan uyku hastalığına cemaat insanların beynindeki BDNF seviyesinin bir hayli düşük olduğunu gösteriyor.

İstikrarlı ayrımsız gaflet düzeni, BDNF seviyesini artırmanın yanında vücudumuza bir nice üstünlük sağlıyor. Bu yararların arasında dopamin ve gri konu seviyelerinin artması, his sağlığının korunması ve kilo kontrolünün sağlanması kabilinden unsurlar bulunuyor. Yani tafsilatlı lafın kısası, BDNF seviyesini tasarruf etmek amacıyla uykunuzu daha uyumlu tıpkı arkaç getirdiğiniz anda hayatınızda yoluna girecek bedaheten çok şey bulunuyor.

Töz 1, Gerçek 2

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

%d blogcu bunu beğendi: