Şirket Maili Açma: Şirket Maili Nasıl Açılır? İnfo Mail Açma

Şirket Maili Açma

Bu yazıda şirket maili nasıl açılır, kurumsal mail adresi nasıl alınır, neler gereklidir, maliyeti nedir, nereden girilir, nasıl kullanılır, android ve ios cihazlara bu mailler nasıl entegre edililir, gmail veya outlook sistemlerine nasıl entegre edilir gibi

Şirket maili açma, info mail açma, ad@soyad.com ya da isim@soyisim.com adına a’dan z’ye her adımın anlatıldığı bir rehber bulacaksınız.

İşte şirket maili açma rehberi;

>> Neler Gerekli?
>> Maliyeti Nedir?
>> Şirket Maili Nasıl Açılır?
>> Domain ve Host Alma
>> Şirket Maili İçin Hesap Kurma
>> Mail Hesabına Erişme
>> Masaüstü Uygulamaları ile Erişme
>> Şirket Mailini Gmail’de Açma
>> Şirket Mailini Outlookta Açma

[Alternatif] Şirket Maili Kurma Videolu Anlatım

Size alternatif olarak ve içeriğimi zengin kılmak adına şirket maili kurma yazımın bir de videosunu çektim. Dilerseniz videomu izleyerek de forum sitenizi rahatlıkla kurabilirsiniz.

Şirket Maili Açma Neden Önemlidir?

Kurumsal işletmeler ya da freelance çalışanlar için müşteri ile olan iletişimin ne denli önemli olduğunu açıklamaya gerek yok sanırım.

Söz uçar yazı kalır mottosuyla hareket ederek, iletişimsel ve hukuksal problemleri en aza indirmek için mail ile iletişim yolu tercih etmek çok önemli.

Kurumsal kimlik, imaj ve prestijiniz için şirket maili açma yerine; gmail, hotmail, yandexmail, aol, yahoo gibi ücretsiz mail servislerini kullanmak doğru bir tercih olmayacaktır.

Çünkü:

Ücretsiz mail adresleri kurumsal kimliğinizi yansıtmaz. İtibar olarak sizi sıradanlaştırır. Bu da müşterilerinizin sizi ciddiye almaları konusunda olumsuz bir durumdur.

Suistimale açıktır. sirketismi@hotmail.com uzantılı bir mail adresi aldığınızı düşünelim. Kötü niyetli, daha açık bir tabirle dolandırma niyetli kişiler mail adresinize benzer, sirket-ismi@hotmail.com gibi varyasyonlar kullanarak müşterilirinize ulaşabilirler.

Şirketinize ait farklı departmanlara yönelik mail adresi almak mümkün olsa bile; desteksirketismi@hotmail.com, siparissirketismi@gmail.com, muhasebesirket@hotmail.com şeklindeki mail adresleri hiç mantıklı olmayacaktır. Ayrıca bu mail adreslerinin kontrolü de zordur.

Ücretsiz mail servisleri her ne kadar güvenilir gözükseler de, maillerinizin kaybolmayacağı konusunda herhangi bir garanti vermezler. Herhangi bir problemde size yardımcı olup olmayacakları tamamen onların inisiyatiflerine bağlıdır.

Şirket maili açma size ne kazandırır?

+ Şirket uzantılı mail adresi açma, info mail açma, özel mail adresi alma, isim soyisim mail alma yoluyla alacağınız kurumsal mail adresleri müşterilerinize güven verir.

+ Şirket maili açma, dolandırıcılar için büyük bir engeldir. Mail adresinizin uzantısı sabit kaldığı için benzer varyasyonlarda adresler üretmek, kötü niyetli kişiler için imkansızdır.

+ Şirketler için web sitesi açma yanında şirket maili açma da artık yasalarca bir zorunluluk haline gelmiştir. Şirketinize özel mail adresi alma, firma maili açma, şirket mail adresi açma sizi hukuksal açıdan avantajlı bir konuma getirir.

+ Farklı departmanlarınız için sınırsız sayıda özel mail adresi alma işlemi gerçekleştirmeniz mümkündür.

Muhasebe departmanınız için muhasebe@sirketismi.com, servis için servis@sirketismi.com, insan kaynakları için ik@sirketismi.com gibi bir çok varyasyonda şirket uzantlı mail adresi açma işlemi yaparak şirketinizin bütünselliğini koruyabilirsiniz.

+ Ve tabii şirketinize ait tüm mail adreslerini ve yazışmalarını tek bir yerden kolayca kontrol edebilirsiniz.

Sadece kurumsal işletmeler için değil freelance çalışan kişiler için de isim soyisim mail alma konusu oldukça avantajlıdır. ad@soyad mail almak, isim@soyisim mail alma da sizi rakipleriniz karşısında güven açısından bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.

# Peki kurumsal mail adresi nasıl alınır? Şirket maili nasıl açılır? Özel mail adresi nasıl alınır? info mail nasıl alınır? info ile başlayan mail adresi nasıl açılır? Şirket maili nasıl kurulur? Şirket adına mail adresi nasıl alınır?

Aşağıda bu soruların cevaplarını detaylı olarak bulabileceksiniz.

Şirket Maili Açma için Neler Gerekli?

Kurumsal mail adresi nasıl alınır ? Şirket maili açma için neler gerekir, hemen açıklayayım; Firmanızın kimliğini yansıtacak bir alan adı yani domain ve yazışmalarınızın saklanacağı bir host servisi. Tüm ihtiyacınız bu ikisi.

Domain Şirketinizin internet adresidir. Bu adres sadece size aittir. Müşterileriniz bu adres ile size ulaşırlar. Firma uzantılı mail adresi alma konusunda gereklidir. Bu adresi kullanarak info@sirketisimi.com, destek@firmaismi.com, ad@soyad.com gibi firma uzantılı ya da isim soyisim mail hesapları açabilirsiniz.

Hosting ise sizin 7/24 mail almanızı, mail göndermenizi sağlayan, yazışmalarınızı saklayıp istediğiniz yerden ulaşmanıza olanak veren bir servistir. İnternet siteleri de host adı verilen bu sunuculara kurulur. Host kiralayarak şirket maili açma yanında şirketiniz için bir web sitesi de kurabilirsiniz.

info mail açma, isim soyisim mail alma, özel mail adresi alma konularında bunlar dışında herhangi bir şeye ihtiyacınız olmayacaktır.

Domain nasıl alınır ? Hosting nasıl alınır ? başlıklı yazılarımı takip ederek şirket maili açma işlemi için gereken alan adını ve hostingi alabilirsiniz, ancak ben aşağıda da nasıl alacağınızı zaten anlattım.

Şirket Maili Açma Maliyeti Nedir?

Firma maili açma, info mail açma, isim soyisim mail alma, özel mail adresi alma, şirket maili açma konularındaki maliyet zannedildiği kadar yüksek meblağlara ulaşan işlemler değildir.

İnternette sadece şirket maili açma işlemi için size hizmet sunan firmalar mevcut. Fakat bu firmalar size sınırlandırılmış hesap hakkı, düşük kotalı hesaplar gibi sınırlı servislerin yanı sıra biraz abartılı maliyetler çıkarabiliyorlar.

Fakat aşağıda anlatacağım adım adım şirket maili açma başlığındaki wpmavi bloguma özel indirim linki ile ilk yıl için sadece 113 TL ödeyerek şirket maili açma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu ücreti sadece host için ödüyorsunuz. Yıllık alım yaptığınızda domain yani alan adınız size hediye olarak geliyor.

Adım Adım Şirket Maili Açma

Şirket maili açma konusunda herhangi bir teknik bilgiye ihtiyacınız yok. Bu yazımı dikkatlice takip ederek özel mail adresi alma işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Yazının bundan sonraki kısmında isim soyisim mail alma, özel mail adresi alma, kurumsal mail adresi nasıl alınır, şirket maili nasıl açılır konularında yapacağınız işlemlerde size rehberlik edeceğim.

Firma maili açma konusunda sırasıyla yapacağımız işlemler şu şekilde:

1- Özel mail adresi alma için domain ve host satın alma
2- Hosta mail hesabı kurulumu yaparak şirket mail adresi açma
3- Firma uzantılı mail hesabınıza erişme
4- Şirket mailini Gmail’de açma, şirket mailini Outlook’ta açma
5- Şirket maillerinize Android ve iPhone gibi akıllı telefonlardan ulaşma

Şirket Maili Açma İçin Domain ve Host Alma

1- İlk adım olarak bir alan adı belirlemekle işe başlıyoruz. Şirket maili alma için seçeceğiniz alan adının şirketinizin ismine ya da yürttüğünüz falliyetin ismine sahip olması elzemdir. Mesela hizlilojistik.com, paktemizlik.com gibi….

#İsim soyisim mail alma işlemi için ise belirleyeceğiniz alan adınızın soyadınızı taşıması gereklidir. Örneğin burak@oran.com şeklinde bir mail adresi istiyorsanız alacağınız alan adı oran.com olmalıdır.

ÖnemliBu adımda sadece alan adınızın başkası tarafından satın alınıp alınmadığını,   yani müsaitliğini kontrol edeceğiz. Satın alma işlemi yapmayacağız! Kontrolü yaptıktan sonra bu sayfayı kapatabiliriz. Satın almayı aşağıda hosting ile birlikte yapacağız, böylece alan adı için ekstra ücret ödemenize gerek kalmayacak.

Öncelikle alacağımız alan adının daha önce alınıp alınmadığını kontrol edeceğiz.  domain test etme – ( Buraya Tıklayarak ) adresinine giderek, en üstte yer alan arama kısmına kafanızda belirlediğiniz ismi yazın ve ardından Arama butonuna tıklayarak alan adınızın daha önce başkası tarafından satın alınıp alınmadığını kontrol edin.

Ben örnek olarak şirket maili açma anlatımında kullanmak üzere firmaismiemail.com alan adınının müsait olup olmadığını kontrol ediyorum.

Eğer kontrol aşamasında Evet! Alan adınız kullanılabilir. Başkası almadan siz alın. şeklinde bir yazı gelirse belirlediğiniz alan adı daha önce alınmamış demektir. Böylece bir sonraki adımda host ile beraber belirlediğimiz alan adını da alabileceğimiz anlamına geliyor.

Şirket Maili Açma – Alan Adı Kontrolü

#Ancak, arattığınız alan adı eğer daha önce başkası tarafından satın alındıysa, karşınıza “Üzgünüz, ornek.com alınmış” diye bir uyarı çıkacaktır.

Şirket Maili Nasıl Açılır ( Alınmış Alan Adı )

Bu da bu alan adını kullanamayacağınız anlamına gelir ve bu durumda başka bir alan adı ismi düşünmeli ve Yeniden Ara tuşuna basarak belirlediğiniz bu alan adının da başkası tarafından satın alınıp alınmadığını kontrol etmelisiniz. Ta ki alan adının kullanılabilir durumda olduğunun onayını alana kadar.

Alternatif olarak ise, belirlediğiniz alan adının .com uzantısı alınmış olsa bile, .net – .org gibi diğer uzantıları alınmamış olabilir.

Bu durumda ya seçtiğiniz alan adının farklı uzantılarının ( .net – .org gibi ) sepete eklenebilir durumda olup, olmadığını kontrol edebilir ve tercihen bu uzantıları kullanabilir, ya da daha önce başkası tarafından satın alınmamış başka bir alan adı bulana kadar aratmaya devam edersiniz.

Tabi .com ile .net ya da .org uzantıları arasında teknik olarak hiç bir fark yoktur. Sadece .com uzantısı ziyaretçileriniz için daha akılda kalıcı olacaktır. Dolayısı ile tercihinizi .com’dan yana kullanmanızı öneririm.

2- Alan adının alınabilirliğini kontrol ettikten sonra, özel mail adresi alma işlemimiz için host satın alma sayfasına gidiyoruz.

Normalde host için aylık 19 TL üzerinde bir meblağ ödemeniz gerekiyor. Fakat wpmavi indirim linki ile ( Buraya tıklayarak ) aylık 7,99 TL’ye host satın alabilirsiniz. Ayrıca bu paketi yıllık ve üzeri aldığınızda ekstradan alan adı ücreti de ödemiyorsunuz.

Buraya tıklayarak, wpmavi’ye özel indirim sayfasına gidelim. Önümüze farklı özelliklerde 3 adet hosting paketi çıkıyor.

Şirket Maili Açma – İndirimli Hosting Paketi

Şirket maili açma ya da isim soyisim mail alma için Ekonomik paket fazlasıyla yeterli olur. Ayrıca wpmavi’ye özel olan indirim sadece Ekonomik paket için geçerli.

3- Ekonomik paket bölümündeki Sepete Ekle butonuna tıklayalım. Bu işlemden sonra alan adı belirleme sayfasına yönlendiriliyoruz. Az önce alınabilirliğini kontrol ettiğimiz alan adını buraya yazalım. Arama butonuna basalım.

Şirket Maili Açma – Alan Adı Seçimi

4- Diğer sayfada alan adının alınabilir olduğu onaylanıyor. Seçin ve Devam Edin butonuna basıp devam edelim.

Şirket Maili Açma – Alan Adı Uygunluğu

5- Sonraki sayfada şirket maili açma için alacağımız domain ve hosting fiyat kontrol ekranı yer alıyor.

# Bu sayfada cPanel ile Ekonomik Linux Barındırma alanının 12 ay, .COM Alan Adı Kaydı bölümünün 1 Yıl olarak seçildiğine emin oluyoruz.

#Bazen .COM Alan adı kaydı 2 yıl seçili olarak gelebiliyor. Bu şekilde alan adına da ücret alınıyor. 1 Yıl olarak seçtiğinizde alan adına ücret ödemiyorsunuz.

Herşey aşağıdaki görseldeki gibiyse hemen sol üst köşede bulunan Hesap Oluştur butonuna tıklayarak devam edelim.

Şirket Maili Açma – Hosting ve Domain Fiyat Tablosu

6- Bu noktada üyelik ekranına yönlendirileceksiniz. Çıkan pencerede size ait herhangi bir mail adresi ve belirlediğiniz şifre ve pin kodunu girerek Hesap Oluştur butonuna tıklayalım.

Şirket Maili Açma – Yeni Hesap Oluşturma

7-Hesabınız oluşturulduktan sonra ise firma sizi tekrar sepet ekranına yönlendirecek. Bu sayfada sol  kısımda Fatura Bilgileri kısmın altında yer alan isim, soy isim, tel, adres gibi bilgilerinizi girdikten sonra Kaydet butonuna tıklayın.

Şirket Maili Açma – İnfo Mail Açma – Ödeme Ekle

8-Kaydet dedikten sonra yine sol kısımda bu sefer de ödeme bilgilerinizi gireceğiniz bir bölüm çıkacaktır. Ödeme bilgilerinizi doldurup Kaydet butonuna tıklayın.

Not: Ödeme için kredi kartı ( Mail order’a ve yurt dışı alışverişe açık olması gerekmekte, değilse bankanız ile görüşüp açtırabilrisiniz. ) ya da yurtdışı alışverişlerine açık Banka Kartı (Debit Kart) kullanabilirsiniz.

Şirket Maili Açma – Ödeme Bilgilerini Girme

9- Son olarak sepet ekranına tekrar otomatik yönlendirilecek ve bu sefer satın almanın son adımı olan Satın Alma İşlemini Tamamla butonunu ekranın sağında göreceksinizdir.

Satın Alma İşlemini Tamamla butonuna tıklayın. Bu aşamada girdiğiniz kredi kartı ödeme bilgileri ile para çekimi gerçekleşecektir.

Şirket Maili Açma – İnfo Mail Açma – Satın AL

10- Şirket maili açma işlemi için host ve domain alma işleminde herhangi bir hata oluşmadı ise, ödeme sorunsuz bir şekilde gerçekleştiyse teşekkür sayfasına yönlendirileceksniz.

Şirket Maili Açma – Ödeme Onay

10- Son olarak üye olurken belirlediğiniz mail adresine GoDaddy firması tarafından İşlem yapmanız gerekiyor başlıklı bir mail gelecek. Bu maile girip onaylama işlemini gerçekleştirin. Bu alan adınızı doğrulamanız için gerekli bir işlemdir. Aksi halde alan adınızı ve hostunuzu kullanamazsınız.

Şirket Maili Açma – Mail Onayı

Host ve domain tamam. Şimdi ise aldığımız bu host ve domain üzerine kurumsal mail adresi nasıl alınır, şirket maili nasıl açılır gibi şirket mail adresi açma adımlarını anlatıyor olacağım.

Şirket Maili Açma İçin Mail Hesabı / Hesapları Kurma

Evet, şirket maili açma için host ve domaini almış bulunuyoruz. Şimdi sıra şirket uzantılı mail adresi açma için mail hesabı kurmaya geldi.

Mail hesaplarımızın kurulumu ve yönetimini kolay yoldan yapmak için hostumuza cPanel adı verilen bir çeşit yönetim sistemi kurmamız gerekiyor. Host firmamız bu kurulumu bizim için kolaylaştırıyor. Bir kaç adımla cPanel kurulumunu gerçekleştiriyoruz.

# Eğer satın alımı gerçekleştirdikten sonra godaddy hesabınızdan çıkış yapmadıysanız direkt alttaki 3. adımdan devam ediniz.

1- Firmanın ana sayfasına gidip, sağ üst köşedeki Giriş yazısına tıklıyoruz. Alta doğru açılan pencereden yeşil renkli Giriş butonuna basıyoruz.

Şirket Maili Açma – Host Hesaba Giriş

2- Host ve domain alma adımında oluşturduğumuz üyelik bilgilerini yazarak Giriş Yapın butonuna basıyoruz.

Şirket Maili Açma – Host Hesaba Giriş 2

3- Giriş yaptıktan sonra direk olarak Hesabım sayfasına yönlendirileceksiniz. Eğer satın alımdan sonra çıkış yapmadıysanız Hesabım sayfasına, sağ üst köşede bulunan isminizin yazılı olduğu yere tıklayıp, aşağı doğru açılan penceredeki Hesabımı Ziyaret Et butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Şirket Maili Açma – Host Hesap Sayfasına Giriş

4- Hesabım sayfasında 3 adet ürün göreceksiniz. Bunlardan Web Hosting bölümündeki Kurulum butonuna basalım.

Şirket Maili Açma – Kurumsal Mail Açma Hosting Yönetimi

5- cPanel kurulumuna alan adımızı hostingimize bağlamakla başlıyoruz. Alan adı kısmında alan adımız görünür halde. İleri butonuna basıp devam ediyoruz.

Şirket Maili Açma – Alan Adını Hostinge Bağlama

6- Sonraki sayfada ise bir veri merkezi seçmemiz isteniyor. Host servisimizin birkaç veri merkezi mevcut. Ülkemize en yakın veri merkezi olan Avrupa seçeneğini seçip İleri butonuna basarak devam ediyoruz.

Şirket Maili Açma – Veri Merkezi Seçimi

7- Daha sonra cPanel girişiniz için kullanıcı adı ve şifre belirlemeniz isteniyor. Bu kısımda istediğiniz şekilde bir kullanıcı adı ve şifre belirleyin. Buradaki bilgileri daha sonra cPanel girişleri için kullanacağız. İleri butonuna basıp devam ediyoruz.

Not:Eğer karışınıza cPanel kullanıcı adı ve şifre belirleme ekranı çıkmazsa, merak etmeyin. Bir sonraki adımla devam edin. Bazen firma bu cPanel kullanıcı adı ve şifresini sizin adınıza otomatik oluşturuyor. Bu bilgilere de nereden ulaşacağınızı altta anlatıyor olacağım.

Şirket Maili Açma – cPanel Giriş Bilgileri

8- Sonraki sayfada hostumuza WordPress kurulup kurulmayacağı seçeneği çıkıyor. Burayı sadece şirket maili açma amacıyla yaptığım ve kafanızın karışmaması için ben Hayır, şimdi değil seçeneğiyle devam edeceğim. Daha sonradan WordPress kurulumu yapabiliriz.

Hesabınıza WordPress kurarak bir web sitesi de kurmak istiyorsanız blog nasıl açılır ya da haber sitesi nasıl kurulur ya da internet sitesi nasıl kurulur başlıklı konumuza göz atabilirsiniz.

Şirket Maili Açma – WordPress Seçimi

9- Kurulum için bir müddet bekliyoruz. Herşey yolunda giderse karşımıza aşağıdaki görsel gelecek. Panoya Git yazısına tıklayarak şirket maili açma için mail hesaplarımızı oluşturmaya başlayabiliriz.

Şirket Maili Açma – cPanel Kurulumu Tamamlandı

10-Panoya Git butonuna tıkladıktan sonra server’ın özelliklerini ve bazı bilgiler içeren bir panel ekranı gelecek karşımıza. Biz burada sağ üst köşede bulunan cPanel Yöneticisi butonuna tıklayarak devam edeceğiz.

Ancak;

Eğer 7. adımda karşınıza cPanel yönetici adı ve şifre belirleme erkanı gelmedi ise, sistem bunları otomatik atamış demektir. Bu bilgileri ise bu ekrandan değiştirebiliriz. Ki değiştirip, bir kenara not etmenizi tavsiye ederim.

Kullanıcı Adı: Bu kısımda Ayarlar sekmesinin altında yer alan cPanel oturum açma bilgisi  kullanıcı adınız.
Şifre: Yine Ayarlar sekmesinin altında Şifre diye belirtilmiş kısım cPanel şifrenizdir. ( Bu şifre otomatik atanır, o yüzden siz değiştir butonuna tıklayarak yeni bir şifre atayın. )

Şirket Maili Açma – İnfo Mail Nasıl Açılır – cPanel Yöneticisi Giriş

Bu arada, cPanel yöneticisine nasıl bağlanılır, yani bu ekrana tekrar nasıl gelinir onu da anlatayım. İleride cPanel’inizi sık sık ziyaret edeceksiniz çünkü;

Öncelikle bu ekrana her zaman şu yolu takip ederek ulaşabilirsiniz: Firmaya üyelik girişi >> Sağ üst köşede bulunan kullanıcı adına tıklama >> Ürünlerim >> Web Hosting Sekmesi >>cPanel ile Ekonomik Linux Barındırma seçeneğinin en sağında bulunan Yönet Butonu sizi bu ekrana tekrar getirecektir.

11- Sıra geldi info mail açma konusunda kurumsal mail adresi nasıl alınır, şirket maili nasıl açılır öğrenmeye. Başlayın butonuna bastıktan sonra cPanel sayfamıza yönlenmiş oluyoruz.

Bu sayfa altlara doğru E-Posta başlığını bulalım. Başlık altındaki E-Posta sihirbazı seçeneğine tıklayalım.

Not: Eğer sizde cPanel kısmı Türkçe ise İngilizceye ya da İngilizce ise Türkçe’ye cPanel yönetiminde üst kısımda bulunan Settings ( Ayarlar ) >> Change Language (Dil Değiştir) >> Select Language ( Dil Seç ) >> Türkçe / İngilizce >> Change (Değiştir) butonuna tıklayarak değiştirebilirsiniz.

Şirket Maili Açma – E-Posta Sihirbazı

12- Şirket maili açma, info maili açma, isim soyisim mail alma gibi işlemleri bu sayfadan yapacağız.

#E-Posta kısmında alan adınızın uzantısını görüyorsunuz. Buradaki kutucuğa, mail adresinizi kullanma amacınıza göre isimler yazabiliyoruz.

Mesela; info, destek, muhasebe, satis, servis vs. gibi.

Eğer ad@soyad mail alma veya isim@soyisim mail almak niyetindeyseniz, alan adınız soyisminize sahip olduğu için buradaki kutucuğa sadece isminizi yazmanız yeterli.

Bu şekilde elde edeceğiniz adresler;

info@sirketismi.com, muhasebe@sirketismi.com, burak@oran.com, iletisim@wpmavi.com gibi türevler olacaktır.

#Şifre: Mail adresimiz için güçlü bir şifre belirliyoruz.

#Mailbox Kotası ile mail hesaplarının sahip olacağı veri boyutları belirlenebiliyor.

Hosting hesabınızda toplam 5GB’lık bir alanınız mevcut. Eğer hostunuza herhangi bir site kurulumu yapmadıysanız, 5 GB’ın tamamını mail hesaplarınız için kullanabilirsiniz. Ki bu rakam mail hesapları için çok büyük bir rakamdır.

Birden çok mail hesabı kullanacaksanız eğer, her hesap için ayrı kotalar belirlemeniz faydalı olacaktır. Hesaplarınızın ihtiyaçlarına göre bu kotaları belirleyebilirsiniz.

Adres, şifre ve kotamızı belirledikten sonra Hesap Oluştur butonuna basıp devam ediyoruz.

Şirket Maili Açma – Mail Hesabı Oluşturma

13- Sonraki adımda maillerinizi bilgisayarınızdaki Outlook, MacOS Posta gibi programlarla kontrol edebilmeniz için gerekli bilgileri verebilmek üzere bir e-posta istemcisi seçmeniz isteniyor. Bu konuya daha sonra değineceğiz. Şimdilik Sonra Yapacağım diyerek devam ediyoruz.

Şirket Maili Açma – E-Posta İstemcisi Seçme

14- Şirket maili açma işlemimiz bu kadar. Artık oluşturduğumuz şirket uzantılı mail adresi ile mailler alıp gönderebiliriz.

Aynı adımları takip ederek açılan sayfadan Hesap Oluştur seçeneğine tıklayarak dilediğiniz sayıda şirket uzantısına sahip başka mail adresleri de oluşturabiliriz.

Bir sonraki adımda ise oluşturduğunuz şirket uzantılı mailinize nasıl ulaşabileceğini anlatıyor olacağım.

Firma Uzantılı Mail Hesabına Erişme

Şirket maili açma işlemini gerçekleştirdik. Artık müşterilerimizle iletişim için firma uzantılı mail adresimizi kullanabiliriz.

# Peki özel mail adresimize nasıl erişeceğiz?

Kurumsal mail adresinize internetin olduğu her yerden ulaşabilmek için internet tarayıcınızı kullanabilirsiniz.

Outlook, MacOS Posta gibi masaüstü mail istemcileri ile Android ve iPhone telefonlarınızın mail uygulamalarını kullanarak da şirket maillerinize ulaşmak mümkün. Ayrıca şirket uzantılı mail hesabınızı Gmail ve Outlook servislerine de bağlayabilirsiniz. Bunlara yazının devamında değineceğim.

#Mail giriş sayfanıza internet tarayıcısı ile ulaşmak için alan adınızın sonuna :2096 eklemek yeterlidir. Yani internet tarayıcımızın adres satırına firmaismi.com:2096 yazıp enter’a basıyoruz. (Enter’a bastığımızda tarayıcımızdaki adres değişecektir. Güvenlik amaçlı bu adresler yönlendirmelidir. Bu durum problem teşkil etmez.)

#E-Posta Adresi kısmına oluşturduğumuz firma uzantılı mail adresimizi, Şifre kısmına da kurumsal mail adresimizi oluştururken belirlediğimiz şifreyi girerek Giriş Yap butonuna basıyoruz.

Şirket Maili Açma – Mail Giriş Sayfası

# Hesabınıza ilk defa girdiğinizde mail uygulamanızı seçmeniz istendiği bir sayfa açılacaktır. Burada 3 adet webmail uygulaması mevcut.

Uygulamaların altlarında bulunan Set as Default yazısına basmadan, uygulamalara tıklayıp mail kutunuzun görünüşlerini inceleyebilirsiniz. Tarayıcınızın geri tuşuna basarak tekrar seçim sayfasına gelebilirsiniz.

Seçim sayfasında hangi mail uygulamasını kullanacaksanız altındaki Set as Default yazısına tıklayın. Böylece varsayılan mail uygulamanızı seçmiş oluyorsunuz. Mail giriş sayfanızdan girdiğinizde direk seçtiğiniz webmail uygulaması açılacaktır.

Şirket Maili Açma – Varsayılan WebMail Uygulaması Seçme

Ve firma uzantılı mail adresimizin e-posta kutusu karşımızda. Bu şekilde internetin olduğu her yerden; ister masaüstü bilgisayarınızdan ister mobil cihazlarınızdan, internet tarayıcınızı kullanarak şirket uzantılı mailinizin e-posta kutusuna ulaşabilir, size gelen mailleri okuyabilir, yanıtlayabilirsiniz.

Şirket Maili Açma – Mail Kutusu

# Varsayılan mail uygulamanızı değiştirmek istiyorsanız mail kutunuzun sağ üst köşesinde bulunan mail adresinin yazılı olduğu alana tıklayın. Açılan menüden diğer mail uygulamalarının yanındaki yıldız işaretine basın.

Şirket Maili Açma – Varsayılan WebMail Uygulaması Değiştirme

Şirket Mailine Masaüstü Uygulamaları ile Erişme

Özel mail adresi alma işleminde şirket uzantılı ya da domain uzantılı mail adresimize internet tarayıcımız üzerinden ulaşabiliyoruz. Fakat bu şekilde mail geldiği zaman haberimiz olmayacaktır.

Firma uzantılı mailimize mail geldiği zaman haberimiz olması için ve maillerimizi masaüstü bilgisayarımızdan yönetebilmek için Outlook, Live Mail, MacOS Mail, Postbox, Mozilla Thunderbird, KDE Kmail gibi masaüstü mail isteci uygulamalarını kullanabiliriz.

1- İnternet tarayıcımızın adres satırına alan adımızın sonuna :2096 ekleyerek mail giriş sayfamıza ulaşalım. (firmaismi.com:2096 şeklinde) E-Psota ve şifremizi girerek mail kutumuzu açalım.

Sağ üst kısımdaki mail adresimizin yazılı olduğu alana tıklayalım. Açılan seçeneklerden Posta İstemcisini Yapılandır seçeneğine tıklayalım.

Şirket Maili Açma – Posta İstemcisi Yapılandırma

2- Sayfada karşımıza bir liste geliyor. Bu listedeki bazı uygulamalara şirket mail hesabınızı kurmak için, uygulamayı açıp Hesap Ekle diyerek mail adresinizi ve mail şifrenizi yazmanız yeterli.

Listedeki uygulamaların yanlarındaki Otomatik Keşif ya da Otomatik Yapılandırma ifadesi olanlar bu şekilde çalışmaktadır.

Şirket Maili Açma – Mail İstemci Yapılandırma Seçenekleri

3- Otomatik yapılandırma ifadesi yer almayan uygulamalar için de SSL/TLS üzerinden IMAP ya da SSL/TLS üzerinden POP3 seçeneklerine tıklayın. Çıkan pencerelerden İşlem butonuna basın.

Bu işlem ile birlikte bilgisayarınıza bir yapılandırma dosyası indiriliyor. Bu dosyayı çalıştırarak mail istemcinizi otomatik olarak yapılandırılmasını sağlayabilirsiniz.

Şirket Maili Açma – Mail İstemcisi Yapılandırma Dosyası

4- Bu yöntemler işe yaramazsa mail yapılandırmanızı manuel olarak yapmanız gerekiyor. Sayfanın alt kısmındaki Mail Client Manual Settings başlığı altında manuel yapılandırma için şirket uzantılı mail adresinizin bilgilerini bulabilirsiniz. Masaüstünde kullandığınız uygulamaların destek sayfalarından manuel yapılandırmanın nasıl yapıldığına dair bilgiler bulabilirsiniz.

Şirket Maili Açma – Mail İstemcis Manuel Yapılandırma Bilgileri

Şirket Mailini Gmailde Açma

Şirket maili açma konusunda firma uzantılı mail adresinizle yapacağınız yazışmaları webmail üzerinden değil de Gmail’in kullanıcı dostu arayüzünden, kişisel Gmail hesabınız üzerinden yapmak ister misiniz?

Özel mail adresi Gmail’e bağlanarak şirket mailini Gmailde açma işlemini gerçekleştirmek mümkün. Bu şekilde firma uzantılı mailinize gelen mailleri Gmail hesabınız üzerinden görebiliyor, yine gmail hesabınız üzerinden yanıtlayabiliyorsunuz.

Şirket mailini gmailde açma işlemi için öncelikle kurumsal mail adresimizin yapılandırma bilgilerini öğrenmekle başlayalım.

1- İnternet tarayıcımızı açalım. Alan adımızın sonuna :2096 yazarak mail giriş sayfamıza ulaşalım. Mail adresimizi ve şifremizi yazarak giriş yapalım. Mail kutumuzun sağ üst tarafındaki mail adresimizin bulunduğu alana tıklayalım. Posta İstemcisini Yapılandır seçeneğine tıklayalım.

Şirket Mailini Gmailde Açma – Posta İstemcisi Yapılandırma

2- Sayfanın alt tarafına doğru Mail Client Manual Settings başlığı altında yer alan Secure SSL / TLS Settings (Önerilenler) kutusundaki bilgiler, firma uzantılı mailimize ait yapılandırma bilgileridir. Bu sayfayı açık bırakalım.

Şirket Mailini Gmailde Açma – Mail İstemcisi Manuel Yapılandırma Bilgileri

3- Gmail hesabımıza giriş yapalım. Sağ üst köşede bulunan çark işaretine tıklayıp açılan menüden Ayarlar seçeneğine tıklayalım.

Şirket Mailini Gmailde Açma – Gmail Ayarlar

4- Açılan sayfadan Hesaplar ve İçe Aktarma İşlemi sekmesine tıklayalım.

Şirket Mailini Gmailde Açma – Hesaplar ve İçe Aktarma

5- Bu sayfada ilk olarak firma uzantılı mail adresimize gelen maillerin gmail hesabımıza da gelmesini sağlayacağız. Bunun için sayfadaki Diğer hesaplardaki postaları kontrol et: bölümünden Posta hesabı ekleyin yazısına tıklıyoruz.

Şirket Mailini Gmailde Açma – Posta Hesabı Ekleyin

6- Açılan pencerede ise E-posta adresi: kısmına firma uzantılı mail adresimizi yazıyoruz. Sonraki>> butonuna basıyoruz.

Şirket Mailini Gmailde Açma – E-Posta Adresi

7- Diğer hesabımdaki e-postaları içe aktar (POP3) seçeneğini işaretleyip Sonraki butonuna basalım.

Şirket Mailini Gmailde Açma – Posta İçe Aktar

8- Şimdi ise, az önce 1 ve 2. adımlarda açtığımız mail yapılandırma bilgilerinin bulunduğu sayfadak bilgilerden yararlanacağız. Bu sayfadaki Gelen Sunucu bölümündeki bilgileri bu pencereye gireceğiz.

Kullanıcı Adı: Firma uzantılı mail adresiniz
Şifre: Firma uzantılı mail adresiniz için belirlediğiniz şifre
POP Sunucusu: Mail yapılandırma sayfasındaki Gelen Sunucu bölümündeki adres.
Bağlantı Noktası: Mail yapılandırma sayfasındaki Gelen Sunucu bölümündeki POP3 Port karşısındaki sayı
Alınan iletinin bir kopyasını sunucuda bırak: İşaretliyoruz.
Postaları alırken her zaman güvenli bağlantı (SSL) kullan: İşaretliyoruz.
Gelen iletileri etiketle: İsteğe bağlı. Gmail hesabınıza gelen kişisel yazışmalarınızla karıştırmamanız için işaretleyebilirsiniz.
Gelen iletileri arşivle: İşaretlenirse firma uzantılı mail adresinize gelen mailler gelen kutusuna değil, arşiv klasörüne düşer. İşaretlemenizi önermem.
Hesap Ekle>> butonuna basıp devam edelim.

Not: Aşağıdaki görseldeki bilgiler ile sizin mail yapılandırma bilgileriniz farklı olabilir. Bu nedenle bu penceredeki kısımları doldururken kendi mail adresinizin yapılandırma bilgilerini kullanmaya dikkat edin.

Şirket Mailini Gmailde Açma – Gelen Posta Yapılandırma

9- Şirket mailimize gelen maillerin Gmaile de gelmesini böylece sağlamış bulunuyoruz. Şimdi gelen mailleri yine gmail ile gönderebilmeyi ayarlayacağız.

Ve açılan penceredeki Evet, xxx@xxxxxx.com adresinden posta gönderebilmek istiyorum. seçeneğini işaretleyip Sonraki butonuna tıklayalım.

Şirket Mailini Gmailde Açma – Mail Gönderme Ayarları

10-Pencerede Ad: kısmına şirketinizin departman ve şirket isminizi yazabilirsiniz. Takma ad olarak davran. kutucuğundaki işareti kaldırıyoruz. Sonraki Adım butonuna basıp devam ediyoruz.

Şirket Mailini Gmailde Açma – Mail Gönderme Ayarları 2

11- Bu aşamada yine 1 ve 2. adımlarda açtığımız mail yapılandırma bilgilerinin bulunduğu sayfadaki bilgilerden yararlanacağız. Bu sayfadaki Giden Sunucu bölümündeki bilgileri bu pencereye gireceğiz.

SMTP Sunucusu: Giden sunucu bölümündeki adres
Bağlantı Noktası: Giden sunucu bölümündeki SMTP Port: karşısındaki sayı
Kullanıcı adı: Firma uzantılı mail adresinizin tamamı
Şifre: Firma uzantılı mail adresiniz için belirlediğiniz şifre
SSL: işaretliyoruz
Hesap Ekle butonuna basıyoruz.

Not: Aşağıdaki görseldeki bilgiler ile sizin mail yapılandırma bilgileriniz farklı olabilir. Bu nedenle bu penceredeki kısımları doldururken kendi mail adresinizin yapılandırma bilgilerini kullanmaya dikkat edin.

Şirket Mailini Gmailde Açma – Mail Gönderme Yapılandırma Ayarları

12- Bu noktada bir onay kodu girmeniz isteniyor. Bu onay kodu Gmail tarafından şirket uzantılı mail adresinize gönderilecektir. Webmail ile mail hesabınıza giriş yaparak (firmaismi.com:2096) gelen onay mailini görebilirsiniz.

Tabii onay mailinin gelmesi biraz uzun sürebilir… (1-10 dakika) Onay mailindeki rakamı penceredeki kutucuğa yazarak Doğrula butonuna basıyoruz.

Şirket Mailini Gmailde Açma – Onay Kodu

Her şey yolundaysa pencere kendiliğinden kapanacaktır.

13- Şimdi ise tekrar Gmail hesabımızın Hesaplar ve içe aktarma işlemi sekmesine geliyoruz. Sayfadaki Postaları şu adresten gönder: bölümünden Bir iletiyi yanıtlarken: kısmını buluyoruz. İletinin gönderildiği adresten yanıtla seçeneğini işaretliyoruz.

Eğer diğer seçenek işaretli kalırsa, şirket uzantılı mail adresinize gelen mailler yanıtlanırken, kişisel gmail adresiniz ile yanıtlanır. Müşterilerinize kendi kişisel gmail hesabınızadan gider. Bu da istenmeyen bir durumdur.

Şirket Mailini Gmailde Açma – Yanıtlama Ayarları

Şirket mailini gmailde açma işlemimiz bu kadar.

Bundan sonra gmail 30 dakikalık periyotlarda şirket mailinizi kontrol edip firma uzantılı mail adresinize gelen maillerinizi gelen kutusunda gösterecektir.

#DipNot:  Şirket maili açma Android, şirket maili açma iPhone mobil cihazlarınızı kullanarak maillerinize ulaşmak bu yöntemle de mümkün. Her iki mobil cihazda da mutlaka Gmail uygulaması mevcuttur. Değilse de mobil cihazınıza Gmail uygulamasını kurarak, şirket uzantılı maillerinizin Android ve iPhone cihazlarınıza gelmesini sağlayabilir, maillerinizi mobil cihazlarınızdan yanıtlayabilirsiniz.

Android Gmail Uygulaması İçin Tıklayın

iPhone Gmail Uygulaması İçin Tıklayın

Şirket Mail Adresini Outlookta Açma

Şirket maili açma, info mail açma, isim soyisim mail alma, özel mail adresi alma işlemlerinin tamamladık. Aldığınız özel mail adresini aynı Gmail’e bağlayabildiğiniz gibi şirket mail adresini Outlookta açma işlemini de gerçekleştirebilmeniz mümkün.

Öncelikle kurumsal mail adresinizin yapılandırma bilgilerini öğrenmek için yukarıdaki Şirket Mailini Gmailde Açma başlığındaki 1 ve 2. adımları uygulayın.

1- Outlook hesabınıza giriş yapın. Sağ üst köşedeki çark simgesine tıklayın. Açılan menüden Seçenekler tıklayın.

Şirket Mail Adresini Outlookta Açma – Seçenekler

12- Sol taraftaki menüden Hesaplar >> Bağlı Hesaplar yolunu izleyin.

Şirket Mail Adresini Outlookta Açma – Bağlı Hesaplar

3- Açılan sayfadan Diğer Posta Hesapları yazısına tıklayın.

Şirket Mail Adresini Outlookta Açma – Diğer Posta Hesapları

4- Açılan pencereden ise hiçbir yeri doldurmadan alttaki Hesap Ayarlarını Kendiniz Yapılandırın (POP, IMAP veya Yalnızca Gönderme Hesabı) kutusunu işaretleyip Tamam butonuna basın.

Şirket Mail Adresini Outlookta Açma – Manuel Yapılandırma

5- Sonraki sayfadan POP/SMTP bağlantısı ayarları kutusunu işaretleyip Tamam butonuna basın.

Şirket Mail Adresini Outlookta Açma – Bağlantı Türü Seçimi

6- Hesap bilgileri kısmını doldurun.

Görünen Ad: Şirket departmanızı ve şirket adınızı yazabilirsiniz.
E-Posta Adresi: Firma uzantılı mail adresiniz.
Kullanıcı Adı: Firma uzantılı mail adresiniz.
Parola: Firma uzantılı mail adresiniz için belirlediğiniz şifre.
İçeri aktarılan e-postaların nerede depolanacağını seçebilirsiniz: Tercihinize uygun olan seçeneği işaretleyin.
İletilerin bir kopyasını sunucuda bırak: İşaretleyin.

Şirket Mail Adresini Outlookta Açma – Hesap Bilgileri

7- Şimdi mail yapılandırma bilgilerimizin olduğu sayfadaki bilgileri Sunucu Bilgileri kısmına gireceğiz.

Gelen (POP) Sunucusu: Yapılandırma sayfasındaki Gelen Sunucu: bölümündeki adres
Gelen sunucu bağlantı noktası: Yapılandırma sayfasındaki Gelen Sunucu: bölümünde POP3 Port: kısmındaki yazan rakam.
Kimlik Doğrulaması: Temel
Şifreleme: SSL
Sağlayıcınızın sunucusunu kullanarak e-posta gönderin (alıcı, Outlook.com adresinizi göremez) kutucuğunu işaretleyin.
Giden (SMTP) Sunucusu: Yapılandırma sayfasındaki Giden Sunucu: bölümündeki adres.
Giden sunucu bağlantı noktası: Yapılandırma sayfasındaki Gelen Sunucu: bölümünde SMTP Port: kısmındaki yazan rakam.
E-posta göndermek için farklı bir kullanıcı adı ve parola kullanın: Bu kısmı işaretlemiyoruz, boş bırakıyoruz.
Tamam butonuna basın.

Şirket Mail Adresini Outlookta Açma – Sunucu Bilgileri

8- Herşeyi doğru yaptıysak aşağıdaki görsel karşımıza geliyor.

Şirket Mail Adresini Outlookta Açma – İşlem Tamamlandı

Şirket mail adresini Outlookta açma işlemimiz de bu kadar. Bundan sonra Outlook belirli periyotlarda şirket mailinizi kontrol edip firma uzantılı mail adresinize gelen maillerinizi gelen kutusunda gösterecektir.

#DipNot:  Şirket maili açma Android, şirket maili açma iPhone mobil cihazlarınızı kullanarak maillerinize ulaşmak bu yöntemle de mümkün. Her iki mobil cihaza da Outlook uygulamasını kurarak şirket uzantılı maillerinizin Android ve iPhone cihazlarınıza gelmesini sağlayabilir, maillerinizi mobil cihazlarınızdan yanıtlayabilirsiniz.

Android Outlook Uygulaması İçin Tıklayın

iPhone Outlook Uygulaması İçin Tıklayın

Umarım Şirket Maili Açma: Şirket Maili Nasıl Açılır? İnfo Mail Açma başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

%d blogcu bunu beğendi: