Parse error: syntax error, unexpected $end Hatası WordPress

WordPress sitenize dış kaynaklı bir yerden kod aldığınızda ( kopyaladığınızda ), sitesinizde değişiklik yapmaya çalışırken yada yeni bir şeyler denemeye çalışırken aldığınız kodu yanlış bir şekilde entegre etmeniz (yapıştırımanız), sitenizin tamamen bozulmasına sebebiyet verebilir.

Parse error: syntax error, unexpected $end… hatası aldığınızda bilin ki büyük ihtimalle sitenizin kodlarıyla oynarken bir yerde hata yaptınız.

Tüm siteniz kullanıma kapandı ve tüm sayfalarınızda . Parse error: syntax error, unexpected $end.. hatası alıyorsunuz. Her şeyden önce sakin olun. Bu hatayı maximum yarım saat içerisinde birlikte çözeceğiz merak etmeyin.

Bu hatayı ilk defa alan siz değilsiniz ki son alanda siz olmayacaksınız. Ayrıca bu yazımı bunun için yazıyorum, Parse error: syntax error, unexpected $end.. hatasına çözüm bulmanız için.

Syntax Error Çözümü

Syntax Error çözümü için öncelikle hatayı nerede yaptığınızı bulmanız gerekli. WordPress sitenizin herhangi bir dosyasına kod entegre etmeye mi çalıştınız ? Yada bir dosyanızın kodlarıyla mı oynadınız ? Yada bir eklenti mi güncellediniz ? Hatanın tam olarak ne gibi bir değişiklik yaptıktan sonra ortaya çıktığını bulmak size kalmış.

Yukarıda da dediğim gibi syntax error (hatası) ancak siz kaynaklı ortaya çıkar. Sitenizin bir yerine kod entegre etmeye çalışırken, düzenlerken yada eklenti dosyalarıyla uğraşırken yada eklenti güncellerken yaptığınız yanlışlık sonucunda bu hatayı alırsınız.

Syntax Error’un hangi adımınızdan sonra kaynaklandığını bulduktan sonra sıra geldi yaptığınız hatayı düzeltmeye. Diyelim ki sitenizin header.php sayfasına google analytics kodu eklemeye çalışıyordunuz ve analytics kodlarınızı analytics adresinden kopyaladıktan sonra wordpress admin paneline girdiniz ve  Görünüm >> Düzenleyici sekmesi altından header.php dosyanıza girerek doğru olarak bildiğiniz yere yapıştırdınız. Bu işlemin hemen ardından sitenizin tüm sayfalarında karşınıza Parse error: syntax error, unexpected $end… hatası çıktı.

Tamam, hatanın şu an neden kaynaklı olduğunu biliyorsunuz. Kodu yanlış yere yapıştırdınız. (Header.php dosyasını doğru fakat yapıştırdığınız yer yanlış) fakat nasıl düzelteceksiniz ? Tekrar admin panelinizden Görünüm >> Düzenleyici sekmesine ulaşamıyorsunuz ki.

Bu noktada sitenizin serverlarına FTP üzerinden bağlanıp düzenlemeye çalıştığınız header.php dosyasını indirip eklediğiniz kodu silip tekrar FTP üzerinden site serverlarınıza yüklemeniz gerekli.

Eğer FTP kullanımını bilmiyorsanız WordPress Site Yedeği Alma – Site Yedekleme Başlıklı yazımda aslında FTP bağlantısının nasıl kullanıldığınıda anlattım.

Eğer yanlış eklediğiniz kodu silemiyorsanız, silseniz bile hata düzelmiyorsa kısaca işin içinden çıkamıyorsanız, sitenizin yedeği elinizde bulunuyorsa (en yakın zamandaki yedek) yedek header.php dosyanızla şu an ki heade.php sayfanızı değiştirin.

Eğer site yedeğiniz bulunmuyorsa bu tecrübenin sizde yedek alma alışkanlığı yaratmasını umuyorum.

Bazı Hosting firmaları kullanıcıları için yedek bulundurur. Size tavsiyem hostunuzla iletişime geçip probleminizi anlatın. Hangi değişikliği yaptıktan sonra Parse error: syntax error, unexpected $end… hatası aldığınızı söyleyin. Ellerinde sitenizin yedeği varsa yedeğini size iletmelerini yada direkt olarak hatayı düzetlmelerini rica edin.

Umarım Parse error: syntax error, unexpected $end Hatası WordPress başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur.Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

#WordpressHataları #WordpressKodlama

%d blogcu bunu beğendi: