WordPress ile Yapılmış Siteler: Fenomen Site Örnekleri | Türkiye

WordPress ile Yapılmış Siteler – WordPress Site Örnekleri

WordPress ile yapılmış siteler nelerdir görmek istiyorum, WordPress ile ne tür siteler yapılır ? Hep bir yerlerden wordpress kullanılarak web sitesi kurulabileceğini duyuyorum ancak

WordPress’in tam olarak kapasitesi ne ? WordPress ile neler yapılabilir ?

Bize wordpress site örnekleri gösterebilir misin ?

Türkiye’de wordpress kullanan siteler, en ünlü siteler hangileri ?

Tabii ki !

Sizlere wordpress ile yapılmış siteler adına yüzlerce örnek gösterebilirim. Ama öncesinde wordpress ile ne yapılabilir, ne mümkündür kısaca bahsedeyim;

>> WordPress ile Neler Yapılır
>> WordPress ile Yapılmış Siteler
>> WordPress Eklentileri ile Neler Yapılır

WordPress ile Neler Yapılabilir

WordPress ile neler yapılabilir sorusuna cevap vermeden önce, wordpress’in tam olarak nasıl bir çalışma yapısı olduğunu anlamanızda büyük fayda var.

Şöyle bir örnek vereyim;

Diyelim ki bir arazi alıp, o arazi üzerine ev inşa edeceksiniz. Evi inşa etme işlemini de internet sitesi kurmak olarak düşünün. Evi inşa etmek için metali, çiviyi, tuğlayı, yalıtım malzemesini sizin üretmeniz gerekmekte.

Düşünün, önce ham maddeyi bulacak, o hammeden evin yapısında kullanılacak malzemeleri üretecek daha sonra ise ürettiğiniz o malzemeler ile evi inşa edeceksiniz.

İşte, 0’dan bir internet sitesi kurmakta aslında bu kadar zor.

Önce ingilizce öğrenmeli, daha sonra ise php, js, html, css gibi kodlama dillerini öğrenmeli ve son olarak tüm bilgi birikiminizi bir araya getirip bir internet sitesi kurmalısınız.

#Sizce bu yolu takip ederek bir internet sitesi kurmanız ne kadar zaman alır ?

Ben size söyleyeyim. En az 5 yıl !

Peki bir internet sitesi kurmak için 5 yıl vermeyeğe gerçekten değer mi ? Bunun daha basit bir yolu yok mu yani ?

Elbette var ! İşte o da wordpress !

WordPress’i bir inşaat firması olarak düşünün. Siz çağarıyorsunuz ve onlar gelip evinizi sizin istediğiniz şekilde, ücretsiz bir şekilde inşa ediyorlar. Sizin inşaat’a dair tek bir şey bilmenize bile gerek yok.

#WordPress tam olarak böyle bir sistem işte. Hazır bir yazılım/kodlama. Siz wordpress’i 5 dakika içinde kuruyorsunuz ve kurduktan sonra dilediğiniz şekilde özelleştirmeye başlıyorsunuz.

Tabii internet sitesi kurmak için sitenizin 7/24 açık kalmasını sağlayacak bir barındırma,yani hosting hizmetine bir de sitenizin webte ulaşılabilir olacak bir isme, yani domain adresine ihtiyacınız var. ( wpmavi.com gibi )

#Hosting hizmeti ve domain adresi wordpress’te kursanız, farklı bir yazılımda kullansanız, 0’dan kendi sitenizi de inşa etseniz mutlaka gereklidir. Aksi halde siteniz internette 7/24 ulaşılabilir olarak kalamaz.

Dolayısı ile domain ve hosting hizmeti wordpress’e özel bir şey değil. Web sitesi kurmanın wordpress’te kullansanız, kendiniz de kodlasanız bir maliyeti vardır ve bu maliyet tamamı ile hosting ve domain ücretleridir.

Siz önce bir hosting hizmeti ve bir alan adı satın alırsınız ve aldığınız bu alan adı – hosting üzerine wordpress yazılımını yüklersiniz ve sitenizi kurduğunuz bu wordpress yazılımı üzerinden yönetirsiniz.

Fark yaratacağınız kısım ise, yani site tasarımınız ise wordpress kurulumundan sonra gelir.

Her sitenin farklı bir tasarımı olsa da, eğer o site wordpress alt yapısı üzerine kurulduysa tüm sitelerin arka yüzü, yani yönetim paneli aynı olacaktır.

İş modellerini birbirinden ayıran kısımda işte bu tasarım kısmıdır. Yani her site aynı yönetim paneline, aynı özelliklere sahip olsa da, yine hazır kodlanmış tasarımları kullanarak wordpress sitenize farklı bir görünüm kazandırabiliyorsunuz.

#WordPress Mantığının Özeti;

Diyelim ki bir e-ticaret sitesi kurmak istiyorsunuz. Önce hosting ve domain satın alıyor, sonra adlığınız bu hosting ve domain üzerine wordpress kuruyor ve son olarak kurduğunuz wordpress sitesinin üzerine wordpress için kodlanmış hazır tasarımlar, yani temalardan beğendiğiniz birini kuruyorsunuz.

Bu mantık her iş modeli için bu şekilde işliyor. ( Haber sitesi, forum sitesi, blog sitesi vs. )

Peki Hosting ve Domain nasıl satın alınır ? Nereden satın alınır ? Onları yönetmek için yine herhangi bir teknik bilgiye ihtiyacım var mı ?

Kesinlikle yok !

1-Öncelikle blog nasıl açılır başlıklı yazımı takip ederek bir wordpress sitesi kurabilirsiniz. Yazının isminin “blog nasıl açılır” olması sizi aldatmasın.

Buradaki blog ismi tamamen kavramsaldır. Yani ben onu blog olarak adlandırsam da aslında bir internet sitesi kuruyoruz ve biz bu internet sitesine tek bir kişinin yazılarından oluştuğu ve bilimsel olmadığı için kavrsamsal olarak blog diyoruz.

Bu kouda takip edebileceğimiz başka bir kaynağın yok mu ?,

Blog nasıl açılır yazım oluşturduğum ne anlaşılır ve her noktayı anlatmış en kaliteli yazımdır. Bunun dışında ise şu kaynaklardan da yararlanabilirsiniz;

WordPress Şirket / Firma Sitesi Kurma
WordPress Haber Sitesi Kurmak

Ben yazılı kaynak sevmiyorum. Hiç tüm bu süreci, ( yani hosting ve domain satın alıp kurma, ardıdan bu paketlerin üzerine wordpress kurma ve wordpresse tema kurma ) anlatacak bir videon mevcut mu ?

Tabii ki mevcut ! Hemen alta o videoyu da yerleştirdim.

Videoyu ben bir haber sitesi nasıl yapılır mantığında anlattım. Ancak sizin aklınızda farklı bir site modeli var ise yine videoyu belirli bir yere kadar takip edebilir, tema seçimi konusunda farklılıklar gösterbilirsiniz.

Unutmayın, iş modelinizi farklılaştıran kullandığınız temadır;

 1. WordPress Kurumsal Temalar
 2. WordPress E-Ticaret Temaları
 3. WordPress Blog Temaları
 4. WordPress Haber Temaları
 5. WordPress İlan Temaları
 6. WordPress Emlak Temaları
 7. WordPress Forum Temaları
 8. WordPress Sosyal Medya Temaları
 9. WordPress Video Temaları
 10. WordPress Teknoloji Temaları
 11. WordPress Kadın Temaları
 12. WordPress Fotoğrafçılık Temaları
 13. WordPress Spor Salonu Temaları

#Evet, yukarıda listenin tamamı, farklı iş modelleri için tema arayanlar için oluşturduğum derleme tema yazıları. Bu listeyi gördükten sonra zannediyorum wordpress ile neler yapılır sorunuz kafanızda bir netlik kazandı.

Evet ! WordPress ile e-ticaret, sosyal medya, forum, video, emlak, ilan, haber, blog siteleri kurmanız mümkün. Hatta aklınıza gelebilecek her türlü iş modelini kurmanız mümkün.

İşte ! Tam da bu yüzden, wordpress dünya üzerinde en çok tercih edilen internet sitesi alt yapsı.

Çünkü herkesin kullanabileceği, hiç bir kod bilgisi veya teknik bilgi gerektirmeyen, bir word excel programı kullanmaktan farksız, nasıl kullanılacağına dair araştırma yaptığınızda binlerce yazı ve video bulabileceğiniz bir yapı.

WordPress ile Yapılmış Siteler / Site Örnekleri ( Türkiye )

Ee peki bana yukarıda anlattığın mantıkta, aynı yol izlenilerek oluşturulmuş Türkiye’de yer alan, hedefi Türkiye olan wordpress site örnekleri gösterebilir misin ?

Pek tabii !

#Birhayalinpesinde.com: Türkiye’deki en iyi gezi blogları arasında yer alan oldukça popüler bir internet sitesi aslında.

Alt Yapı: WordPress

Hosting: Turhost

Kullandığı Tema: NewsPaper / MyThemeShop

#Yoldaolmak.com: Yine Türkiye’deki en iyi gezi blogları arasında yer alan bir diğer popüler internet sitesi.

Alt Yapı: WordPress

Hosting: Turhost

Kullandığı Tema: NewsMag

Tabii sadece bu iki örneği detaylı yazmamın sebebi ise, wordpress mantığı kafanızda iyice oturmanızı sağlamak.

Türkiye’de ayda milyonlarca ziyaretçisi olan diğer, en büyük wordpress site örnekleri ( sadece küçük bir kısmı ) ise şu şekilde;

bizevdeyokuz.com
webrazzi.com
fazilsay.com
listelist.com
unutulmazfilmler.co
filmifullizle.org

dizibox.com
dizilab.com
technopat.net
bilgiustam.com
seslisozluk.net
pufnoktalari.net

altyazilifilm.org
sosyalmedya.co
blog.gittigidiyor.com
teknoseyir.com
sozcu.com.tr
wpmavi.com

Bunlara ek olarak en iyi makyaj bloglarıyemek bloglarıkişisel bloglargezi blogları ve en iyi bloglar listelerine baktığınızda, listelerde yer alan sitelerin %90’nından fazlasının wordpress kullanan siteler olduğunu göreceksiniz.

WordPress Nedir Ne İşe Yarar – WordPress ile Neler Yapılır ?

WordPress ile neler yapılır sorunuza hiç wordpress ile tanışmamış sizlerin daha detaylı ve derin cevaplar bulabilmesi adına olayı biraz daha spesifikleşirip, wordpress ile ne yapılır detaylı anlatayım;

Aslında wordpress mi blogger mı başlıklı yazımda da wordpress ile blog üzerinden olsa da neler yapabileceğinizi biraz biraz anlatmıştım.

Ancak ben yine de ek olarak örnekler vermek istiyorum; 

#Diyelim ki bir haber sitesi kurdunuz ve bunu da wordpress ile yaptınız. Bu site de teknloji haberleri sunuyorsunuz ve bir süre sonra güzel bir başarı elde ettiniz. Haberleriniz binlerce kişi tarafından okunuyor.

Tam bu aşamada siteyi biraz daha büyütüp, bir üyelik sistemi kurmak istediniz. Bu noktada sitenize bir wordpress üyelik eklentisi kurabilir ve sitenize üyelik alt yapısı entegre edebilirsiniz.

Not:WordPress eklentilerini de ek yazılımlar olarak düşünebilirsiniz. Yni yama paketleri gibi. Piyasada şu an yüzbinlerce eklenti mevcut. Bu eklentilerin sayısı o kadar fazla ki, nerede ise düşündüğünüz her sistem için bir eklenti mevcut.

Yine bu eklentileri kurmak ya da yönetmek için herhangi bir teknik bilgiye ya da kodlamaya ihtiyacınız yok. Her eklentinin site panelinizde kurulumundan sonra yönetim paneli olacak ve buradan eklenti ayarlarını aç / kapat, ekle / çıkar gibi tıklama yöntemleri ile yapacaksınız.

#Diyelim ki bir e-ticaret sitesi kurdunuz. Bu e-ticaret sistemini, yani sepete ekle, siparişi tamamla, ödemeyi al gibi kısımları ise yine ücretsiz bir wordpress eklentisi olan Woocommerce ile yapmanız mümkün.

#Yine diyelim ki site ziyaretçiniz ile daha yakın bir ilişki kurmak istediniz ve sitemde canlı chat bölümü olsun, ziyaretçi istediği zaman benimle iletişime geçebilsin gibi bir düşünce var kafanızda.

O zaman da tek yapmanız gereken bir canlı chat eklentisi yüklemek olacaktır. Tek bir tıklama ve 5 dakika da eklenti yönetim panelinden yapacağınız ayarlamalar ile sitenizde canlı chat’i aktif hale getirmeniz mümkün.

Ya da sitenizde bir soru cevap kısmı oluşturmak istediniz. Yine bu istediğinizi tek bir eklenti kurulumu yaparak direkt hayata geçirmeniz mümkün.

İşte tam da bu yüzden wordpress ile neler yapılabilir sorusunun cevabı gerçekten sınırsız olarak yanıtlanabilir. Dünya çapında bu kadar yaygın olarak kullanılması, popüler olması binlerce geliştiricinin de bu alanda sürekli yenilikler yapmasına olaanak sağlıyor.

WordPress’te aklınıza gelebilecek her türlü iş modeli/fikri eklentiler ile mümkün kılınabiliyor aslında. Üyelik eklentileri, otomatik mail gönderme eklentileri, otomatik sosyal medya paylaşım eklentileri, açılır pencere eklentileri, menü eklentileri, duyuru eklentileri, galeri eklentileri, onedio tarzı quiz eklentileri gibi yüzlerce, binlerce spesifik eklenti mevcut.

Ve burada bahsettiklerim, şu an wordpress ile neler yapılır yazısını yazarken sadece benim aklıma gelenler.

#Dolayısı ile wordpress gerçek anlamda dipsiz kuyu.

İşte tam olarak bu yüzden tüm dünya’da bulunan web sitelerinin nerede ise %40’ı wordpress kullanıyor. İşte bu yüzden wordpress ile ne yapılır sorusunun cevabı sınırsız.

Eğer siz de web dünyasına adım atmak ve bunu profesyonel anlamda yapmak istiyorsanız, kesinlikle wordpress ile bu yola çıkmanızı tavsiye ederim. Bu işi öğrendikçe, emek ve zamanınızı verdikçe, önünüzde açılacak kapılara siz bile şaşıracaksınız.

Umarım WordPress ile Yapılmış Siteler: En İyi WordPress Site Örnekleri başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

%d blogcu bunu beğendi: