WordPress.com’dan WordPress.org’a Geçiş

WordPress.com’dan wordpress.org’a geçiş

Eğer bu yazıya geldiyseniz, bir süredir wordpress.com’un ücretsiz olarak sunduğu ve sizin de bir hevesle nasıl olsa ücretsiz diye atıldığınız blog girişiminiz belirli bir tıkanma noktasına gelmiş demektir.

Blogunuz ile haşır neşir oldukça belirli sınırların ötesine geçememeye başladıysanız, sürekli her noktada kısıtlamalar ile karşılaşılaşıyor ve blogunuz üzerinde tam bir kontrole sahip olmak istiyorsanız, kesinlikle doğru adrestesiniz.

WordPress.com’dan wordpress.org’a geçiş işlemi bir çok kaynakta anlatılsa da, her hangi bir hata tüm emeklerinizin çöpe gitmesine sebep olabilir.

WordPress.com’dan wordpress.org’a geçiş işlemi anlattığım bu yazımı adım adım takip ettiğinizde sorunsuz bir şekilde blogunuzun taşıma işlemini gerçekleştireceğinizi garanti ederim.

Adım 1: Domain ve Hosting Satın Alma ve WordPress Kurma

WordPress.com’dan WordPress’org’a geçiş işleminde ki mantık şu şekilde işleyecektir; Önce domain ve hosting satın alıp, aldığımız bu hosting ve domain üzerine sıfırdan bir wordpress blogu kuracağız. Daha sonra kurduğumuz bu sıfır wordpress bloguna wordpress.com’da barınan blogumuzu taşıyacağız.

WordPress.com’dan wordpress.org’a transfer işleminin ilk adımı, öncelikli olarak hosting ve domain satın almaktan geçiyor.

Tabii wordpress sitenizden performans adına en iyi sonuçları almak için, kesinlikle kaliteli hizmet veren, hız konusunda oldukça iyi sonuçlar veren bir hosting firması seçmek oldukça önemli.

Peki hangi hosting firması en iyi ? Bu sorunuza cevap olacak, bilimsel verilere dayalı, tamamı ile objektif bir yazım mevcut. En iyi Hosting Firması Türkiye – Verilerle İnceleme

Eğer okumak istemiyorum direkt sadete gel derseniz, eğer blogunuzun hedef kitlesi Türkiye olacaksa Turhost ( ki bende blogumu bu firmada barındırıyorum ), dünya olacaksa Bluehost firmalarından almanızı şiddetle tavsiye ederim.

Not: Yazımın geri kalanını, hosting paketinizi Turhost firmasından satın aldığınızı varsayarak, resimli olarak Turhost firması yönetim paneli üzerinden anlatacağım.

1. Yol Adım 1:Host firmanıza karar verdikten sonra domain isminizi ve hosting paketinizi almanız gerekli. Hosting ve Domain Nasıl Satın Alınır başlıklı yazımı takip ederek, bu işlemi oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer hali hazırda wordpress.com üzerinde barınan sitenizin özel bir domain ismi varsa wpmavi.com gibi, domain satın alma adımı atlayıp, sadece hosting paketi satın alın.

Ayrıca merak etmeyin, bu yazımda var olan özel domain adresinizi nasıl satın aldığınız hosting paketine bağlayacağınızı da anlatacağım.

1. yol Adım 2:Hosting ve Domain satın alma işlemini tamamladıktan sonra aldığınız hosting paketi üzerine wordpress kurmalısınız. WordPress Kurulumu başlıklı yazımı takip ederek de bu işlemide kolaylıkla yapabilirsiniz.

2. Yol Tek Adım:Eğer iki ayrı yazıyla uğraşmak istemiyorum diyorsanız, Adım Adım Blog Açma – Blog Nasıl Açılır başlıklı yazımdan hem hosting – domain satın alma işlemini, hemde takiben wordpress kurma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Adım 2: WordPress.com’da Barınan Blogunuzu Dışa Aktarma

WordPress.com’da barınan blogunuzun admin paneline giriş yapın ve Araçlar >> Dışa Aktar sekmesine tıklayın.

Dışa aktar seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza ücretli ve ücretsiz olarak iki ayrı aktarma seçeneği çıkacaktır.

Biz Dışa Aktar (Free), yani ücretsiz olan seçenek ile Start Exportbutonuna tıklayarak işleme devam edeceğiz.

Dışa aktar linkine tıkladıkan sonra wordpress.com karşınıza hangi verilerin aktarılmasını istediğinizi sorgulayan bir sekme çıkartacaktır.

Bu sekmeden Tüm İçerikseçeneğini seçtikten sonra Aktarım Dosyasını İndir butonuna tıklayın.

Böylece wordpress.com’da barınan blogunuza ait tüm içerikler, sayfalar, resimler, yorumlar, kategoriler, etiketler, menüler vs. bilgisayarınıza XML dosyası şeklinde inecektir.

Adım 3: Wp.com Blogunu Hosting Üzerine WordPress Kurduğumuz Bloga Aktarma

1-Satın aldığınız hosting paketi üzerine kurduğunuz yeni wordpress blogunuza giriş yapın ve Admin paneli >> Araçlar >> İçe Aktar seçeneğine tıklayın. Arıdan sağ tarafta açılan sayfadan WordPressseçeneğine tıklayın.

2-WordPress içe aktarma işlemini yapabilmek için sizden otomatik WordPress Importer eklentisini indirmenizi isteyecektir.

Siz wordpress seçeneğine tıkladığınızda, eklenti yükleme ekranı açılır pencerede otomatik olarak karşınıza çıkacaktır.

Eklentiyi indirip kurulumunu gerçekleştirip aktif hale getirdikten sonra eklenti yine otomatik olarak sizi kaldığınız yere geri yönlendirecek ve sizden içe aktarmak istediğiniz dosyayı seçmenizi isteyecektir.

3-Choose File butonuna tıklayın ve ardından adım 2’de XML olarak indirdiğimiz dosyayı seçip, Dosya Yükle ve İçe Aktarbutonuna tıklayın.

Önemli:Eğer XML dosya boyutunuz 2 MB üzerinde ise, izlemeniz gereken 2 seçenek var. İlki host firmanızla iletişime geçip, 2 MB limitini geçici olarak arttırmalarını talep etmek. İkincisi ise, WXR file splitter kullanarak dosyayı parçalara bölmek.

4-İçe aktarma işlemine başladığınızda otomatik Size olarak içeriklerinize yazar olarak hangi kullanıcıyı atamak istediğiniz sorulacaktır. İçeriklerinizi ister var olan kullanıcıya, isterseniz de yeni bir kullanıcı oluşturup oluşturduğunuz kullanıcıya atayabilirsiniz.

Önemli:Ayrıca, wordpress.com üzerinde barındırdığınız blogunuzda yer alan resimlerin yeni wordpress blogunuza taşınmasını istiyorsanız, “Download and import file attachments” seçeneğinin seçili olduğundan emin olun.

Adım 4: Blogroll Linklerini Trasnfer Etme

Eğer wordpress.com’da yer alan blogunuzda “Bağlantılar (Links)” özelliğini kullanıyor ve yeni kurduğunuz wordpress.org’da yer alan blogunuza bu linkleri aktarmak istiorsanız, bu adımı takip edin.

Eğer blogroll linklerini kullanmıyor yada yeni blogunuzda kullanmayı düşünmüyorsanız, direkt bir sonraki adıma, yani adım 5’e geçebilirsiniz.

1-Blogroll linkleri XML’in bir uzantısı olan OPML formatında dışa ve içe aktarılır. Yapmanız gereken ise, WordPress.com’da yer alan blogunuzun OPML dosyasının yedeğini almak. OPML dosyaı ise hemen altta paylaştığım lokasyonda yer alıyor;

http://sizinblogunuz.wordpress.com/wp-links-opml.php

Eğer wordpress.com’da barındırdığınız blogunuz özel bir domain ismine sahipse, o zaman da OPML dosya lokasyonu şu şekilde olacaktır;

http://www.sizinblogunuz.com/wp-links-opml.php

Tarayıcınızdan OPML dosya adresinize gidin ve Ctrl+Skısayolunu tuşlayarak, dosya yedeğini bilgisayarınıza kaydedin.

2-Şu an için wordpress.com’da barındırdığımız blogumuzun link yedeğini bilgisayarımıza indirdik. Sırada ise, yedeğini aldığımız bu linkleri wordpress.org’da yer alan, yeni kurduğumuz blogumuza aktarmak var.

Fakat, wordpress’in bağımsız versiyonunda var sayılan olarak link yöneticisi olmadığı için,  Link Manager eklentisini yükleyip yeni wordpress blogumuzu da blogroll linkleri ile çalışmaya uyumlu hale getirmeliyiz.

Eklentiyi satın aldığınız hosting üzerinde barınan yeni wordpress blogunuza yüklediğinizde, Admin Paneli >> Sol kısımda “bağlantılar (links)” ibaresi yer alacaktır.

Böylece hosting satın alıpta yeni kurduğumuz wordpress blogumuzu da wordpress.com’da barınan blogumuz gibi “bağlantılar” fonksiyonu ile çalışma konusunda uyumlu hale getirmiş olduk.

3-Daha sonra yeni kurduğunuz wordpress blogunuzun Admin Paneli >> Araçlar >> İçe Aktar sekmesine gidin ve Blogrolllinkine tıklayın.

4-Yine aynı şekilde Blogroll linkine tıkladığınızda wordpress içe aktarım işlemini yapabilmek için sizden OPML Importer eklentisini yüklemenizi otomatik olarak isteyecektir.

5-Yükleme işleminden sonra eklenti sizi otomatik olarak kaldığınız yere yönlendirecek ve sizden içe aktarmak istediğiniz OPML formatında ki dosyayı seçmenizi isteyecektir.

Dosya seç kısmından, biraz önce wordpress.com’da barınan blogumuzun bilgisayarımıza indirdiğimiz OPML dosyaysını seçip, Import OPML Filebutonuna tıklayın.

Dosyanızı seçip, import dedikten sonra wordpress, tüm linklerinizi ve link kategorilerinizi yeni kurduğunuz blogunuza aktarmaya başlayacak ve işlem süreceini size sunacaktır.

Adım 5: WordPress.com’da Yer Alan Blogunuzu Kapatma

Eğer ziyaretçilerinizi wordpress.com’da yer alan blogunuzdan yeni blogunuza yönlendirmek istemiyorsanız, bu adımı takip edebilirsiniz.

Wp.com üzerinde yer alan blogunuzun Admin Paneli >> Ayarlar >> Okuma sekmesine gidin ve “Sitemin sadece kendime ve seçtiğim kullanıcılara görünecek şekilde özel olmasını istiyorum” seçeneğini aktif hale getirin.

Adım 6: Ziyaretçileri Yönlendirme ve Google Sıralamanızı Koruma

Bir taşıma işleminin olmazsa olmaz adımlarından bir taneside, hem ziyaretçilerinizi hemde google’ı eski adresinize girdiklerinde otomatik olarak yeni adresinize 301 kalıcı olarak yönlendirmektir.

WordPress.com’da .htaccess dosyasına erişim olmadığı için, yönlendirme işlemini yapmak mümkün değil. Ancak WordPress.com ücretli olarak bu hizmeti sağlıyor.

Eğer wordpress.com’da barınan blogunuzun google’da belirli bir sıralaması varsa ve google üzerinden ciddi bir trafik alıyorsanız, bu trafiği kaybetmemek adına kesinlikle ve kesinlikle eski blogunuzu yeni blogunuza yönlendirmelisiniz.

Site yönlendirme adresine gidip, yeni blog adresinizi girdikten sonra 13 dolara yönlendirme hizmetini satın alıp, 301 yönlendirmeyi geçekleştirebilirsiniz.

13 Dolar yıllık bir fiyattır. Google’ın ve ziyateçilerinizin yeni blogunuzu tamamen belleklerine yerleştirmesi için 2 yıllık bir süre yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Adım 7: Site İçi Linkleri Düzeltme

Blogunuzu wordpress.org’a taşıdıktan sonra, isim değişikliğine gittiğiniz için, eski blogunuz da yazılarınız arasında verdiğiniz linkler, yani site içi linklemelerin tamamı taşıma işlemi yaptığımız için yanlış adresi gösteriyor olacak.

Bu sebeple tüm bu linkleri yeni blog domain adresimizle değiştirmemiz gerekecek. Eğer çok fazla sayıda linkleme yok ise, bunu manuel olarakta yapabilirsiniz.

Eğer site içi linklerin sayısı çok fazla sayıda ise, bu işlemi sizin için yapacak bir wordpress eklentisi mevcut.

1-Yeni kurduğunuz wordpress blogunuzun Admin >>Eklentiler >> Yeni Ekle  Velvet Blues Plugin eklentisini aratıp, yüklemeyi gerçekleştirip eklentiyi etkinleştirin.

2-Ardıdan Admin Paneli >> Araçlar >> Update URLs sekmesine gidin ve aşağıdaki resimde olduğu gibi,

Eski URL kısmına eski blog adresini, yeni URL kısmına ise yeni blogunuzun URL adresini yazıp ” Sayfadaki İçerik URL leri” seçeneğini aktif hale getirdikten sonra URL leri Şimdi Güncelle butonuna basarak işlemi tamamlayın.

WordPress.com’dan WordPress.org’a geçiş işlemi bu kadar! Artık wordpress’in sağladığı tüm imkanlardan özgürce faydalanabilirsiniz.

Potansiyel Sorular

1-WordPress.com üzerinden ben zaten hali hazırda bir domain ismi satın almıştım, yine de blogumu wordpress.org’a taşıyabilir miyim ?

Kesinlikle evet. Eğer wordpress.com’da yer alan blogunuz için özel bir domain isminiz var ise, wordpress.org’a geçiş için tek ihtiyacınız olan hosting. Hosting ve Domain Nasıl Satın Alınır başlıklı yazımdan faydalanabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken, hosting paketini satın alırken, Alan Adı Yapılandırması seçeneğinde “Kayıtlı olan alan adımı nameserver (NS) bilgilerini değiştirerek kullanmak istiyorum” seçeneğini seçerek devam etmeniz.

Daha sonra wordpress.com’a girip, domain isminizin Nameserver’larını hosting’i satın aldığınız firmanın Nameserver’ları ile değiştirmeniz yeterli olacaktır.

2-Resimlerim sorunsuz bir şekilde yeni blogumda görüntülenebilecek mi ?

Yukarıda anlattığım yazıyı adım adım takip ettiğinizde, yani dışa aktarırken file attachments seçeneğini seçtiğiniz de resimleriniz yeni blogunuza sorunsuz bir şekilde taşınacaktır.

Sadece, eğer resim URL adresleriniz, files.wordpress.com şeklinde ise, o zaman resimlerinizi taşımanız mümkün olmaz.

Tabii bu problemi de aşmanın wordpress’te bir yolu mevcut. Import external images eklentisi ile, wordpress.com’da yer alan resimlerinizi yeni blogunuza çekebilirsiniz.

Umarım WordPress.com’dan WordPress.org’a Geçiş başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

%d blogcu bunu beğendi: