SEO Teknikleri: %150 Trafik Artışı Garantili SEO İpuçları

SEO Teknikleri – SEO İpuçları

SEO Teknikleri adına bu yazımda sizlere müşterilerime %50 – %150‘lik organik trafik artışı yaşattığım SEO İpuçları neler, canlı örnekleri ile bahsedeceğim.

Yazımın en iyi yanı ise, tüm bu SEO Tekniklerinin herkes tarafından kolaylıkla uygulanabilir olması.

Bu yazı ile size şunu garanti ediyorum;

1- Hali hazırda yayımda olan yazılarınızın google’daki sıralaması yükselecek !
2- Bugüne kadar okuduğunuz SEO Teknikleri arasında aklınıza gerçekten yatan ve daha önce hiç bir yerde okumadığınız SEO ipuçları olacak !

Vereceğim SEO teknikleri için herhangi bir şekilde yeni yazılar, fikirler üretmenize ya da yeni bir girişimde bulunmanıza da gerek olmayacak.

Bu SEO Teknikleri bugüne kadar her zaman gözünüzün önünde olan, baktığınız ancak hiç bir zaman göremediğiniz, ayağınıza bağlı olan ve sizi aşağıya çeken fakat farkında olmadığınız ağırlıklardan sizi haberdar etmekten ibaret.

Bu SEO teknikleri ile üretimimizi arttırmayacağız. Var olan üretimden maximum verim almaya çalışacağız ve inanın bana bunu da başaracağız !

Kalitesiz Sayfalar
>> Etiket Sayfaları
>> Attachment Sayfaları
>> Kategori Sayfaları
>> Çözüm
Kalitesiz Yazılar
Search Console Analizi
Yazıları Güncelleme

Kalitesiz Sayfalar

En temel ve etkili seo teknikleri arasında yer alan bu yöntem ile, içeriklerinizin google sıralamalarına ciddi sıçramalar yaşatabilirsiniz.

Sadece bu yöntem ile SEO hizmeti verdiğim bir çok müşterimin organik trafiğinde ciddi sıçramalar / artışlar gözlemledik.

SEO ipuçları arasında vereceğim bu yöntem gözünüzün direkt önünde olduğu, devamlı baktığınız ancak hiç bir zaman göremediğiniz bir gerçeği gözlerinizin önüne sermem, yani görmenizi sağlamam ile alakalı.

#Daha doğrusu yükselmenizi engelleyen, ayağınıza bağlı ancak bağlı olduğunun farkında olmadığınız, sizi devamlı aşağı çeken ağırlıklarınızdan kurtulmanız ile alakalı !

Evet, farkında olmadığınız, sizi dibe çeken ağırlıklar.

Peki nedir bu ağırlıklar ? Hemen listeleyeyim;

 1. Etiket sayfaları
 2. Kategori sayfaları
 3. Attachment sayfaları
 4. Kelime sayısı az olan içerikler ( 300 – 500 kelime ve altı )
 5. Ziyaretçi istatistiği düşük olan sayfalar
 6. Ziyaretçinin az vakit geçirdiği sayfalar
 7. Düşük kaliteli içerikler
 8. Arşiv sayfaları
 9. Zamanı geçmiş içerikler
 10. Birbirini tekrar eden sayfalar

Listeyi okur okumaz, saydıklarımın size nasıl bir ağırlık oluşturduğu ile ufak tefek fikirleriniz oluştur değil mi ?

Şimdi bunu biraz daha açalım;

Google bir içeriği 1. sırada göstermeye nasıl karar verir ? Tamam, yüzlerce google sıralama kriteri mevcut. Yüzlerce white hat – black hat – grey hat SEO teknikleri de mevcut.

İlk sıraya google botlarını manipüle etmeyi başarıp da gelen içerikler de mevcut. Tabii yarın bir gün google teknolojisini geliştirdikçe bu kısa vadeli SEO teknikleri de çöpe gidecektir.

Ancak bizim odaklanmamız gereken ise hiç bir zaman değişmeyecek tek bir kriter !

Google’ın bugün, yarın, 10 yıl sonra da devamlı olarak bakacağı, arayacağı, değerlendireceği tek kriter.

#O da sitenizin genel anlamda kullanıcıya ne kadar faydalı olduğu, yani etkileşim kriteri.

İnsanlara faydalı bir site oluşturmak, etkileşimi yüksek bir site oluşturmak hiç bir zaman için güncelliğini yitirmeyecek bir google sıralama kriteri, dolayısı ile de bir SEO tekniğidir.

İşte benim üst kısımda listelediğim tüm ağırlıklar da sitenizin etikileşim istatistiklerini devamlı olarak aşağı çeken ve dolayısı ile de istatistiklerinizi okuyan, etkileşimi istatistiklerinizden ölçen google’ın gözünde de sitenizin genel anlamda kalitesine düşüren ayak bağları, gereksiz ağırlıklardır.

#Google’ın bu konuda yaptığı resmi açıklama ise şu şekildedir;

“Narrow it down as much as you can. Don’t create low quality and no value add pages. It’s just not worth it because one thing is that we don’t necessarily want to index those pages. We think that it’s a waste of resources. The other thing is that you just won’t get quality traffic. If you don’t get quality traffic then why are you burning resources on it?” ( Gary Illyes tarafından yapılmış açıklama )

Yani özetle google bize, dead weight / kullanıcıya hiçbir katkısı olmayan, kalitesiz sayfalardan kurtulun diyor.

Etiket Sayfaları

Genele insanlar hep şunu düşünür. Ne kadar çok indexim olursa, google’da ne kadar fazla sonucum olursa siteme gelecek olan potansiyel ziyaretçi sayısı da o kadar artar.

#Halbuki bu yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesidir !

Evet, ne kadar çok indexiniz olursa o kadar çok trafik çekmeniz mümkün ancak çektiğiniz bu trafiği elinizde tutamıyorsanız, gelen ziyaretçi bu sayfalarda 10 saniye 20 saniye 30 saniye geçirip, sayfayı direkt terk ediyorsa

Bu oranlar sitenizde geçirilen ortalama süreyi düşürüyor, hemen çıkma oranlarını yükseltiyor ve bu da sitenizin kalite değerini genel anlamda düşürüyor demektir.

#Eğer kalite seviyenizi bu kalitesiz sayfalar ile google’ın gözünde düşürürseniz, asıl organik trafik çekmek istediğiniz yazılarınızın google’da üst sıralarda yer alma şansını engellersiniz.

Sizlere SEO hizmeti verdiğim bir kaç müşterimin google index sayılarından aşağıda bir kaç örnek vereceğim;

SEO İpuçları – Google İndex Saysı

Hemen üstteki resimde gördüğünüz yaklaşık 5.860 sonuç bulundu ibaresi bir müşterim için google’da site:siteismi.com şeklinde yaptığım aratma sonucu sadece o sitenin google’da bulunan index sayısını gösteren rakamdır.

Evet bu sitesinin google’da toplamda 5.860 sonucu bulunmaktaymış. Şaşırtıcı olan kısım ise şu;

Bu sitede bulunan toplam yazı sayısı: 905

Sayfa sayısı ise: 6

Yazılar ve sayfalar, yani toplamda google indexinde bulunan 1001 içerik, gerçek anlamda okuyucuların okudukları sayfalardır. Yani insanların girip, gerçek anlamda zaman geçirdikleri sayfalar.

#Geri kalan 5.860 – 1001 = 4859 indexte olan sayfa ?

İşte bunlar da etiket, kategori ve attachment sayfalarından oluşuyor. Yani istatistik değerleri ciddi anlamda kötü olan ve sitenin genel istatistiklerini her zaman aşağıya çeken içeriklerden, yani ağırlıklardan oluşuyor.

Diğer bir müşterimin index sayısı ise şu şekilde;

SEO Teknikleri – Google İndex Sayısı – Kalitesiz Sayfalar

Toplamda google’da 17.600 index’i olan bu sitenin ise toplam yazı ve sayfa sayısı 4000 küsür. Geri kalan 17.600 – 4000 = 13.600 index ? Yine etiket, attachment ve kategori gibi kalitesiz sayfalarından oluşuyor.

Bir diğer müşterimin index sayısı ise şu şekilde;

SEO Teknikleri – Kalitesiz Sayfaları Belirleme

Toplamda google’da 3.940 index’i olan bu sitenin ise toplam yazı ve sayfa sayısı 450 küsür. Geri kalan 3.940 – 450 = 3.490 index ? Yine etiket, attachment ve kategori gibi kalitesiz sayfalardan oluşuyor.

#Neden mi bu sayfalar gereksiz, ya da istatistikleri aşağıya çekiyor ?

Gelin birlikte inceleyelim;

1-Öncelikle google analytics hesabınıza giriş yapın. Ve Sol Menuden >> Davranış >> Genel Bakış sekmesine gidin. Daha sonra ise sağ tarafta açılan ekranın en alt sağ kısmında bulunan tam raporu görüntüle linkine tıklayın.

2-Açılan sayfada yine en alt sağda bulunan gösterilecek satır sayısı kısmını 5000 yapın ve raporu Sayfa Görüntülenme Sayısı seçeneğine tıklayarak az gösterimden çok gösterime doğru sıralayın.

SEO Teknikleri- Etiket Sayfaları İstatistikleri

( Üstte yer alan resimdeki istatistikler bir müşterimin etiket sayfaları için google analytics verilerinden alınmıştır.  )

Muhtemelen eğer siz de sitenizde bir yazı için ( onlarca ya da 1 – 2 tane fark etmez ) etiket kullanıyorsanız hemen üstteki istatistikler gibi istatistiklerle karşılaşmanız çok olası.

#Müşterimin son 1 ayda etiket/afrodizyak-bitkiler-nelerdir sayfasını 1 kişi ziyaret etmiş ve sadece 0 saniye durmuş. Aynı şekilde etiket/agir-depresyondan-kurtulma-yollari etiket sayfasını son 1 ayda 1 kişi ziyaret etmiş, ortalama 0 saniye durmuş ve başka hiçbir sayfayı ziyaret etmeden siteyi terk etmiş.

Peki bu sayfaların istatistikleri neden bu kadar düşük ? Neden etiket sayfalarımızı ziyaret edenler saniyesinde siteyi tert ediyor ?

Şöyle düşünün;

Potansiyel bir ziyaretçi google’da “ziraat bankasının kaç şubesi var” diye bir aratma yapıyor ve diyelim ki sizin de bu soruyu cevaplayan bir yazınız mevcut.

O yazınızda da “ziraat bankasının kaç şubesi var” şeklinde bir etiket kullandınız ve bu etiket sayfası da google indexinde.

Pontasiyel ziyaretçi bu aratmayı yaptığında karşısına çıkan sonuçlardan bir tanesi de sizin etiket sayfanız.

Ardından pontasiyel ziyaretçi bu etiket sayfanıza sonuçlardan tıklayıp gidiyor ve karşısına hemen alttaki gibi bir sayfa açılıyor;

SEO Teknikleri – Etiket Sayfalarının Nasıl Göründüğü

Böyle bir sayfa açıldığında ziyaretçi sorusuna cevap almak adına bir de bu sayfa içerisinde yer alan “Ziraat Bankası” ile ilgili yazınıza tıklaması gerekiyor.

#Soru şu: Tıklar mı ?

Tıklamaz.

İnanın bana bu böyle. Siz ziyaretçiye ilk saniyede istediğini verdiniz verdiniz. Vermediniz, o ziyaretçi o sayfayı terk eder.

#Ziyaretçi karşısına bir içerik sayfasının açılmasını beklerken, bir etiket sayfası açılıyor ve içeriğe ulaşabilmek için o etiket sayfasında yer alan içeriğe tekrar tıklaması gerekiyor.

Yok daha neler…

İşin şakası bir yana. Ziyaretçiler acımasızdır. Böyle acımasız bir ortamda bunu yaparsanız, kaybeden siz olursunuz.

Keza bunu ben söylemiyorum, istaistikler zaten söylüyor. Siz kendi sitenizin istatistiklerine baktığınızda onlar da söyleyecektir…

Attachment Sayfaları

Gelin bir de attachment sayfalarına bakalım;

SEO Teknikleri – Attachment Sayfaları İstatistikleri

Not:Attachment sayfaları wordpress’in bir özelliği. Şöyle ki, siz yazınıza bir resim eklediğiniz zaman wordpress o eklediğiniz resim için bir de resim sayfası oluşturuyor. Tabii siz bu sayfaları index’e kapatmazsanız google’da onları gelip indexliyor.

Örnek google indexi ve örnek sayfa URL adresi: yazi-url-adresi/attachment/16518/ ya da yazi-url-adresi/resim-ismi şeklinde olabilir bu sayfalar.

Hemen üstteki resimde gördüğünüz de yine bir mütşerimin attachment sayfalarından bir istatistik. ( Hariç olan bir yazı sayfası – diğerleri ise attachment )

Gördüğünüz gibi yine attachment sayfalarınının da istatistikleri içler acısı durumda. Son 1 ayda attachment sayfalarını 2 kişi ziayret etmiş 0 – 9 saniye durup sitenin diğer hiç bir sayfasını ziyaret etmeden çıkmış.

Kategori Sayfaları

Gelin bir de kategori sayfaları istatistiklerine bakalım;

SEO Teknikleri – Kategori Sayfaları İstatistikleri

Yine bir müşterimin kategori sayfalarının bazılarının istatistikleri ise hemen üstteki resimde göründüğü gibi.

#Mesela doğal beslenme kategorisinin 2. sayfası son 1 ayda 3 kere ziyaret edilmiş. Ziyaret ortalaması sadece 15 saniye olmuş ve bu ziyaretçiler sitesinin başka hiç bir sayfasını ziyaret etmeden, sitesini terk etmişler.

Genel olarak etiket, kategori sayfalarının istatistikleri bu şekilde. Yani bunlar kalitesiz sayfalar olarak geçiyor.

Attachment sayfalarıda aynı şekilde. Tek bir resim için oluşturulmuş bir sayfa hiç bir text / metin / yazı ve değer içermediği için yine kullanıcıya bir şey katmıyor.

Ve bu sayfaların istatistikleri yazılarınızın istatistikleri ile aynı kefeye konuluyor.

100 yazınız için ziyaretçilerin o 100 yazıda geçirdiği ortalama süre 3 dakika ise ve toplamda 1000’i bulan etiket ve kategorilerinde geçirilen ortalama süre 0 – 30 saniye arası olunca sitenizin geneli için geçirilen ortalama oturum süresi ne kadar oluyor ?

45 saniye gibi bir süreye tekabül ediyor. Yani çoğunluğu bu kalitesiz sayfalar oluşturduğu için ortalama aşağı çekiliyor.

Çoğunluğu bu kalitesiz sayfalar oluşturmasa bile, yine de bu sayfalar her zaman için sitenizin ortalama geçirilen süresine olumsuz etki ediyor.

Yani sizi aşağı çekiyor.

İşte bunlar gözünüzün önünde olan, baktığınız ancak göremediğiniz, ayağınıza bağlı ancak farkında olmadığınız yükler.

Bu sayfalar sizin istatisitiklerinize olumsuz etki ettiği için, istatistiklerinizi inceleyen google’a da olumsuz etki ediyor.

Dolayısı ile Google’da kullanıcı deneyimini ölçtüğü ve ona göre hareket ettiği için google’a da bir şey katmıyor. Sitenizin genel anlamda google’daki kalitesini düşürüyor.

Çözüm

Tamam ikna oldum. Peki bu problemi nasıl ortadan kaldıracağız Burak ? Ee ben bugüne kadar yazılarımın tamamında binlerce etiket kulladım, tüm bunlar ne olacak ? Bunları indexten nasıl kaldıracağım ?

Çözüm basit;

Etiket – Kategori ve Attachment Sayfalarını google index’inden kaldırmak. Onu da yoast etklensi kullanarak tek bir tıklama ile yapmanız mümkün.

1-Admin Paneli >> SEO >> Başlıklar & Metalar >> Kategoriler sekmesine gidin ve hem kategoriler hem de etiketler için Meta Robots seçeneklerini No İndex yapın.

2-Attachment sayfaları için ise, yani yazılara eklediğiniz her bir resim için wordpress tarafından oluşturulmuş resim sayfalarını tekrar resimlerin bulunduğu yazıya ya da sayfaya yönlendirmek ve dolayısı ile indexten kaldırmak için;

#Öncelikle ortam dosyalarının noindex yapın. Bunun için;
Admin Paneli >> SEO >> Başlıklar & metalar >> Yazı tipleri >> (Burada ortam dosyalarını noindex yapmalısınız.)

#Ortam linklerinin bağlı olduğu sayfaya yönlendirilmesi için ise:
Admin Paneli >> SEO >> Gelişmiş >> Kalıcı bağlantılar >> Ekli dosya adresleri için ebeveyn yazının adresine yönlendirme yap. (burada “Yönlendirme” butonunu aktif edin)

İşlem bu kadar. Bu konu hakkında başka bir şey yapmanıza gerek yok. Etiket – kategori ve attachment sayfalarının google index’inden düşmesi birkaç hafta alabilir.

Daha sonrasında tüm etiketlerinizi direkt silebilirsiniz ya da bazılarını da ( çok alakalı olanları ) alakalı sayfalara 301 yönlendirmesi ile yönlendirebilirsiniz.

Ancak dediğim gibi bu etiket sayfalarını silmeden önce mutlaka tüm bu etiket sayfalarının google index’inden kalmasını bekleyin ve kalktığına emin olun.

Ve pek tabii buradan bir de bir yazı için onlarca etiket kullanılmaması gerektiği sonucunu da çıkartıyoruz. Ben yazım için max 2 – 3 etiket kullanıyor, bazen ise hiç kullanmıyorum. Çünkü etiketler anahtar kelime değildir. Etiketler küçük kategorilerdir. ( Bkz: Etiket ve kategori farkı )

Kalitesiz Yazılar

Tabii kalitesiz sayfalardan kasıt sadece etkiket, kategori veya attachment sayfaları değil. Aynı zamanda yazılarınız da birer sayfadır ve kalite arttırma adına tüm yazılarınızın da gözden geçirilmesi gerekmektedir.

Yukarıda etkiket – kategori ve attachment sayfaları için yaptığımız analizin aynısını yazılarınız için de yapmanız gerekmekte.

Yine aynı şekilde;

1-Öncelikle google analytics hesabınıza giriş yapın. Ve Sol Menuden >> Davranış >> Genel Bakış sekmesine gidin. Daha sonra ise sağ tarafta açılan ekranın en alt sağ kısmında bulunan tam raporu görüntüle linkine tıklayın.

2-Açılan sayfada yine en alt sağda bulunan gösterilecek satır sayısı kısmını 5000 yapın ve raporu Sayfa Görüntülenme Sayısı seçeneğine tıklayarak az gösterimden çok gösterime doğru sıralayın.

Sıraladıktan sonra yazılarınız için bakmanız gereken kriter şu şekilde olmalı;

 1. Ziyaretçi sayısı son 30 günde 20’den düşük olan
 2. Sayfada geçirilen süre ortalaması 10 – 20 saniyeden düşük olan ( İki kombinasyonu da aynı anda sağlayan sayfalar değil, belirttiğim her bir madde için ayrı ayrı bakın. )

Mesela alttaki resim benim bir müşterime sadece sitesi ile ilgili kalitesiz yazılarının hangileri olduğunu göstermek için bulduğum bir kaç yazısı;

SEO Teknikleri – Kalitesiz Sayfaları Belirleme

Resimde yer alan müşterimin yazılarını son 1 ayda toplamda max 10 kullanıcı ziyaret etmiş bu ziyaret edenler sitesinde max 32 saniye durmuş. Ziyaret edenlerin büyük bir çoğunluğu da zaten bu yazıları ziyaret ettikten sonra direkt siteyi terk etmiş.

Bunlar muazzam düşük rakamlar. Böyle istatistiklere kendi sitenizde de ulaştığınızda bir kere şunu kabullenmelisiniz;

Ben yazıyı yazmışım, yayımlayalı uzun da bir zaman olmuş ancak bu yazılar beklenenin çok çok altında bir performans gösteriyor.

#O zaman burada bir problem var. Ters giden bir şey var.

İşte bu aşamda analiz etmeniz, bulmanız gereken şey ise neyin ters gittiği.

 1. Yazı kaç kelimelik bir içerik ?
 2. Başka bir içeriğinizin kopyası mı ?
 3. Bu yazı için yazılmadan önce doğru bir anahtar kelime analizi yapılmış mı ?
 4. Yapılsa bile anahtar kelime analizi doğru uygulanmış mı ?
 5. Site içi SEO kuralları ne kadar doğru kullanılmış ?
 6. Yazı SEO başlığı ve meta açıklaması ne kadar verimli yazılmış ?
 7. Resimler doğru bir şekilde SEO uyumlu kullanılmış mı ?
 8. Yazı okunabilirliği ne seviyelerde ?
 9. Yazı gerçekten okuyucuya bir bilgi katıyor mu yoksa çöp bir içerik mi ? İçerik ne kadar değerli ?

Gibi onlarca kriter çerçevesinde bu istatistiği düşük yazıları bir bir incelemelisiniz. Bu analizi yapmak içinse, bazı SEO tekniklerini çok iyi kavramış olmanız gerekiyor.

Bu konuda size şu yazılarım yardımcı olabilir;

Başarılı bir blog yazarı nasıl olunur başlıklı yazımı mutlaka ama mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Bu yazımda anahtar kelime analizi nasıl yapılır, SEO başlığı nasıl belirlenir, meta başlığı nasıl belirlenir, yazı stratejilerinizi nasıl belirlemelisiniz, yazılarınızı nasıl yazmalısınız gibi en temelden en üst seviyeye kadar bildiğim, tecrübe ettiğim bütün SEO teknliklerini anlattım. Uzun bir yazıdır ancak kesinlikle sıkıcı bir yazı değildir. Kesinlikle okumanız size çok şey katacaktır.

Anahtar kelime analizi nasıl yapılır ( 2. part )
Site içi SEO kriterleri
SEO uyumlu yazı nasıl yazılır

Gibi yazılarımı da okumanız, bu yazılarınızın istatistiklerinin neden böylesine düşük olduğunu kavramanıza yardımcı olacaktır.

Daha sonra ise tekrar bu kalitesiz yazılara dönüp, bu yazılar için bir aksiyon planı çıkartmanız gerekmekte.

Ve bu aksiyon planınıda kendinize şu soruları sorarak çıkartmalısınız;

1- İstatistiği düşük olan bu yazı doğru bir anahtar kelime analizi yapılarak, doğru bir şekilde SEO uyumlu yazılarak ve yazı ağları ile donatılarak SEO açısından daha kaliteli bir hale getirilebilir mi ?

2- Eğer SEO açısından daha kaliteli bir hale getirileceğini düşünüyorsanız, kendinze ikinci ve en önemli olarak şu soruyu sormalısınız: Bu yazı içerik olarak, okuyucuya kattığı değer olarak daha kaliteli yazılabilinir mi ?

#Eğer bu iki soruya da cevabınız olumlu ise, o zaman bu yazılar için yeniden yapılandırma işlemine, yani restorasyona gidebilirsiniz.

Bu restorasyon işleminin sırasını da, hemen bir sonraki adımda anlatacağım search console analizinden elde ettiğiniz sonuçlar çerçevesinde belirlemelisiniz.

Yok eğer yazıları nerden tutsanız elinizde kalıyorsa ve hiç bir şekilde düzeltilemeyeceğini düşünüyor iseniz, o zaman da bu yazıları en alakalı diğer yazılara 301 olarak yönlendirin.

#Eğer yönlendirecek alakalı bir yazı yoksa da, bu yazıları google indexinden kaldırın ve indexten kalktıktan bir süre sonra da sitenizden silin. Ancak bu en son seçeneğiniz olsun !

Google indexten kaldırma işlemini de Google Webmaster tools >> Google Dizini >> URL’leri kaldır seçeneğinden yapabilirisiniz.

Search Console Analizi

SEO Teknikleri arasında verebilceğim bir diğer ipucu ise Search Console analizi. Search Console istatistikleri SEO teknikleri için / organik trafik arttırma için kullanabileceğiniz en iyi araçların başında geliyor.

#Google, Search Console’da siteniz içierklerinin hangi kelimelerde sıralamaya girdiğine, ort. kaçıncı sırada olduklarını, tıklanma ortalamalarını, sıralamaya girdiği kelimenin aratılma hacminin ne kadar olduğunu ve tıklanma sayısı gibi istatistikleri sitesini search console kayıt ettirmiş her site sahibine sunar.

Gerçekten harika bir araçtır.

Ben bu aracı anahtar kelime analizinin 2. aşaması olarak görüyorum. Yani anahtar kelime analizi ilk olarak yazı yazılmadan önce yapılır.

2. anahtar kelime analizi ise, yazı yazılıp üzerinden belirli bir süre geçtikten sonra ( 3 – 5 ay ) search console istatistikleri doğrultusunda neyi kaçırdığınızı, hangi kelimelerden verimli trafik alamadığınızı görme ile yapılır.

Peki bu araç nasıl kullanılır ? Sitenizin search console istatistiklerine nasıl ulaşırsınız ?

1-İlk olarak Google webmaster ( Seach console ) >> Arama Trafiği >> Search Analytics sayfasına gidin ve üst kısımda bulunan Tıklamalar, Gösterimler, TO ve Konum seçeneklerini işaretleyin.

SEO Teknikleri – Search Console İstatistiklerine Ulaşma

2-Ardıdan Sorgular kısmının hemen sağ tarafında bulunan Sayfalar kısmına tıklayın ve alt kısımda açılan sayfalardan, hangi sayfanın istatistik bilgilerini görmek istiyorsanız onu tıklayarak seçin ve tekrar sorgular kısmına tıklayın.

SEO Teknikleri – İçeriğin Google’da Hangi Kelimelerden Trafik Aldığını Öğrenme

#Bu şekilde sayfalar kısmından hangi içeriğimizin URL adresini seçtiysek, sorgular kısmına tıkladığımızda bu seçtiğimiz içerik google’da hangi kelimelerden trafik alıyor, hangi google aratma kelimelerinde sıralanıyor, bunu görüyoruz.

Ben çok uzun zaman önce en iyi hosting firmaları yazım için bu analizi yapmıştım ve o günkü sonuçları ileride böyle bir yazı yazarsam, öncesi sonrası şeklinde gösteririm diye not almıştım.

En iyi hosting firmaları yazım için google’dan hangi kelimelerden trafik aldığımı gösterim sayısını çoktan aza sıraladığımda ise,

Bir çok kelimede ortalama konum olarak 5. ve üstü sıralarda yer aldığımı gözlemledim;

Hosting firmaları – Ortalama Konum 5.3

En iyi hosting – Ortalama Konum 4.5

En iyi hosting firması – Ortalama Konum 3.8

En iyi hosting firmaları – Ortalama Konum 5.3

Bu kelimelerde hiç bir problem yok. Yazımın bu kelimelerdeki sıralaması gayet iyi.

Ancak bu analizi yaparak fark ettiğim şey ise,

Yazım ile yakından alakalı olan ve aratılma hacmi de bir kenara bırakılamayacak kadar iyi seviyelerde olan bazı kelimelerde sıralamada oldukça geride olduğum gerçeğiydi.

Mesela;

#Hosting şirketleri204 gösterim / Ortalama konum: 10.9 ve son 28 günde bu kelimede aratma yapan 204 potansiyel ziyaretçinin sadece 2 kişisi benim 10. sırada bulunan içeriğime tıklamış.

200 kişiden olmuşum. Ne büyük bir kayıp ! değil mi ?

#Türkiye hosting 116 gösterim / Ortalama konum: 10.1 ve son 28 günde türkiye hosting şeklinde aratma yapan 116 potansiyel ziyaretçinin sadece 3 kişisi benim 10. sırada bulunan içeriğime tıklamış.

Yine 113 kişiden olmuşum.. Kayıp büyüyor !

#Türk hosting firmaları82 gösterim /  Ortalama konum: 9.2 ve son 28 günde türk hosting firmaları şeklinde aratma yapan 82 potansiyel ziyaretçinin sadece 1 kişisi benim 9. sırada bulunan içeriğime tıklamış.

Ve yine 81 kişiden olmuşum. Rakamlar iyice üzücü olmaya başladı…

SEO Teknikleri – Ortalama Konumu Düşük Olan Yazılar

#Toplamda kaybım 395 kişi. Evet, bu yazım ile tam olarak hedef kitlemde olan 395 kişiden olmuşum. 395 kişiyi kaçırmışım.

Tamam, bu kelimelerde ilk 5 sırada olsaydım bile bu 395 kişinin tamamını yine trafik olarak alamazdım ancak en azından bu sayının %10- %30 bandında bir sayısı trafik olarak kesinlikle alırdım.

Bu da nerden baksanız 80 kişi eder. Benim aldığım toplam trafik ise 6 kişi olmuş 🙂 80 nerede, 6 nerede.

#Peki asıl soruya gelelim !

Ben bu kelimelerde neden 10. veya 9. sırada yer almışım ? Cevabını bulmak pek tabii çok zor olmadı. Yazımı incelecğimde bu kelimelerin hiç birini yazımda kullanmadığımı fark ettim.

Evet hiç birini !

Bunun sebebi ise, yazımı yazmadan önce yaptığım anahtar kelime analizinde bu kelimeleri atlamam olmuş.

İşte tam da bu yüzden search console istatistikleri ikinci anahtar kelime analizini yaptığınız yerdir. İlk anahtar kelime analizinde gözden kaçırdığınız kelimeleri bu kısımda görme şansınız var.

Ancak yazımda bu kelimelerini kullanmamış olsam bile, kullandığım kelimelere çok yakın oldukları için google yine de beni gösterime almış.

#Google hem benim yazımda kullanmadığım kelimeler ile beni gösterime alıyor hem de bunların tüm istatistiklerini benimle paylaşıyor… Google’ın kıymetini bilmek lazım.

Tabii bu kelimeleri yazımda hiç kullanmadığımı fark edince hemen yazımı düzenleme kararı almıştım ve kullanmadığım bu kelimeleri yazımda kullanılma potansiyeli olan yerlerde birkaç kez geçirdim.

#Yaptığım en radikal değişiklik ise SEO başlığımda oldu; Önceden: “En iyi Hosting Firması – Türkiye | Verilerle İnceleme | 2016 – 2017” Şeklinde olan SEO başlığımı şu şekilde revize ettim: “En iyi Hosting Firması – Türkiye Hosting Şirketleri | 2017 | WPMAVI”

#Yani trafik adına en çok kan kaybettiğim kelime ve kelimeleri SEO başlığımda direkt veya dolayılı olarak kullanma kararı aldım.

Sonuç ne mi oldu ?

Şu an siz de kontrol edebilirsiniz ancak ben sizi yormadan direkt yazayım; ( yazının yazıldığı tarih itibarı ile )

Hosting şirketleri: 3. sıra

Türk hosting firmaları: 3. sıra

Türkye hosting: 5. sıra

Ve tabii bu işlemleri bu yazım için görmezden gelinmeyecek kadar aratılma hacmi olan tüm kelimeler için de yaptım.

Şuan da ise bu yazım için organik trafik aldığı ve aratılma hacmi yüksek olan hiç bir kelimede 6. sıradan daha düşük bir sıralamaya sahip değilim. Tüm kelimelerde hep ilk 6’dayım.

#Search console SEO teknikleri arasında ne kaçırdığınızı, kaç kişilik trafikten potansiyelinizin olmasına rağmen sizin hatanızdan dolayı mahrum kaldığınızı görebileceğiniz, sürekli takip etmeniz gereken en son noktadır. Size yardımcı olabilecek en iyi araçlardandır.

Yazıları Güncelleme

SEO teknikleri arasında benim de sürekli uyguladığım ve en verim aldığım diğer bir ipucu ise yeni bir yazı yazmaktan ziyade var olan eski ya da daha doğrusu istediğim google sıralamalarına ulaşmamış yazıları güncellemek.

Etiket, kategori, attachement sayfalarınızı index’e kapattınız. Kalitesiz yazılarınızı belirlediniz ve onlarla ilgili aksiyonlar aldınız, search console analizleri ile yazılarınıza yeni bir yön verdiniz.

Tamam. teknik açıdan, yani SEO açısından bu yazıları anahtar kelime kullanarak, daha iyi bir site içi SEO uygulayarak daha bunları yaptınız.

Peki ya yazılarınızın kalitesi ? Yani içerik kalitesi ?

#O zaman bu noktada yapmanız gereken tek bir şey var.

O da istediğiniz sıralamalara ulaşmayan yazınızı açıp, dışarıdan bir gözlemci gibi, sanki siz yazmamışsınız gibi yazınızı okumak ve olabildiğince acımasız bir şekilde kendi yazınızı eleştirmek.

Yazıda ne eksik ? Bu yazı ziyaretçinin tam anlamıyla tatmin ediyor mu ? Daha iyi yazılabilir mi ? Yazılanlar ne kadar kaliteli ? Yazılanlar ne kadar iyi okuyucuya aktarılmış ? Gibi onlarca yüzlerce eleştirisel soru ile kendinizi sıkıştırmalısınız.

Tabii bu SEO tekniğini de yine kendi blogumda uyguladığım ve başarılı olduğum yazılarım üzerinden örneklendirerek anlatacağım;

WordPress blog temaları yazım herhangi bir güncelleme yapmadan önce bir şeylerin ters gittiği, istediğim sıralamaya bir türlü gelemediğim yazılarımdan bir tanesiydi.

#Bu güncelleme işlemini yapmadan önce bu yazım ile sıralamaya girdiğim kelimeleri ve istatistiklerini bir kenara not ettim;

20 ocak 2017 tarihinde bu yazım için istatistikler ( 20 Aralık 2016 – 20 Ocak 2017 tarih aralıklı ) şu şekildeydi;

#WordPress blog teması = Ortalama Konum 4.7
#WordPress blog temaları = Ortalama Konum 5.3
#Wp blog teması = Ortalama konum 7.9
#WordPress blog tema = Ortalama konum 7.6
#En iyi wordpress blog temaları = Ortalama konum 4.0
#Blog teması wordpress = Ortalama konum 3.7
#WordPress kişisel blog teması = Ortalama konum 8.5
#WordPress kişisel blog temaları = Ortalama konum 8.3
#Kişisel blog temaları wordpress = Ortalama konum 6.4

Bunlarda o zaman aldığım, yukarıda yazdığım istatistiklerin ekran görüntüleri;

SEO Teknikleri – Eski Sıralama İstatistiklerim

Şimdi gelin bir de bugün tarihli ( yazı yayımlanma tarihli ) istatistiklerime bakalım ve daha sonrasında ise ne gibi değişiklikler yaparak böylesine bir yükseliş yakaladığımdan konuşalım.

#WordPress blog teması = Ortalama Konum 2.0 / 2.7 sıra yükselişi
#WordPress blog temaları = Ortalama Konum 2.2 / 3.1 sıra yükselişi
#Wp blog teması = Ortalama konum 2.5 / 5.4 sıra yükselişi
#WordPress blog tema = Ortalama konum 1.6 / 6 sıra yükselişi
#En iyi wordpress blog temaları = Ortalama konum 1.7 / 2.3 sıra yükselişi
#Blog teması wordpress = Ortalama konum 1.6 / 2.1 sıra yükselişi
#WordPress kişisel blog teması = Ortalama konum 4.3 / 4.1 sıra yükselişi.
#WordPress kişisel blog temaları = Ortalama konum 5.2 / 3.1 sıra yükselişi.
#Kişisel blog temaları wordpress = Ortalama konum 2.8 / 3.6 sıra yükselişi.

Gayet güzel bir başarı değil mi ? Bence de öyle.

#Peki bu yükselişi neye borçuluyum ?

Ne gibi değişiklikler yaptım da yazım google’da böylesine bir yükseliş gösterdi ?

Bunu analiz etmek için yazımın güncellenme yapılmadan önceki hali ile şimdiki halini gözden geçirip, değişikliklerin neler olduğunu iyi analiz etmek gerekli.

Bunu ben şu an yazılı olarak size anlatacağım ancak siz bunu kendiniz incelemek isterseniz, bu linkten yazımın 20 ocak 2017 tarihindeki güncellenmemiş haline ulaşabilirsiniz. Şuan ki haline ise wordpress blog temaları yazımı ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

1-Yazım için ilk düşündüğüm ve arayışa girdiğim ilk şey ben bu yazıyı daha kaliteli nasıl yazabilirim oldu.

Tabii bu bir tema tanıtım yazısı olduğu için ziyaretçinin bu yazıda aradığı şey ise blogu için piyasada ne gibi tasarım opsiyonları olduğunu görmek.

Ben de ziyaretçiye ne kadar fazla opsiyon sunarsam, ziyaretçinin istediği şeyi alması adına daha tatminkar bir yazı sunar, yani yazımın kalitesini arttırmış olurdum.

Öncelikle eski yazıda listelediğim 10 temaya ek olarak 15 temanın daha tanıtımını yaptım ve yazımdaki toplam tanıtılan tema sayısını / opsiyon sayısını 25 ‘e çıkarttım.

2-İçeriğimi daha kaliteli yazma çabası pek tabii yanında yazımın kelime sayısını arttırmama olanak sağladı.

2000 kelime civarında olan yazının ilk modeli, yazıyı güncelledikten sonra 5000 kelime civarına çıktı.

3-Kelime sayısının artması ise bana sıralamada istediğim yerlere gelemediğim anahtar kelimeleri yazı içerisinde daha fazla kullanma şansı yarattı.

4-Bunlara ek olarak; blogu için bir blog teması arayan bir kişiye paralel olarak hangi bilgileri sunabilirim diye düşündüm.

Blog teması arayan bir kişi temasını themeforest ya da mythemeshop üzerinden alacaksa eğer ( çünkü yazımda bu platfromların temalarını tanıtıyorum.) O zaman themeforest’tan tema nasıl satın alınırmythemeshop’tan tema nasıl satın alınır diye yazılar da yazmalıydım.

Ek olarak, tema nasıl yüklenir, tema türkçeleştirmesi nasıl yapılır, ücretli wordpress temaları satan diğer platfromlar, tema değişimi nasıl yapılır, tema seçimi nasıl yapılmalıdır gibi ek yazılar da yazmalıydım.

Keza bazılarını önceden yazmış, bazılarını ise bu kararı aldıktan sonra bir bir yazdım. Ve hem bu blog temaları yazımın hem de diğer tüm tema tanıtım yazılarımın en alt kısmına opsiyonel olarak bu yazılarımdan bahsederek, bu yazılarıma linklemeler yaptım.

5-Kalitesiz gördüğüm resimlerde değişiklikler yaptım.

6-SEO başlığımda ve meta açıklamamda da değişikliğe gittim ve başarılı bir blog yazarı olmanın sırrı başlıklı yazımda anlattığım gibi SEO başlığı ve meta açıklaması belirledim.

7-Bir de fırsatım olan noktalarda daha çok site içi linkleme yaptım.

7-Son olarak ise yazının yayım tarihini değiştirip, yayımla dedim ve 1, 1-5 ay içerisinde yukarıda bahsettiğim sıralamalara ulaştım.

SEO Teknikleri – Yazıları Güncelleme

Bu tür güncellemeleri ben tam randuman alamadığım tüm yazılarım için yaparım. İstediğim sıralamara gelene kadar yazılarımı hem site içi SEO taktikleri ile hem de kalite anlamında sınırları zorlayarak güncellerim.

Size de bu SEO tekniğini tüm eski ve sıralamada istediğiniz yerlere gelemeyen yazılarınız için uygulamanızı tavsiye ederim.

Umarım SEO Teknikleri: %150 Trafik Artışı Garantili SEO İpuçları başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

%d blogcu bunu beğendi: