Ünlü İsimlerin da Kayran Aldığı 200 Kadın, Sosyal Medyadaki Tacize Alın Kemiksiz Kitap Yayınladı

Sosyal medyanın kanayan yaralarından biri dahi hele kadınları tasavvur alan tacizler ve hakaretler. Konuyla ilgili kendisine tekellüm dünyasından siyasete mukavim haddinden fazla alandan kadınlar eş tıpkısı meydanda mektup yayımladı. Bu mektupta 200 kadının imzası bulundu.

Bariz mektupta imzası olanlar ortada Avustralya’nın çarkıt Başbakanı Julia Gillard, ABD’li bozuk tenis oyuncusu Billie Jean King ve İngiliz aktrisler Thandiwe Newton ve Emma Watson kabil adlar birlikte saha aldı. Pusula Birleşmiş Milel (BM) Nesiller Boyu Teadül Forumu’nda yayımlandı.

Sakat başbakandan izah

gillard

Sakat Avustralya Başbakanı Gillard, BBC’ye verdiği açıklamada  “Başvekâlet dönemimde, sosyete önündeki sair kadınlar üzere, düzenli namına cinsiyetçi ve kötü içtimai iletişim araçları gönderileri alıyordum. Bunlara pornografik karikatürler de karışma” ifadelerini kullandı.

Gillard antrparantez bu form tacizlerle kadınların şimdi karşılaşıyor olmasının kendisini kızdırdığını ve bıktırdığını bile sözlerine ekledi. Hazırlanan kitap ayrıca Facebook, Google, TikTok ve Twitter kadar sosyal iletişim araçları ve platformların yönetimlerine bile iletildi. 

Içtimai iletişim araçları yöneticilerinden de mektuba eşit geldi. Sosyal iletişim araçları platformlarının yöneticileri, taciz ihbariye sistemlerinin geliştirilmesi, kullanıcıların görebildikleri içeriklerin filtrelenmesi ve çevrimiçi etkileşime mürur kuralları gibi konularda geliştirmeler yapacaklarını üstenme ettti. 

Vaatlerin tam olacağına yönelik kaygılar var

emma watson

Ara Sıra imzacılar ise bu vaatlerin ehliyetli olup olmadığı konusunda çekincelerini açıkladı. Kadınların çevrimiçi ortamlarda maruz kaldığı saldırılara cebin savaşım fail #ShePersisted Global ünlü oluşumun kurucusu olan Lucina Di Meco, “Bu abstre açıklamalar uygulayım bilimi firmalarına iyi benzeri reklam şansı verse bile nesep vaatler değiller. Firmalar, içeriklerin denetlenmesini ve dağ davranışları ödüllendiren harezmi yolu tercihlerini değiştirmeyi düşünmüyor” ifadelerini kullandı.

İşte kadınların mektubu:

“İnternet 21. yüzyılın site meydanı kabilinden. Tartışmalar orada yapılıyor, topluluklar orada mensur ediliyor, ürünler orada satılıyor, itibar orada elde ediliyor. Çevrimiçi tacizin geldiği nokta, birçok kadın için bu dijital şehir meydanının emniyetli olmaması buyurmak. Bu ebat seks eşitliğinde ilerlemeyi tehlikeye sokuyor.”

Elan geçmiş çalışmalarda de kadınların balaban kısmının internet zarfında aracısız tacizle karşılaştığı belirtilmişti. World Wide Web’i geliştiren Sir Tim Berners-Lee’nin kurduğu World Wide Web Vakfı yöneticisi Azmina Dhrodia, “Sosyal iletişim araçları platformlarında kadına yönelik taciz ve saldırganlığın koskocaman olduğunu ve seks eşitliğinin önündeki genişlik balaban engellerden biri olduğunu kabul etmemiz şişman önem taşıyor” dedi.

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

%d blogcu bunu beğendi: