Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın Gündeme Getirdiği ve Oldukça Zehirli Bir Tür Olan Trakonya Balığı Nedir?

Türkiye’nin önde mevrut mal profesörlerinden Bağımsız Milletvekili Demirtaş, toplumsal medyayı da oldukça çalışkan kullanan bire bir benibeşer. Yaptığı bilgilendirici paylaşımlarıyla Twitter üstünde hatırı sayılır tıpkısı takipçi sayısına vasıl Prof. Dr. Bağımsız Milletvekili Demirtaş, bugün yaptığı aynı paylaşımda ise farklı benzeri konuyu gündeme getirdi. Demirtaş’ın yaptığı paylaşımda ayağını trakonya balığının soktuğunu söylemesiyle trakonya balığı çabucak Twitter gündemine girdi.

Paylaşımında “Ayağımı trakonya balığı soktu. Daha önce bu büyüklüğünde keder duyduğumu hatırlamıyorum” diyen Demirtaş, antrparantez denize girenlerin bu suret olaylara karşı ayaklarına plastik havari giymelerini kaynak etti. İşte Bağımsız Demirtaş’ın konu hakkındaki paylaşımları:

Trakonya balığı nedir?

trakonya balığı

Ahali arasında çoğaltan balığı kendisine de aşina trakonya, Akdeniz’in yanı sıra Marmara ve Ege’da de tanıdık ağılı bire bir asıl yerine biliniyor. Kışın 150 metre derinliğe, yazları ise 5 metreye büyüklüğünde olan sığ sulara gelen bu hak, hele kayalık ve sahra bölgelerde ardılmak tür. Tipik özelliği ise kafasının üzerinde mevcut dikenleri.

Genelde çamurlu, beyaban zemine kendini gömerek saklanan trakonya, alışılagelen şartlarda insanlar amacıyla tıpkı zılgıt oluşturmasa birlikte çıban üstünde mevcut zehirli dikenlerin deriye teması halinde korkulu mesail doğurabiliyor. Trakonya çarpması çok yavaş ayrımsız veca ve sokulan bölgede pahal benzeri şişme başlıyor. Ardından bulantı, kusma kadar sonuçların birlikte, ara sıra durumlarda hipertansiyon ve his durması de görülebiliyor.

Demirtaş’ın paylaşımına göreyse alerjisi olan kişilerde apansız solunum durmasına üstelik yol açabilen trakonya sokması durumunda tek çabucak tıpkı afiyet kuruluşuna gezmek gerekiyor. Giderken de bölgeye sıcak su uygulamanız kaynak ediliyor. Demirtaş, trakonya sokmasından korunmak içinse denize girerken ayaklara plastik havari giyilmesi önerdi.

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: