The Shining’in Hikayesini Tamamen Muhavvil Ürkütücü Balo Fotoğrafı 100. Yaşına Girdi

Beyaz Perde tarihine her yönüyle sulu bırakan diyanet filmlerden biri olan The Shining, 1980 yılında vizyona girmiş olmasına rağmen günümüzde hâlâ arz muvaffakiyetli gerilim filmlerinden biri kendisine anılmaya devam ediliyor. Stephen King’in bire bir isimli romanından uyarlanan ve maharetli direktör Stanley Kubrick aracılığıyla beyaz perdeye dökme yapım, gelişigüzel saniyesinde gerilimi yukarıya taşımayı başaran kusursuz tıpkı eser.

Filmde Jack Nicholson’ın canlandırdığı Jack karakteri ve ailesi, kış süresince harıldamak amacıyla nazik tıpkısı otel olan Overlook Hotel’e yerleşirler. Ancak bu otelde amacında gitmeyen aynı şeyler vardır ve Jack üstelik otelde güzeşte kara kış günlerinde her an kendini kaybeder. Teferruatlı, gerilim yoğun hikayenin böylecene ise bundan sonra ikonikleşmiş aynı foto karşımıza yarar; ”Overlook Hotel July 4th Ball 1921”. Bu fotoğraf, filmin böylelikle bütün hikayeyi baştan gözden geçirmemize sebep olan tıpkı detaya düz verir; Jack, fotoğrafta sunma önde, 1921 yılından gülümseyerek bize bakmaktadır.

Filmin hayranları fotoğrafı unutmadı:

The Shining’in sonundan bize göz kırpan bu ürkütücü ve ihtimal üstelik filmi unutulmaz kılan detaylardan biri haline gelen ışık karesi, filmin hayranları vasıtasıyla ‘100. yıl dönümünde’ içtimai medyada anıldı. 

Paylaşımlar fotoğrafın filme dair neler anlatıyor olabileceğine yönelik fikirlerle doluyken ayrımsız yandan da yönetmenin bu detayı filmin böylece izleyiciye zekice arz dehasına şapka çıkarır nitelikte. Filmlerin geride üzerinden yıllar geçse da henüz cevap aranan çözülemeyen gizemler bırakması, onları unutulmaz kılan yer oylumlu detaylar dersek yanılmış olmayız. 

The Shining, bu zekice detayın yanı sıra kusursuz oyunculuklarından herhangi bir biri kültleşmiş sayısız sahnesine, gerilimin genişlik balaban destekçisi olan tam dekorundan çalgı aleti kullanımına kadar her yönüyle aklı başında aynı film. ”Overlook Hotel July 4th Ball 1921”in 100. yılında, şayet elan izlemediyseniz kesin izlemenizi öneririz. Şimdiden ferah seyirler.

Bu fotoğrafın Overlook Otel’inde çekilmesinin üstünden 100 yıl geçtiğine tanımak oldukça ağırlık.

Benzeri yüzyıl ilk bugün. Overlook Otel’deki 4 Orak Ayı Balo’sunun 100. yıl dönümü mutlu olsun.

The Shining benim yüz filmlerimden birisi. İlk 5’te olduğu kesme. Zaman Jack’in zamanında gözüktüğü 4 Temmuz Balosu’nun 100. sene dönümü. sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

%d blogcu bunu beğendi: