Teknoloji Böyle Bir Şey: Dubai, Bulutlara Elektrik Vererek Temmuz Ayında Çölde Şakır Şakır Yağmur Yağdırdı Video

Dünyanın yer yağışsız 10 ülkesinden bire bir tanesi olan Mürekkep Gündüz Feneri Emirlikleri’ne vabeste Dubai, haddinden fazla ilginç benzeri projeyi hayata geçirdi. İngiltere’da bakım vermekte olan Reading Üniversitesi bünyesindeki selen insanlarının ortaklığıyla gerçekleştirilen proje ile drone’lar yardımı ile yağmur yağdırıldı. Dubaililer, albeni sıcaklığının 50 santigrat dereceyi aştığı kentte bileşimli olarak yağdırılan yağmurla serinleme imkanı yakaladılar.

Dubaili yetkililer ile İngiliz olgun insanlarının ortak projesi, “Keder Tohumlama” yerine isimlendiriliyor. Drone’lar, bulutlara verdikleri elektroşok dalgaları ile bulutların içerisinde olan su damlacıklarını ayrımsız araya getirip, baran halinde yere inmesini sağlıyorlar. Uzmanlar, baran yağması üzere su damlacıklarının aynı araya gelerek bulutta başıboş halde duramayacak kadar büyümesi gerektiğini, Keder Tohumlama’nın de cemi adına bunu sağladığını anlatım ediyorlar. 

Ayn gözü görmedi

Dubai yapay yağmur

Bir Zenci Emirlikleri Ulusal Hava Bilgisi Merkezi, drone’lar aracılığıyla yağdırılan yağmurla ilişik bir videoteyp yayınladı. Yayınlanan videoteyp, kentte yağdırılan yağmurun dozunun biraz abartıldığını gösteriyor. Çünkü yukarıda dahi görebileceğiniz kadar Bulut Tohumlama teknolojisi, kentin anne arterlerindeki ulaşımı suratsız etkiledi. Toprak halkı, hele bile gâh yerlerde ayn gözü görmeyecek kadar yoğunlukta yağmur olduğunu söylediler.

Dubai, dünyanın en bir iki yağış alan bölgelerinden ayrımsız tanesi. Anca kim kent genelindeki yağış miktarı, yıllık yalnızca 78 milim civarında oluyor. Bu dahi sıcaklığın dayanılmaz benzeri arkaç gelmesini sağlıyor. Hatta Dubai, bu durumun önüne geçebilmek yerine 2017 yılından beri “Keder Operasyonları” kendisine isimlendirdiği projeler üzerinde çalışıyor. İşte Endişe Tohumlama, 15 milyon dolarlık Endişe Operasyonları’nın tıpkı parçası.

Dubai’birlikte bileşimli yollarla yağdırılan natürel yağmur

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: