Rize’de Bir Marangoz, 1988 Model Aracını Ahşapla Kaplayarak Kamyonete Çevirdi

Henüz önceki, fersude veya kullanılmaz arkaç gelen araçlarını ayrımlı yöntemlerle hayata kafasız döndüren kişileri görmüştük. Bunlardan bazıları aracın otantik tasarımına merbut kalırken diğerleri, özlük yaratıcılıklarını konuşturarak araçları üstünde amal uyguluyordu. Aktüel haberimizin konusu olan kamyonetin sahibi Sağlam Tercan, burada ikinci gruba dahil oluyor.

Çürümeye yüz tutmuş olan otomobili amacıyla oldukça aşkın uğraşmış olan Tercan, aracını ahşapla kaplayarak bir kamyonete dönüştürdü. Tercan, kamyonetin ahşap gövdesi için 4 değişik cins ongun kullandığını belirtti. Tercan, içtimai medyada üstelik berenarı bent gören kamyonetin peşi sıra karda ve dağlarda başvurmak üzere bir cip yapacağını dahi söyledi. 

“1,5 yılımı kamyonete verdim”

Ahşap kamyonet

Rize’nin Güneysu ilçesinde zihayat Marangoz Güçlü Tercan, normalde 1988 emsal tıpkısı otomobil kullanıyordu. Otomobilin kaportası kullanılmaz arkaç gelince aracısız çıkaran marangoz, motoru esasen çalıştırmayı başardı ve ara bulucu ahşapla dercetmek için kolları sıvadı.

Tercan’ın söylediğine bakarak bunun sonuca ulaşması kestirmece 1,5 yıl sürdü. Tasarım yapmadığını tamlayan Tercan, bu konuda şu sözleri söyledi:

“Dizayn yaparak başlamadım. Kafamda çizmiş olduğum projeyle yaptım. Kağıt üstünde çizmiş olsaydım henüz farklı yapardım. Görsel namına bu kadar adamakıllı çıkacağını durum etseydim bunu projeyle yapardım. 1,5 yılımı kamyonete verdim. Projesiz olduğundan beş ay aşkın uğraştım. Bire Bir parçayı üç dört sefer değiştirdiğim oldu. Bu bütün ahşaptır. Altına şasesini çelikten bağladım. Kurdum yaptım, motorunu taktım”

Ahşap kamyonet

Kamyonetin yapısına geldiğinde ise rastgele parçanın değişik yeryüzü beş altı 15 kere elden geçtiğini belirten marangoz, ağaçların birbirine geçme olduğunu ve bu sebeple seçkin çivi olmadığını, yemeden içmeden kâh yerlerinde vida olduğunu belirtti.

Baran gibi durumlardan hırçın etkileneceği söylendiğinde ise Tercan, bu aracın 20 sene suda kaldığında üstelik çıktığında yine ayrımsız çevirici olacağını, suyun güçlük etmeyeceğini söylüyor. Buna munzam adına kısaca 50 bin lira maliyetle oluşturulan bu kamyonetin, elverişsiz dışından birçok öneri aldığını belirtiyor.

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

%d blogcu bunu beğendi: