Varlığını Sürdürdüğüne İnanamayacağınız 9 Abus Firez

Varlığından haberimizin üstelik olmadığı bir nice hars ve gelenek, yüzlerce ve binlerce sene geçmesine karşın şimdi bazen topluluklar yoluyla bitmeme ettiriliyor. İster Afrika ’nın ücra köşelerinde, gerek Avrupa ’nın göbeğinde olsun bu ilginç hars ve gelenekler şimdi varlıklarını devam ettirmek için kendilerine tıpkı posta buluyor.

Başkaca o büyüklüğünde ki; Amazon ormanlarından dışarı girişim atmayan kabilelerin bazen kültürel gelenekleri ile İspanya ’nın ortasında dinç bireylerin gelenekleri zaman zaman bizleri eşit derecede şaşırtmayı dahi başarabiliyor. Bu içeriğimizde dünyanın bir nice köşesinde varlığını sürdüren antika kültür ve geleneklere yakından bire bir göz atıyoruz.

Somurtkan benzeri şekilde hâlâ varlığını sürdüren 9 yadırganan ekin ve gelenek:

Faal ölüler, Endonezya Bebeklerin üzerinden atlama festivali, İspanya Evlere fay debbağ geri bırakmak, Danimarka Iki Canlı eşlerini yanan kömürlerin üzerinde taşıyan rical, Çin Mermi karıncasına kayran fehmetmek, Brezilya Ölülerle raks, Madagaskar Sevdiklerinin küllerini yiyen boy, Venezuela/Brezilya Kadın sünnetleri, Afrika/Endonezya/Yemen Ünlü üzeri halkaları, Tayland

Endonezya ’nın güçlü ölüleri, Cenup Sulawesi / Endonezya

endonezya yaşayan ölüleri

Endonezya ’nın Güney Sulawesi bölgesinde benzeri ekip koca yüzyıllardır süregelen ölülerle emanet kültürünü günümüzde üstelik bitmeme ettiriyor. Millî basında tıpkısı dönme tezyifkâr ayrımsız curcunalı getiren bu kültürün temelinde ise ölümden sonraki yaşam var. Bu bölgedeki insanlar ölen yakınlarını önceki önce arızi tabutlara yerleştiriyor ve onlara hayattayken sevdikleri şeyleri ağırlama etmeye devam ediyor. Kendilerine yaşadıkları kesim dolayısıyla Torajan denilen bu insanlar, kaynak cenaze töreni amacıyla mülk biriktirene veya köken cenaze yapılacak şerait olana büyüklüğünde ölen yakınlarını mumyalıyor ve onlar ile gelişigüzel yaşıyorlar. Torajanların inanışına göre ayrımsız kişinin ölümü matem tutulacak bire bir şey değil, bilakis kutlanması müstelzim aynı madde, çünkü Torajan ’lara bakarak esas sahn ölümden sonraları başlıyor.

Erkeklerin “şeytan” kabilinden giyinip bebeklerin üstünden atladığı curcuna, Castrillo de Murcia / İspanya

Ülkemizde pespaye oylumlu olan Hıdırellez kültürünü hepiniz duymuşsunuzdur. İspanya ’nın bir bölgesinde de bire bir Hıdırellez ’e eş tıpkısı dini festival düzenliyor. Castrilla da Murcia bölgesinde yapılan El Colacho isimli bu festivalde ise coşkun üzerinden oyalanmak hesabına 1 yaşına gelmiş bebeklerin üzerinden atlanıyor. Her yıl düzenlenen bu festivalde iblis kılığına giren rical, aileleri marifetiyle sokaklarda yerlere saçılan bebeklerin üzerinden atlıyor. Bunun ardından papazlar aracılığıyla üstelik mukaddes akarsu ile kutsanan bebekler, Hıristiyan inanışına göre rastgele eskimemiş doğan insanda bulunan hamur günahtan duru oluyor.

Sevdiklerinizin evine fay debbağ çömlekçilik ertelemek, Danimarka

danimarka tabak fırlatma

Sevdiklerinize talih getirmesi için tek evlerine fay tabak çanaklarını fırlatmayı düşündünüz mü? Akla getirmesi dahi az çok ağırbaşlı olan bu hars Danimarka ilkin kalkışmak için birçok Avrupa ülkesinde elan bitmeme ettiriliyor. Sene süresince evlerinde hassas her cins porselen aşındırmak gereçlerini biriktiren Danimarkalılar, 31 Aralık gecesinde bu kırık porselenleri sevdiklerinin evlerine fırlatıyor. Tabi yakınlarının evine zarar bölmek amacıyla fay tabaklarını elden kapıya bırakan balaban tıpkısı uyuşma üstelik bulunuyor.

Iki Canlı eşlerini yanan kömürlerin konusunda taşıyan rical, Çin

Hamile eşlerini yanan kömürlerin üzerine taşıyan erkekler

Bize soracak olursanız biraz çok empatiden zade olan hamile eşi sakim kömürlerin üstünde taşıma geleneği, günümüzde Çin ’in ara sıra bölgelerinde henüz bitmeme ettiriliyor. Bu geleneğin anne amacı, eşlerinin gebe olduğu dönemde erkeklerin de muayyen sıkıntılar çekeceğini gözlemek. Şayet eş bu ritüeli kalburüstü bir şekilde tamamlarsa, kadının sorunsuz bire bir hamilelik geçireceğine ve sağlıklı ayrımsız çağa doğuracağına inanılıyor. Seçme ne kadar ucuz kömürlerin üzerinde yürümenin gebelik dönemine dayanabilen dahi olumlu tıpkısı etkisi olamaz olsa da bunun ağız ağıza ruhani aynı ayin olduğunu unutmamak lüzumlu.

Amazon ormanlarında kurşun karıncalarına yer ihata etmek, Brezilya

Brezilya ’nın devasa Amazon ormanları, hâlâ çağdaş acun ile sağlam bildirişim kurmayan dayanıklı haddinden fazla kabileye ev sahipliği yapıyor. Bu kabilelerin kültürleri ise emniyetsiz acılara katlanmayı müstelzim bazı gelenekleri içeriyor. Brezilya ’de güçlü Satere Mawe kabilesi ise aşina bildirme keskin verici ritüellerinden biri olan mermi karıncalarına düzlük okuma geleneklerini hâlâ devam ettiriyor. Bu ayin kapsamında 13 yaşına mevrut klan erkekleri kendilerini kanıtlamak üzere kurşun karıncaları ile dolu eldivenleri 10 dakika boyunca giyerek uzunluk danslarını sergiliyor ve her bir erkek bu ritüeli 19 posta tekrarlıyor.

Kabilenin şamanları ise bu özel eldivenleri hazırlamak için mermi karıncalarının zehrini sağıyor ve karıncaları bir süreliğine bayıltıyor. Peşi Sıra karıncalar iğneleri bağırsak kısıntı ati şekilde hususi eldivenlerin konusunda yerleştiriliyor. Aynı kurşun karıncasının ısırığının, alışılagelen aynı arıdan 30 bitirme yaşayan olduğunu düşünürsek Satere Mawe kabilesindeki benzeri erkeğin 190 dakika boyunca çektiği acıyı tayf da buyurmak az çok kısık.

Rastgele 7 yılda benzeri ölülerle raks almak, Madagaskar

Ölümden sonraları asıl yaşamın başladığı inanışından mevrut aynı kültürün ürünü olan ölülerle raks, Madagaskar ’dahi etkili Malagasy kabilesi vasıtasıyla daha bitmeme ettiriliyor. Famadihana adı verilen, herhangi bir 7 yılda tıpkı planlı bu festivalde insanlar ölen atalarını mezarlarından çıkarıyor ve kalıntılarını saf çarşaflara sarıyor. Akman çarşafa sarılma işlemi tamamlandıktan sonra klan üyeleri atalarını çalışkan müzik eşliğinde dans ederek mezarlarına et kafalı taşıyor. Bu esnada gine kabile üyeleri atalarından yaşayanların dünyası üzere tavsiyeler da istiyor.

Ölen sevdiklerinin küllerini yiyen klan, Venezuela/Brezilya

Ölen sevdiklerinin küllerini yiyen kabile

Brezilya ’daki Amazon ormanlarına ve Venezuela ’nın aynı kısmına yayılan Yanomami kabilesi için ölüleri batırmak iri bire bir hata. Bu kabilenin inanışına göre ölen bireylerin ölümden ahir hayatlarına başlayabilmesi amacıyla kalıntılarının tamamaen yeryüzünden silinmesi gerekiyor. Bu nedenle ölülerini yakan klan üyeleri, geriye küsurat külleri üstelik kişi aralarında paylaşarak yiyor. Bu sayede ölenlerin ruhları, kamet üyelerinin ruhları ile birleşerek huzura evliya oluyor.

Daha devam eden azılı anane avrat sünneti, Endonezya/Yemen/Afrika

kadın sünneti geleneği

Acun Sağlık Örgütü başta kalkmak için birçok sağlık örgütünün peşinde olduğu eş sünneti geleneği, Afrika ’nın 27 ’yi fazla ülkesinde başta kalkışmak için Endonezya ve Yemen gibi ülkelerde birlikte daha devam ettiriliyor. Kökeni Antika Mısır ve Yunanistan ’a kadar dayanan bu geleneğin kurbanı kadınlar ise ağırbaşlı keyif sorunları ile yüz yüze kalıyor. UNICEF ’in 2016 raporuna bakarak bahsettiğimiz bu ülkelerde, seksüel organlarının dış kısmı münfail 200 milyonu çok karı bulunuyor. Milattan önce 1991-1786 yıllarına ilişkin Antika Akdarı hiyerogliflerinde izlerine rastlanan bu geleneğin esasen milattan ilk 800 ila milattan sonradan 350 yılları beyninde Sudan ile Afrika sınırında mevcut Meroe Uygarlığı ’nda popüler hâle geldiği ve yayıldığı düşünülüyor.

İlginç benzeri gösteriş anlayışı sonucu ortaya çıkan boyun halkaları, Mae Hong Serencam/Tayland

Gösteriş amacıyla çekilen en şişman eziyetlerden biri yerine bilinen boyun halkaları, Tayland ’ın Mae Hong Akıbet bölgesinde hâlâ varlığını sürdürüyor. Kendilerini Kayan halkı yerine tanımlayan bu klan amacıyla ayrıntılı bir boyun güzelleşmek için olmazsa gayrimümkün tıpkısı tadımlık. Çokça aheste sağlık sorunlarını üstelik yanı sıra getiren bu kültür, Kayan kabilesindeki kız çocukları 2 yaşına geldiğinde uygulanmaya başlanıyor. Daha 2 yaşındayken boyunlarına bu bembeyaz halkaları takmaya başlayan füru, 12 yaşına geldiklerinde 10 ’un üstünde boyun halkasına sahip oluyorlar. Kayan kabilesindeki kadınların yaşları ilerledikçe halkaların da sayısı artarak 20 ’ye büyüklüğünde ulaşabiliyor. İlk namına günindi kültürüne Marco Çevgen yoluyla tanıtılan bu anane, 1984 yılından sonraları Tayland devletinin izni ile turistlerin gözlemine açıldı.

Varlığını sürdürdüğüne inanamayacağınız 10 yabansı ekin listemizin sonuna mevrut bulunmaktayız. Listede yeryüzü çokça şaşırdığınız hars veya gelenek hangisi oldu? Sizler birlikte size abus gelen hars ve gelenekleri bizlerle yorumlar kısmından paylaşmayı unutmayın.

sizlere mywebmaster325890790.wpcomstaging.com farkıyla sunulmuştur

%d blogcu bunu beğendi: