Özünde Tıpkısı Kontrol Motoru Olan Google, Sebep Kavga Teknolojilerine Servet Harcıyor?

1998 yılında kurulmuş olan Google, az daha kurulduğu günden beri internet dünyasında elimiz ayağımız oldu. Arama motoru hizmeti veriyor, Android işletim sistemini geliştiriyor, reklamcılık yapıyor, YouTube elinde, Earth hizmeti ile dünyayı önümüze seriyor ve henüz nicesi. Kısaca Google, dijital dünyamızı şekillendiren bir şeriklik. Peki, bu şeriklik bayram vermesine karşın sebep cenk teknolojilerine tonla para harcıyor?

Google tarafından akıbet kullanıcı kendisine bizim aldığımız hizmetler yalnızca buzdağının zahirî tarafını oluşturuyor. Esasta bu milyar dolarlık şirketin altında kâin bambaşka şirketler ve ortağı konumunda olduğu değişik şirketler var. Bu şirketler hangi mi yapıyor? MEMLUK Defans Bakanlığı ile doğrudan ilişkili namına çarpışma teknolojilerine envestisman yapıyor. Sebep diyerek merak ediyorsanız eş konunun detaylarına biraz yakından bakalım.

Google CEO ’akarsu çarpışma teknolojilerinden uzak duracağına dayalı söz vermişti:

Sundar Pichai

2 Teşrinievvel 2015 tarihinden beri Google ’ın CEO koltuğunda oturan 1972 doğumlu Sundar Pichai, gailesiz ve Hindistan asıllı bire bir tutumlu olması zımnında büyük aynı destek almıştı. Onun Google ’ı tıpkısı hamle henüz gelecek taşıyacağı ve evveli yaşanan rasizm tamamıyla konulara esaslı çözüm bulacağı düşünülüyordu. Dolma bulunmayan, bu konuda başarılı çalışmalar üstelik yaptı.

Google şirketinin sentetik zeka çalışmalarına yaptığı envestisman arttıkça, insanlar bu bakir tohum yöneticiden bir düzenlilik garantisi kabul etmek istediler. Zira Google, ABD Savunma Bakanlığı ’nın 250 milyon dolarlık insansız çekicilik aracı projesine dahil olmuştu. Tabiatıyla bu insansız albeni araçlarının amacı âdem öldürmekti.

Haziran 2018 yılında Google CEO ’akarsu Sundar Pichai, Google AI: İlkelerimiz başlıklı bire bir alfabe yayımladı ve Google ’ın ürettiği sentetik zeka teknolojisinin katiyen insanlara kötülük verme için kullanılmayacağını söyleyerek insansız hava uzlaştırıcı projesinden çekildiklerini açıkladı. Yani Google daha çok çarpışma teknolojilerinde kayran almayacaktı. Öyle mi?

Google ’ın madun şirketlerini tanıyalım:

gv

2015 yılında kurulmuş Alphabet isimli aynı müşareket var. Bu şirketin amacı, Google ve Google ’a ilişkin namına etkin ayrıksı şirketleri bir tane çatı altında toplamak. Değişik alanlarda yatırımlara imza atan hakeza iri müşareket üzere zaruri olan bu dalavere şirketinin dahi CEO ’su Sundar Pichai ’dir.

2009 yılında müesses benzeri ortaklık henüz var. Sakat adı Google Ventures olan bu ortaklık artık GV adıyla anılıyor. CEO ’akarsu yeniden Sundar Pichai olan bu iştirak, Google ’ın riziko sermayesi kolu yerine akseptans ediliyor. Yani envestisman yapılmaya derece fakat riskli ve Google ’ın adının karışılmasının istenmediği amal varsa devreye GV giriyor.

GV, bozuk Google Kitaplar direktörü James Crawford aracılığıyla kurulmuş olan Orbital Insight şirketinde behre sahibi. GV bire bir zamanda NASA mühendisleri eliyle kurulmuş olan Gezegen isimli bir şirkette birlikte aylı miktarda hisseye topluluk. Kabaca icmal etmek gerekirse bu rastgele iki müşareket birlikte ayrımlı alet ve uydulardan gelen verileri çözümleme ediyor ve KUL Defans Bakanlığı ’na istihbarat sağlıyor. 

Google, ayrımlı şirketler eliyle cidal teknolojilerine envestisman yapıyor:

Orbital Insight

GV şirketinin yüklü miktarda hisse sahibi olduğu Seyyare ve Orbital Insight üzere şirketlerin, KÖLE Savunma Bakanlığı ile yapmış oldukları toplam değeri bilyon doları bulan milyonlarca dolarlık güçlü haddinden fazla değişik ittifak bulunuyor. Yani Google aracısız olarak olmasa da behre sahibi olduğu şirketler aracılığıyla kavga teknolojisinin kül ortamında vadi alıyor.

Orbital Insight şirketi kestirmece 800 milyondan fazla cihazdan gelen peyk görüntülerini, drone görüntülerini, akıllı telefon hava verilerini inceliyor ve çözümleme ediyor. Yani bu iştirak Şimal Kore ’yi evet bile KÖLE ’nin antagonist namına gördüğü büyüklük ve grupları entelekt olarak izleyebiliyor. Bittabi, Amazon yağmur ormanlarını izleyerek abuhava değişikliğini de çözümleme ediyor ama bu analiz hangi kadar karlı kabil ki?

Seyyare şirketini incelediğimiz devir vaziyetler henüz da enteresan benzeri çözme alıyor çünkü bu şirketin kendine ilişkin cemi 150 uydusu bulunuyor. Bazıları aynı ekmek, bazıları aynı soğutucu büyüklüğünde olan küçüklü büyüklü bu uydular, nesep zamanlı adına şirkete bilim gönderimi sağlıyor. Verilerin analizinin tıpkı kısmını ise adisyon edebileceğiniz için Orbital Insight şirketi yapıyor. 

Pentagon ile Orbital Insight ortada yapılan 10 milyon dolarlık tıpkısı anlaşmaya bakarak şirket, BENDE Defans Bakanlığı ’na Datahub projesi kapsamında 7 gün 24 saat, şeb – gündüz fark etmeksizin kül peyk görüntülerini gönderecek ve gine proje kapsamında bu görüntüler üzerinden geliştirilen yapay zekaya erbap insansız çekicilik araçları öz inisiyatifleri doğrultusunda hedefi vurabilecek. Tamam, Google ’ın ‘ayrıldığı ’ insansız gelgel uzlaştırıcı projesi. 

Parçalanmamış çalışanlar bu durumdan kıvançlı değil:

insansız hava aracı

Elimizdeki umum bu bilgiler kadar Orbital Insight ve Planet şeriklik çalışanlarının bu durumdan kıvançlı olmadığını birlikte Forbes genel ağ sitesinde meydan kayran Thomas Brewster imzalı makaleden öğreniyoruz. Laf ile ilişkin tek becerikli açıklama yazmak istemezken kip çok ortaklık çalışanı bu projelerden çor duyduklarını ayan ayrımsız şekilde dile getirmişlerdir.

Bir Planet çalışanı, uyduların tamamen insancasına amaçlarla ve dünyayı destek olmak amacıyla gönderildiğini düşündüğünü söylemiş ve şu zaman hesaplı projelerin onlara anlatılan hedeflerden az çok uzak olduğunu belirtmiştir. 

Bire Bir Orbital Insight çalışanı ise hedeflerinin Endonezya ’da soyu tükenen şempanzeleri müzaheret etmek olduğunu ancak henüz bilahare işin Afganistan ’daki hedefleri vurmaya döndüğünü söylüyor. Güçlü haddinden fazla etkin, gür niyetlerle başlamış bu çalışmaların lacerem olup birlikte hedefleri tanıyıp özlük kararı ile vuracak birere silaha dönüştüğünü anlamadıklarını söylüyor.

Google hastalık kavga teknolojilerine envestisman yapıyor?

google

Google ayrımsız şeriklik, servet buyurmak için her şeyi yapar diye işin içinden kurtulmak gösterişsiz olsa da esasta biraz henüz derine inmekte avantaj var. Peki, Google aynı müşareket ve mal sarmak zorunda. Fakat filhakika yeterince kazanıyor. Cidal teknolojilerine yatırım yapmasının amacı yalnızca mal ahzetmek değil, sivil teknolojinin da gelişmesini sağlamaktır.

Zaman günlük hayatımızın vazgeçilmezi olan metin çok yayın ve teknolojinin geçmişini incelediğimiz antlaşma temellerinin ya Birinci Dünya Savaşı ’nda ya bile İkinci Acun Savaşı ’nda atıldığını görürüz. Çünkü devletler sadece bahis çekişme olduğu devir yıpranmamış yapıt ve teknolojilere envestisman yaparlar.

Bu noktada Google özellikle görünmek amacıyla kamu şirketlerin şapkayı önüne alıp düşünmesi gerekiyor. Bir sentetik zekaya kanlı gücü vererek az buçuk mülk dercetmek ve sivil teknolojiyi geliştirmeyi hedeflemek tezyifkâr etik bilimi bire bir emek mı? Belki birkaç sene sonra bileşimli zeka teknolojisi evimizin içine hafif girsin diye binlerce başkaca milyonlarca insanı öldürme kapasitesi olan teknolojilere yatırım düzenlemek hangi kadar doğru?

Hepimizin yazıksız tıpkı sayısal hizmet sağlayan ve kontrol motoru namına bildiği Google neden kavga teknolojilerine envestisman yapıyor sorusunu yanıtladık ve bilmeniz müstelzim yüce detayları açıkladık. Google ve tıpkısı şirketlerin çarpışma teknolojilerine yatırım yapması hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. 

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

%d blogcu bunu beğendi: