W3 Total Cache Silme (Kaldırma) [Detaylı Anlatım]

Geçenlerde bir takipçim host firmasından (paylaşımlı hosting) CPU kullanımından dolayı sitesinin geçici olarak offline konuma alındığına dair bir mail aldığını ve sebebinin ne olabiliceğini bilmediğini bana ileterek yardım etmemi istedi.

Birlikte yaptığımız bir kaç araştırmadan sonra W3 Total Cache eklentisini sebep olduğunu gözlemledik.

Kendisine eklentiyi kaldırmasını söyledim fakat sonradan fark ettim ki W3 Total Cache silme işlemi eklentisini kaldırmak düşündüğünüz gibi kolay değil yani eklentiyi etkisizleştir ardından sil demekle eklenti tamamen silinmiyor malesef.

İşte bu yüzden sizlerde yararlanabilin diye W3 Total Cache silme işlemini bu yazımda sizlerle paylaşıyorum.

W3 Total Cache silme işlemini eklentiden memnun kalmadığınız için ve başka bir cache eklentisi kurmak için yapıyorsanız hemen vazgeçmenizi öneririm. W3 Total Cache Ayarları başlıklı yazımda doğru W3 Total Cache ayarlarının nasıl olması gerektiğini paylaştım. Doğru ayarlarla muazzam sonuçlar alabilirsiniz.

W3 Total Cache Silme İslemi İçin Gereksinimler

Bu yazıma sizlerin wordpress kullanıcısı ve w3 total cache eklentisini kullandığınızı, wordpress siteniz üzerinden, cPANEL veya FTP üzerinden sitenize ulaşabiliyor konumda olduğunuzu varsayarak devam ediyorum. İşlem süresi yaklaşık olarak 15 dakika, zorluk orta derece

Adım 1: Tüm Cache’leri Kapatmak – ( Page Cache, Minifying vs. )

WordPress sitenize giriş yapın ve soldaki admin menüsünden Performance >> General Settings sekmesine gelin.

Ardından sırasıyla enable olarak işaretli olan page cache, minify, database cache, object cache, browser cache, cdn, monitoring seçeneklerini üzerindeki  tik işaretlerini kaldırın ve save all settings butonuna tıklayarak ayarlarınızı kaydedin.

Adım 2: Eklentiyi Etkisizlestirme ve Silme

Herşeyi “disable” konumuna getirdikten sonra yine admin panelinden eklentiler >> yüklü eklentiler sekmesine gidip W3 Total Cache eklentisini bulup etkisisizleştir deyin.

Eklentiyi etkisizleştirdikten hemen sonra eklenti pasif bir konumda yani “gri” renkte görünücektir ve biraz önce etkisizleştir butonunu gördüğünüz yerde “sil” seçeneğini görüceksiniz. Sil butonuna basın ve eklentiyi silin.

Adım 3: Serverdan Gerekli Dosyaları Silme

İşte bu noktadan sonra silme işlemi diğer eklentilerden farklılık gösteriyor. FTP ile sitenize bağlanın yada paylaşımlı hosting kullanıyosanız cPANEL üzerindende bağlanabilirsiniz. Wp-content Klasörü altından;

  1. w3-total-cache-config.php
  2. db.php
  3. advanced-cache.php

Dosyalarını bulun. Yukarıdaki tüm dosyaları bulamazsanız endişelenmeyin çünkü her yüklemede farklılık gösterebiliyor. ( iki tanesini buldum birini bulamadım gibi. ) Bulduktan sonra dosyaları silin ve ardından yine aynı dosya  altında (Wp-content);

  1. w3tc
  2. w3tc-config

Klasörlerini bulun ve bunlarıda aynı şekilde silin.

Adım 4: .htaccess Dosyasını Düzenleme

W3 Total Cache .htaccess Kuralları

Yine FTP üzerinden veya cPanel üzerinden dosyalarınıza bağlantı sağladığınızda .htaccess dosyanızı açın ve içerisinde herhangi bir W3Total Cache kuralı kalıp kalmadığını kontrol edin. (Yukarıdaki resimdeki gibi ki zaten kurallar begin W3TC başlığıyla başlar ve End W3TC başlığıyla biter) Eğer kaldıysa öncelikle .htaccess dosyanızın yedeğini alın ve ardından kalan kuralları silerek dosyayı kaydet deyin. Eğer bir sorunla karşılaşırsanız yedeğini aldığınız .htaccess dosyasını geri yüklersiniz.

Adım 5: Wp-Config.php Dosyasını Düzenleme

Bu adım zorunlu değil tamamen size kalmış ama eğer W3 Total Cache silme işlemini gerçekleştirdikten sonra yerine WP Super Cache gibi başka bir cache eklentisi kullanmayı düşünmüyorsanız yapmanızda fayda var , yani başka bir Cache eklentisi kullanacaksanız bu adımı atlayın.

Yine FTP üzerinden veya cPanel üzerinden dosyalarınıza bağlantı sağladığınızda wp-config.php dosyanızı bulun ve öncelikle yedeğini alın ve ardından dosyayı açın (edit) “define (WP_CACHE’, true);” kodunu bulun ve true yazan yeri false olarak değiştirip dosyayı kaydet deyin.

Umarım W3 Total Cache Silme (Kaldırma) başlıklı yazımın faydası olmuştur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

#Wordpresshtaccess #WordpressCache

%d blogcu bunu beğendi: