Uzayda Enstrüman Yolculuğu: Dünya’dan Birçok Işık Yılı Uzaklıkta Ne Şarkıları Duyacağınızı Gösteren İnternet Sitesi

Radyo dalgaları, benzeri görünür çerağ kabil birer elektromanyetik dalavere oldukları amacıyla patırtılı hızında değil ışık hızında akım ederler. Yani gezegenimizden mum hızında uzaklaştıklarını söyleyebiliriz. Tıpkısı mum yılı ise ışığın 365,25 günde aldığı küşayiş anlamına gelir. Umum bu bilgileri kullanarak gezegenimizden hangi kadar mum yılı uzaklıkta olduğunuzda hangi şarkıları duyabileceğinizi gösteren tıpkı internet sitesi var; Lightyear.fm.

Lightyear.fm, Mike Lacher, Mika Chernov, Brian Moore ve Chris Baker vasıtasıyla geliştirilen tıpkı genel ağ sitesi. Yaptıkları molekül ise berenarı keyifli. Şarkıların bugünlerde birçok çırağ yılı uzaklığa ulaştığını; yani buradan hangi büyüklüğünde ışık yılı uzaklıkta ne şarkıları duyabileceğinizi gösteriyor.

Dilediğiniz uzaklığı seçin ve dönemin hitlerini yeniden keşfedin:

lightyear.fm

Lightyear.fm’in az çok cılız ve kullanıcı dostu aynı tasarımı var. Biricik yapmanız gereken siteyi sezmek. Görüntülük yüklendikten sonraları bizatihi olarak Dünya’dan uzaklaşmaya başlayacaksınız ve şarkılar birlikte uzaklığa bakarak değişecek. Ayrıca sitenin listesi dönemlere bakarak bir tane ayrımsız şarkıya değil mukavim çokça hite meydan vermiş. 

Ya birlikte dilerseniz doğrudan istediğiniz ayrımsız uzaklığı seçerek yıllar beyninde gezinmeniz dahi tür. Bir Tane yapmanız gereken ekranda solda artan kısımdaki zaman çizelgesi üzerinde dilediğiniz kısımlarda dolaşmak. Söz Gelişi 50 çerağ yılı uzaklaştığınızda daha The Beatles’ın hitlerinin o noktaya kullanılmamış ulaştığını duyacaksınız. Ayrıca ekranda o uzaklıkta ne yıldızların bulunduğunu dahi görmeniz benzer.

Tıpkı başka örnekle, şayet demincek gezegenimizde değil de geceleri gökyüzünde gördüğümüz en ak pak kader olan Sirius’ta olsaydınız, elan 2008 – 2009 yılında sâdır hitler kulağınıza yeni başarmış olacaktı. Hem antlaşma geçirmek hem birlikte değişik dönemlerin pop şarkılarına göz gezdirerek çalma listelerinizi bollatmak üzere etraflı tıpkı defa olan Lightyear.fm’i siz zahir buldunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

%d blogcu bunu beğendi: