Tıpkısı YouTuber, Fizik Profesörüyle Girdiği 10 Bin Dolarlık ‘Rüzgar Enerjisi ile Etkin Araç’ İddiasını Kazandı

Geçtiğimiz haftalarda karşımıza berenarı ilişki cazibedar ve düşkünlük uyandıran tıpkı sav çıkmıştı. Pop bili içerikleri üreten tıpkısı YouTuber olan, Veritasium isimli kanalın sahibi Derek Muller, kanalında ”Aynı Fizik Tartışmasını Fasletmek İçin Hayatımı Riske Atıyorum” başlıklı benzeri videoteyp yayınlamış, bu video sonrası fizik profesörleri ve YouTuber ortada ahenktar bire bir tartışma yaşanmıştı.

Muller, bahsi geçen videoda Rick Cavallaro adında biri yoluyla tasarlanan ve ‘kara yatı’ olarak anılan rüzgar enerjisi ile çalışan tıpkısı çevirgeç ile ufak tıpkısı tecrübe yapıyor. İddia ise rüzgar enerjisi ile müteharrik bu aracın rüzgardan acul gidebileceği. Videoda tez doğrulanıyor ve araç gerçekten bile rüzgardan aceleci gidiyor. Fakat mecmu da bu noktada olaya California Üniversitesi’nde fizik profesörü olan Alexander Kusenko karışma oluyor; Kusenko, videoda kavisli çıkarımlarda bulunulduğunu ve böyle bir şeyin hikmet kurallarına çap olacağını söylüyor. İkili, laf karşı aynı süre tartıştıktan bilahare 10 bin dolarlık bir iddiaya giriyorlar.

Hep kendinden emin ama bir kazanan var:

Ayrımsız tarafta popüler bilgelik içerikleri üreten tıpkı YouTuber, tıpkısı tarafta bir fizik profesörü olunca sav haliyle bodur sürede nazik zül uyandırdı. Tabiatıyla ki balaban çoğunluk fizik profesörünün ve hikmet kanunlarının işaret ettiği bilginin tarafındaydı fakat argüman, beklenenden biraz değişik sonuçlandı. YouTuber Muller, kararlaştırılan koşullara makul şekilde yapılan benzeri deneyim sonrası iddiayı kazandı.

Muller, tez ile ilgili yeni tıpkı videoteyp yayınladı ve iddianın kazanan tarafı olduğunu detayları ile birlikte açıkladı. Muller bire bir zamanda profesör Kusenko’nun namına 10 bin doları aktarma ettiğini söyleyerek ‘onurlu biri olduğu ve sunulan deliller ışığında fikrini değiştirdiği için’ Kusenko’ya teşekkürname etti.

Muller’in deneyin detaylarını anlattığı videosu:

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

%d blogcu bunu beğendi: