WordPress Buton Ekleme | Kısa Kod Kullanmadan

Çoğu wordpress kullanıcısı HTML/CSS kodlarına alışkın değildir ki zaten wordpress’in var oluş sebebi, kod bilgisi olmayan insaların bile kolaylıkla bir web sitesine sahip olabilmesi.

Eminim ki bu yazıya gelmeden önce google’da bir çok kez “buton ekleme” yada “wordpress buton ekleme” gibi anahtar kelimeleri arattınız ve karşınıza hep kodlama bilgisi gerektiren yazılar çıktı.

Eğer hiç kodlamayla uğraşmadan, kafanızda tasarladığınız butonu veya butonları sitenize eklemek istiyorsanız, kesinlikle doğru adrestesiniz. Zaten wordpress eklentileri bunun için var. Kodlarla hiç uğraşmadan, size direkt olarak yapmak istediğinizi sunmak için.

Bugüne kadar wordpress buton ekleme işlevini yerine getirecek yazılmış onlarca wordpress eklentisi var. Fakat bu eklentilerin çoğunun çalışma prensibi kısa kodlara dayalı. Yani yazınıza bir buton eklemek istediğinizde, eklentinin size sunduğu kısakodu örnek; [button-green] yazıya ekleyerek buton ekleme işlemini yerine getirmiş oluyorsunuz.

Bu yazımda ise size çalışma prensibi çok daha farklı ve işlevsel olarak daha kolay, yani sizi yormadan wordpress buton ekleme işlevini yerine getirecek bir eklentiden bahsedeceğim.

Forget About Shortcode Buttons Eklentisi

Öncelikle yapmanız gereken Forget About Shortcode Buttons eklentisini wordpress sitenize kurmak.

Önemli: Bu eklenti wordpress 3.9 veya daha üst sürümlerde çalışmaktadır. Eğer wordpress 3.9’un altında bir sürüm kullanıyorsanız, eklentiyi kullanabilmek için wordpress sürümünü güncelleme yapmanız gerekmektedir.

Eklentiyi yükledikten sonra wordpress admin panelinizden yeni yazı ekle yada hali hazırda yazdığınız bir yazıyı düzenle diyerek yazınızın arka yüzüne ulaşın.

Buton eklemek istediğiniz yazının arka yüzüne giriş yaptıktan sonra, görsel editor butonlarına yeni bir buton eklendiğini gözlemleyeceksiniz. Aşağıdaki resimde olduğu gibi.

Buton ekleme işlemi için tek yapmanız gereken gördüğünüz Insert Button butonuna tıklamanız. Butona tıkladıktan sonra eklenti karşınıza eklemek istediğiniz butonu dizayn edebileceğiniz bir açılır pencere getirecektir.

Properties Sekmesi

Tek yapmanız gereken ekleyeceğiniz butonun text kısmında ne yazacağını belirlemek ve URL kısmına butona tıklanınca ziyaretçiyi hangi adrese yönlendireceğini girmek.

Text Colorkısmında butonun üzerinde yazan yazının rengini,
Button Colorkısmından butonun rengini,
Typekısmından butonun çerçevesinin şeklini,
Sizekısmından ise butonun büyüklüğünü belirleyebilirsiniz.

Icons Sekmesi

Eklentinin sunduğu diğer bir özellikse, butonların başına veya sonuna icon ekleyebilmeniz. Açılır penrecede Icons sekmesine tıkladığınızda, butonunuza eklentinin sunduğu görselleri ekleyebilirsiniz.

None – Beforeseçeneklerinden ise, iconu butonun sonuna mı yoksa başına mı ekleyeceğinizi belirliyorsunuz.

Tüm bu süreç boyunca ekleyeceğiniz butonun görselini canlı olarak görebiliyorsunuz. Tüm ayarları yaptıktan ve butonun görünümünden tatmin olduktan sonra Insert butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Insert butonuna tıkladıktan sonra yazı editöründe buton nasıl görünüyorsa, yazınızda da aynı şekilde görünecektir.

Buton metnine (text) tıklayarak, butonu yazı editöründeki hizalama butonlarından sola, sağa veya ortaya hizalayabilirsiniz. Metine çift tıkladığınızda ise, buton ayarları açılır pencerede tekrar açılacaktır.

Umarım WordPress Buton Ekleme | Kısa Kod Kullanmadan başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur.Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

#WordpressDizayn

%d blogcu bunu beğendi: